Click here for Full Results download

Search by Name / Club or Category 

 

TriStar Start

TriStar Start
Place Name Bib No Gender Gender Place Swim Time Run to T1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club Penalty
1 Oliver Patton 2 M 1 1:06.2 0:12.8 0:44.5 3:35.8 0:22.8 3:39.4 9:41.8 Fusion Triathlon Club
2 Alexandre Robin 1 M 2 0:59.8 0:15.1 0:59.2 3:33.4 0:22.6 3:39.3 9:49.6 Fusion Triathlon Club
3 Chrissie Clark 16 F 1 0:56.9 0:18.2 0:50.9 3:42.3 0:29.3 3:33.0 9:50.8
4 Charlie Treharne 14 M 3 1:28.2 0:12.6 0:52.2 3:44.4 0:27.8 3:21.4 10:06.8 Glasgow Triathlon Club
5 Coryn Maclean 17 F 2 1:03.8 0:14.6 0:44.0 3:37.8 0:27.4 4:21.0 10:28.9 Fusion Triathlon Club
6 Ethan Lorimer 8 M 4 1:21.8 0:12.8 0:49.6 3:59.5 0:25.9 3:45.5 10:35.4 Edinburgh RC
7 Caitlyn Ford 19 F 3 1:11.4 0:15.4 0:48.9 4:10.4 0:28.6 3:54.8 10:49.6 Lincoln Tri
8 Calan Chong 6 M 5 1:14.7 0:13.8 0:55.0 4:21.1 0:24.2 3:41.4 10:50.4 Fusion Triathlon Club
9 Matthew Murphy 12 M 6 1:32.0 0:13.3 1:20.9 3:47.8 0:27.7 3:30.6 10:52.6
10 Evie Phillips 20 F 4 1:22.4 0:14.9 0:54.2 4:17.5 0:33.1 3:31.1 10:53.5 Edinburgh RC
11 Ali Padmanabhan 11 M 7 1:17.6 0:13.5 1:06.2 3:56.0 0:29.0 4:02.9 11:05.5 Glasgow Triathlon Club?Fa
12 Killian Trenholm 4 M 8 1:19.7 0:14.5 0:53.6 4:26.5 0:29.3 3:57.5 11:21.3 Stirling Triathlon Club
13 Scott Brown 13 M 9 1:36.0 0:15.0 0:54.2 4:14.4 0:47.6 3:33.9 11:21.3 Edinburgh #3
14 Amy Byrne 23 F 5 1:18.1 0:13.5 0:55.1 4:26.4 0:35.1 4:04.0 11:32.4 Fusion Triathlon Club
15 Jack Moore 7 M 10 1:19.5 0:15.6 1:07.0 4:39.0 0:33.8 3:53.3 11:48.6 Grangemouth swim club
16 Callum McCafferty 3 M 11 1:18.8 0:13.9 0:53.7 4:36.4 0:29.5 4:17.0 11:49.5 West Lothian Triathlon
17 Hamish Hutchinson 9 M 12 1:55.9 0:14.5 1:01.1 4:28.4 0:40.8 3:43.5 12:04.5
18 Cameron Johnston 10 M 13 1:51.3 0:17.0 1:06.6 3:31.8 1:31.1 3:59.1 12:17.2
19 Philip McGeehan 5 M 14 1:28.2 0:15.8 1:01.8 5:16.5 0:28.7 3:52.5 12:23.7 Inverclyde AC
20 Anna Lunan 21 F 6 1:25.1 0:13.0 1:01.4 5:07.3 0:38.9 4:19.4 12:45.4
21 Beth McKelvie 24 F 7 1:22.5 0:15.5 1:00.1 4:56.9 0:34.1 4:40.1 12:49.4
22 Erica Davidson 26 F 8 1:45.6 0:14.7 1:04.0 4:54.4 0:35.2 4:38.8 13:13.0 Ayrodynamic TC
23 Emma McLennan 28 F 9 1:54.5 0:15.9 1:30.2 4:41.4 0:33.7 4:17.8 13:13.6
24 Hannah Wood 25 F 10 1:45.2 0:14.8 1:00.0 5:15.7 0:31.3 4:37.6 13:24.8 West Lothian Triathlon
25 Emma vella 22 F 11 1:29.6 0:15.3 1:42.1 5:27.3 0:47.1 4:17.2 13:58.8
26 Rhiannon Samuel 27 F 12 1:59.0 0:15.4 1:18.1 5:31.2 0:33.0 5:03.9 14:40.8 David Lloyd Aberdeen
DNF Millie Nisbet 18 F 1:13.3 0:14.1 0:56.4 Edinburgh#3
Place Name Bib No Gender Gender Place Swim Time Run to T1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club Penalty

TriStar 1

TriStar 1
Place Name Bib No Gender Gender Place Swim Time Run to T1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club Penalty
1 Sam Glass 31 M 1 2:31.3 0:12.7 0:47.7 8:42.7 0:29.4 5:47.2 18:31.3 Edinburgh #3
2 Cameron Kerr 39 M 2 3:02.3 0:12.9 0:45.8 8:09.6 0:23.6 6:33.3 19:07.8 Stirling Triathlon Club
3 Anya Maclean 83 F 1 2:40.5 0:13.6 0:39.3 8:55.5 0:18.9 6:32.3 19:20.4 Fusion Triathlon Club
4 Daniel Teape 42 M 3 3:01.9 0:13.8 0:36.6 9:02.9 0:23.4 6:02.0 19:20.9
5 Struan Bennet 32 M 4 2:48.1 0:12.6 0:35.6 8:35.0 0:28.3 7:02.5 19:42.3 Kinross High School
6 Cameron Macmillan 34 M 5 2:48.8 0:12.8 0:43.8 9:16.7 0:22.7 6:17.5 19:42.5 Stirling Triathlon Club
7 James Miller 57 M 6 3:11.8 0:14.9 0:59.6 9:03.0 0:26.1 6:10.6 20:06.3 Stirling Triathlon Club
