Any questions , queries regarding the results then do not hesitate to contact us on

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  

Nene Valley 10
Place Gun Time Name Team / Club Bib No Gender Gender Place Category Category Place 5 Mile Split Total Pace Chip Time
1 53:05.8 Tom Straw Lincoln Wellington 385 M 1 MSen 1 26:13.6 5:19/M 53:05.1
2 54:00.2 Matt Adcock Hermitage Harriers RC 3 M 2 MSen 2 26:26.7 5:24/M 53:59.7
3 54:54.4 Liam Smith Marshall Milton Keynes AC 284 M 3 MSen 3 27:23.4 5:29/M 54:54.3
4 55:26.8 Jarratt Perkins Notts AC 235 M 4 MSen 4 27:34.4 5:33/M 55:26.3
5 55:42.2 David Connell Hunts AC 330 M 5 MSen 5 27:41.1 5:34/M 55:42.0
6 55:52.7 John Pike Newham & Essex Beagles AC 238 M 6 M40 1 27:25.0 5:35/M 55:52.6
7 55:55.5 Darren Potter 243 M 7 M40 2 27:35.2 5:36/M 55:54.3
8 56:02.0 Nigel Rackham Metros RC 246 M 8 M50 1 27:39.1 5:36/M 56:01.3
9 56:05.6 Lloyd Kempsom Nene Valley Harriers 386 M 9 MSen 6 5:37/M 56:05.5
10 56:10.2 Matthew Pyatt Hunts AC 245 M 10 MSen 7 27:44.0 5:37/M 56:09.5
11 56:12.2 Wayne Bell Newham & Essex Beagles AC 26 M 11 MSen 8 27:43.7 5:37/M 56:11.9
12 57:02.6 Greg Southern Sleaford Town Runners 401 M 12 M45 1 28:21.8 5:42/M 57:00.9
13 57:04.3 Geoff Weller 319 M 13 MSen 9 28:24.6 5:42/M 57:01.8
14 57:23.8 Ian Murdey Beaumont RC 204 M 14 M40 3 28:20.7 5:44/M 57:23.2
15 57:26.1 Robert Pady Nene Valley Harriers 328 M 15 MSen 10 28:21.1 5:45/M 57:25.6
16 57:59.6 Simon Mead Quakers Running Club 187 M 16 M40 4 5:48/M 57:58.6
17 58:09.6 Matthew Green Nene Valley Harriers 108 M 17 MSen 11 28:50.4 5:49/M 58:08.6
18 58:16.1 Kieren Drane Ely Runners 73 M 18 MSen 12 5:50/M 58:15.3
19 58:16.5 Matt Fowler Kettering Town Harriers 396 M 19 MSen 13 28:45.3 5:50/M 58:15.7
20 58:23.4 Andy Peet Wigston Phoenix RC 233 M 20 M45 2 5:50/M 58:22.4
21 58:36.8 Stuart Cragg Louth AC 383 M 21 M40 5 29:08.0 5:52/M 58:35.7
22 58:43.3 Daniel Snipe 335 M 22 MSen 14 29:10.3 5:52/M 58:42.6
23 58:45.5 Simon Fell Nene Valley Harriers 89 M 23 MSen 15 29:20.6 5:53/M 58:44.8
24 59:00.9 Steve Hall Peterborough AC 345 M 24 M40 6 29:20.5 5:54/M 58:59.9
25 59:05.7 Thomas Musson Werrington Joggers 207 M 25 MSen 16 29:21.7 5:55/M 59:03.8
26 59:07.7 Darren Paine Quakers Running Club 221 M 26 MSen 17 29:23.4 5:55/M 59:06.1
27 59:11.2 Paul Lunn PACTRAC 168 M 27 M40 7 29:20.3 5:55/M 59:10.9
28 59:11.5 Michael Moore Cambridge & Coleridge AC 196 M 28 M40 8 29:20.0 5:55/M 59:11.4
29 59:27.3 John Manlow Ely Runners 355 M 29 M45 3 29:22.5 5:57/M 59:26.8
30 59:41.6 Mark Popple Stamford Striders 394 M 30 MSen 18 29:20.4 5:58/M 59:40.3
31 59:43.8 Sean Beard Nene Valley Harriers 24 M 31 M45 4 28:56.6 5:58/M 59:43.5
32 59:45.3 Andrew Henderson Quakers Running Club 122 M 32 M50 2 29:59.9 5:59/M 59:44.0
33 1:00:06.4 James Skinner Stamford Striders 277 M 33 MSen 19 29:20.9 6:01/M 1:00:05.0
34 1:00:21.4 Ady King Kettering Town Harriers 367 M 34 M45 5 29:50.1 6:02/M 1:00:20.1
35 1:01:20.4 Jevan Robertson Nene Valley Harriers 354 M 35 MSen 20 29:57.3 6:08/M 1:01:18.9
36 1:01:30.4 Dan Staite SCSC Running Club 288 M 36 M40 9 30:37.9 6:09/M 1:01:27.6
37 1:01:35.7 Robert Brownlee Kettering Town Harriers 45 M 37 MSen 21 6:10/M 1:01:34.5
38 1:01:39.4 Philippa Taylor Nene Valley Harriers 366 F 1 F45 1 30:37.9 6:10/M 1:01:38.2
39 1:01:42.8 Darren Ping Thorney RC 239 M 38 MSen 22 30:26.8 6:10/M 1:01:41.9
40 1:01:53.3 Tom Briggs Kettering Town Harriers 399 M 39 MSen 23 30:39.2 6:11/M 1:01:50.9
41 1:01:57.8 Stephen Lomax 434 M 40 MSen 24 29:47.5 6:12/M 1:01:56.3
42 1:02:08.6 Chris Mooney Nene Valley Harriers 193 M 41 M45 6 30:37.0 6:13/M 1:02:07.1
43 1:02:28.5 Jeff Lucas 356 M 42 MSen 25 30:24.8 6:15/M 1:02:27.6
44 1:02:33.0 Sean Barker Hunts AC 19 M 43 M45 7 30:46.9 6:15/M 1:02:30.6
45 1:02:35.6 Tony Barnes Bedford Harriers AC 21 M 44 M50 3 30:58.4 6:16/M 1:02:34.2
