This is a sortable and searchable table.

When browsing with a mobile device, you can slide the page to show all the data.

If there are any queries then please do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  Full Results download

 Last Updated 13:15 30/07/17

The Bikeless Beastie Aquathlon

The Scottish National Aquathlon Championships 

The Bikeless Beastie
Overall Place Name Bib No Gender Gender Place Category Category Place Swim Time T1 Time Run Time Finish Time Club TS Member
1 Douglas Roberts 84 M 1 MSen 1 9:01.2 0:23.9 17:03.4 26:28.6 Yonda Racing Team Yes
2 Fergus Roberts 83 M 2 MSen 2 9:39.9 0:37.3 16:38.1 26:55.5 Yonda Racing Team Yes
3 Lewis Strachan 91 M 3 MSen 3 9:36.4 0:27.6 18:54.5 28:58.6 Pro Endurance Yes
4 Philip Harrison 40 M 4 MSen 4 9:56.6 0:37.5 19:12.6 29:46.8 Edinburgh Triathletes Yes
5 Natalie Milne 65 F 1 FSen 1 10:03.5 0:31.8 19:37.2 30:12.5 Unattached Yes
6 Dan Hesp 43 M 5 M Junior 1 10:41.9 0:29.7 19:16.7 30:28.3 Stirling Triathlon Club Yes
7 Gordon Crawford 21 M 6 MSV 1 10:35.5 0:32.6 19:37.7 30:45.9 Stirling Triathlon Club Yes
8 Jason Bell 9 M 7 MSen 5 11:22.2 0:41.7 19:02.5 31:06.5 Unattached
9 James Adamson 1 M 8 MSen 6 11:43.6 0:43.6 18:49.4 31:16.7 Unattached Yes
10 Becky Storrie 90 F 2 F Junior 1 10:44.2 0:40.3 19:59.4 31:24.0 Manx Tri Club
11 Julie Nimmo 72 F 3 FSen 2 10:04.8 0:35.5 21:04.3 31:44.8 University of Stirliing Yes
12 Fergus Mcdowall 61 M 9 MVet 1 11:17.6 0:47.4 19:49.3 31:54.4 Scottish Fire & Rescue Service Yes
13 Phoebe Lloyd-Evans 56 F 4 F Junior 2 11:04.5 0:37.3 20:35.9 32:17.8 Unattached
14 Cliona Ferguson 27 F 5 FSen 3 10:45.9 0:36.5 21:00.3 32:22.8 Stirling Triathlon Club Yes
15 Liam Goldie 33 M 10 MSen 7 10:45.2 0:44.4 20:55.9 32:25.6 West Lothian Triathlon Yes
16 David Mcmillan 64 M 11 MSen 8 11:51.0 0:55.9 19:51.1 32:38.1 G72 Tri Yes
17 Brooke Gillies 32 F 6 F Junior 3 10:46.9 0:42.5 21:18.1 32:47.6 East Fife Triathlon Club Yes
18 David Auchie 6 M 12 MSV 2 12:12.9 0:38.0 20:29.0 33:20.0 Ayrodynamic Triathlon Club Yes
19 Kirsty O'brien 73 F 7 FSen 4 11:31.4 0:51.4 21:31.3 33:54.2 Lanark Triathlon Club Yes
20 Rab Waterson 96 M 13 MVet 2 12:47.0 0:45.5 20:23.6 33:56.2 West Lothian Triathlon Yes
21 Kevin Gemson 31 M 14 MVet 3 12:04.9 0:46.5 21:19.9 34:11.5 David Lloyd Edinburgh Yes
22 Alistair Rowlands 87 M 15 MSen 9 11:46.2 0:47.4 21:54.3 34:28.0 Lomond Swimming and Triathlon Club
23 Stewart Bailey 7 M 16 MSV 3 11:33.7 0:44.1 22:19.6 34:37.5 Ayrodynamic Triathlon Club Yes
24 Kevin Morice 69 M 17 MVet 4 13:11.0 0:43.2 20:55.8 34:50.2 Unattached Yes
25 Ross Greig 38 M 18 MSen 10 12:30.6 0:43.6 21:37.0 34:51.2 Unattached
26 Catriona Quirie 79 F 8 FSen 5 10:47.8 0:42.8 23:29.2 34:59.9 Edinburgh Triathletes Yes
27 Arlene Lewis 54 F 9 FVet 1 12:54.6 0:50.0 21:40.1 35:24.8 Fusion Triathlon Club Yes
28 Ian Hannah 39 M 19 MSV 4 13:55.7 0:37.8 21:03.0 35:36.6 Newton Stewart Triathlon Club Yes
29 Kirsten Cameron 19 F 10 FSen 6 13:22.9 0:42.7 22:00.3 36:06.0 NEW Triathlon Yes
30 Stuart Wallace 95 M 20 MSen 11 11:54.0 1:46.3 22:50.9 36:31.3 Unattached
31 Toni Moore 67 F 11 F Junior 4 12:46.5 0:36.0 23:40.8 37:03.5 Unattached Yes
32 Lorna Todd 93 F 12 FVet 2 13:27.0 0:35.0 23:02.1 37:04.2 Ayrodynamic Triathlon Club Yes
33 Scott Johnstone 46 M 21 MVet 5 13:22.5 0:51.7 23:08.7 37:23.0 Lomond Swimming and Triathlon Club
34 Marian Monk 66 F 13 FVet 3 13:51.8 0:42.3 22:52.2 37:26.4 Greenock Glenpark Harriers Yes
35 Andrew Buchanan 14 M 22 MSen 12 15:55.0 1:59.8 19:41.5 37:36.4 Unattached
36 Wanda-Jane Field 29 F 14 FVet 4 11:58.9 0:37.4 25:02.0 37:38.3 Unattached Yes
37 Ashleigh Jolly 47 F 15 FSen 7 12:11.3 0:46.5 24:51.7 37:49.6 Unattached