8 Archie Kelly 35 M 7 3:05.3 0:12.4 0:40.8 9:35.1 0:31.3 6:23.4 20:28.6 Stirling Triathlon Club
9 Fraser Watson 47 M 8 3:10.1 0:12.6 0:54.7 9:29.2 0:23.1 6:23.9 20:33.8 West Lothian Triathlon
10 James Ballantyne 53 M 9 3:33.9 0:14.8 1:00.5 8:41.4 0:28.4 6:36.9 20:36.1
11 Erin Ward 90 F 2 3:23.2 0:14.9 0:36.4 9:32.2 0:29.9 6:28.2 20:44.9 Fusion Triathlon Club
12 Liam Browning 51 M 10 3:04.6 0:11.7 0:43.7 9:25.1 0:29.4 6:51.9 20:46.6 Lanark Triathlon Club
13 Murray Clark 44 M 11 3:01.1 0:12.3 0:44.0 9:49.8 0:25.0 6:36.9 20:49.4
14 Nathan Campbell 33 M 12 2:50.7 0:12.5 0:45.7 10:28.2 0:22.5 6:12.2 20:51.9 Grangemouth ASC
15 Fergus Currie 43 M 13 3:01.4 0:14.1 0:40.7 9:58.7 0:25.6 6:36.8 20:57.5 male
16 Ivan Ramsay 52 M 14 3:31.0 0:12.7 0:40.0 9:49.6 0:26.9 6:27.9 21:08.4 Fusion Triathlon Club
17 Frederick Fuller 38 M 15 3:04.2 0:14.4 1:08.7 8:37.2 0:37.2 7:28.0 21:10.0 ERC
18 Euan Walkingshaw 54 M 16 3:44.7 0:13.7 0:57.9 8:42.1 0:47.9 6:53.8 21:20.4 ERC
19 Eva Chong 87 F 3 3:00.8 0:13.2 0:42.7 10:28.3 0:20.3 6:49.5 21:35.0 Fusion Triathlon Club
20 Lukas Fischer-Keogh 36 M 17 2:36.2 0:12.5 0:58.1 10:14.9 0:33.9 6:59.5 21:35.3
21 Emma O'Neil 99 F 4 3:07.4 0:14.3 0:43.1 10:17.4 0:29.7 6:45.2 21:37.3 Fusion Triathlon Club
22 Jamie Meldrum 73 M 18 4:00.4 0:12.9 1:04.4 9:47.7 0:23.1 6:11.6 21:40.4 West Lothian Triathlon
23 Jack Lorimer 60 M 19 3:35.5 0:14.8 0:45.4 10:18.7 0:32.1 6:14.1 21:40.9 ERC
24 Aaron Drummond 72 M 20 4:28.9 0:14.2 0:56.8 9:21.4 0:20.5 6:22.1 21:44.0 Fusion Triathlon Club
25 Johanna Mackenzie 81 F 5 3:48.2 0:13.1 0:54.6 10:00.6 0:24.7 6:24.8 21:46.2
26 Rory Munn 65 M 21 3:17.6 0:14.1 0:48.8 10:29.7 0:25.6 6:30.3 21:46.3 Edinburgh#3
27 Christopher Lathan 58 M 22 3:10.9 0:15.4 0:43.2 10:21.9 0:30.9 6:45.8 21:48.2
28 Alexander Mackinnon 62 M 23 2:45.4 0:12.2 0:55.7 10:44.1 0:29.9 6:43.4 21:51.0
29 Bronagh Beattie 89 F 6 2:59.2 0:13.8 0:39.8 9:53.1 0:25.3 7:45.8 21:57.2 Galloway Harriers
30 Jamie Ritchie 40 M 24 2:58.6 0:11.9 0:53.4 10:34.2 0:29.5 6:54.3 22:02.0
31 Gregor Fordyce 41 M 25 3:04.2 0:14.1 0:41.2 10:52.4 0:31.6 6:47.1 22:10.8 Edinburgh#3
32 Anna Sloan 96 F 7 3:37.6 0:14.9 0:42.7 10:10.4 0:28.0 7:02.8 22:16.6 Fusion Triathlon Club
33 Conal Davidson 37 M 26 3:07.8 0:14.6 0:53.1 9:43.9 0:25.3 7:51.9 22:16.8 Ayrodynamic TC
34 Stewart Millard 70 M 27 4:05.6 0:14.3 0:54.6 10:18.4 0:30.0 6:27.1 22:30.3 Fusion Triathlon Club
35 Will Livingston 50 M 28 3:15.7 0:15.2 0:59.4 9:51.1 0:28.3 7:40.8 22:30.7 Stewarty Seals
36 Millie Mackenzie 80 F 8 3:48.4 0:14.7 0:49.3 9:44.7 0:28.7 7:27.0 22:33.1
37 Andrew Gilbert 30 M 29 3:39.9 0:14.1 1:20.8 10:06.3 0:28.7 6:51.6 22:41.6 ERC
38 Jamie Green 69 M 30 4:14.1 0:13.3 1:06.7 9:58.2 0:22.8 6:56.3 22:51.6
39 Ross McGinness 74 M 31 4:24.6 0:13.8 2:13.6 11:23.9 0:32.7 4:04.9 22:53.7 Fusion Triathlon Club
40 Poppy Mitchell 95 F 9 3:30.0 0:13.6 0:46.7 10:17.2 0:29.9 7:39.7 22:57.4 Edinburgh #3
41 Fraser Baggaley 56 M 32 4:38.6 0:14.2 1:00.6 10:04.4 0:24.8 6:38.4 23:01.1 Edinburgh#3
42 Matthew Cameron 66 M 33 3:21.9 0:13.8 0:55.2 10:30.6 0:37.4 7:25.6 23:04.7
43 Kirsty Jones 82 F 10 3:43.7 0:13.4 0:48.6 11:01.6 0:26.4 7:08.2 23:22.1 Fusion Triathlon Club
44 Max vella 71 M 34 4:40.7 0:15.0 0:59.6 9:52.4 0:27.7 7:15.8 23:31.3 Fusion Triathlon Club
45 Erin Kelly 102 F 11 3:44.9 0:14.8 1:24.7 10:28.9 0:24.0 7:17.8 23:35.3 Lanark Triathlon Club
46 Sorcha Caves 79 F 12 3:31.8 0:16.4 1:07.9 11:01.2 0:25.4 7:13.7 23:36.7 Fusion Triathlon Club
47 Logan Howie 64 M 35 3:50.5 0:15.8 0:57.3 10:34.0 0:37.1 7:23.4 23:38.3 Stirling Triathlon Club
