Kilmaurs 5k

 

This is a sortable and searchable table.

When browsing with a mobile device, you can slide the page to show all the data.

If there are any queries then please do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

These are your actual race timings, on Runbritian Results they will be rounded up to the nearest second.

Please follow link for full explanation on Why This Is Done. Runbritian Results de-mystified

 Full results download

 

Kilmaurs 5k
Overall Place Gun Time Name Club Bib Gender Gen Place Category Cat Place Pace Chip Time
1 15:45.4 Robert Gilroy Cambuslang Harriers 285 M 1 MV40 1 3:09/K 15:44.4
2 16:10.3 Jack Arnold Bellahouston Harriers 15 M 2 MSen 1 3:14/K 16:09.5
3 16:39.2 Gavin Hogarth Killie Striders 86 M 3 MSen 2 3:20/K 16:38.5
4 16:58.8 Craig Ferguson Kilmarnock Harrier & Athletic Club 49 M 4 MSen 3 3:23/K 16:56.8
5 17:04.1 Andy Bryce Royal Marines Running Association 283 M 5 MSen 4 3:25/K 17:03.1
6 17:08.9 John Lloyd Salford Harriers & AC 160 M 6 MSen 5 3:25/K 17:07.9
7 17:16.7 Paul Lafferty Irvine Running Club 176 M 7 MSen 6 3:27/K 17:15.0
8 17:22.9 Stuart Kerr Kilbarchan AAC 270 M 8 MSen 7 3:28/K 17:22.1
9 17:24.6 Craig Lamont Bellahouston Harriers 243 M 9 MSen 8 3:29/K 17:23.4
10 17:29.9 Elspeth Curran Kilbarchan AAC 280 F 1 FSen 1 3:30/K 17:29.0
11 17:46.8 Paul Clawson Bellahouston Harriers 180 M 10 MSen 9 3:33/K 17:45.3
12 17:48.9 Keith Haining Jog Stewarton 157 M 11 MV50 1 3:33/K 17:47.1
13 17:51.4 Denis Williams Shettleston Harriers 190 M 12 MV50 2 3:34/K 17:50.1
14 17:54.7 Mark Alexander Kilmarnock Harrier & Athletic Club 175 M 13 MSen 10 3:34/K 17:52.7
15 17:58.0 Luke Chamberlain Giffnock North AAC 76 M 14 MV40 2 3:35/K 17:56.7
16 18:07.8 Blair MacKinnon Bellahouston Harriers 102 M 15 MSen 11 3:37/K 18:06.3
17 18:12.7 Brian Robertson Shettleston Harriers 316 M 16 MSen 12 3:38/K 18:11.2
18 18:15.5 Paul Kernohan Cambuslang Harriers 271 M 17 MV40 3 3:39/K 18:14.0
19 18:20.5 David Blane 301 M 18 MV50 3 3:39/K 18:17.5
20 18:33.1 Cameron Miller 62 M 19 MSen 13 3:42/K 18:30.6
21 18:37.8 Joe Chambers Springburn Harriers 226 M 20 MSen 14 3:43/K 18:36.2
22 18:39.9 John Speirs 343 M 21 MSen 15 3:43/K 18:37.2
23 18:43.6 Ian McIlwraith North Ayrshire Athletic Club 314 M 22 MV40 4 3:44/K 18:40.7
24 18:44.8 Brian Hughes Glasgow South Road Runners 215 M 23 MV60 1 3:44/K 18:42.9
25 18:55.7 Laura Wallace Ayr Seaforth AAC 23 F 2 FSen 2 3:47/K 18:54.4
26 19:00.5 David Auchie Ayrodynamic Triathlon Club 197 M 24 MV50 4 3:47/K 18:57.8
27 19:04.9 Graeme MacFarlane Irvine Running Club 227 M 25 MV40 5 3:48/K 19:01.4
28 19:13.2 Graeme Gemmell Bellahouston Harriers 20 M 26 MV50 5 3:50/K 19:10.9
29 19:13.8 Scott Lyden Kilmarnock Harrier & Athletic Club 231 M 27 MSen 16 3:50/K 19:09.0
30 19:18.5 David Wilson 324 M 28 MV40 6 3:51/K 19:13.6
31 19:19.0 Mhairi Douglas 313 F 3 FSen 3 3:51/K 19:13.1