38 Marja-Liisa Kitacheva 52 F 16 FSen 8 13:40.9 0:43.1 23:31.7 37:55.7 Aberdeen University Triathletes Yes
39 John-Sebastian Schutter 88 M 23 MSen 13 15:09.3 0:55.4 22:12.7 38:17.6 Edinburgh Triathletes
40 Simon Bygrave 18 M 24 MVet 6 13:57.5 4:28.4 20:05.8 38:31.7 Unattached
41 Jonathan Ansell 3 M 25 MSen 14 38:38.0 38:38.0 Unattached
42 Marcus Rose 86 M 26 MSen 15 13:06.2 1:39.8 23:59.4 38:45.4 Unattached
43 Lindsay Young 100 M 27 MVint 1 13:57.2 1:05.5 23:57.0 38:59.7 Fleet Feet Triathletes Yes
44 Fiona Maclean 59 F 17 FVet 5 12:56.7 2:33.2 23:48.7 39:18.7 Unattached Yes
45 Joshua Alexander 2 M 28 MSen 16 11:53.3 1:12.6 26:18.1 39:24.1 Unattached
46 Alexandra Newport 70 F 18 FSen 9 15:07.1 2:18.6 22:17.0 39:42.9 Unattached
47 Jim Holmes 45 M 29 MVet 7 15:00.6 1:16.2 23:31.4 39:48.3 Unattached
48 James Mcewan 62 M 30 MVint 2 14:06.9 1:18.8 24:26.8 39:52.5 Glenrothes Triathlon Club Yes
49 Lyndsey Blair 10 F 19 FSen 10 13:16.2 0:56.0 25:55.5 40:07.8 Ayrodynamic Triathlon Club Yes
50 Hedwig Ponjee 77 F 20 FSen 11 15:24.7 1:12.7 23:57.4 40:34.9 Unattached
51 Graeme Young 99 M 31 MVet 8 13:25.3 1:03.4 26:13.3 40:42.1 Newton Stewart Triathlon Club Yes
52 Nathalie Jones 49 F 21 FVet 6 16:00.9 1:19.8 23:37.0 40:57.8 Glasgow Triathlon Club Yes
53 Julia Hector 42 F 22 Fvint 1 13:55.4 1:04.1 26:37.8 41:37.4 Stirling Triathlon Club Yes
54 Richard Beaton 8 M 32 MSV 5 16:15.0 1:02.3 24:25.9 41:43.4 G72 Tri Yes
55 Paula Fowley 78 F 23 FSen 12 14:02.8 1:13.0 26:36.2 41:52.1 Lomond Swimming and Triathlon Club Yes
56 Steven Bonthrone 12 M 33 MSV 6 14:14.3 2:09.1 25:45.0 42:08.5 Unattached
57 John Whale 97 M 34 MSV 7 14:54.9 1:07.5 26:21.9 42:24.4 G72 Tri Yes
58 Alexandra Hayden 41 F 24 FSen 13 13:51.1 1:31.4 27:20.1 42:42.7 Unattached
59 Kate Roberts 82 F 25 FVet 7 16:09.9 1:40.1 25:05.0 42:55.1 Jersey Triathlon Club
60 Lewis McCulloch 51 M 35 M Junior 2 15:42.2 1:24.3 26:17.0 43:23.7 Unattached Yes
61 David Nightingale 71 M 36 MVint 3 17:57.6 1:34.2 24:26.0 43:57.8 Borders Triathletes Yes
62 Jess Livingstone 55 F 26 FSen 14 13:24.2 2:31.4 28:07.8 44:03.5 Unattached
63 Martina Moore 68 F 27 FVet 8 17:30.2 1:12.6 25:24.2 44:07.1 Newton Stewart Triathlon Club Yes
64 Fiona Spencer 89 F 28 FSen 15 14:41.7 1:55.3 27:38.3 44:15.4 University of St Andrews Triathlon Club Yes
65 Perri Armstrong 4 F 29 FSen 16 14:51.5 1:34.8 27:49.6 44:16.0 Unattached
66 Carole Fortune 30 F 30 FSV 1 19:09.2 0:38.2 24:48.1 44:35.6 Unattached
67 Ulrike Damerow 23 F 31 FSV 2 15:59.3 1:50.1 26:55.2 44:44.6 Unattached Yes
68 Fiona Greig 37 F 32 FSen 17 19:26.9 1:02.4 24:17.2 44:46.6 Unattached
69 Claire Lamont 53 F 33 FSen 18 16:02.2 0:59.6 27:51.2 44:53.1 Unattached Yes
70 Lesley Higgins 44 F 34 FVet 9 13:33.5 1:11.1 30:26.3 45:11.1 West Lothian Triathlon Yes
71 Elspeth Burton 17 F 35 FSV 3 16:36.1 1:16.6 28:07.7 46:00.4 Stirling Triathlon Club Yes
72 Fiona Roberts 80 F 36 FSV 4 17:21.0 1:36.2 27:19.1 46:16.3 Glasgow Triathlon Club Yes
73 Rachael Goslan 35 F 37 FVet 10 17:27.3 2:28.3 26:34.9 46:30.6 Unattached
74 Rachel Chandler 20 F 38 FSen 19 17:02.8 1:46.0 28:55.9 47:44.8 Unattached
75 Jordyn Armstrong 5 F 39 FSen 20 19:44.1 1:55.7 26:24.1 48:03.9 Unattached
76 Christopher Buet 15 M 37 MVet 9 18:53.9 2:14.4 26:55.8 48:04.3 Unattached
77 Robert Joyce 50 M 38 MSen 17 48:57.0 48:57.0 Unattached
78 Lucy Roberts 81 F 40 F Junior 5 18:22.7 2:27.1 29:06.0 49:55.8 Glasgow Triathlon Club Yes
79 Jamie Ferguson 26 M 39 MSen 18 50:15.0 50:15.0 Unattached
80 Trudy Torrie 94 F 41 FVet 11 16:35.1 2:12.0 33:41.4 52:28.6 Perth Masters Swim Club
81 Diane O'carroll 74 F 42 FSen 21 54:10.2 54:10.2 Unattached