46 1:02:36.8 Gareth Williams Stamford Striders 361 M 45 MSen 26 31:10.9 6:16/M 1:02:34.5
47 1:02:38.5 James MacDonald Nene Valley Harriers 169 M 46 MSen 27 30:34.4 6:16/M 1:02:36.8
48 1:02:56.6 Ross Payne Ely Runners 231 M 47 MSen 28 30:46.1 6:18/M 1:02:54.5
49 1:03:08.7 Anna Folland Bedford Harriers AC 90 F 2 F40 1 31:35.9 6:19/M 1:03:07.1
50 1:03:17.1 Martin Jennings Fenland RC 393 M 48 M40 10 31:36.3 6:20/M 1:03:15.3
51 1:03:24.6 Mark Betts Norwich Road Runners 30 M 49 M40 11 31:21.7 6:20/M 1:03:21.8
52 1:03:31.7 Alan Hayes Stamford Striders 370 M 50 M45 8 31:41.6 6:21/M 1:03:27.6
53 1:03:31.7 Matthew Roberts 414 M 51 MSen 29 31:34.9 6:21/M 1:03:29.9
54 1:03:33.8 Steve Lawson Quakers Running Club 162 M 52 M45 9 31:21.5 6:21/M 1:03:30.5
55 1:03:37.8 Stephen Howard Ely Runners 404 M 53 M50 4 6:22/M 1:03:34.6
56 1:03:40.1 Jaap Flikweert PACTRAC 419 M 54 M40 12 31:23.6 6:22/M 1:03:36.0
57 1:03:52.4 Shaun Walton Quakers Running Club 314 M 55 MSen 30 31:20.2 6:23/M 1:03:49.4
58 1:03:58.5 Justin Hargate Nene Valley Harriers 116 M 56 MSen 31 31:22.8 6:24/M 1:03:57.4
59 1:04:07.5 Billy Bremner March A C 38 M 57 M40 13 32:14.5 6:25/M 1:04:02.5
60 1:04:09.4 Wayne Gimblett Hunts AC 98 M 58 M45 10 31:13.6 6:25/M 1:04:06.7
61 1:04:12.6 Ian Richardson Cambridge & Coleridge AC 251 M 59 M50 5 31:55.0 6:25/M 1:04:09.8
62 1:04:16.4 Simon Bell Nene Valley Harriers 408 M 60 M45 11 31:24.2 6:26/M 1:04:14.7
63 1:04:17.5 Richard Hill Ely Runners 125 M 61 MSen 32 32:25.3 6:26/M 1:04:15.4
64 1:04:20.2 Malcolm Pritchard LIverside Runners 432 M 62 M40 14 31:24.7 6:26/M 1:04:20.2
65 1:04:25.6 Lee Hartill Nene Valley Harriers 120 M 63 MSen 33 31:23.2 6:27/M 1:04:24.8
66 1:04:29.6 Martha Hall Garden City Runners 113 F 3 F35 1 31:58.8 6:27/M 1:04:27.6
67 1:04:33.5 Callum Milner 413 M 64 MSen 34 31:28.2 6:27/M 1:04:31.8
68 1:04:39.7 Matthew Frary Norwich Road Runners 93 M 65 M40 15 31:21.9 6:28/M 1:04:38.3
69 1:04:44.3 Scott Llyod Werrington Joggers 428 M 66 MSen 35 32:24.6 6:28/M 1:04:42.1
70 1:04:45.8 Simon Moore BRJ Run & Tri 194 M 67 M40 16 31:35.6 6:29/M 1:04:42.3
71 1:04:48.6 Nick Greenwood Stamford Striders 111 M 68 MSen 36 32:25.3 6:29/M 1:04:42.0
72 1:04:56.7 Mark Smee 334 M 69 M50 6 32:17.7 6:30/M 1:04:54.0
73 1:05:00.3 Will Raybould Human Energy A/C 248 M 70 M40 17 32:22.4 6:30/M 1:04:55.4
74 1:05:02.7 Wane Stainsby PACTRAC 410 M 71 MSen 37 32:24.6 6:30/M 1:05:00.7
75 1:05:03.4 Paul Smith 282 M 72 M45 12 32:28.0 6:30/M 1:04:53.4
76 1:05:29.3 Michael Bironnean London Heathside 375 M 73 MSen 38 32:46.7 6:33/M 1:05:26.6
77 1:05:33.3 Giles Cooper PACTRAC 60 M 74 M45 13 32:24.7 6:33/M 1:05:27.6
78 1:05:35.4 David Howard West Norfolk AC 136 M 75 MSen 39 32:15.8 6:34/M 1:05:33.8
79 1:05:49.8 Peter Kirwin Eye Community Runners 409 M 76 M40 18 32:11.9 6:35/M 1:05:47.3
80 1:06:06.0 Stephen Pettit Ely Runners 359 M 77 M45 14 31:56.2 6:37/M 1:06:00.4
81 1:06:13.9 Kirk Brawn Thorney RC 36 M 78 MSen 40 33:20.1 6:37/M 1:06:08.4
82 1:06:25.7 Gez Fallon Stopsley Striders 83 M 79 M40 19 32:41.3 6:39/M 1:06:19.8
83 1:06:26.2 Tony Johnson 148 M 80 M45 15 32:07.5 6:39/M 1:06:23.9
84 1:06:35.3 Liam Ward Thorney RC 316 M 81 MSen 41 31:48.2 6:40/M 1:06:30.5
85 1:06:36.6 Scan Ghambgs West Norfolk AC 358 M 82 M40 20 32:23.9 6:40/M 1:06:33.7
86 1:06:41.0 Ian Elden Haverhill RC 75 M 83 M40 21 32:54.6 6:40/M 1:06:38.3
87 1:06:44.1 Rodney Hall Werrington Joggers 114 M 84 M45 16 32:45.1 6:40/M 1:06:40.9
88 1:06:48.5 Richard Ardern Bushfield Joggers 11 M 85 M45 17 32:28.9 6:41/M 1:06:43.1
89 1:06:51.8 Andrea Holt RAF 384 F 4 F35 2 32:44.1 6:41/M 1:06:46.5
90 1:06:52.6 Mark Evans Yaxley Runners & Joggers 82 M 86 M40 22 32:46.9 6:41/M 1:06:49.1
91 1:06:58.1 Tony Savage Ryston Runners AC 262 M 87 M50 7 32:52.6 6:42/M 1:06:54.7