48 Eva Nobile 86 F 13 3:54.5 0:15.6 0:45.1 10:55.6 0:26.2 7:28.8 23:46.0 Fusion Triathlon Club
49 Niamh Coyne 104 F 14 4:13.2 0:13.0 1:01.2 11:08.4 0:25.3 6:49.2 23:50.6 Fusion Triathlon Club
50 Heather Howie 93 F 15 3:39.1 0:14.8 0:40.6 10:40.8 0:37.3 7:58.2 23:51.0 Stirling Triathlon Club
51 Daniel McCormick 63 M 36 2:48.2 0:13.0 0:46.1 11:46.5 0:31.5 7:48.9 23:54.5 Fusion Triathlon Club
52 Orla McGeehan 84 F 16 3:15.8 0:14.8 1:02.8 11:23.5 0:32.3 7:47.4 24:16.9 Inverclyde AC
53 Ross Muirden 59 M 37 3:42.8 0:13.8 1:02.2 11:08.7 0:32.4 7:42.5 24:22.7 Edinburgh #3
54 Luke Thomson 49 M 38 3:26.8 0:14.0 0:59.0 10:55.6 0:43.5 8:04.3 24:23.3 Lanark Triathlon Club
55 Sophie Calder 94 F 17 3:12.0 0:17.9 0:52.1 11:11.3 0:30.7 8:26.1 24:30.4
56 Finlay MacArthur 45 M 39 3:32.9 0:15.6 1:07.9 11:14.9 0:39.8 7:45.0 24:36.3 Edinburgh#3
57 Ewan Ramsay 67 M 40 4:39.0 0:14.7 0:58.1 10:27.1 0:39.0 7:48.1 24:46.2 Edinburgh#3
58 Louis Matheson 48 M 41 3:15.4 0:15.8 1:00.1 11:23.6 0:29.3 8:37.0 25:01.4 West Lothian Triathlon
59 Kester Harris 68 M 42 3:36.3 0:15.8 0:53.9 11:14.5 0:35.0 8:46.9 25:22.7 Stirling Triathlon Club
60 Christie Arthur 101 F 18 4:27.4 0:15.0 0:52.3 11:09.2 0:31.7 9:19.8 26:35.8 Fusion Triathlon Club
61 Robert John Phillips 78 M 43 3:51.8 0:12.6 0:59.1 13:01.3 0:32.9 8:06.6 26:44.5 Fusion Triathlon Club
62 Izzie Cooke 97 F 19 4:28.7 0:15.8 0:49.1 13:13.2 0:41.0 7:35.1 27:03.2 Fusion Triathlon Club
63 Rose Ryan 103 F 20 4:59.6 0:16.0 1:27.6 12:04.0 0:34.7 7:53.6 27:15.8
64 Caitlin McCafferty 92 F 21 3:30.3 0:15.1 0:57.6 13:12.7 0:28.3 9:35.7 28:00.0 West Lothian Triathlon
65 Aidan Porter 77 M 44 6:10.6 0:13.0 1:45.8 11:22.9 0:27.7 8:05.3 28:05.5 Fusion Triathlon Club
66 Finlay McClelland 75 M 45 4:31.7 0:15.4 1:42.1 12:49.2 0:30.4 8:38.4 28:27.3
67 Jennifer beveridge 85 F 22 3:56.2 0:17.7 1:16.6 14:45.3 0:44.6 8:42.2 29:42.8 Stirling Triathlon Club
68 Fergus Munro 46 M 46 3:17.4 0:13.7 1:09.6 9:32.7 0:35.4 16:35.4 31:24.5 Fusion Triathlon Club
69 Daisy Bass 105 F 23 4:33.8 0:17.0 1:13.8 16:29.4 0:43.0 10:49.4 34:06.6 Fusion Triathlon Club
DNF Ross Telfer 55 M 3:46.3 0:15.4 0:46.2 Kinross junior Tri club
Place Name Bib No Gender Gender Place Swim Time Run to T1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club Penalty

TriStar 2

TriStar 2
Place Name Bib No Gender Gender Place Swim Time Run to T1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club Penalty
1 Daniel Dixon 108 M 1 2:56.1 0:12.2 0:32.4 10:41.9 0:20.4 7:29.1 22:12.3 Ryton Tri Club
2 Hamish Armitt 124 M 2 3:25.8 0:11.3 0:49.5 10:30.2 0:37.1 7:04.2 22:38.5 Fusion Triathlon Club
3 Joe Ewing 106 M 3 2:47.6 0:13.0 0:36.0 11:33.7 0:20.4 7:26.0 22:56.9 Warrender Baths Club
4 Kieran Smith 115 M 4 3:41.5 0:12.0 0:34.7 11:04.1 0:21.6 8:14.5 24:08.7 Mansfield Triathlon Club
5 Isla Britton 157 F 1 3:02.4 0:12.7 0:34.2 12:22.6 0:19.1 7:42.7 24:13.9 Fusion Triathlon Club
6 Rory McGuire 134 M 5 3:49.8 0:13.9 0:38.3 11:52.5 0:18.3 7:39.7 24:32.8 Perth United Cycling Club + 40 secs
7 Alixe Phillips 171 F 2 3:08.0 0:12.7 0:36.8 12:32.3 0:21.7 7:50.7 24:42.5 Edinburgh RC
8 Lily Jane Evans-Haggerty 158 F 3 2:51.5 0:11.8 0:42.7 12:55.9 0:23.8 7:39.6 24:45.5 Fusion Triathlon Club
9 Alexander Harris 111 M 6 3:06.8 0:12.8 0:34.3 12:03.5 0:19.9 8:45.6 25:03.0 Stirling Triathlon Club
10 Kyle Howie 117 M 7 3:19.0 0:11.2 0:36.8 12:34.9 0:20.1 8:02.3 25:04.5 Stirling Triathlon Club
11 Anna Flynn 186 F 4 3:40.7 0:12.4 0:29.4 11:11.8 0:26.6 9:08.5 25:09.7 Edinburgh RC