82 Sarah Reid 48 F 43 FVet 12 21:12.6 2:23.1 30:55.6 54:31.4 G72 Tri Yes
83 Joanne Martin 60 F 44 FVet 13 19:46.0 1:48.8 33:08.8 54:43.7 Unattached
84 Thomas Rodger 85 M 40 MSen 19 20:32.5 2:41.7 32:41.7 55:55.9 Unattached
85 Fiona Creighton 22 F 45 FSen 22 25:11.4 1:34.2 30:18.4 57:04.0 G72 Tri Yes
86 Douglas Wood 98 M 41 MSVint 1 15:56.2 1:11.0 39:59.0 57:06.3 Stirling Triathlon Club Yes
87 Vanessa Maclean 58 F 46 FVet 14 21:26.0 1:51.4 34:44.5 58:01.9 Unattached
88 Clare Stuart 92 F 47 FVet 15 19:48.4 2:16.4 37:16.7 59:21.7 Unattached
89 Callum Mcmichael 63 M 42 MSen 20 24:09.1 3:00.4 32:18.0 59:27.5 Unattached
90 Lorna Oldershaw 75 F 48 FSen 23 21:58.6 4:18.4 36:49.9 1:03:07.0 Grangemouth Triathlon Club
91 Alexander Grant 36 M 43 M Junior 3 18:08.5 5:28.6 43:26.1 1:07:03.4 Unattached
92 Carol Blakeley 11 F 49 Fvint 2 32:30.7 2:16.4 32:44.9 1:07:32.0 Unattached
93 Charlie Davies 24 M 44 MSVint 2 32:32.2 2:49.4 32:11.2 1:07:32.8 Unattached
DNF Mhairi Boyle 13 F FSen Aberdeen University Triathlon Club Yes
DNF David Burnett 16 M MSen Edinburgh Triathletes Yes
DNF Ken Eccleson 25 M MSV Glasgow Triathlon Club
DNF Kyra Ferguson-Wardle 28 F FSen Unattached Yes
DNF Tim Gordon 34 M MVet Unattached
DNF Lesley Lynn 57 F FSen Unattached
DNF Julie Platt 76 F FVet Fleet Feet Triathletes Yes
Overall Place Name Bib No Gender Gender Place Category Category Place Swim Time T1 Time Run Time Finish Time Club TS Member

The Wee Beastie Novice Triathlon

The Wee Beastie Novice Triathlon
Overall Place Name Bib No Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Sam Burton 315 1 M 1 Male 16 and Under 6:36.1 0:39.4 32:55.7 0:16.7 14:17.8 54:46.0 Stirling Triathlon Club
2 Roddy Fawbert 332 2 M 1 MVet 12:09.4 1:43.8 27:23.0 0:37.4 15:01.6 56:55.3 Unattached
3 John Walker 434 3 M 2 MVet 10:58.6 1:40.6 30:15.6 0:40.2 15:09.6 58:44.8 Lomond Swimming and Triathlon Club
4 Nicky Miller 380 4 M 1 MSen 10:29.8 1:16.0 34:38.7 0:17.5 14:15.7 1:00:58.0 G72 Tri
5 Alastair Young 441 5 M 3 MVet 9:30.6 1:23.6 33:58.9 0:24.1 17:03.3 1:02:20.7 Glasgow Triathlon Club
6 Stewart Walker 435 6 M 4 MVet 9:10.9 1:46.1 32:18.5 1:04.3 19:06.2 1:03:26.1 Unattached
7 Andy Birrell 305 7 M 5 MVet 9:43.5 0:58.4 34:06.3 0:24.4 18:27.9 1:03:40.7 Montrose Triathlon Club
8 Douglas Potts 398 8 M 2 MSen 10:48.8 1:35.4 34:52.2 0:20.2 16:13.0 1:03:49.7 Unattached
9 Gordon King 357 9 M 1 MVint 12:30.1 3:05.1 32:14.5 0:33.2 15:43.9 1:04:07.0 Unattached
10 Anna Galloway 337 1 F 1 FSen 10:27.2 1:52.8 36:51.2 0:23.8 16:11.9 1:05:47.1 Unattached
11 Christopher Dickinson 326 10 M 3 MSen 10:25.6 1:27.1 37:22.2 0:21.9 16:14.5 1:05:51.6 Unattached
12 Alice Vernon 433 2 F 2 FSen 9:58.2 1:30.7 37:04.6 0:18.4 18:06.9 1:06:59.0 Ayrodynamic Triathlon Club
13 Ryan Glachan 340 11 M 4 MSen 11:33.0 1:56.9 36:29.8 0:40.4 16:19.5 1:06:59.8 Unattached
14 Michelle Donaldson 327 3 F 1 FVet 9:53.3 1:05.8 38:11.3 0:34.9 17:19.5 1:07:05.1 Glasgow Triathlon Club
15 Craig Rider 409 12 M 5 MSen 10:41.2 2:03.5 37:13.3 0:27.8 17:41.2 1:08:07.1 Lomond Swimming and Triathlon Club
16 Paula Gardiner 338 4 F 2 FVet 11:15.2 2:10.3 36:32.1 1:10.8 17:07.0 1:08:15.5 Westerlands Cross Country Club
17 Craig Smith 418 13 M 6 MVet 13:52.6 2:07.5 37:07.3 0:30.1 14:48.1 1:08:25.8 Unattached
18 Colin Ritchie 410 14 M 6 MSen 12:43.7 1:58.2 36:50.7 0:31.8 17:52.6 1:09:57.2 Unattached
19 Lynda Fenton 334 5 F 3 FSen 12:47.8 1:44.3 36:06.4 0:24.2 19:24.8 1:10:27.8 Unattached
20 Barry Reid 407 15 M 7 MSen 10:13.7 2:37.7 39:59.7 0:34.9 17:01.7 1:10:27.8 Unattached
21 Richard Bruce 309 16 M 8 MSen 13:08.7 1:46.6 37:41.3 0:20.7 17:59.5 1:10:56.9 Unattached
22 Kenny Paxton 395 17 M 9 MSen 10:59.4 1:58.2 39:48.9 0:32.3 18:04.2 1:11:23.1 Unattached