92 1:07:18.9 Scott Magee Corby AC 170 M 88 M40 23 32:24.9 6:44/M 1:07:14.4
93 1:07:22.8 Samantha Cullen Eye Community Runners 64 F 5 FSen 1 32:49.1 6:44/M 1:07:20.8
94 1:07:31.2 Neil Martin Thorney RC 176 M 89 M40 24 33:44.1 6:45/M 1:07:25.2
95 1:07:31.8 Stuart Hill Stamford Striders 351 M 90 M50 8 33:37.5 6:45/M 1:07:24.9
96 1:07:34.4 Nicolas Bertrand Stamford Striders 29 M 91 MSen 42 33:37.0 6:45/M 1:07:29.6
97 1:07:38.6 Lee Thompson Ely Runners 298 M 92 MSen 43 34:01.9 6:46/M 1:07:32.7
98 1:07:39.2 Terry Moat Thorney RC 191 M 93 M45 18 33:44.1 6:46/M 1:07:33.1
99 1:07:43.9 Andrew Enticknap Hunts AC 80 M 94 M45 19 33:29.0 6:46/M 1:07:38.5
100 1:08:01.9 Mike Daniels 333 M 95 MSen 44 34:56.5 6:48/M 1:07:56.0
101 1:08:03.9 Rob Moir Riverside Runners 192 M 96 M45 20 34:30.1 6:48/M 1:07:58.5
102 1:08:05.0 John McCrone Corby AC 185 M 97 M45 21 34:00.9 6:49/M 1:08:01.1
103 1:08:05.5 Alex Wright Corby AC 343 M 98 M45 22 34:50.4 6:49/M 1:07:56.5
104 1:08:06.5 Ian Marshall Hunts AC 175 M 99 MSen 45 33:42.9 6:49/M 1:08:01.5
105 1:08:13.4 Michael Stacey March A C 287 M 100 M50 9 33:45.4 6:49/M 1:08:08.6
106 1:08:19.6 Bruce Grimley Hunts AC 411 M 101 M55 1 34:03.7 6:50/M 1:08:15.9
107 1:08:22.5 Matthew Dallywater UK netrunner 66 M 102 MSen 46 34:15.6 6:50/M 1:08:13.5
108 1:08:24.5 Gary Masters Yaxley Runners & Joggers 180 M 103 M40 25 33:34.9 6:50/M 1:08:20.2
109 1:08:27.2 Abi Schofield Nene Valley Harriers 264 F 6 FSen 2 33:24.3 6:51/M 1:08:22.3
110 1:08:29.5 David Kellaway Dereham Runners 423 M 104 M50 10 33:21.2 6:51/M 1:08:26.1
111 1:08:50.2 Eamonn Dorling Thorney RC 71 M 105 M55 2 34:09.0 6:53/M 1:08:42.6
112 1:09:06.8 Daniel Winfield-Chislett 325 M 106 MSen 47 34:57.6 6:55/M 1:08:58.1
113 1:09:15.8 Saya Sheridan Rutland Run & Tri 269 F 7 F40 2 34:01.0 6:56/M 1:09:11.6
114 1:09:19.2 David Hull Werrington Joggers 140 M 107 M55 3 34:31.6 6:56/M 1:09:12.5
115 1:09:23.5 Christopher Lockett Stamford Striders 165 M 108 M50 11 33:48.4 6:56/M 1:09:16.3
116 1:09:25.4 Stephen Panting Norwich Road Runners 223 M 109 M45 23 34:01.6 6:57/M 1:09:22.1
117 1:09:29.5 Sean McAuliffe Rutland Run & Tri 183 M 110 M50 12 33:59.3 6:57/M 1:09:20.8
118 1:09:36.0 Dave Aust Stamford Striders 14 M 111 M50 13 34:47.4 6:58/M 1:09:24.7
119 1:09:42.1 Stuart Graver UK netrunner 105 M 112 M45 24 34:33.9 6:58/M 1:09:35.1
120 1:09:53.6 Steve Harknett Nene Valley Harriers 117 M 113 M40 26 33:57.7 6:59/M 1:09:49.4
121 1:09:56.7 Clive Harrod Fenland RC 119 M 114 M55 4 34:16.2 7:00/M 1:09:53.6
122 1:09:58.8 Scott Jones Grantham RC 150 M 115 M40 27 34:27.7 7:00/M 1:09:54.9
123 1:10:00.0 Stephen Tovey Ely Runners 304 M 116 M40 28 34:58.2 7:00/M 1:09:53.6
124 1:10:05.2 Barry Warne Nene Valley Harriers 317 M 117 M50 14 34:48.9 7:01/M 1:10:00.1
125 1:10:12.0 Karen Patterson March A C 228 F 8 F40 3 34:29.3 7:01/M 1:10:08.2
126 1:10:17.5 Ruth Jones Nene Valley Harriers 350 F 9 FSen 3 34:48.0 7:02/M 1:10:12.7
127 1:10:24.4 Gaham Hollowell Wootton Road Runners 130 M 118 M45 25 34:31.9 7:02/M 1:10:20.0
128 1:10:27.6 Brendan Vaughan BRJ Run & Tri 308 M 119 M40 29 34:28.8 7:03/M 1:10:22.2
129 1:10:28.5 Nigel Walls Eye Community Runners 313 M 120 M45 26 35:05.5 7:03/M 1:10:25.0
130 1:10:33.0 Mark Cochran Bourne Town Harriers 431 M 121 MSen 48 35:27.1 7:03/M 1:10:25.7
131 1:10:34.5 Simon Hunt Yaxley Runners & Joggers 403 M 122 M40 30 35:21.2 7:03/M 1:10:25.3
132 1:10:36.7 Sophie Wilkinson-Hargate Nene Valley Harriers 324 F 10 F40 4 34:53.4 7:04/M 1:10:32.7
133 1:10:48.1 Geraldine Larham March A C 161 F 11 F40 5 34:58.5 7:05/M 1:10:44.5
134 1:10:48.4 Stuart Hodgkinson Stamford Striders 360 M 123 M40 31 35:30.9 7:05/M 1:10:37.1
135 1:10:49.3 Ben Harding Nene Valley Harriers 357 M 124 MSen 49 34:48.0 7:05/M 1:10:42.1
136 1:10:51.5 Jim Stocker Hunts AC 291 M 125 M60 ++ 1 34:30.8 7:05/M 1:10:46.0
