Tameside Junior & GO TRI Duathlon

 

This is a sortable and searchable table.

When browsing with a mobile device, you can slide the page to show all the data.

If there are any queries then please do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 Full Results Download

Provisional Results Updated 10:35 07/08/17

 DNF * Missing One Bike Lap 

 ** One Bike Lap Extra 

TriStar Start

 Boys

TriStar Start Boys
Overall Place Name Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Edward Black 1:40.3 0:30.0 3:50.8 0:26.7 1:19.9 7:47.8 Unattached
2 Dylan Jones 1:43.8 0:31.7 4:00.7 0:26.9 1:20.6 8:04.0 C.o.l.t (city Of Lancaste
3 Henry Reynolds 1:34.5 0:30.4 4:32.2 0:29.0 1:16.9 8:23.2 Unattached
4 Liam Pinder 1:45.3 0:32.2 4:25.3 0:26.6 1:17.5 8:27.1 Unattached
5 Finley Everson 1:52.2 0:41.7 4:42.0 0:30.9 1:28.6 9:15.5 C.o.l.t (city Of Lancaste
6 Joseph Burns 2:11.2 0:47.8 5:38.3 0:38.3 1:51.7 11:07.5 Bolton Triathlon Club
Overall Place Name Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

 Girls

TriStar Start Girls
Overall Place Name Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Emma Grantham 1:49.0 0:31.8 4:18.6 0:28.8 1:21.4 8:29.9 Chester Triathlon Club
2 Charlotte Thompson 2:15.6 0:32.4 4:29.9 0:26.8 1:34.7 9:19.6 Carlisle Junior Tri Club
3 Hannah Oldroyd 1:46.3 0:39.4 4:54.6 0:31.0 1:31.3 9:22.8 Bolton Triathlon Club
4 Eleanor King 1:52.7 0:43.2 4:52.8 0:28.5 1:26.9 9:24.3 Kendal Tri Club
5 Isabelle Fryer 1:54.8 0:47.2 5:51.1 0:30.5 1:26.2 10:30.0 Bolton Triathlon Club
Overall Place Name Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

TriStar 1

 Boys

TriStar 1 Boys
Overall Place Name Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Ben Grantham 4:35.1 0:27.6 8:07.6 0:25.3 1:27.2 15:03.0 Chester Triathlon Club
2 Oscar Schofield 4:42.2 0:29.0 8:16.1 0:27.5 1:17.7 15:12.7 Rochdale Triathlon Club
3 William Bailey 4:50.9 0:29.6 8:08.1 0:26.8 1:23.1 15:18.6 Unattached
4 Ben Turner Bone 4:58.5 0:36.2 8:12.0 0:22.1 1:24.4 15:33.3 Mersey Tri
5 Josh Garrone 4:41.1 0:28.5 8:52.6 0:21.7 1:15.3 15:39.4 Unattached
6 Liam Hewitt 5:23.5 0:30.9 7:55.1 0:30.5 1:37.8 15:58.0 Rochdale Triathlon Club
7 ** Luke Carrington 4:34.8 0:22.1 9:34.7 0:32.9 1:14.2 16:18.9 East Cheshire Harriers
8 Matteo Garrone 4:59.0 0:27.9 9:02.7 0:25.7 1:25.4 16:20.8 Unattached
9 Finnian Reynolds 5:15.6 0:35.9 8:51.0 0:28.0 1:20.0 16:30.7 Blackpool Aquatics Asc (b
10 Elliot Jones 5:30.3 0:27.2 8:33.1 0:30.7 1:29.8 16:31.3 Denbighshire Triathlon Cl
11 Noah Jones 5:30.2 0:35.1 8:48.3 0:26.4 1:23.8 16:43.9 C.o.l.t (city Of Lancaste
12 Ronan Maher 5:29.4 0:34.6 8:57.7 0:29.3 1:35.1 17:06.3 C.o.l.t (city Of Lancaste
13 Ben Carruthers 5:39.5 0:28.4 9:52.6 0:36.0 1:29.8 18:06.5 Bolton Triathlon Club
14 Jack Taylor 6:35.5 0:27.7 8:59.4 0:30.0 1:41.5 18:14.5 Rochdale Triathlon Club
15 Lewis Hillman 6:27.7 0:42.3 10:27.3 0:29.4 1:52.0 19:58.8 Bolton Triathlon Club
16 Alex Fry 6:46.7 0:39.9 12:24.2 0:30.0 1:58.9 22:19.9 Bolton Tri Club
Overall Place Name Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