23 David Tarelli 427 18 M 7 MVet 13:17.2 1:59.5 37:49.9 0:26.6 18:06.5 1:11:39.9 Unattached
24 Francis Nicol 390 19 M 8 MVet 9:54.0 1:38.0 39:56.9 0:43.0 19:34.2 1:11:46.3 Lomond Swimming and Triathlon Club
25 Graeme Michie 378 20 M 1 MSV 13:25.0 2:37.4 36:37.8 1:13.3 18:20.5 1:12:14.1 Kirkintilloch Olympians
26 Clare Blue 306 6 F 3 FVet 12:21.7 2:14.2 38:33.5 0:29.8 18:42.5 1:12:21.8 Fusion Triathlon Club
27 Jonathan Lobel 363 21 M 9 MVet 12:22.6 3:00.0 40:01.2 0:23.3 16:44.0 1:12:31.3 Unattached
28 Michael Stewart 421 22 M 10 MVet 11:12.3 1:16.3 41:00.7 0:28.1 19:01.7 1:12:59.3 Unattached
29 Francesca Burke 313 7 F 4 FSen 13:33.8 1:44.7 40:07.0 0:28.5 17:24.1 1:13:18.2 Unattached
30 Stephen Anderson 301 23 M 11 MVet 12:53.2 3:43.6 37:57.0 1:17.6 17:45.8 1:13:37.4 Unattached
31 Paul Mccabe 369 24 M 12 MVet 13:33.7 1:47.8 37:17.8 0:46.0 20:49.8 1:14:15.2 Unattached
32 Roz Hewitson 349 8 F 5 FSen 13:23.2 1:54.8 41:31.3 0:34.9 16:52.4 1:14:16.8 Unattached
33 Gosia Karczewska 353 9 F 6 FSen 13:19.3 2:40.6 40:20.9 0:37.3 17:33.0 1:14:31.3 Unattached
34 Marcello Morelli 385 25 M 2 MSV 12:51.8 2:28.5 39:35.4 0:48.4 18:56.3 1:14:40.6 Unattached
35 Ashley Mitchell 182 10 F 7 FSen 11:47.4 3:09.4 41:24.8 0:31.3 17:49.4 1:14:42.5 Unattached
36 Karen Stewart 422 11 F 8 FSen 12:33.6 3:51.0 40:53.9 0:35.8 16:48.2 1:14:42.6 Unattached
37 Lucie Noakes 392 12 F 9 FSen 13:04.5 2:17.8 41:48.2 0:32.2 17:10.7 1:14:53.6 Dunoon Hill Runners
38 Catherine Yeomans 439 13 F 10 FSen 12:20.1 2:03.3 40:02.6 0:40.8 20:40.7 1:15:47.8 Unattached
39 Andrew Clark 319 26 M 10 MSen 10:15.6 3:02.7 42:44.9 0:33.5 19:12.8 1:15:49.7 Unattached
40 Kirsty Bruce 310 14 F 11 FSen 12:36.9 3:13.0 41:12.0 0:32.6 18:27.2 1:16:01.8 Unattached
41 Laura Thomas 429 15 F 12 FSen 14:27.6 1:13.2 41:44.4 0:34.6 18:25.6 1:16:25.7 Stirling Triathlon Club
42 Susan Lynagh 364 16 F 4 FVet 12:29.0 2:05.5 42:43.5 0:48.9 18:50.6 1:16:57.6 Unattached
43 Richard Potts 399 27 M 3 MSV 9:45.8 2:25.8 43:47.4 0:38.1 20:42.4 1:17:19.6 Unattached
44 Helen Turner 432 17 F 5 FVet 13:41.1 2:28.5 41:10.0 0:40.5 19:56.6 1:17:56.9 Unattached
45 Joanna Miler 379 18 F 13 FSen 12:42.9 3:05.4 40:12.0 0:37.3 21:22.8 1:18:00.6 Glasgow Triathlon Club
46 Dale Potts 400 19 F 1 FSV 11:49.0 3:23.0 40:51.2 0:50.9 21:13.1 1:18:07.5 Unattached
47 Lesley Johnson 351 20 F 2 FSV 11:25.2 2:54.9 42:24.9 1:40.2 19:59.6 1:18:25.0 Lomond Swimming and Triathlon Club
48 Benjamin Noad 391 28 M 11 MSen 15:42.0 4:52.7 42:36.4 1:01.0 14:26.7 1:18:38.9 Unattached
49 Michael Rae 404 29 M 12 MSen 13:07.3 3:20.6 43:44.9 0:49.5 17:37.0 1:18:39.4 Unattached
50 Lynne Murray 386 21 F 6 FVet 9:49.8 2:08.4 44:42.5 0:38.5 21:32.7 1:18:52.0 Unattached
51 Kirsty Fawbert 331 22 F 7 FVet 14:02.2 2:42.7 41:46.9 0:39.9 20:30.0 1:19:41.8 Unattached
52 Ana Talbot 425 23 F 8 FVet 13:31.2 2:22.8 41:59.6 1:01.0 21:42.3 1:20:37.0 Glasgow Triathlon Club
53 Graham Johnstone 352 30 M 13 MVet 13:31.8 3:02.9 42:48.2 0:54.1 20:23.6 1:20:40.7 Unattached
54 Gail Gibson 339 24 F 14 FSen 8:33.5 1:50.8 47:21.2 0:39.1 22:47.4 1:21:12.2 Unattached
55 David Neill 389 31 M 14 MVet 12:51.1 2:32.7 42:32.0 1:06.3 22:32.7 1:21:35.0 Lomond Swimming and Triathlon Club
56 Linda Greig 341 25 F 15 FSen 11:15.6 3:14.6 44:47.5 0:34.3 22:11.3 1:22:03.5 Unattached
57 Eilidh Mckerry 375 26 F 9 FVet 13:28.6 3:41.4 44:25.6 1:09.1 19:19.0 1:22:03.9 Unattached
58 John Hazlett 347 32 M 15 MVet 15:23.1 7:05.0 41:23.1 0:56.2 17:24.9 1:22:12.6 Unattached
59 Valerie Potts 401 27 F 16 FSen 13:22.1 2:53.7 44:18.7 0:47.8 21:30.8 1:22:53.3 Unattached
60 Claire Mackelvie 365 28 F 10 FVet 14:33.8 3:31.9 42:18.0 0:54.3 22:07.6 1:23:25.9 Unattached