137 1:10:52.0 David Old Stamford Striders 216 M 126 MSen 50 35:28.2 7:05/M 1:10:45.6
138 1:11:01.6 Rob Tate Huncote Harriers 294 M 127 M60 ++ 2 35:11.7 7:06/M 1:10:55.6
139 1:11:16.0 David Christian 57 M 128 MSen 51 35:28.9 7:08/M 1:11:06.4
140 1:11:40.2 Peter Ward Thorney RC 315 M 129 M50 15 34:29.9 7:10/M 1:11:35.1
141 1:11:42.3 James Burton 49 M 130 MSen 52 34:29.0 7:10/M 1:11:35.0
142 1:11:51.5 Jon Elliott Bushfield Joggers 329 M 131 MSen 53 34:57.1 7:11/M 1:11:45.1
143 1:11:53.8 Mark Trevarthen 305 M 132 M40 32 35:38.2 7:11/M 1:11:39.5
144 1:11:56.8 Yvonne Scarrott Harborough AC 263 F 12 F45 2 35:11.8 7:12/M 1:11:50.9
145 1:11:58.7 Andy Short Eye Community Runners 271 M 133 M50 16 35:18.9 7:12/M 1:11:55.5
146 1:12:10.8 Victoria Old Stamford Striders 215 F 13 F35 3 35:30.9 7:13/M 1:12:04.4
147 1:12:14.1 Ed Fancourt Stamford Striders 84 M 134 M45 27 35:54.5 7:13/M 1:12:02.4
148 1:12:36.0 Matthew Mason Ely Runners 179 M 135 M45 28 35:14.9 7:16/M 1:12:29.5
149 1:12:37.6 Matthew Ball Eye Community Runners 18 M 136 MSen 54 36:22.9 7:16/M 1:12:34.9
150 1:12:46.1 Charlie Brookes PACTRAC 40 M 137 M40 33 36:16.7 7:17/M 1:12:38.5
151 1:12:51.2 Damian Wilkins Rutland Run & Tri 323 M 138 M40 34 35:29.1 7:17/M 1:12:43.0
152 1:12:52.7 Sarah Overington Eye Community Runners 220 F 14 FSen 4 36:22.5 7:17/M 1:12:50.5
153 1:12:54.7 Greg Davidge 425 M 139 MSen 55 36:13.8 7:17/M 1:12:40.3
154 1:12:56.9 Adam Chown Fenland RC 56 M 140 MSen 56 36:16.4 7:18/M 1:12:49.4
155 1:13:06.9 Terry Fone Eye Community Runners 91 M 141 M60 ++ 3 36:07.0 7:19/M 1:13:02.7
156 1:13:11.3 Wayne Bradley 35 M 142 M40 35 35:56.5 7:19/M 1:13:04.5
157 1:13:12.2 Ian Milburn Fenland RC 190 M 143 M60 ++ 4 36:37.7 7:19/M 1:13:04.3
158 1:13:19.1 Derek Smith 407 M 144 M50 17 36:17.9 7:20/M 1:13:09.0
159 1:13:22.6 Adrian Fisher Stamford Striders 417 M 145 M40 36 35:54.7 7:20/M 1:13:16.3
160 1:13:26.2 Nigel Dickens Nene Valley Harriers 69 M 146 M60 ++ 5 36:26.9 7:21/M 1:13:18.9
161 1:13:27.9 Diane Baldwin Marshall Milton Keynes AC 16 F 15 F55 1 35:56.9 7:21/M 1:13:23.0
162 1:13:29.5 Claire Piercy Yaxley Runners & Joggers 237 F 16 F40 6 36:20.7 7:21/M 1:13:20.4
163 1:13:29.9 Andrew Spencer Grantham RC 286 M 147 M50 18 36:34.7 7:21/M 1:13:23.7
164 1:13:42.1 Paul Baird 15 M 148 M40 37 36:47.5 7:22/M 1:13:31.0
165 1:13:48.9 Phil Holden 127 M 149 M55 5 37:10.3 7:23/M 1:13:41.0
166 1:14:00.0 Kevin Smith Ryston Runners AC 283 M 150 MSen 57 36:17.0 7:24/M 1:13:53.2
167 1:14:10.4 Richard Evans Rutland Run & Tri 81 M 151 M45 29 36:27.7 7:25/M 1:14:02.7
168 1:14:12.9 Elizabeth Fell Stamford Striders 88 F 17 F35 4 36:28.6 7:25/M 1:14:06.6
169 1:14:15.2 Philip Gray 435 M 152 MSen 58 36:56.5 7:26/M 1:14:00.6
170 1:14:16.5 Reg Allen Thorney RC 337 M 153 M55 6 36:49.9 7:26/M 1:14:03.3
171 1:14:19.5 Marjorie Epson Dulwich Runners 353 F 18 F50 1 37:21.0 7:26/M 1:14:09.4
172 1:14:25.4 Mark Alderson Stamford Striders 4 M 154 M40 38 36:14.9 7:27/M 1:14:16.9
173 1:14:25.5 Robert McArdle Grantham RC 182 M 155 M55 7 36:38.6 7:27/M 1:14:19.5
174 1:14:26.8 Andy Smith 278 M 156 M40 39 37:16.9 7:27/M 1:14:14.6
175 1:14:32.3 chole Pavey Nene Valley Harriers 327 F 19 FSen 5 37:20.3 7:27/M 1:14:19.5
176 1:14:33.7 Mike Chapman Nene Valley Harriers 54 M 157 MSen 59 37:20.4 7:27/M 1:14:21.0
177 1:14:37.6 James Wright 398 M 158 MSen 60 36:41.2 7:28/M 1:14:28.5
178 1:14:47.2 Arron Friend Thorney RC 369 M 159 MSen 61 36:21.7 7:29/M 1:14:38.2
179 1:14:59.0 Barry Graves Ely Runners 106 M 160 M55 8 36:45.8 7:30/M 1:14:49.0
180 1:15:06.9 Andy Cowling Thorney RC 341 M 161 M55 9 36:54.1 7:31/M 1:14:54.1
181 1:15:16.8 Mike Wright Eye Community Runners 326 M 162 M45 30 37:33.1 7:32/M 1:15:13.1
182 1:15:19.1 Philip Housden Biggleswade AC 135 M 163 M60 ++ 6 36:15.2 7:32/M 1:15:16.2