12 Kate Richardson 175 F 5 3:32.7 0:13.8 0:35.3 12:19.0 0:18.4 8:12.0 25:11.4 Fusion Triathlon Club
13 Jack Patton 128 M 8 3:26.6 0:11.8 0:37.7 13:00.2 0:19.1 7:39.3 25:14.8 Fusion Triathlon Club
14 Duncan Crawford 112 M 9 3:22.7 0:12.3 0:36.2 12:22.5 0:20.2 8:31.2 25:25.3 Kinross
15 Mackenzie Stewart 137 M 10 3:54.0 0:14.0 0:35.2 12:03.6 0:27.4 8:13.2 25:27.5 Fusion Triathlon Club + 40 secs
16 Callum Byrne 119 M 11 3:46.4 0:12.5 0:43.2 12:37.1 0:24.9 7:47.5 25:31.8 Fusion Triathlon Club
17 Laura Ferguson 159 F 6 2:54.4 0:13.9 0:54.6 12:29.6 0:20.4 8:45.9 25:39.1 Fusion Triathlon Club
18 Sarah Coutts 183 F 7 3:46.4 0:12.7 0:35.8 12:44.5 0:20.7 8:06.3 25:46.6 Kinross + 40 secs
19 Millie Stokoe 202 F 8 3:40.2 0:11.8 0:40.2 12:36.7 0:20.5 8:29.3 25:58.9 Stirling Triathlon Club
20 Hunter Daws 129 M 12 3:29.3 0:12.8 0:41.2 13:11.6 0:26.2 8:05.3 26:06.7 Fusion Triathlon Club
21 Clare Wallace 156 F 9 2:55.7 0:14.1 0:36.0 13:29.2 0:22.6 8:28.9 26:06.7 Fusion Triathlon Club
22 Elena McGorum 187 F 10 4:00.7 0:13.0 0:32.2 12:17.1 0:20.1 8:44.9 26:08.2 PCC
23 Iain McWhinnie 123 M 13 3:22.8 0:13.6 0:43.4 13:26.6 0:22.8 8:04.7 26:14.0
24 Sean Fischer-Keogh 113 M 14 3:13.7 0:13.9 0:37.5 13:33.0 0:20.5 8:15.5 26:14.3
25 Katie Young 161 F 11 2:58.8 0:12.7 0:46.7 13:10.5 0:23.8 8:57.2 26:30.0 East Kilbride Swim Team
26 Beth Morrow 169 F 12 3:25.9 0:14.0 0:49.5 13:19.7 0:28.2 8:13.5 26:31.0 Edinburgh AC
27 Philippa Saddler 192 F 13 3:36.4 0:12.4 0:46.0 13:12.8 0:19.9 8:31.7 26:39.4 Fusion Triathlon Club
28 Cameron Blance 138 M 15 4:12.8 0:12.1 0:39.8 12:59.4 0:29.8 8:08.7 26:42.9 Stirling Triathlon Club
29 Gregor Rolland 147 M 16 4:40.2 0:14.2 0:45.4 12:38.4 0:20.9 8:07.4 26:46.6 Edinburgh#3
30 Carrie Banks 180 F 14 3:21.7 0:14.3 0:34.3 13:34.4 0:25.2 8:48.3 26:58.5 Stirling Triathlon Club
31 Rebecca Wren 155 F 15 2:54.8 0:12.4 0:39.8 13:06.8 0:19.8 9:52.6 27:06.4 Tyne Triathlon
32 Calum MacDonald 132 M 17 3:40.6 0:13.1 0:39.5 13:34.1 0:28.8 8:33.6 27:09.8 Fusion Triathlon Club
33 Jack Calvert 109 M 18 3:18.2 0:12.2 1:12.9 13:44.6 0:24.6 8:17.6 27:10.4
34 Ailsa Bennet 176 F 16 3:29.9 0:14.2 0:45.3 13:09.8 0:24.3 9:07.2 27:10.8 Kinross High School
35 Alexander Eady-Brown 120 M 19 3:38.8 0:14.0 0:49.7 12:51.6 0:30.4 9:11.2 27:16.1 Stirling Triathlon Club
36 Hugh Morrow 130 M 20 3:54.9 0:14.8 1:31.0 13:17.6 0:27.8 7:55.7 27:21.9 Edinburgh AC
37 Lauren O'Neil 188 F 17 3:45.9 0:14.7 0:44.8 13:38.4 0:23.2 8:34.9 27:22.3 Fusion Triathlon Club
38 Rosie Mitchell 174 F 18 3:17.1 0:14.9 0:35.2 13:22.6 0:26.9 9:25.5 27:22.5 Edinburgh #3
39 Kirsty McNair 162 F 19 3:12.5 0:13.5 0:38.7 13:43.5 0:24.3 9:13.7 27:26.4 Fusion Triathlon Club
40 Rachael Grant 168 F 20 3:09.8 0:14.5 0:46.4 13:42.0 0:27.9 9:11.0 27:31.8 North Ayrshire Swim Club
41 Zoe Coyne 208 F 21 4:06.2 0:13.5 0:38.6 13:26.7 0:26.1 8:50.6 27:41.9 Fusion Triathlon Club
42 Alison Mitchell 177 F 22 3:37.4 0:14.5 0:36.2 13:13.0 0:36.2 9:29.4 27:46.8 Stirling Triathlon Club
43 James Newlands 121 M 21 3:42.1 0:13.6 0:45.4 13:50.8 0:24.4 8:52.3 27:48.7 Moray Firth Triathlon Clu
44 Rory Duncan 136 M 22 3:55.6 0:15.6 0:35.1 12:27.7 0:22.6 10:12.3 27:49.2 Stirling Triathlon Club
45 Hamish Munn 144 M 23 3:49.1 0:14.9 0:41.0 13:37.8 0:24.1 9:03.8 27:50.9 Edinburgh#3
46 Emma Calder 163 F 23 3:08.0 0:14.4 0:40.0 12:57.2 0:22.3 10:30.6 27:52.6 Three Peaks Triathletes
47 Thomas Woods 140 M 24 4:20.9 0:12.9 0:39.0 13:56.7 0:26.1 8:17.5 27:53.2
48 George Towers 152 M 25 4:40.4 0:12.6 0:51.0 12:58.1 0:43.4 8:29.4 27:55.1