61 Karen Mackelvie 366 29 F 11 FVet 12:59.5 3:57.0 42:58.0 0:27.9 23:03.2 1:23:25.9 Unattached
62 Paul Armstrong 303 33 M 4 MSV 12:55.6 3:50.9 44:51.4 0:49.2 21:31.7 1:23:59.1 Unattached
63 Margaret Peebles 396 30 F 3 FSV 14:09.7 4:03.9 46:07.6 1:00.0 18:52.7 1:24:14.1 Unattached
64 Arlene White 437 31 F 4 FSV 13:51.8 3:07.8 47:03.4 1:00.7 20:35.4 1:25:39.3 Unattached
65 Jane Scott 413 32 F 5 FSV 13:52.0 3:07.2 47:05.5 0:58.9 20:35.8 1:25:39.5 Unattached
66 Katharine Sadler 412 33 F 12 FVet 13:33.0 2:22.1 47:01.8 0:29.6 22:41.4 1:26:08.1 Unattached
67 Aaron Hicks 350 34 M 16 MVet 13:30.5 2:27.0 46:28.4 0:51.6 24:21.2 1:27:38.8 Unattached
68 Cliona Purcell 402 34 F 13 FVet 14:26.6 3:54.6 47:52.5 0:53.5 21:14.4 1:28:21.7 Unattached
69 Lucie Hassell 345 35 F 17 FSen 15:14.6 3:26.7 47:52.0 0:56.2 20:59.4 1:28:29.2 Unattached
70 Kirsty Sweeney 424 36 F 14 FVet 13:29.9 3:41.2 44:31.2 1:02.7 25:53.1 1:28:38.3 Unattached
71 Stephen Crumlish 324 35 M 13 MSen 13:15.2 2:13.6 50:46.2 1:11.0 22:32.7 1:29:58.9 Unattached
72 Diane Thomson 430 37 F 15 FVet 12:24.0 2:13.1 49:28.7 0:48.2 26:42.5 1:31:36.8 Stirling Triathlon Club
73 Toby Law 360 36 M 14 MSen 13:17.9 3:01.1 51:20.2 0:48.6 23:15.6 1:31:43.5 Unattached
74 Dawn Northey 393 38 F 16 FVet 14:06.0 2:44.5 50:32.7 1:02.4 23:51.4 1:32:17.2 Unattached
75 Catherine Hastie 346 39 F 18 FSen 12:01.5 2:24.9 50:00.6 1:07.8 26:54.2 1:32:29.2 Unattached
76 Nicola Potts 397 40 F 19 FSen 13:32.0 3:50.2 52:28.8 1:16.8 21:29.8 1:32:37.7 Unattached
77 Ashleigh Reid 406 41 F 20 FSen 12:42.0 3:06.3 52:21.7 0:36.7 24:00.4 1:32:47.1 Unattached
78 Violet Devlin 325 42 F 17 FVet 12:39.7 2:01.3 51:09.1 0:59.1 26:05.5 1:32:54.9 Lomond Swimming and Triathlon Club
79 Karin Bryce 311 43 F 21 FSen 13:48.7 4:17.8 51:42.4 0:45.4 22:57.4 1:33:32.1 Unattached
80 Carolyn Mitchell 381 44 F 18 FVet 12:14.9 2:41.9 52:48.2 0:59.1 25:05.0 1:33:49.2 Unattached
81 Ian Mcgrath 374 37 M 5 MSV 15:44.4 4:03.5 39:56.4 13:36.5 21:38.4 1:34:59.3 Unattached
82 Dawn Mcleish 377 45 F 6 FSV 15:46.9 4:05.7 52:32.2 0:56.4 21:38.1 1:34:59.4 Unattached
83 Andy Mcleish 376 38 M 6 MSV 15:49.4 4:08.7 51:29.3 1:53.3 21:38.7 1:34:59.5 Unattached
84 Nicola Bouttell 307 46 F 19 FVet 16:03.6 2:52.5 49:13.6 1:31.1 25:42.5 1:35:23.5 Unattached
85 Melinda Tarelli 426 47 F 20 FVet 13:05.1 1:33.4 55:09.3 0:29.0 25:50.6 1:36:07.5 Glasgow Triathlon Club
86 Kerry Kasem 354 48 F 21 FVet 15:22.7 3:28.1 24:10.0 0:19.1 53:29.0 1:36:49.1 Unattached
87 Gary Richardson 408 39 M 17 MVet 10:07.3 1:35.9 58:07.3 0:42.6 28:14.7 1:38:48.0 Unattached
88 Maria Smith 417 49 F 22 FSen 15:54.0 5:04.9 57:35.2 2:49.6 18:48.3 1:40:12.2 Unattached
89 Lynne Hepburn 348 50 F 23 FSen 14:38.2 4:34.6 54:27.7 0:39.3 25:59.4 1:40:19.4 Unattached
90 Katrina Livingstone 362 51 F 22 FVet 12:45.0 2:40.8 59:01.0 0:58.9 26:11.9 1:41:37.8 Ayrodynamic Triathlon Club
91 Jen Murray 387 52 F 23 FVet 16:46.2 2:16.4 58:13.5 0:50.5 25:30.4 1:43:37.2 Unattached
92 Sj Williams 438 53 F 24 FVet 15:53.9 5:06.5 58:47.9 1:35.5 25:12.0 1:46:36.0 Unattached
93 Zena Feal-Martinez 333 54 F 24 FSen 15:53.4 5:05.7 28:23.1 32:00.5 25:13.3 1:46:36.2 Unattached
94 Jenna Mitchell 382 55 F 25 FSen 16:00.5 3:30.6 1:00:16.6 1:22.6 26:10.0 1:47:20.4 Unattached
95 Rosa King 356 56 F 26 FSen 19:25.6 3:04.4 55:28.4 0:44.8 29:44.5 1:48:27.9 Unattached
96 Linzi Buchanan 312 57 F 27 FSen 14:05.3 5:21.9 49:05.1 13:52.5 26:59.3 1:49:24.3 Unattached
97 Elena Stephenson 420 58 F 25 FVet 16:05.2 3:22.9 1:01:49.2 1:06.6 27:00.4 1:49:24.4 Unattached
98 Brian Gerard Kelly 355 40 M 2 MVint 14:35.9 3:00.1 58:34.0 2:24.3 31:44.8 1:50:19.2 Unattached