183 1:15:32.2 Geoff Howes Thorney RC 371 M 164 M60 ++ 7 37:32.1 7:33/M 1:15:25.1
184 1:15:36.1 Ian Kirk Ivanhoe Runners 377 M 165 M45 31 38:20.8 7:34/M 1:15:24.3
185 1:15:48.7 Stephen Brown 41 M 166 M40 40 39:01.4 7:35/M 1:15:33.4
186 1:15:53.3 Ian Rodgers Bishop's Stortford RC 259 M 167 M45 32 38:20.2 7:35/M 1:15:43.4
187 1:15:58.7 Louse Blake Nene Valley Harriers 352 F 20 F35 5 37:21.2 7:36/M 1:15:46.0
188 1:16:00.8 Nicholas Smith Stamford Striders 280 M 168 M45 33 37:27.5 7:36/M 1:15:45.3
189 1:16:00.9 Karen Gracey Hunts AC 102 F 21 F40 7 38:16.0 7:36/M 1:15:49.8
190 1:16:01.4 Steve Megson Yaxley Runners & Joggers 189 M 169 MSen 62 36:25.1 7:36/M 1:15:57.4
191 1:16:06.3 Richard Davies BRJ Run & Tri 363 M 170 M40 41 36:54.1 7:37/M 1:15:57.7
192 1:16:11.2 Justin Showell Fenland RC 381 M 171 M45 34 38:05.3 7:37/M 1:16:03.1
193 1:16:24.1 Keith White Fenland RC 321 M 172 M60 ++ 8 37:25.7 7:38/M 1:16:15.9
194 1:16:28.6 Mark Louth Thorney RC 167 M 173 M45 35 37:22.4 7:39/M 1:16:19.7
195 1:16:32.2 Barrie Barrett Bushfield Joggers 22 M 174 M60 ++ 9 37:42.2 7:39/M 1:16:25.2
196 1:16:34.0 John Greenhalgh West Norfolk AC 109 M 175 M45 36 36:46.0 7:39/M 1:16:29.8
197 1:16:37.3 Justin Elvidge March A C 78 M 176 M40 42 37:25.3 7:40/M 1:16:32.9
198 1:16:40.6 James Martin 177 M 177 M40 43 38:21.2 7:40/M 1:16:28.8
199 1:16:50.5 Rob Smith 420 M 178 MSen 63 38:17.3 7:41/M 1:16:41.1
200 1:16:56.2 Amanda Anderson 400 F 22 F35 6 37:22.9 7:42/M 1:16:48.8
201 1:17:01.9 Richard Houghton Bourne Town Harriers 134 M 179 MSen 64 37:36.3 7:42/M 1:16:52.4
202 1:17:05.4 Tim Seabrook 267 M 180 M50 19 37:12.8 7:43/M 1:16:57.1
203 1:17:07.0 Peter Harris Ely Runners 118 M 181 M60 ++ 10 38:23.0 7:43/M 1:16:56.4
204 1:17:11.8 Chris Jones Rutland Run & Tri 151 M 182 M50 20 37:18.6 7:43/M 1:17:04.5
205 1:17:29.6 Nick Payne Grantham RC 230 M 183 MSen 65 37:42.8 7:45/M 1:17:19.5
206 1:17:44.3 Yvonne Parker Road Runners Club 224 F 23 F55 2 39:02.3 7:46/M 1:17:31.1
207 1:17:48.2 Dean Chapman Bushfield Joggers 53 M 184 M45 37 38:23.5 7:47/M 1:17:41.1
208 1:17:53.0 Sally Johnston Bedford Harriers AC 149 F 24 F45 3 38:09.0 7:47/M 1:17:43.7
209 1:18:00.9 David Newton BRJ Run & Tri 209 M 185 M60 ++ 11 38:19.5 7:48/M 1:17:51.9
210 1:18:06.8 Nicky Jennings Fenland RC 392 F 25 F40 8 38:40.8 7:49/M 1:17:58.6
211 1:18:08.2 Sharron Toms Yaxley Runners & Joggers 303 F 26 F45 4 38:41.9 7:49/M 1:17:56.4
212 1:18:40.8 Andrew Thompson Ely Runners 299 M 186 M55 10 39:02.6 7:52/M 1:18:30.7
213 1:18:53.4 Simon Marvel Stamford Striders 178 M 187 M45 38 38:33.2 7:53/M 1:18:40.4
214 1:19:02.3 Hilary Cox Stamford Striders 62 F 27 F40 9 39:31.0 7:54/M 1:18:47.8
215 1:19:08.4 Richard Lane 160 M 188 M40 44 39:07.3 7:55/M 1:18:58.9
216 1:19:19.2 Les Thurston Bishops Stortford RC 301 M 189 M60 ++ 12 39:41.5 7:56/M 1:19:13.8
217 1:19:23.8 Charlie Barker Ely Runners 20 M 190 M60 ++ 13 38:45.4 7:56/M 1:19:13.6
218 1:19:28.2 Mark Galbraith 405 M 191 M40 45 40:10.8 7:57/M 1:19:13.2
219 1:19:28.9 Lindsey Rosella Bushfield Joggers 421 F 28 FSen 6 39:30.0 7:57/M 1:19:20.3
220 1:19:29.5 Paul Jephcott Bushfield Joggers 146 M 192 M55 11 39:29.5 7:57/M 1:19:20.5
221 1:19:34.5 Keith Measures Grantham AC 336 M 193 M60 ++ 14 39:49.2 7:57/M 1:19:27.6
222 1:19:38.9 Robert Webster Stamford Striders 318 M 194 M60 ++ 15 39:48.8 7:58/M 1:19:27.4
223 1:19:40.6 Diane Gill Eye Community Runners 97 F 29 F45 5 39:15.0 7:58/M 1:19:35.9
224 1:19:45.3 Laura Conway Yaxley Runners & Joggers 58 F 30 FSen 7 39:25.6 7:59/M 1:19:33.1
225 1:19:58.7 Adrian Carder Toonie Express 51 M 195 M55 12 38:43.3 8:00/M 1:19:42.1
226 1:20:01.2 Melanie Tindale Nene Valley Harriers 302 F 31 F35 7 39:28.6 8:00/M 1:19:49.2
227 1:20:14.4 Annette Newton BRJ Run & Tri 208 F 32 F60 ++ 1 39:14.8 8:01/M 1:20:06.6