 Girls

TriStar 1 Girls
Overall Place Name Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Leah McManus 5:26.4 0:33.9 8:21.7 0:26.5 1:29.4 16:18.2 Carlisle Junior Tri Club
2 Eve Downham 5:19.6 0:37.4 8:35.7 0:26.9 1:23.8 16:23.5 Chorley Athletic And Tria
3 Gracie Scott 5:27.9 0:36.2 9:38.1 0:26.0 1:33.8 17:42.3 Blackpool Aquatics Asc (b
4 Abby Johnston 6:20.2 0:31.8 9:01.0 0:30.0 1:38.5 18:01.7 C.o.l.t (city Of Lancaste
5 Jennifer Thompson 6:08.7 0:35.6 9:43.5 0:30.3 1:45.2 18:43.5 Carlisle Junior Tri Club
6 Eva Karalius 5:30.5 0:46.0 10:38.6 0:36.3 1:22.1 18:53.7 Warrington Tri Club
7 Paige Gaskell 6:26.0 0:40.2 9:33.1 0:32.8 1:49.9 19:02.1 Bolton Triathlon Club
8 Ella Fallows 6:34.7 0:38.6 9:59.2 0:29.0 1:57.0 19:38.8 Bolton Triathlon Club
9 Libby Barrett 6:03.1 0:40.2 10:39.5 0:30.9 1:57.9 19:51.8 Bolton Triathlon Club
10 Jessica Taylor 6:38.3 0:42.3 10:39.0 0:27.6 1:48.6 20:16.1 Bolton Triathlon Club
11 Hollie Patterson 6:51.2 0:40.4 10:24.1 0:30.9 2:04.2 20:30.9 Bolton Triathlon Club
12 Nell Quilliam 6:54.9 0:48.2 10:47.7 0:31.9 1:54.4 20:57.3 Bolton Triathlon Club
13 Daisy Atkiss 6:42.2 0:33.1 12:29.9 0:29.8 1:30.9 21:46.1 Manchester Triathlon Club
14 Claudia Catterall 7:22.0 0:39.3 11:52.6 0:41.3 1:58.1 22:33.4 Bolton Triathlon Club
15 Holly Rawcliffe 6:50.1 0:44.7 12:45.7 0:35.0 1:56.8 22:52.5 Blackpool Aquatics Asc (b
Overall Place Name Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

TriStar 2

 Boys

TriStar 2 Boys
Overall Place Name Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Elliott Bujac 7:07.5 0:25.1 11:02.1 0:23.8 1:18.1 20:16.7 Mersey Tri
2 Oliver Jones 7:09.1 0:31.4 11:45.9 0:33.3 1:18.5 21:18.4 Denbighshire Triathlon Cl
3 Joe Watkins-Wilson 7:33.0 0:51.1 11:11.8 0:44.9 1:39.9 22:00.9 Unattached
4 Jack Collett 7:37.1 0:31.0 12:28.9 0:29.3 1:23.2 22:29.8 C.o.l.t (city Of Lancaste
5 Oliver Turner Bone 8:10.8 0:30.6 12:02.6 0:30.8 1:29.5 22:44.4 Mersey Tri
6 Harry Quilliam 8:06.3 0:31.4 12:20.5 0:29.3 1:31.4 22:59.1 Bolton Triathlon Club
7 Tom Gaskell 7:59.0 0:38.0 12:47.0 0:00.0 1:53.0 23:17.0 Unattached
8 Charlie Atkiss 8:17.1 0:30.5 12:55.3 0:36.7 1:40.4 24:00.2 Manchester Triathlon Club
9 Noah Jones 7:57.4 0:44.9 13:25.7 0:46.8 1:30.0 24:25.0 Unattached
10 Harry Andrew 8:23.6 0:41.6 13:13.3 0:30.3 1:38.8 24:27.7 Unattached
11 Lucas Pilling 8:20.0 0:34.8 13:36.4 0:33.7 1:30.1 24:35.2 Bolton Triathlon Club
DNF * Nathan Fryer 8:07.1 0:39.1 11:58.8 0:28.8 1:23.4 22:37.3 Bolton Triathlon Club
Overall Place Name Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

