Full results download

 

Searchable Results Table.

Denbigh Sprint Triathlon
Place Name Bib No. Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club
1 Andy Nash 64 1 M 1 M20-29 6:09.2 0:47.7 38:48.1 0:40.1 19:01.6 1:05:26.9
2 Gavin Mart 91 2 M 1 M30-39 6:58.8 1:03.0 38:51.8 0:34.8 20:56.9 1:08:25.4 Carneddau TC
3 Russell Godwin 38 3 M 1 M40-49 7:40.6 1:02.0 39:42.4 0:40.9 21:34.5 1:10:40.6 Carneddau TC
4 Hywel Lloyd 93 4 M 2 M20-29 6:41.5 0:44.8 41:29.2 0:42.8 21:12.4 1:10:50.9
5 Gerwyn Jones 6 5 M 2 M30-39 7:41.6 1:12.7 38:33.7 0:48.9 22:38.9 1:10:55.9
6 Mark Sims 76 6 M 3 M30-39 6:45.2 1:16.8 40:26.3 0:49.9 22:15.8 1:11:34.1
7 Geran Hughes 81 7 M 2 M40-49 7:52.0 0:56.0 41:39.0 0:55.3 20:26.2 1:11:48.6 Carneddau TC
8 Tomas Aldous 97 8 M 1 MU20 5:38.5 0:49.5 42:06.8 0:47.9 22:30.6 1:11:53.6 Denbighshire TC
9 Gwynedd Jones 63 9 M 3 M40-49 8:27.4 1:08.2 40:53.2 0:46.8 21:02.9 1:12:18.6
10 David Roberts 89 10 M 4 M30-39 7:27.7 1:36.1 40:33.3 1:04.3 21:39.4 1:12:21.0
11 James Hadley 82 11 M 4 M40-49 7:08.4 1:48.3 40:49.5 1:03.3 23:13.9 1:14:03.6 Chester TC
12 Iain Wood 70 12 M 1 M50 ++ 8:30.4 0:57.2 40:19.7 0:55.6 23:21.5 1:14:04.6 Chester TC
13 Glenn Williams 51 13 M 5 M40-49 8:46.7 1:30.0 39:45.8 1:12.2 22:55.4 1:14:10.2 Wrecsam TC
14 Michael Searl 90 14 M 3 M20-29 6:29.4 1:07.5 42:04.6 0:41.6 23:57.1 1:14:20.2 North Cheshire Clarion
15 Martin Witty 32 15 M 6 M40-49 8:32.5 1:21.6 42:18.7 0:52.3 21:36.4 1:14:41.6 Deestriders
16 Christian Osbaldeston 94 16 M 5 M30-39 7:18.0 1:30.9 43:08.8 1:08.7 21:58.1 1:15:04.7 Carneddau TC
17 Chris Wallace 77 17 M 6 M30-39 6:54.8 1:05.4 40:52.2 1:11.3 25:04.2 1:15:08.0
18 Jeff Fidler 80 18 M 7 M40-49 7:30.1 1:17.0 41:43.3 0:55.4 23:55.7 1:15:21.7 Knutsford TC
19 Neil Coppack 79 19 M 8 M40-49 8:14.0 1:12.8 44:47.0 1:12.2 21:20.3 1:16:46.4
20 Chris Hall 73 20 M 9 M40-49 9:00.0 1:25.1 39:40.4 1:18.4 25:35.2 1:16:59.3
21 Andy Jones 55 21 M 10 M40-49 9:14.5 1:26.8 41:20.7 1:00.3 24:30.4 1:17:32.9 North Wales Road Runners
22 Gethin Davies 95 22 M 7 M30-39 6:33.7 1:10.0 44:14.4 0:52.5 25:35.2 1:18:25.9
23 Christopher Edwards 59 23 M 2 M50 ++ 8:24.0 1:19.8 43:37.2 0:45.1 24:23.6 1:18:29.9
24 Michael Gashe 72 24 M 11 M40-49 9:14.8 1:07.2 42:00.8 1:03.8 25:40.2 1:19:06.9
25 Stephen Bodman 75 25 M 12 M40-49 8:41.8 1:14.9 43:56.5 1:38.4 23:54.8 1:19:26.6
26 Rhys Davies 74 26 M 8 M30-39 8:03.0 1:34.2 45:54.9 1:04.6 23:12.4 1:19:49.3
27 Huw Rees 48 27 M 3 M50 ++ 7:13.8 1:13.4 45:17.1 0:56.1 25:09.4 1:19:50.0 Carneddau TC