228 1:20:14.5 Mike Gullis BRJ Run & Tri 395 M 196 M55 13 39:00.3 8:01/M 1:20:06.3
229 1:20:15.3 Nilesh Patel Bushfield Joggers 331 M 197 MSen 66 39:30.6 8:02/M 1:20:07.8
230 1:20:34.2 Mike Higgott Beaumont RC 123 M 198 M45 39 38:01.0 8:03/M 1:20:23.4
231 1:20:56.7 Robin Ball Stamford Striders 17 M 199 M60 ++ 16 39:36.4 8:06/M 1:20:45.0
232 1:21:02.7 Celine Aubry Ely Runners 13 F 33 FSen 8 39:28.1 8:06/M 1:20:52.9
233 1:21:27.0 Simon Allcock 6 M 200 M40 46 38:52.0 8:09/M 1:21:15.2
234 1:21:27.9 Craig Davey 389 M 201 MSen 67 8:09/M 1:21:09.9
235 1:21:29.7 Chris King 157 M 202 M55 14 41:08.1 8:09/M 1:21:18.7
236 1:21:33.2 richard Pearson Team 338 M 203 Male 15 and Under 1 40:35.5 8:09/M 1:21:23.7
237 1:21:42.8 Matthew Gray 406 M 204 MSen 68 39:58.5 8:10/M 1:21:35.2
238 1:21:45.9 Robert Daniels 67 M 205 M40 47 40:28.4 8:11/M 1:21:38.2
239 1:21:46.6 Charlotte Acheson Haverhill RC 1 F 34 FSen 9 40:25.7 8:11/M 1:21:42.3
240 1:22:00.3 Catherine Wright Corby AC 342 F 35 F60 ++ 2 40:55.7 8:12/M 1:21:50.5
241 1:22:10.9 Mark Parker 226 M 206 MSen 69 41:13.1 8:13/M 1:21:59.1
242 1:22:21.7 SteveParticipan Beardwell 340 M 207 M55 15 40:49.4 8:14/M 1:22:08.4
243 1:22:23.0 Emily Partridge Newark Striders 227 F 36 FSen 10 41:13.2 8:14/M 1:22:11.4
244 1:22:32.2 Daniel Thomas 297 M 208 MSen 70 39:27.7 8:15/M 1:22:21.3
245 1:22:34.8 Steve Ellen Eye Community Runners 76 M 209 M45 40 40:33.5 8:15/M 1:22:28.8
246 1:22:41.6 Ian Wilson BRJ Run & Tri 347 M 210 M40 48 40:37.7 8:16/M 1:22:25.8
247 1:22:42.4 Andy Dickinson Stamford Striders 365 M 211 M50 21 39:40.1 8:16/M 1:22:32.0
248 1:22:42.6 Bill Rayner Sleaford Striders AC 249 M 212 M60 ++ 17 39:40.9 8:16/M 1:22:31.7
249 1:22:44.4 Michael Shaw BRJ Run & Tri 346 M 213 M50 22 40:37.8 8:16/M 1:22:28.8
250 1:22:59.2 Jillian Davis Ryston Runners AC 68 F 37 F60 ++ 3 41:42.6 8:18/M 1:22:45.7
251 1:23:02.1 Thomas Orr 218 M 214 M40 49 41:14.3 8:18/M 1:22:51.4
252 1:23:03.3 Barbara Johnson Yaxley Runners & Joggers 147 F 38 F60 ++ 4 40:27.6 8:18/M 1:22:58.7
253 1:23:06.7 Philip Norman Riverside Runners 212 M 215 M60 ++ 18 41:12.8 8:19/M 1:22:58.8
254 1:23:13.2 Frances Cooke 100 Marathon Club 373 F 39 F55 3 41:14.7 8:19/M 1:22:59.2
255 1:23:29.9 Peter Johnson 429 M 216 M55 16 40:29.7 8:21/M 1:23:18.4
256 1:23:31.7 Dawn Stilwell 380 F 40 F40 10 41:01.5 8:21/M 1:23:18.6
257 1:23:36.5 John Kennedy 155 M 217 M45 41 40:44.8 8:22/M 1:23:19.5
258 1:23:41.8 Christopher Masters Jedi nights 181 M 218 MSen 71 40:46.8 8:22/M 1:23:26.9
259 1:23:50.7 Mike Blackledge Eye Community Runners 31 M 219 M40 50 40:37.1 8:23/M 1:23:45.3
260 1:24:00.5 Mark Wells Eye Community Runners 320 M 220 M45 42 41:55.1 8:24/M 1:23:53.1
261 1:24:32.7 Amanda Marlow Kettering Town Harriers 174 F 41 F45 6 41:57.2 8:27/M 1:24:22.0
262 1:24:45.8 Ruth Dunstan Grantham RC 74 F 42 F35 8 43:36.3 8:29/M 1:24:35.0
263 1:25:09.3 Caroline Robertson Stamford Striders 258 F 43 F40 11 42:51.4 8:31/M 1:24:55.0
264 1:25:19.2 Joon Wee Ho 424 M 221 MSen 72 42:41.5 8:32/M 1:25:01.4
265 1:25:24.4 Danny Donovan 387 M 222 MSen 73 40:23.4 8:32/M 1:25:05.5
266 1:25:41.7 Mark Oakley Nene Valley Harriers 214 M 223 M40 51 42:53.6 8:34/M 1:25:31.6
267 1:25:46.0 Rosalind Innes BRJ Run & Tri 143 F 44 F35 9 42:22.7 8:35/M 1:25:37.3
268 1:25:58.6 Martin Blackburn Ryston Runners AC 390 M 224 M55 17 42:41.5 8:36/M 1:25:43.7
269 1:26:16.9 Hayley Faulkner Fairland Valley Spartans 86 F 45 FSen 11 42:54.7 8:38/M 1:26:08.4
270 1:26:28.6 Christopher Brittain Road Runners Club 39 M 225 M60 ++ 19 42:21.3 8:39/M 1:26:15.2
271 1:26:34.6 Suzanne Moon Stamford Striders 364 F 46 F35 10 42:22.8 8:39/M 1:26:22.3
272 1:26:36.3 Robbie Philip 382 M 226 M55 18 42:43.8 8:40/M 1:26:23.1
273 1:26:41.7 Sarah Endicott Yaxley Runners & Joggers 79 F 47 F40 12 43:25.0 8:40/M 1:26:29.4