 Girls

TriStar 2 Girls
Overall Place Name Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Hannah Camden 7:36.3 0:26.2 10:54.7 0:21.5 1:21.9 20:40.9 Wigan Triathlon Club (tri
2 Melissa McIntosh 7:13.6 0:29.3 11:53.9 0:26.0 1:16.7 21:19.7 Carlisle Junior Tri Club
3 Grace Longden 7:53.0 0:33.0 11:05.7 0:29.9 1:24.9 21:26.6 Unattached
4 Maisie Burns 7:19.1 0:31.5 12:32.2 0:30.1 1:22.4 22:15.6 Chorley Athletic And Tria
5 Kirsty Maher 7:49.8 0:29.4 12:42.0 0:24.1 1:20.1 22:45.6 C.o.l.t (city Of Lancaste
6 Lauren Fry 8:27.7 0:29.8 12:28.3 0:26.7 1:33.3 23:25.9 Bolton Triathlon Club
7 Ellie Hancock 8:32.0 0:35.2 12:52.1 0:31.6 1:39.0 24:10.1 Chorley Athletic And Tria
8 ** Emma Moogan 7:53.3 0:31.8 15:13.9 0:21.7 1:34.4 25:35.3 Chorley Athletic And Tria
9 Amelia King 9:52.2 0:29.9 14:07.1 0:27.2 1:54.7 26:51.4 Kendal Tri Club
10 Faron Taylor 9:57.6 0:38.1 15:36.3 0:25.8 1:47.4 28:25.4 Unattached
11 Kate Thompson 10:00.1 0:40.1 15:57.1 0:28.9 1:44.8 28:51.1 Orca
Overall Place Name Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

TriStar 3

 Boys

TriStar 3 Boys
Overall Place Name Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Tyr Bujac 7:03.0 0:24.2 13:17.8 0:24.4 2:52.7 24:02.2 Mersey Tri
2 ** Joe Mitchell 7:06.7 0:33.9 17:34.6 0:26.8 2:53.9 28:35.9 Chorley Athletic And Tria
3 Joseph Chadwick 7:33.8 0:29.0 16:47.3 0:28.7 3:18.5 28:37.4 Chorley Athletic And Tria
4 Regan Taylor 8:28.2 0:27.4 16:08.1 0:27.8 3:11.0 28:42.7 Unattached
5 Freddie Bailey 8:24.4 0:28.5 16:24.2 0:29.5 3:00.1 28:46.9 Unattached
DNF * Robin Regan 6:21.9 0:23.6 11:43.2 0:24.1 2:19.9 21:12.9 Arragons Cumbrian Tri Clu
DNF * William Longden 6:40.4 0:26.2 11:09.4 0:23.3 2:34.2 21:13.7 Unattached
DNF * John Egner 6:22.4 0:24.1 11:44.0 0:22.0 2:29.2 21:21.8 C.o.l.t (city Of Lancaste
DNF * Joseph Weston 7:09.7 0:34.1 12:32.1 0:30.7 3:15.2 24:01.9 Warrington Tri Club
DNF * Nathan Hilton 7:33.5 0:31.0 12:56.1 0:22.4 3:03.6 24:26.7 Wigan Triathlon Club (tri
DNF * Jack Andrew 7:21.6 0:28.6 14:48.4 0:30.9 3:03.3 26:12.9 Unattached
Overall Place Name Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