49 Kirsty Loudon 200 F 24 3:44.3 0:13.9 0:41.3 13:51.9 0:25.0 9:04.1 28:00.8 Fusion Triathlon Club
50 Sophie Poulter 199 F 25 3:55.9 0:13.9 0:37.2 13:55.6 0:24.6 9:01.2 28:08.6 Stirling Triathlon Club
51 Iona Kelly 172 F 26 3:32.9 0:14.9 0:35.1 13:25.6 0:23.6 10:07.3 28:19.5 Stirling swim club
52 Louise MacArthur 164 F 27 3:19.3 0:15.5 0:41.7 13:12.3 0:25.5 10:26.1 28:20.6 Edinburgh#3
53 Jessica Robson 198 F 28 3:47.0 0:13.7 0:42.1 13:22.5 0:26.9 9:53.1 28:25.4 Lanark Triathlon Club
54 Sophie Nisbet 189 F 29 3:55.3 0:14.1 0:39.6 13:28.5 0:23.5 9:46.6 28:27.8 Edinburgh#3
55 Helen Chong 166 F 30 3:37.1 0:14.6 0:49.7 14:46.5 0:25.7 8:37.7 28:31.6 Fusion Triathlon Club
56 Findlay Webster 151 M 26 4:46.0 0:11.1 1:11.2 13:05.4 0:31.9 8:53.0 28:38.7 ERC
57 Calum Fleming 127 M 27 3:50.4 0:13.2 1:08.3 13:19.7 0:35.3 9:34.8 28:41.9 Fusion Triathlon Club
58 Hannah McGeehan 181 F 31 3:57.3 0:13.3 0:46.1 14:51.8 0:26.7 8:31.6 28:47.1 Inverclyde AC
59 Daniel Black 116 M 28 4:12.5 0:16.5 1:19.4 12:43.5 0:24.6 10:02.2 28:58.8
60 Lochlann Trenholm 131 M 29 3:48.7 0:13.1 0:44.2 13:35.0 0:27.1 10:16.4 29:04.8 Stirling Triathlon Club
61 Cameron Fordyce 143 M 30 4:01.3 0:15.4 0:47.6 15:17.1 0:20.8 8:26.0 29:08.4 Edinburgh#3
62 Ellen Peden 201 F 32 3:42.9 0:13.8 0:41.5 14:18.0 0:24.4 9:50.7 29:11.5 Stirling Triathlon Club
63 Jonathan Hanson 149 M 31 4:16.4 0:12.3 0:51.8 14:45.6 0:23.0 8:42.4 29:11.8 Stirling Triathlon Club
64 Ben Adams 141 M 32 4:13.2 0:14.4 1:19.2 13:39.1 0:39.7 9:08.8 29:14.5 Fusion Triathlon Club
65 Ross Davidson 133 M 33 4:08.8 0:13.8 0:44.3 14:52.1 0:21.2 8:54.8 29:15.1
66 Max Arthur 142 M 34 4:14.2 0:12.6 0:44.1 13:34.7 0:31.9 10:01.4 29:19.2 Fusion Triathlon Club
67 Alex Biavati-Smith 107 M 35 3:44.6 0:11.8 1:16.9 14:11.2 0:39.3 9:19.6 29:23.7
68 Gregor Ryan 139 M 36 4:52.2 0:15.5 0:55.3 13:34.4 0:30.6 9:18.9 29:27.2
69 Lucy Telfer 178 F 33 3:32.5 0:13.9 0:38.1 14:12.4 0:25.7 10:27.0 29:29.7 Kinross junior Tri club
70 Katherine Macleod 191 F 34 4:19.8 0:14.5 0:50.6 13:58.9 0:36.9 9:29.9 29:30.9 Edinburgh Road Club
71 Sarah McCormack 207 F 35 5:08.4 0:14.7 0:41.1 13:44.6 0:47.8 9:17.3 29:54.2 West Lothian Triathlon
72 Lisha Carruth 196 F 36 4:01.0 0:13.2 0:44.1 15:04.0 0:27.1 9:32.2 30:01.8 Fusion Triathlon Club
73 Ben Griffin 118 M 37 3:45.5 0:14.7 1:03.0 15:00.9 0:29.5 9:29.5 30:03.4
74 Anna Morris 197 F 37 3:45.5 0:14.3 0:41.5 13:38.9 0:23.3 11:21.2 30:05.0 Stirling Triathlon Club
75 Jessica Turnbull 194 F 38 3:57.9 0:14.7 0:54.4 13:53.4 0:42.9 10:25.3 30:08.8 Stirling Tri Club
76 Cosima Schwahn 190 F 39 3:54.6 0:14.5 0:40.3 14:49.0 0:26.2 10:09.5 30:14.3 Fusion Triathlon Club
77 Caitlyn Browning 170 F 40 3:53.1 0:14.3 0:43.9 13:39.5 0:34.6 11:14.0 30:19.5 Lanark Triathlon Club
78 Pippa Cooke 203 F 41 4:01.9 0:14.9 0:43.1 15:49.2 0:23.2 9:14.1 30:26.6 Fusion Triathlon Club
79 Tess Jones 206 F 42 3:53.4 0:13.0 0:42.7 15:37.7 0:24.1 9:42.3 30:33.4 Stirling Triathlon Club
80 Michael Clark 114 M 38 3:43.9 0:13.7 1:17.2 14:40.1 0:29.5 10:15.0 30:39.6 West Lothian Triathlon
81 Kate Nisbet 185 F 43 3:18.0 27:47.0 31:05.0 Fusion Triathlon Club
82 Iona Pryde 160 F 44 3:26.9 0:13.4 0:40.3 14:23.5 0:26.0 12:00.2 31:10.5 Deeside Thistle Cycling C
83 Jodie White 211 F 45 4:13.9 0:14.1 0:51.3 14:02.3 0:35.4 11:59.5 31:56.7 Fusion Triathlon Club
84 Hannah Teape 182 F 46 3:57.7 0:14.2 0:59.8 15:21.2 0:29.2 11:03.8 32:06.1
85 Sara Campbell 179 F 47 3:49.8 0:15.0 0:53.7 15:34.1 0:23.4 11:28.9 32:25.0 Grangemouth ASC