274 1:26:46.5 Keith Morris Ryston Runners AC 200 M 227 M55 19 43:30.6 8:41/M 1:26:31.8
275 1:26:56.9 Steven Allard Spalding Tri Club 430 M 228 M50 23 42:18.2 8:42/M 1:26:40.9
276 1:27:03.7 Elizabeth Whittaker Bushfield Joggers 418 F 48 F55 4 42:26.8 8:42/M 1:26:55.2
277 1:27:07.1 Joe Kenny 426 M 229 MSen 74 43:16.0 8:43/M 1:26:49.6
278 1:27:14.3 Jane Ashby Ryston Runners AC 12 F 49 F60 ++ 5 42:58.4 8:43/M 1:27:00.7
279 1:27:21.3 Emma Kedney 376 F 50 F40 13 43:14.4 8:44/M 1:27:08.3
280 1:27:33.3 Dawn Veal March A C 309 F 51 F45 7 43:35.2 8:45/M 1:27:17.9
281 1:27:38.4 Lesley Allen Stamford Striders 9 F 52 F50 2 42:01.3 8:46/M 1:27:25.6
282 1:27:39.0 William Allen Stamford Striders 8 M 230 M50 24 42:01.5 8:46/M 1:27:26.2
283 1:27:41.5 David Richmond Eye Community Runners 253 M 231 M55 20 43:00.3 8:46/M 1:27:36.3
284 1:27:45.6 Anne Schumann Cambridge & Coleridge AC 265 F 53 F45 8 42:50.3 8:47/M 1:27:35.3
285 1:27:58.3 Louise Payne Grantham RC 229 F 54 F35 11 43:36.3 8:48/M 1:27:47.9
286 1:28:05.7 Jim Millar Stamford Striders 372 M 232 M50 25 42:28.1 8:49/M 1:27:54.5
287 1:28:12.6 Paul Beland Bourne Town Harriers 422 M 233 M55 21 44:00.6 8:49/M 1:27:51.7
288 1:28:17.1 Claire Geary Ely Runners 96 F 55 F40 14 43:48.2 8:50/M 1:28:06.2
289 1:28:18.3 Fliss Reynolds Ely Runners 250 F 56 FSen 12 43:48.0 8:50/M 1:28:07.5
290 1:28:19.2 Simon King 156 M 234 MSen 75 45:13.1 8:50/M 1:28:01.9
291 1:28:30.7 Leah Short Eye Community Runners 270 F 57 FSen 13 42:52.7 8:51/M 1:28:26.9
292 1:28:36.7 Ian Davies Thorney RC 362 M 235 M60 ++ 20 43:43.5 8:52/M 1:28:24.5
293 1:28:44.1 Joanne Muff BRJ Run & Tri 203 F 58 F40 15 43:12.7 8:52/M 1:28:34.9
294 1:29:10.2 Niall Wallington 312 M 236 M40 52 43:50.1 8:55/M 1:28:53.9
295 1:29:10.3 Lisa Sullivan Yaxley Runners & Joggers 292 F 59 F40 16 43:50.5 8:55/M 1:28:54.0
296 1:29:11.5 Tony Dineen 70 M 237 M45 43 44:30.9 8:55/M 1:28:56.2
297 1:29:11.5 Alison Sinclair 276 F 60 F40 17 44:31.0 8:55/M 1:28:55.7
298 1:29:17.5 Ronald Simons 275 M 238 M60 ++ 21 43:09.1 8:56/M 1:29:05.3
299 1:29:21.9 Alison Dunphy 416 F 61 F45 9 43:02.0 8:56/M 1:29:18.3
300 1:29:23.6 Cheryl Allibone 10 F 62 F40 18 43:46.9 8:56/M 1:29:11.5
301 1:30:06.1 Kay Riley Thorney RC 256 F 63 F35 12 44:33.1 9:01/M 1:29:54.9
302 1:30:06.2 Leigh Howson Thorney RC 138 F 64 FSen 14 44:33.0 9:01/M 1:29:47.5
303 1:30:31.3 Andy Harding Thorney RC 349 M 240 M40 53 44:36.7 9:03/M 1:30:17.7
304 1:30:31.3 Alan Gray Stamford Striders 107 M 239 M60 ++ 22 44:36.8 9:03/M 1:30:17.8
305 1:30:41.6 Richard Gilbert 415 M 241 M50 26 45:23.3 9:04/M 1:30:22.2
306 1:30:41.9 Julie Brarrett 412 F 65 F40 19 45:23.3 9:04/M 1:30:22.2
307 1:31:20.1 Mandy Treland Eye Community Runners 433 F 66 F45 10 44:09.7 9:08/M 1:31:14.8
308 1:31:24.5 Gill Bates Eye Community Runners 23 F 67 F55 5 45:19.1 9:08/M 1:31:18.8
309 1:31:39.3 Elizabeth Hiner Riverside Runners 126 F 68 F35 13 45:36.3 9:10/M 1:31:25.7
310 1:31:55.5 Laura Greenwood Thorney RC 110 F 69 F45 11 45:55.1 9:12/M 1:31:37.0
311 1:32:11.8 Nigel Dix Bedford Harriers AC 339 M 242 M50 27 43:46.0 9:13/M 1:32:01.5
312 1:32:13.9 Mark McCarthy 184 M 243 MSen 76 47:18.3 9:13/M 1:31:55.1
313 1:32:33.6 Megan Silvester Thorney RC 274 F 70 F35 14 45:54.7 9:15/M 1:32:15.2
314 1:32:51.2 Susan Frisby Thorney RC 348 F 71 F50 3 46:35.8 9:17/M 1:32:38.2
315 1:32:51.8 Louise Hudson 374 F 72 F40 20 46:35.7 9:17/M 1:32:38.3
316 1:32:52.8 Joanna Galczynska 95 F 73 FSen 15 45:53.2 9:17/M 1:32:39.7
317 1:33:09.6 Fay Scrivener March A C 266 F 74 F40 21 45:46.5 9:19/M 1:32:54.0
318 1:33:10.7 Simon Tarline Ryston Runners AC 397 M 244 M45 44 42:07.2 9:19/M 1:32:56.6
319 1:33:26.9 Melanie Fowler BRJ Run & Tri 92 F 75 F40 22 46:03.4 9:21/M 1:33:11.0
320 1:33:31.6 Olivia Achurch Stamford Striders 2 F 76 FSen 16 45:41.2 9:21/M 1:33:19.4