28 Steve Handley 41 28 M 4 M50 ++ 9:52.7 1:38.5 44:03.5 0:46.5 23:40.5 1:20:01.8 Knutsford TC
29 Rowan Blanchard 42 1 F 1 F30-39 8:20.1 1:12.6 46:14.4 1:06.8 24:06.5 1:21:00.6
30 Vicky Ronald 87 2 F 1 F40-49 8:31.7 1:17.6 46:35.6 0:48.2 24:22.4 1:21:35.6 Carneddau TC
31 Jack Johnson 96 29 M 2 MU20 5:18.8 0:55.4 45:36.3 0:59.9 29:54.4 1:22:44.8 Denbighshire TC
32 George Aylward 88 30 M 4 M20-29 8:49.3 2:27.5 46:56.7 1:29.0 24:26.6 1:24:09.3
33 John Andrew 54 31 M 13 M40-49 8:43.5 1:12.2 45:14.9 1:20.2 28:03.4 1:24:34.4 Cadence Tri
34 Leah Cooper 85 3 F 1 FU20 5:51.7 1:08.5 50:11.1 0:46.4 26:59.9 1:24:57.7
35 Jessica Bailey 22 4 F 1 F20-29 8:58.1 1:10.4 47:30.4 1:43.5 25:59.3 1:25:21.8
36 Paul Taylor 5 32 M 14 M40-49 8:44.9 2:23.1 44:26.3 1:56.8 28:38.8 1:26:10.0
37 Eleanor Davies 40 5 F 2 F30-39 9:32.3 1:56.2 47:01.0 1:12.7 26:56.9 1:26:39.3
38 Marissa Duggan 43 6 F 2 F40-49 7:18.8 1:33.6 49:53.4 1:18.9 26:48.9 1:26:53.7
39 Ray Wheeler 69 33 M 5 M50 ++ 7:27.7 1:35.7 46:46.4 1:16.7 29:48.2 1:26:54.9
40 Gareth Jones 4 34 M 15 M40-49 9:45.0 1:58.5 47:51.2 1:10.0 26:23.1 1:27:07.9
41 Claire Lovatt 86 7 F 2 F20-29 8:16.3 1:19.9 46:38.6 1:22.5 29:37.2 1:27:14.6
42 Peter Harvey 60 35 M 5 M20-29 9:22.4 2:14.7 47:19.1 1:27.3 26:54.6 1:27:18.3 Black Cat Cycling Club
43 Emer Sandham 31 8 F 3 F30-39 9:55.7 1:13.3 47:52.5 1:13.1 27:34.1 1:27:48.8 Rhos on Sea Cycling Club
44 Hannah Edwards 36 9 F 4 F30-39 8:17.4 1:44.6 49:09.3 1:16.2 27:42.0 1:28:09.6 Tatenhall Running Club
45 George Owen 28 36 M 6 M20-29 8:23.9 2:10.1 49:07.5 0:39.1 27:49.1 1:28:09.9
46 Tracie Williams 61 10 F 3 F40-49 7:11.1 1:51.5 50:01.4 1:02.6 28:09.4 1:28:16.2 Carneddau TC
47 John Chambers 58 37 M 6 M50 ++ 9:25.6 2:33.3 48:58.7 2:09.5 25:27.5 1:28:34.6
48 Jennifer Devin 56 11 F 5 F30-39 6:04.1 1:59.6 51:15.8 0:54.6 28:35.8 1:28:50.1
49 Rhodri Roberts 84 38 M 7 M20-29 8:26.2 2:07.6 49:08.3 0:51.1 29:03.7 1:29:37.1
50 Helen Bainbridge 78 12 F 6 F30-39 8:01.7 1:39.4 52:40.4 0:50.2 27:25.7 1:30:37.6 Wrecsam TC
51 Marc Hughes 3 39 M 16 M40-49 10:59.3 2:28.5 49:46.2 1:32.8 25:57.4 1:30:44.3
52 Michael Norris 34 40 M 7 M50 ++ 10:30.6 2:04.7 48:04.3 1:35.9 28:57.0 1:31:12.6 Cadence Tri
53 David Watkin Jones 8 41 M 8 M50 ++ 13:00.4 2:05.6 46:22.2 1:18.1 28:29.3 1:31:15.8
54 Gary Bateman 17 42 M 17 M40-49 11:05.6 2:06.2 49:02.7 1:56.6 27:13.3 1:31:24.5
55 Michael Owen 30 43 M 9 M30-39 9:54.4 2:34.3 51:40.9 0:40.1 26:50.7 1:31:40.5
56 Gwynfor Jones 13 44 M 9 M50 ++ 10:57.1 1:49.4 47:54.3 1:15.1 30:26.0 1:32:22.1