99 Debra Clarkson 320 59 F 28 FSen 25:56.0 4:32.9 55:19.7 0:43.7 24:36.9 1:51:09.5 Unattached
100 Julie Ford 335 60 F 26 FVet 16:45.2 4:13.8 1:03:47.8 1:11.9 31:32.8 1:57:31.7 Unattached
101 Fiona Purdie 403 61 F 7 FSV 16:48.8 4:15.0 1:03:53.7 1:05.8 31:28.3 1:57:31.7 Unattached
102 Kirsty Connell 321 62 F 27 FVet 16:37.0 2:57.7 1:11:27.5 0:39.8 33:08.2 2:04:50.4 Unattached
DNF Victoria Simmons 414 F FSen 19:25.4 4:43.4 29:15.1 Unattached
DNF Paul Mcgovern 373 M MVet 10:57.5 1:57.6 Unattached
DNF Susan Donnelly 328 F FVet 12:51.3 9:25.4 Lomond Swimming and Triathlon Club
Overall Place Name Bib No Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

The Beastie Sprint Triathlon

The Beastie Sprint Triathlon
Overall Place Name Bib No Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Ruben Villalain 214 1 M 1 MSen 10:09.8 1:03.9 44:49.1 0:35.1 21:01.5 1:17:39.6 Edinburgh RC
2 Ian Logan 159 2 M 2 MSen 10:47.1 0:51.4 46:34.0 0:46.7 19:14.0 1:18:13.4 West Lothian Triathlon
3 Richard Frickleton 135 3 M 3 MSen 12:06.4 1:04.7 45:44.6 0:29.8 21:13.8 1:20:39.4 Unattached
4 Colin Anderson 102 4 M 1 MVet 16:00.6 2:19.5 40:22.1 0:31.2 24:48.9 1:24:02.5 Unattached
5 Andrew Grant 138 5 M 4 MSen 12:45.8 0:52.4 51:15.2 0:19.6 20:09.3 1:25:22.4 Fusion Triathlon Club
6 Chris Oneil 189 6 M 5 MSen 12:07.2 0:48.2 53:17.1 0:37.6 19:32.1 1:26:22.5 Fusion Triathlon Club
7 Mark Walsh 215 7 M 2 MVet 13:36.7 0:50.8 53:16.9 0:31.1 19:52.6 1:28:08.2 Dumbarton AAC
8 Nial Smith 202 8 M 6 MSen 14:00.1 1:09.7 52:40.9 0:56.9 20:57.5 1:29:45.2 Glasgow Triathlon Club
9 John Beveridge 109 9 M 7 MSen 13:28.7 1:15.7 52:33.5 0:36.4 22:01.3 1:29:55.7 Glenrothes Triathlon Club
10 Niall Baxter 106 10 M 1 MSV 12:35.8 0:50.8 52:20.4 0:44.3 24:34.7 1:31:06.2 XXX Tri club
11 Stephen Macintyre 166 11 M 2 MSV 13:47.2 1:19.3 52:22.1 0:45.8 23:23.7 1:31:38.2 Glasgow Triathlon Club
12 Al Millar 180 12 M 3 MVet 16:15.1 1:35.4 51:36.9 0:52.1 22:05.6 1:32:25.3 Unattached
13 Murray Macadam 163 13 M 4 MVet 17:17.4 2:12.0 49:46.5 0:46.6 23:07.3 1:33:09.9 Lomond Swimming and Triathlon Club
14 Kirsty O'brien 188 1 F 1 FSen 11:40.1 1:07.9 58:41.3 0:47.0 21:19.4 1:33:35.9 Lanark Triathlon Club
15 Dave Milroy 181 14 M 5 MVet 12:44.7 1:17.4 57:16.4 0:24.3 22:31.0 1:34:13.9 Unattached
16 Erin Beveridge 111 2 F 2 FSen 13:28.4 1:15.4 56:07.0 0:29.0 23:24.2 1:34:44.2 Unattached
17 Gregor Macnaughton 169 15 M 6 MVet 12:36.4 1:30.1 56:38.6 1:09.0 25:25.1 1:37:19.3 Unattached
18 Sara De Pablo 123 3 F 3 FSen 15:16.5 1:58.3 57:39.5 0:49.5 23:35.9 1:39:19.9 Edinburgh RC
19 Charles Martin 171 16 M 3 MSV 13:42.9 1:28.3 59:33.4 0:56.2 24:48.5 1:40:29.4 Ayrodynamic Triathlon Club
20 Elizabeth Winton 220 4 F 1 Female 16 and Under 11:35.1 0:58.4 1:02:07.5 0:36.1 27:20.7 1:42:37.9 Stirling Triathlon Club
21 Helen Winton 221 5 F 1 FSV 13:46.6 1:22.0 1:01:54.4 0:44.7 24:51.4 1:42:39.2 Stirling Triathlon Club
22 Lilian Wanless 216 6 F 1 FVet 16:01.5 1:43.8 59:18.9 0:57.5 24:53.1 1:42:55.0 Fusion Triathlon Club
23 Sue Hewitson 145 7 F 2 FVet 17:23.3 1:25.8 1:09:15.7 0:32.2 15:23.5 1:44:00.7 Greenock Glenpark Harriers
24 Karen Robertson 192 8 F 3 FVet 14:20.8 1:38.5 1:01:55.7 0:39.4 25:45.4 1:44:19.9 Unattached
25 Sam North 187 17 M 8 MSen 13:52.0 1:08.9 1:02:27.3 0:31.8 26:46.5 1:44:46.7 Team Frenchie
26 Paul Madden 170 18 M 7 MVet 17:19.6 1:59.4 1:00:07.7 1:08.4 25:13.8 1:45:49.1 Unattached
27 Andrew Mee 179 19 M 8 MVet 19:56.8 2:11.3 59:19.9 1:07.5 24:46.2 1:47:21.9 Unattached
28 William Souter 204 20 M 9 MSen 17:37.4 2:40.5 1:01:02.9 0:52.0 25:14.6 1:47:27.6 Glasgow Triathlon Club
29 David Hunter 147 21 M 9 MVet 15:17.4 2:52.1 1:02:03.4 0:52.3 26:26.1 1:47:31.5 Unattached