321 1:33:44.8 Vicky Ann Smith 281 F 77 FSen 17 45:17.1 9:22/M 1:33:34.9
322 1:34:25.4 Sally Cossins 61 F 78 FSen 18 45:58.6 9:27/M 1:34:11.6
323 1:35:10.6 Celina Silver Stamford Striders 273 F 79 F45 12 45:36.3 9:31/M 1:34:56.9
324 1:35:20.9 Eleanor Salemme Eye Community Runners 261 F 80 FSen 19 45:57.8 9:32/M 1:35:16.5
325 1:36:18.8 Mike Graham 391 M 245 M55 22 42:50.9 9:38/M 1:36:04.9
326 1:36:36.2 Cliff Moore 195 M 246 M60 ++ 23 47:27.6 9:40/M 1:36:25.0
327 1:36:53.0 Ted Preston Sleaford Striders AC 244 M 247 M60 ++ 24 47:54.6 9:41/M 1:36:41.2
328 1:36:58.5 Anne Meadows Yaxley Runners & Joggers 188 F 81 F50 4 48:44.6 9:42/M 1:36:39.5
329 1:37:04.5 Mandy Walker Bushfield Joggers 332 F 82 F45 13 45:45.8 9:42/M 1:36:48.8
330 1:37:22.3 Sarah Cameron Eye Community Runners 50 F 83 F45 14 47:11.1 9:44/M 1:37:17.7
331 1:37:23.3 David Stubbins Bedford Harriers AC 402 M 248 M60 ++ 25 47:24.6 9:44/M 1:37:10.5
332 1:37:34.8 Carol Riley Yaxley Runners & Joggers 257 F 84 F55 6 48:43.5 9:45/M 1:37:15.7
333 1:38:42.1 Dawn Morris Rutland Run & Tri 199 F 85 F45 15 47:52.1 9:52/M 1:38:23.7
334 1:39:06.1 Graham Riddell Sleaford Striders AC 255 M 249 M50 28 49:03.0 9:55/M 1:38:54.9
335 1:39:06.3 Ann Riddell Sleaford Striders AC 254 F 86 F50 5 49:03.2 9:55/M 1:38:55.1
336 1:39:21.3 Petra Ellen Eye Community Runners 77 F 87 F40 23 46:59.9 9:56/M 1:39:08.6
337 1:39:43.5 Nicki Leyland 163 F 88 F40 24 51:39.4 9:58/M 1:39:23.6
338 1:39:43.5 Simon Sedehizadeh 268 M 250 MSen 77 51:35.3 9:58/M 1:39:23.6
339 1:40:20.2 Karen Richardson Cambridge & Coleridge AC 252 F 89 F45 16 49:43.8 10:02/M 1:40:05.1
340 1:40:21.5 Jane Hales Rutland Run & Tri 112 F 90 F50 6 47:17.1 10:02/M 1:40:03.8
341 1:41:42.7 Sue Thorpe Yaxley Runners & Joggers 368 F 91 F45 17 49:54.8 10:10/M 1:41:23.9
342 1:41:45.6 Tracy Halpin BRJ Run & Tri 115 F 92 F40 25 50:16.4 10:11/M 1:41:28.0
343 1:41:47.6 Sam Brown BRJ Run & Tri 43 F 93 FSen 20 50:16.3 10:11/M 1:41:30.3
344 1:41:55.9 Eleanor Rodgers Bishop's Stortford RC 260 F 94 F45 18 50:36.3 10:12/M 1:41:39.4
345 1:42:33.4 Simone Farrer 85 F 95 F40 26 50:42.9 10:15/M 1:42:16.4
346 1:42:57.6 Stanley Thornton Sleaford Town Runners 300 M 251 M60 ++ 26 50:17.2 10:18/M 1:42:47.4
347 1:43:40.1 Louisa Lorusso 166 F 96 FSen 21 51:00.0 10:22/M 1:43:23.1
348 1:43:53.3 Mark Stevens Stamford Striders 290 M 252 M50 29 49:39.3 10:23/M 1:43:34.5
349 1:44:46.6 Jenny Damon Bedford Harriers AC 378 F 97 F55 7 50:48.8 10:29/M 1:44:29.0
350 1:44:46.9 Amanda Pullinger Bedford Harriers AC 379 F 98 F50 7 50:49.2 10:29/M 1:44:29.6
351 1:45:15.4 Ewa Davidge 427 F 99 FSen 22 52:04.6 10:32/M 1:44:57.6
352 1:45:30.6 Linda Crook BRJ Run & Tri 63 F 100 F45 19 51:46.9 10:33/M 1:45:12.6
353 1:46:06.7 Susannah Naylor Ryston Runners AC 388 F 101 F35 15 52:16.9 10:37/M 1:45:47.5
354 1:48:27.6 Sylvia Jones Bedford Harriers AC 152 F 102 F50 8 54:08.7 10:51/M 1:48:09.3
355 1:48:27.7 Keith Lakin Bedford Harriers AC 159 M 253 M50 30 54:09.6 10:51/M 1:48:09.2
356 1:48:46.1 Sarah Short Eye Community Runners 272 F 103 F45 20 54:17.6 10:53/M 1:48:40.5
357 1:49:42.0 Anthony Cotton BRJ Run & Tri 344 M 254 M60 ++ 27 50:17.1 10:58/M 1:49:22.5
358 1:50:56.1 Elma Brown 42 F 104 F60 ++ 6 52:28.0 11:06/M 1:50:40.6
359 1:51:16.6 Laura Hill Ely Runners 124 F 105 FSen 23 54:25.9 11:08/M 1:51:01.7
360 1:57:06.7 Suzanne Orr March A C 217 F 106 F45 21 56:10.8 11:43/M 1:56:51.0
361 1:57:06.9 Nina Markillie March A C 173 F 107 F35 16 56:10.1 11:43/M 1:56:51.1
362 2:06:58.3 Gillian Holmes Thorney RC 131 F 108 F60 ++ 7 1:02:45.7 12:42/M 2:06:41.6
363 2:06:59.6 Sharon Blackledge Thorney RC 32 F 109 F40 27 1:02:46.3 12:42/M 2:06:42.8
Place Gun Time Name Team / Club Bib No Gender Gender Place Category Category Place 5 Mile Split Total Pace Chip Time

 

What's My Time