 Girls

TriStar 3 Girls
Overall Place Name Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Georgia Heath 8:14.6 0:25.9 16:15.0 0:24.6 3:10.1 28:30.4 Kendal Tri Club
2 Madeleine King 8:38.7 0:33.7 16:03.4 0:24.7 3:38.2 29:19.0 Kendal Tri Club
3 Elizabeth Caldwell 8:39.7 0:26.7 17:49.8 0:26.3 3:16.2 30:39.0 Bolton Triathlon Club
DNF * Charlotte Edwards 6:58.3 0:23.2 12:18.8 0:30.2 2:56.8 23:07.4 Wigan Triathlon Club (tri
DNF * Olivia Logan 7:07.0 0:25.8 12:54.1 0:27.6 2:56.7 23:51.4 Mersey Tri
DNF * Lucy Thomson 7:49.1 0:26.9 12:33.6 0:24.1 2:59.5 24:13.4 Cadence Tri
DNF * Georgia Heath 7:04.0 0:25.2 13:32.3 0:24.1 2:48.3 24:14.0 Bolton Triathlon Club
DNF * Isabelle Farron 8:40.5 0:30.9 15:15.9 0:24.7 3:12.7 28:04.9 Chorley Athletic And Tria
Overall Place Name Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

Youth

 Boys

Youth Boys
Overall Place Name Category Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Tyler Koch Youth 9:01.2 0:39.7 15:54.3 0:46.7 4:51.0 31:13.0 Mossley Crt
2 Matthew Lambert Youth 9:00.8 0:31.5 17:23.5 0:30.9 4:31.4 31:58.2 Richmond Triathlon Club
3 Harry Shaw Youth 10:30.5 0:25.8 17:14.2 0:28.3 5:03.1 33:42.2 C.o.l.t (city Of Lancaste
4 Cameron Lamb Junior 10:17.6 0:31.6 18:34.1 0:24.3 5:36.5 35:24.2 Bolton Triathlon Club
5 Sam Ekgren Junior 9:54.6 0:44.9 18:55.2 0:49.0 5:12.2 35:36.1 Unattached
6 George Walton Youth 10:09.9 0:26.8 22:03.5 0:26.9 5:48.4 38:55.6 Bolton Triathlon Club
7 Adam Smith Youth 12:03.8 0:48.2 20:50.5 0:43.2 5:47.2 40:13.0 Blackpool Aquatics Asc (b
8 Joshua Thompson Youth 13:25.2 0:45.8 21:57.6 0:41.1 7:16.7 44:06.6 Orca
9 Daniel Hart Youth 13:06.6 0:22.9 49:43.3 0:19.4 5:57.6 1:09:30.1 Bolton Triathlon Club
Overall Place Name Category Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

 Girls

Youth Girls
Overall Place Name Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Finty Royle 9:44.8 0:26.5 20:03.4 0:24.8 4:45.3 35:24.9 Chorley Athletic And Tria
2 Elsa Miller 11:09.7 0:26.2 19:51.5 0:26.4 5:27.2 37:21.1 Chorley Athletic And Tria
3 Jessica Sholl 11:10.7 0:34.2 19:53.0 0:27.9 6:10.1 38:16.0 Warrington Tri Club
4 Georgina Ainscough 11:27.9 0:33.4 21:24.0 0:29.8 5:40.1 39:35.4 Chorley Athletic And Tria
5 Jasmine Holt 12:39.0 0:28.9 22:32.6 0:35.0 6:38.7 42:54.3 Bolton Triathlon Club
Overall Place Name Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

GO TRI Children

 