30 Finn Trenholm 226 22 M 1 M Junior 11:50.2 1:08.8 1:04:19.3 0:56.5 30:10.6 1:48:25.6 Stirling Triathlon Club
31 Graham Calder 117 23 M 4 MSV 15:22.5 2:06.6 1:04:55.7 0:32.3 25:53.3 1:48:50.6 Unattached
32 Allan Maclean 168 24 M 5 MSV 15:55.3 1:57.4 59:09.7 1:06.4 31:06.4 1:49:15.4 VC GLASGOW SOUTH
33 Juliette Linford 158 9 F 4 FSen 16:00.5 1:23.0 1:06:54.5 0:40.9 24:21.2 1:49:20.3 Glasgow Triathlon Club
34 Jane Luckhurst 160 10 F 5 FSen 16:29.7 1:25.6 1:03:15.3 0:57.2 27:36.4 1:49:44.4 Unattached
35 Sam Todd 212 25 M 10 MSen 17:26.0 2:40.4 1:04:09.0 1:30.8 25:31.7 1:51:18.0 Triathlon Inverness
36 Michael Buskie 116 26 M 6 MSV 15:38.3 2:10.6 1:04:53.0 1:10.8 27:40.4 1:51:33.2 Unattached
37 David Thomson 211 27 M 7 MSV 18:57.3 2:02.3 1:06:12.0 0:35.7 23:51.2 1:51:38.6 Unattached
38 Ian Hendry 224 28 M 11 MSen 13:30.4 1:13.5 1:08:25.9 0:48.1 27:42.4 1:51:40.5 David Lloyd Renfrew
39 Kenneth Jeffrey 150 29 M 12 MSen 12:09.9 1:10.5 1:10:17.1 0:31.1 27:32.5 1:51:41.2 Unattached
40 Kenny Mcdonnell 174 30 M 13 MSen 15:31.9 2:16.5 1:06:50.8 0:44.0 26:42.2 1:52:05.6 Unattached
41 Andy Mckay 175 31 M 14 MSen 17:02.2 2:27.6 1:04:13.4 1:06.6 27:22.4 1:52:12.4 Unattached
42 Colin-Peter Mcdonald 225 32 M 15 MSen 18:40.6 3:23.0 1:05:14.4 0:57.3 25:36.5 1:53:52.0 Unattached
43 Robert Smith 199 33 M 8 MSV 17:29.2 1:49.6 1:03:23.8 0:37.9 30:53.2 1:54:13.9 G72 Tri
44 Avril Stewart 206 11 F 6 FSen 15:42.8 1:19.8 1:09:55.6 0:55.1 27:02.3 1:54:55.9 Unattached
45 Paul Lees 156 34 M 16 MSen 13:37.5 1:52.2 1:08:19.7 1:06.1 30:20.0 1:55:15.6 Unattached
46 Chris Figgins 131 35 M 9 MSV 18:15.4 2:03.1 1:07:16.6 0:58.4 26:49.3 1:55:22.9 Ayrodynamic Triathlon Club
47 Chris Mcnamee 177 36 M 17 MSen 20:06.9 3:05.6 1:11:48.2 3:34.8 16:52.4 1:55:28.0 Unattached
48 Andrew Johnston 151 37 M 18 MSen 16:32.3 2:14.1 1:06:00.6 0:50.7 30:42.1 1:56:19.9 Unattached
49 Matthew Thomas 209 38 M 10 MVet 15:51.6 1:20.6 1:09:52.7 0:34.3 28:51.8 1:56:31.1 Stirling Triathlon Club
50 Derek Cambers 118 39 M 10 MSV 16:13.2 2:06.1 1:12:48.0 0:34.7 24:51.5 1:56:33.8 Ayrodynamic Triathlon Club
51 Ishbel Campbell 121 12 F 2 FSV 18:00.5 2:04.5 1:08:59.3 0:31.0 27:17.0 1:56:52.4 Grangemouth Triathlon Club
52 Lorna Sloan 197 13 F 3 FSV 16:39.5 1:10.3 1:12:33.2 0:42.9 26:26.2 1:57:32.3 Ayrodynamic Triathlon Club
53 Neil Nisbet 186 40 M 11 MSV 18:58.2 2:32.2 1:07:16.0 0:44.8 28:25.9 1:57:57.3 Ayrodynamic Triathlon Club
54 Jerry Packham 190 41 M 11 MVet 18:43.5 2:28.1 1:08:49.5 0:46.2 27:17.9 1:58:05.3 Unattached
55 Craig Grant 139 42 M 12 MVet 16:23.1 2:43.6 1:10:44.7 0:44.2 27:36.0 1:58:11.9 Unattached
56 Ewen Colquhoun 122 43 M 13 MVet 16:15.7 2:47.5 1:10:28.2 1:42.9 27:08.5 1:58:22.9 Unattached
57 Claire Brown 113 14 F 4 FVet 18:11.2 2:02.3 1:12:13.8 0:52.8 25:55.8 1:59:16.1 Unattached
58 Mark Kenhard 153 44 M 14 MVet 20:37.2 4:13.4 1:07:03.6 0:31.1 27:30.2 1:59:55.6 Unattached
59 Roger Hall 142 45 M 12 MSV 16:10.4 2:54.9 1:10:20.5 0:59.4 29:35.4 2:00:00.6 Unattached
60 Mary Kerr 154 15 F 4 FSV 18:06.0 1:28.1 1:12:38.6 0:31.4 27:23.9 2:00:08.2 Unattached
61 Olivia Anderson 101 16 F 7 FSen 16:17.2 2:43.9 1:12:52.1 0:42.8 28:59.8 2:01:36.0 Unattached
62 Paul Lees 157 46 M 13 MSV 13:32.1 2:17.8 1:16:36.2 0:49.1 29:47.4 2:03:02.6 Unattached
63 Duncan Frew 134 47 M 19 MSen 13:44.7 2:02.0 1:16:29.9 0:31.2 30:25.5 2:03:13.4 Glasgow Triathlon Club
64 Iona Blair 112 17 F 8 FSen 18:13.8 2:06.1 1:10:42.2 0:27.5 32:05.2 2:03:34.9 Glasgow Triathlon Club
65 Sarah Buckingham 114 18 F 9 FSen 14:14.0 1:43.4 1:15:52.0 0:35.3 32:04.1 2:04:28.9 Unattached
66 Ria Beeson 107 19 F 10 FSen 17:16.3 2:36.1 1:13:01.2 0:32.4 31:05.4 2:04:31.7 Unattached