86 Kym McAlpine 212 F 48 4:42.4 0:14.4 0:50.9 15:29.4 0:36.2 10:33.8 32:27.3 Kinross High School
87 Mia Gurling 193 F 49 4:20.7 0:13.1 0:49.4 15:18.2 0:26.6 11:21.7 32:29.9
88 Hannah Nisbet 209 F 50 4:16.8 0:16.1 1:03.3 15:05.2 0:36.0 11:43.0 33:00.7 Fusion Triathlon Club
89 Scott Meldrum 154 M 39 5:54.9 0:16.0 1:01.0 14:56.4 0:45.5 10:07.2 33:01.2 West Lothian Triathlon
90 Alex Hyde 210 F 51 4:47.6 0:18.9 0:40.5 16:46.5 0:30.3 10:42.5 33:46.5 Stirling Tri CLub
91 Mia Padmanabhan 204 F 52 4:59.6 0:14.1 0:53.1 15:29.4 0:30.7 11:43.3 33:50.4 Glasgow Triathlon Club
92 Sally Nisbet 184 F 53 3:47.9 0:14.6 1:59.7 16:08.8 0:37.1 11:07.2 33:55.5 Fusion Triathlon Club
93 Emily Milne 195 F 54 4:30.4 0:14.6 0:50.1 16:05.8 0:29.4 12:04.8 34:15.4 Fusion Triathlon Club
94 Saul McDermott 135 M 40 4:20.8 0:16.4 0:43.9 12:27.2 0:25.6 16:15.5 34:29.6
95 Emily Bass 214 F 55 3:51.5 0:14.1 0:51.0 16:41.2 0:32.4 12:38.5 34:48.9 Fusion Triathlon Club
96 Peter Bradshaw 146 M 41 4:42.0 0:15.3 1:24.6 15:16.1 0:29.2 13:34.7 35:42.1
97 Emma Wood 213 F 56 4:41.6 0:15.1 0:41.4 18:04.9 0:27.2 13:06.1 37:16.4 West Lothian Triathlon
DNF Gavin McWhinnie 122 M 3:26.1 0:13.4 0:50.1 13:22.5 0:20.8
DNF Saoirse Ferguson 167 F 3:40.1 0:14.5 0:35.4 14:29.2 0:29.5 Stirling Triathlon Club
Place Name Bib No Gender Gender Place Swim Time Run to T1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club Penalty
 

TriStar 3

TriStars 3
Place Name Bib No Gender Gender Place Swim Time Run to T1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club Penalty
1 Struan Pryde 218 M 1 4:09.0 0:11.6 0:37.4 12:56.2 0:26.8 10:30.0 28:51.2 Deeside Thistle CC
2 Sean Flynn 232 M 2 5:12.0 0:13.2 0:40.4 13:07.3 0:30.0 9:22.5 29:05.8 Edinburgh RC
3 Erin Wallace 257 F 1 4:00.1 0:12.4 0:24.9 15:25.0 0:24.7 9:26.2 29:53.6 Fusion Triathlon Club
4 Ossian Arthur 224 M 3 4:30.2 0:12.2 0:37.4 13:32.9 0:21.6 10:39.3 29:53.9
5 Elliot Duff 227 M 4 4:33.6 0:13.1 0:37.5 15:18.6 0:19.6 9:17.1 30:19.7 Fusion Triathlon Club
6 Jonathan Jackson 242 M 5 5:03.7 0:13.2 0:41.9 15:01.3 0:24.9 8:56.7 30:21.9 Edinburgh3
7 Forbes Jackson 233 M 6 4:41.5 0:12.5 0:38.1 15:23.4 0:20.4 9:36.4 30:52.6 Edinburgh3
8 Iona Crawford 263 F 2 4:09.0 0:12.9 0:31.7 15:43.7 0:21.0 10:01.7 31:00.2 Kinross
9 Andrew Rolland 243 M 7 5:24.5 0:13.4 0:36.2 14:47.4 0:18.4 9:55.3 31:15.4 Edinburgh#3
10 Rachel Calvert 260 F 3 4:07.4 0:13.4 0:32.0 15:39.7 0:20.7 10:34.2 31:27.6
11 Kate Gallagher 281 F 4 4:44.0 0:13.8 0:36.0 16:04.0 0:23.8 9:29.4 31:31.2
12 Finlay Ross 241 M 8 5:49.8 0:13.4 0:29.6 14:58.5 0:17.1 9:49.3 31:38.0 Edinburgh#3
13 Keanna MacInnes 254 F 5 3:51.0 0:13.7 0:30.0 15:43.4 0:20.2 11:23.8 32:02.4 Edinburgh#3
14 Calum Young 216 M 9 3:47.6 0:11.5 0:53.6 16:20.5 0:20.2 10:32.3 32:05.9 EKASC
15 Alexander Milne 221 M 10 4:24.0 0:13.0 0:30.1 15:31.9 0:28.0 11:02.7 32:09.9 Fusion Triathlon Club
16 Ben Macmillan 222 M 11 4:29.0 0:13.6 0:40.2 16:25.2 0:18.4 10:11.0 32:17.7 Stirling Triathlon Club
17 Daniel Hesp 220 M 12 4:04.6 0:12.5 0:49.6 16:11.8 0:22.3 10:46.5 32:27.5 Stirling Triathlon Club
18 Murray Tink 230 M 13 4:52.2 0:15.6 0:29.7 15:11.6 0:27.7 11:17.1 32:34.0 George Watson's College
19 Lachlan Kelly 228 M 14 4:36.0 0:14.2 0:38.5 15:49.0 0:26.3 10:53.7 32:37.8 Stirling Triathlon Club
20 Josh McDermott 238 M 15 5:40.7 0:13.8 0:39.6 15:12.6 0:21.0 10:30.5 32:38.5
21 Sam McInnes 264 F 6 4:38.6 0:14.5 0:38.8 15:58.2 0:29.2 10:40.5 32:39.9 DCA
22 Lauryn Turnbull 280 F 7 4:55.6 0:13.5 0:38.8 15:46.7 0:36.6 10:39.1 32:50.5 Stirling Tri Club