57 Kathy Frankland 44 13 F 4 F40-49 11:18.3 3:03.5 48:18.4 1:43.6 28:04.7 1:32:28.7 Chester TC
58 Haydn Owen 27 45 M 10 M50 ++ 10:02.5 2:12.5 54:10.7 0:47.5 26:12.8 1:33:26.1
59 Sasha Jones 83 14 F 3 F20-29 6:15.6 1:07.4 51:41.1 0:41.7 33:46.7 1:33:32.6
60 Kelvin Roberts 37 46 M 11 M50 ++ 10:41.0 1:41.1 53:04.1 1:02.8 27:03.6 1:33:32.7
61 Helen Meredith 65 15 F 5 F40-49 9:16.3 1:37.1 53:49.4 1:07.0 28:05.0 1:33:54.9
62 Sharon Edwards 52 16 F 6 F40-49 9:21.3 1:33.8 51:06.0 1:36.3 31:13.3 1:34:50.8
63 Dawn Jones 18 17 F 7 F30-39 11:40.7 1:24.0 53:15.5 1:06.8 28:06.8 1:35:34.1
64 Rhodri Owen 26 47 M 8 M20-29 10:27.0 2:45.9 55:57.3 1:17.0 26:42.9 1:37:10.2
65 Sandra Cheveaux 12 18 F 1 F50 ++ 13:38.4 2:19.0 50:59.0 1:22.5 29:15.7 1:37:34.8 Carneddau TC
66 Elin Evans 53 19 F 4 F20-29 9:04.1 2:39.2 55:28.4 1:08.8 30:05.0 1:38:25.7
67 Philip Peake 14 48 M 18 M40-49 11:59.0 3:06.8 51:48.6 2:13.1 29:41.8 1:38:49.4
68 Trefor Owen 20 49 M 12 M50 ++ 10:41.7 2:28.2 54:32.7 1:54.8 29:37.9 1:39:15.4
69 Martin Garth Williams 50 50 M 13 M50 ++ 11:25.7 1:50.3 54:02.8 1:33.3 31:51.3 1:40:43.6 Carneddau TC
70 Victoria Leary 35 20 F 2 F50 ++ 9:56.0 2:12.1 58:03.8 0:56.4 29:42.8 1:40:51.4
71 David Lee 19 51 M 14 M50 ++ 11:11.3 3:05.5 46:30.5 1:51.7 38:28.0 1:41:07.1 VC Melyd, Prestatyn
72 Shane Sanders 47 52 M 15 M50 ++ 10:27.6 1:58.3 59:33.2 1:42.3 28:19.1 1:42:00.6
73 Phil Turnbull 1 53 M 9 M20-29 10:43.8 2:48.1 56:05.8 1:11.8 32:44.4 1:43:34.0
74 Emily Burgess 57 21 F 8 F30-39 9:33.4 2:22.1 59:51.6 1:04.8 31:04.1 1:43:56.2 Carneddau TC
75 Sharon Eaton 2 22 F 7 F40-49 16:33.7 4:08.1 57:08.6 1:37.2 26:15.8 1:45:43.5 Tattenhall Runners
76 Iolo Owen 7 54 M 19 M40-49 17:12.1 2:54.9 54:39.2 0:47.2 31:19.5 1:46:53.2
77 Michael Edwards 11 55 M 16 M50 ++ 13:07.9 2:38.7 55:19.0 2:04.6 34:44.3 1:47:54.6
78 Sadie Pierce 15 23 F 8 F40-49 12:35.9 4:19.5 1:02:15.7 1:30.2 28:06.8 1:48:48.3
79 Dinah Hazeldine 24 24 F 3 F50 ++ 10:01.9 2:29.1 58:40.6 0:55.4 37:04.4 1:49:11.6 Carneddau TC
80 Catrin Lewis Jones 9 25 F 9 F40-49 12:06.9 2:58.8 59:38.9 3:20.7 33:04.3 1:51:09.7
81 Elen Parry 33 26 F 4 F50 ++ 9:53.2 3:03.2 1:04:37.0 1:09.9 33:06.1 1:51:49.5
82 Arfon Pierce 16 56 M 20 M40-49 12:39.5 4:18.1 1:02:15.4 1:28.2 31:16.3 1:51:57.6
83 Diane Roberts 10 27 F 10 F40-49 10:58.5 3:13.0 1:15:02.1 1:42.6 38:17.1 2:09:13.4 Denbigh Harriers
DNF William Price 92 M M30-39 7:06.6 1:19.3 42:35.2 Chester TC
Place Name Bib No. Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club

 

 

What's My Time