67 Aimee Bertram 108 20 F 11 FSen 12:35.4 2:03.6 1:21:13.2 1:12.3 27:28.0 2:04:32.6 Unattached
68 Thomas Barnsley 104 48 M 20 MSen 21:47.5 2:19.4 1:13:38.8 1:04.1 27:10.7 2:06:00.7 Unattached
69 Fiona Ross 194 21 F 5 FVet 18:18.6 1:43.6 1:17:41.3 0:46.0 29:19.0 2:07:48.6 Grangemouth Triathlon Club
70 Vanessa Taylor 208 22 F 6 FVet 19:01.3 2:22.4 1:21:44.8 0:59.6 24:45.7 2:08:54.0 Unattached
71 Alastair Campbell 120 49 M 14 MSV 17:45.1 2:27.2 1:16:29.0 0:51.8 31:32.4 2:09:05.7 Stirling Triathlon Club
72 Sharyn Morgan 184 23 F 7 FVet 18:08.7 2:00.8 1:17:31.3 0:31.9 31:19.8 2:09:32.6 Unattached
73 Karla Mason 172 24 F 8 FVet 21:53.9 2:01.0 1:10:44.2 0:31.3 34:47.5 2:09:58.1 Unattached
74 Mark Greig 141 50 M 15 MSV 20:42.7 3:29.7 1:14:54.0 1:13.1 29:38.6 2:09:58.2 Unattached
75 Finlay Smith 200 51 M 15 MVet 22:49.1 2:37.0 1:16:25.4 0:59.7 28:20.7 2:11:12.1 Unattached
76 Kasia Ignaciuk 148 25 F 12 FSen 18:00.1 1:32.6 1:18:45.6 0:35.0 33:31.2 2:12:24.7 Glasgow Triathlon Club
77 John Thomson 210 52 M 16 MSV 18:46.3 3:50.4 1:16:18.1 1:50.5 32:37.5 2:13:23.0 Unattached
78 Audrey Degnan 124 26 F 9 FVet 20:20.4 2:55.0 1:20:47.3 0:44.2 28:56.2 2:13:43.2 Unattached
79 Laura Shepherd 196 27 F 13 FSen 17:44.1 3:01.7 1:23:26.5 0:30.2 29:40.5 2:14:23.1 Unattached
80 Alan Cameron 119 53 M 16 MVet 20:57.8 2:58.2 1:14:25.8 1:53.7 34:19.8 2:14:35.5 Unattached
81 Sarah Fleming 132 28 F 14 FSen 17:18.9 2:23.1 1:20:48.2 0:38.7 36:32.7 2:17:41.9 Borders Triathletes
82 Artur Szeliga 207 54 M 17 MVet 22:59.9 5:00.5 1:21:47.4 0:44.2 27:36.1 2:18:08.4 Unattached
83 Iain Ferguson 130 55 M 18 MVet 15:47.7 1:56.6 1:33:08.3 1:02.8 26:41.1 2:18:36.5 Ayrodynamic Triathlon Club
84 Susan Young 223 29 F 15 FSen 16:30.3 4:13.2 1:30:56.2 0:58.0 26:30.5 2:19:08.4 Unattached
85 David Inglis 149 56 M 17 MSV 21:35.9 2:29.8 1:17:27.4 0:43.9 37:05.9 2:19:23.1 Team Dillon
86 Donald Ferguson 129 57 M 21 MSen 21:02.5 4:20.0 1:29:17.4 0:50.2 24:45.2 2:20:15.4 Unattached
87 Alison Beveridge 110 30 F 10 FVet 16:17.9 2:52.2 1:27:01.7 1:01.4 33:05.7 2:20:19.1 Unattached
88 Jo Gordon 137 31 F 16 FSen 17:32.1 2:48.6 1:23:11.1 1:08.6 36:45.7 2:21:26.4 Unattached
89 Alan Yeoman 222 58 M 18 MSV 13:48.9 3:07.3 1:23:05.9 1:46.8 41:15.7 2:23:04.7 Unattached
90 Geraldine Lyden 162 32 F 11 FVet 17:16.2 3:47.1 1:29:13.2 1:19.0 31:29.3 2:23:05.0 Unattached
91 Kelly Macinnes 165 33 F 12 FVet 18:50.4 3:39.5 1:27:56.9 1:09.6 33:34.3 2:25:10.8 Unattached
92 Rebecca Mcneil 178 34 F 17 FSen 21:17.4 2:28.7 1:27:25.0 1:00.8 33:48.4 2:26:00.5 Team Frenchie
93 Iain Wilson 219 59 M 19 MSV 19:11.9 1:56.7 1:33:34.7 0:55.9 31:27.7 2:27:07.1 Unattached
94 Stuart Baungally 105 60 M 22 MSen 18:04.6 3:37.5 1:28:37.8 0:38.4 36:15.1 2:27:13.5 Unattached
95 Kay Armstrong 103 35 F 18 FSen 12:55.3 8:48.1 1:30:47.5 1:10.5 33:37.1 2:27:18.6 Unattached
96 Jenny Fenwick 128 36 F 19 FSen 16:34.7 5:09.4 1:31:04.3 0:53.9 33:36.3 2:27:18.8 Unattached
97 Craig Burns 115 61 M 19 MVet 20:32.9 3:05.5 1:24:43.6 1:23.7 40:18.4 2:30:04.2 Unattached
98 Anita Maclean 167 37 F 5 FSV 20:09.0 4:28.9 1:38:15.5 1:01.4 26:46.8 2:30:41.8 Unattached
99 Michelle Green 140 38 F 20 FSen 18:11.5 3:54.6 1:33:54.8 0:43.9 37:37.1 2:34:22.0 Unattached
100 Pauline Mckeown 176 39 F 6 FSV 22:50.2 2:53.3 1:44:35.3 0:36.1 37:04.6 2:47:59.7 Unattached
101 Ruby Ronaldson 193 40 F 21 FSen 22:52.2 3:31.0 1:45:26.2 0:35.0 39:16.4 2:51:40.9 Unattached
102 Cassie Mcateer 173 41 F 22 FSen 22:40.1 2:35:59.8 2:58:40.0 Unattached
DNF Thomas Turner 213 M MSen 14:23.6 2:11.4 12:04.5 Ayrodynamic Triathlon Club
DNF Calum Entwistle 125 M MSen 18:55.6 1:59.7 Unattached
Overall Place Name Bib No Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

 

What's My Time