23 Anna McGorum 285 F 8 5:42.3 0:13.2 0:34.6 14:55.7 0:21.5 11:20.8 33:08.4 PCC
24 Lois Ross 262 F 9 4:14.0 0:12.9 0:59.0 16:13.9 0:19.6 11:09.9 33:09.4
25 Ross Acklam 226 M 16 4:20.8 0:13.1 0:39.4 17:04.0 0:22.8 10:32.8 33:13.1 Stewartry Seals
26 Fiona Thomson 258 F 10 4:26.1 0:14.5 0:29.8 15:18.1 0:28.3 12:18.5 33:15.5 Stewartry Seals
27 Amy Broadhurst 265 F 11 4:22.5 0:14.7 0:37.7 15:53.5 0:36.9 11:36.7 33:22.2
28 Thomas Hanson 248 M 17 5:01.6 0:13.4 0:43.7 16:09.2 0:21.6 11:04.0 33:33.7 Stirling Triathlon Club
29 Danny Robson 247 M 18 5:14.2 0:13.7 0:42.9 16:37.5 0:25.6 11:01.4 34:15.4 Lanark Triathlon Club
30 Gurling Sam 240 M 19 5:28.7 0:14.0 0:42.9 16:21.0 0:26.5 11:35.2 34:48.6
31 Sophie Telfer 275 F 12 4:50.1 0:13.0 0:30.7 17:14.7 0:19.3 11:50.2 34:58.2 Kinross junior Tri club
32 Jake Mitchell 245 M 20 5:50.2 0:14.6 0:37.5 15:58.7 0:25.8 12:02.5 35:09.5 Edinburgh #3
33 Elizabeth Winton 268 F 13 4:40.9 0:13.5 0:38.3 15:51.0 0:31.4 13:23.2 35:18.5 Stirling Triathlon Club
34 Finlay Collins 234 M 21 5:31.2 0:14.4 0:58.8 17:06.3 0:47.6 10:43.1 35:21.7 Borders Triathletes
35 Katrina Miller 274 F 14 5:16.5 0:13.2 0:42.3 17:15.0 0:23.3 12:24.9 36:15.4 Fusion Triathlon Club
36 Jamie Caves 253 M 22 6:33.9 0:14.0 0:54.7 16:18.9 0:22.6 12:08.2 36:32.4 Fusion
37 Kirsty Vass Payne 286 F 15 5:33.2 0:13.8 0:43.8 17:13.0 0:36.0 12:13.9 36:33.8 Stirling Triathlon Club
38 Kerry Sloan 291 F 16 5:33.1 0:18.6 0:46.3 18:05.6 0:33.3 11:48.3 37:05.5 Fusion Triathlon
39 Ewan Farr 246 M 23 5:47.5 0:13.1 0:33.0 17:35.6 0:22.1 12:38.4 37:10.0 West Lothian Triathlon
40 Ryan Evetts 251 M 24 5:49.4 0:13.2 0:39.2 14:10.8 0:34.0 15:44.8 37:11.8 Lanark Triathlon Club
41 Sophia Green 255 F 17 3:46.7 0:13.1 0:37.7 21:36.4 0:23.4 10:35.7 37:13.3
42 Matti Dobbins 236 M 25 5:38.6 0:13.6 1:04.7 15:45.4 0:56.4 13:54.4 37:33.2
43 Alex Livingston 279 F 18 5:09.9 0:14.9 0:51.5 18:21.7 0:28.3 12:40.4 37:47.0 Stewarty Seals
44 Georgia Speake 290 F 19 6:07.6 0:12.8 0:32.2 16:54.1 0:32.9 13:38.5 37:58.3 Fusion Triathlon Club
45 Ruth McPherson 271 F 20 5:08.0 0:14.4 0:36.8 19:01.6 0:23.6 12:43.5 38:08.1
46 Jack Nobile 225 M 26 5:52.8 0:15.3 0:39.8 17:18.8 0:22.8 13:53.6 38:23.4 Fusion Triathlon Club
47 Sally McPherson 287 F 21 5:22.1 0:13.5 0:42.7 19:01.0 0:23.0 12:42.9 38:25.4
48 Sophie Marriott 270 F 22 5:08.9 0:16.7 0:42.4 18:54.6 0:25.6 14:11.2 39:39.6 Lanark Triathlon Club
49 Stewart Watson 249 M 27 6:10.6 0:15.2 0:44.9 19:17.3 0:26.4 12:46.0 39:40.6 West Lothian Triathlon
50 Iain Hall 252 M 28 7:19.8 0:16.4 0:48.3 17:51.9 0:43.9 12:40.0 39:40.6 Fusion Triathlon Club
51 Estelle Fuller 276 F 23 5:50.5 0:14.8 0:52.8 16:37.4 0:43.3 15:36.0 39:55.0 Edinburgh Road Club
52 Ruairi Beattie 239 M 29 5:42.1 0:15.1 0:45.3 18:40.5 0:50.5 13:49.1 40:02.8 Galloway Harriers
53 Molly Doyle 289 F 24 6:18.8 0:15.4 1:10.6 16:52.0 0:28.0 15:07.2 40:12.2 Bute Wheelers
54 Kirsty Fitzsimmons 278 F 25 5:34.4 0:15.0 0:52.3 19:23.6 0:33.6 14:22.3 41:01.3 Fusion Triathlon Club
55 Audra Nisbet 284 F 26 5:30.4 0:17.4 0:48.7 19:58.4 0:28.1 14:01.7 41:05.0 Edinburgh RC
56 Andrew Greer 219 M 30 5:10.0 0:17.5 0:40.6 20:02.1 0:25.3 14:58.0 41:33.6 Lanark Triathlon Club
57 Ailsa MacArthur 261 F 27 4:29.1 0:15.2 0:49.6 17:21.6 0:24.2 18:59.7 42:19.7 Edinburgh#3
58 Kate McDonald 266 F 28 4:46.8 0:14.7 0:55.4 22:26.3 0:29.6 14:40.2 43:33.1 Grangemouth ASC
59 Lewis MacDonald 237 M 31 6:23.2 0:16.4 1:15.2 20:10.5 0:50.7 17:45.4 46:41.5 Fusion Triathlon Club