GO TRI Children's Tameside Duathlon
Overall Place Name Gender Gender Place Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Evelina Black F 1 5:27.6 0:39.2 7:02.5 0:39.9 1:24.8 15:14.0 Unattached
2 Luke Suffolk M 1 5:08.0 0:27.8 8:35.8 0:23.5 1:26.5 16:01.7 Unattached
3 Maria Kavanagh-Hoy F 2 6:18.8 0:32.8 11:12.5 0:28.1 1:35.1 20:07.6 Unattached
4 Eve Millward F 3 6:59.2 0:39.2 13:22.7 0:31.7 1:54.1 23:27.0 Unattached
Overall Place Name Gender Gender Place Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

GO TRI Adults

GO TRI Adults Tameside Duathlon
Overall Place Name Gender Place Gender Category Place Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Tony Lambert 1 M 1 8:35.3 0:28.7 18:01.7 0:26.6 4:06.2 31:38.7 Unattached
2 Mark Black 2 M 2 10:01.0 0:44.9 16:39.5 1:02.8 5:02.8 33:31.2 Unattached
3 Thomas Upton 3 M 1 10:00.9 0:25.8 18:11.6 0:28.5 5:05.6 34:12.6 Unattached
4 James Atkiss 4 M 3 10:22.4 0:55.4 17:07.4 0:47.5 5:22.9 34:35.9 Unattached
5 Robert Pilling 5 M 4 11:03.4 0:58.5 17:06.2 0:46.5 5:15.8 35:10.6 Unattached
6 Dan Fish 6 M 2 11:09.2 0:49.6 17:07.3 0:49.6 5:23.1 35:19.0 Manchester Triathlon Club
7 Mark Millward 7 M 5 11:00.3 0:48.8 17:52.3 0:41.3 5:06.9 35:29.8 Manchester Triathlon Club
8 Lisa Grantham 1 F 1 11:14.1 0:39.2 17:46.5 0:36.5 5:27.4 35:44.0 Chester Triathlon Club
9 Paula Pilling 2 F 2 10:04.4 0:45.9 19:52.4 0:33.0 4:53.1 36:08.9 Burnden Road Runners
10 Andrew Hardman 8 M 1 11:54.9 0:51.8 17:42.7 0:46.3 5:41.7 36:57.6 Bolton Triathlon Club
11 Nina Carter 3 F 1 13:07.9 0:53.2 20:00.4 0:49.5 6:17.6 41:08.8 Bolton Triathlon Club
12 Peter Costello 9 M 6 11:35.3 0:36.3 22:33.9 0:32.6 5:57.1 41:15.5 Unattached
13 Andrew Murray 10 M 1 12:28.0 0:34.1 21:40.6 0:34.6 6:23.4 41:40.9 Unattached
14 Amanda Williams 4 F 3 13:31.0 1:32.6 19:24.9 1:10.4 6:37.2 42:16.4 Bolton Triathlon Club
15 Bethan Murray 5 F 1 12:15.5 0:34.4 22:23.2 0:33.6 6:31.8 42:18.7 Unattached
16 Liz Wilson 6 F 1 12:53.2 1:21.6 21:03.2 1:29.1 6:25.9 43:13.2 Bolton Triathlon Club
17 Charlotte Sholl 7 F 4 13:23.1 0:40.4 21:54.1 0:37.8 6:47.0 43:22.6 Warrington Tri Club
18 Alison Quilliam 8 F 5 13:30.4 1:14.9 21:02.3 1:05.0 6:44.4 43:37.1 Bolton Triathlon Club
19 Tracey Lambert 9 F 6 15:46.5 0:47.1 22:58.0 0:35.3 7:47.3 47:54.5 Unattached
20 Daniel Hillman 11 M 3 14:55.5 1:14.0 23:00.9 1:14.7 8:26.6 48:51.8 Unattached
Overall Place Name Gender Place Gender Category Place Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

 

 

What's My Time