60 Eve Cardwell 269 F 29 5:15.5 0:15.9 0:39.7 22:10.9 0:31.9 20:31.7 49:25.9 Lanark Triathlon Club
DNF Cathy Mitchell 272 F 5:34.7 0:12.3 0:46.2 16:37.7 0:26.5 Stirling Triathlon Club
DNF Alex Johnston 223 M 4:37.2 0:12.4 0:26.8 15:43.9
DNF Daniel McGarrie 217 M 4:24.2 0:13.8 0:39.7 28:28.2 Johnstone Wheelers CC
Place Name Bib No Gender Gender Place Swim Time Run to T1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club Penalty
 

Youth

Youths
Place Name Bib No Gender Gender Place Swim Time Run to T1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club Penalty
1 Jack Kerr 297 M 1 4:51.6 0:11.7 0:29.6 15:59.2 0:28.3 10:57.2 32:57.9 Stirling Triathlon Club
2 Jamie Ingledew 300 M 2 4:59.8 0:12.3 0:21.5 17:13.1 0:25.2 10:27.9 33:40.0 Fife AC
3 Andrew Merry 309 M 3 5:15.6 0:13.1 0:24.7 16:58.0 0:23.1 10:53.7 34:08.5 Monifieth Triathlon Club
4 Cameron Harris 299 M 4 5:05.9 0:11.7 0:27.4 16:43.8 0:25.9 11:22.1 34:17.1 Stirling Triathlon Club
5 Gregor Malcolm 306 M 5 5:25.0 0:12.5 0:24.0 17:16.5 0:19.8 11:26.7 35:04.7 Kinross Tri club
6 Rory Strachan 308 M 6 5:18.9 0:10.9 0:23.1 16:56.8 0:23.5 12:18.9 35:32.2 Fusion Triathlon Club
7 Euan Boyle 307 M 7 5:29.5 0:11.0 0:31.7 17:50.6 0:22.9 11:37.8 36:03.8 Kinross High School
8 Calum Mackay 294 M 8 5:00.9 0:11.6 0:26.9 17:17.5 0:23.8 12:44.0 36:04.9 Edinburgh#3
9 Jonathan Aitken 304 M 9 5:18.4 0:12.0 0:23.4 17:23.7 0:28.9 12:29.3 36:15.9 Triathlon Inverness
10 Sam Hodson 301 M 10 6:05.2 0:12.4 0:33.7 17:01.6 0:29.2 12:08.9 36:31.2 Stewartry Seals
11 Jake Duffy 298 M 11 5:07.9 0:14.8 0:28.0 17:39.6 0:27.3 12:47.7 36:45.6 One Life Racing
12 Guy Evans-Haggerty 293 M 12 5:00.6 0:13.2 0:47.7 18:45.8 0:19.9 11:39.8 36:47.3 Fusion Triathlon Club
13 Elliot Harris 311 M 13 5:57.6 0:13.2 0:19.5 18:41.8 0:28.4 13:00.5 38:41.2 Stirling Triathlon Club
14 Vincent Jozajtis 295 M 14 4:54.3 0:12.7 0:30.5 17:38.9 0:25.8 15:02.7 38:45.2 Stirling Triathlon Club
15 Iona Miller 319 F 1 5:34.2 0:15.0 0:30.2 18:54.2 0:28.1 13:43.5 39:25.4 Fusion Triathlon Club
16 Eilidh Thomson 321 F 2 5:40.0 0:13.9 0:30.7 18:48.8 0:28.8 14:19.1 40:01.5 Stewartry Seals
17 Ross Young 303 M 15 5:00.0 0:11.4 0:44.1 19:09.3 0:22.6 15:24.6 40:52.3 EKASC
18 Jodie Currie 324 F 3 5:39.3 0:15.1 0:29.0 19:55.1 0:29.5 14:14.6 41:02.9 Stirling Triathlon Club
19 Sam Sloan 316 M 16 6:44.7 0:14.7 0:57.2 18:36.0 0:38.2 14:43.7 41:54.7 Fusion Triathlon
20 Abigail Mason 320 F 4 5:34.1 0:15.1 0:42.2 19:50.0 0:22.2 15:58.0 42:41.7
21 Euan Rolland 314 M 17 8:08.0 0:14.6 0:53.4 19:07.6 0:26.1 14:08.2 42:58.0 Edinburgh#3
22 Jennifer Muir 323 F 5 5:28.0 0:15.1 0:46.2 20:44.0 0:30.0 15:19.2 43:02.7
23 Eleanor Hanson 325 F 6 7:19.6 0:14.1 0:36.8 21:24.6 0:20.8 13:14.4 43:10.6 Stirling Triathlon Club
24 Stuart Niblock 302 M 18 6:02.1 0:12.0 0:50.6 21:09.5 0:42.5 15:14.9 44:11.8 Edinburgh#3
25 Heather Ingram 322 F 7 5:32.6 0:14.0 0:30.5 22:34.2 0:31.7 15:43.2 45:06.2 Dundee Hawkhill Harriers
26 William Smith 317 M 19 8:19.2 0:12.5 0:39.3 19:50.4 0:26.3 15:48.6 45:16.5 Edinburgh#3
27 Caspar Schwahn 313 M 20 7:21.9 0:14.0 0:36.8 21:54.2 0:24.2 15:09.3 45:40.5 Fusion Triathlon Club
28 Bethany MacRae 326 F 8 7:22.0 0:14.6 0:48.1 20:49.6 0:23.5 16:21.6 45:59.5 Ayrodynamic Triathlon Club
DNF Cameron Main 296 M 5:04.6 0:12.7 0:25.9 17:08.8 0:26.3 Moray Firth Triathlon Club
DNF Josh Hendry 305 M 5:21.6 0:13.0 0:33.4 18:53.4 0:26.6 Fusion Triathlon Club
Place Name Bib No Gender Gender Place Swim Time Run to T1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club Penalty

 

What's My Time