32 19:24.2 John Tougher Kilmarnock Harrier & Athletic Club 94 M 29 MV40 7 3:52/K 19:19.0
33 19:25.2 Mark Preston North Ayrshire Athletic Club 333 M 30 MSen 17 3:52/K 19:22.3
34 19:28.8 Douglas McConville Giffnock North AAC 124 M 31 MV50 6 3:53/K 19:25.3
35 19:32.1 Steven Robson Kilmarnock Harrier & Athletic Club 232 M 32 MSen 18 3:54/K 19:29.7
36 19:38.0 Donald Ferguson Bellahouston Harriers 216 M 33 MSen 19 3:55/K 19:36.0
37 19:44.4 Neil Nairn Bellahouston Harriers 5 M 34 MV40 8 3:56/K 19:41.8
38 19:53.2 Donald Reid Westerlands 331 M 35 MV50 7 3:58/K 19:50.7
39 19:54.6 Morven Hubbard Ayr Seaforth AAC 266 F 4 F 11-14 1 3:59/K 19:53.6
40 20:03.5 Michael Corson Kilmarnock Harrier & Athletic Club 259 M 36 MV50 8 4:00/K 19:59.7
41 20:06.6 John Owens Rons Runners 325 M 37 MV40 9 4:00/K 20:02.4
42 20:07.2 Davie Jones Ayr Seaforth AAC 310 M 38 MV40 10 4:01/K 20:03.8
43 20:09.1 Jim Sneddon Irvine Running Club 37 M 39 MV50 9 4:01/K 20:05.9
44 20:11.0 John Garratt 38 M 40 MSen 20 4:02/K 20:08.9
45 20:12.5 David Anderson 305 M 41 MV40 11 4:01/K 20:07.1
46 20:15.5 Stewart McAllister Kilmarnock Harrier & Athletic Club 244 M 42 MSen 21 4:02/K 20:10.1
47 20:25.2 John Parker Kilmarnock Harrier & Athletic Club 140 M 43 MV50 10 4:04/K 20:19.6
48 20:34.2 John Surgenor Irvine Running Club 134 M 44 MV60 2 4:06/K 20:30.3
49 20:35.6 Janine Dickie Bellahouston Harriers 2 F 5 FSen 4 4:07/K 20:33.7
50 20:37.9 Andrew Stewart Rons Runners 149 M 45 MV50 11 4:07/K 20:34.6
51 20:41.4 Alister Neil Kilmarnock Harrier & Athletic Club 187 M 46 MV40 12 4:07/K 20:36.0
52 20:59.2 Charles Adams 323 M 47 MV40 13 4:11/K 20:55.6
53 21:07.2 Gordon Sandler Kilmarnock Harrier & Athletic Club 30 M 48 MV50 12 4:12/K 20:58.6
54 21:13.6 Paul McKendry Clydesdale Harriers 327 M 49 MV50 13 4:14/K 21:09.7
55 21:16.3 Hazel Kirk 196 F 6 FSen 5 4:14/K 21:09.7
56 21:18.0 Gerry Penman Troon Tortoises 191 M 50 MV40 14 4:14/K 21:11.2
57 21:18.5 Val Martin 151 F 7 FV50 1 4:15/K 21:15.4
58 21:21.9 Lynne McDowall Bellahouston Harriers 52 F 8 FV40 1 4:16/K 21:19.2
59 21:27.4 Susie Hubbard Ayr Seaforth AAC 265 F 9 FV40 2 4:17/K 21:24.6
60 21:30.2 Kenneth Wales Kilmarnock Harrier & Athletic Club 110 M 51 MV50 14 4:16/K 21:22.7
61 21:31.2 Lorna Todd Ayrodynamic Triathlon Club 246 F 10 FV40 3 4:18/K 21:28.0
62 21:32.1 Kristina Greig Bellahouston Harriers 22 F 11 FSen 6 4:18/K 21:29.8
63 21:32.5 Brodie McGregor Ayr Seaforth AAC 71 M 52 M 11-14 1 4:18/K 21:31.7
64 21:33.3 Billy Ferguson Bellahouston Harriers 228 M 53 MV50 15 4:18/K 21:28.8
65 21:34.2 Russell Duncan Kilmarnock Harrier & Athletic Club 120 M 54 MV50 16 4:17/K 21:27.4
66 21:57.9 Stuart Nibloe Kilmarnock Harrier & Athletic Club 122 M 55 MSen 22 4:22/K 21:50.6
67 22:01.4 Darren Murray Bellahouston Harriers 170 M 56 MV40 15 4:23/K 21:55.3
68 22:05.2 Matthew Watson Rons Runners 39 M 57 MV40 16 4:23/K 21:57.0
69 22:07.7 Matthew Dodds Kilmarnock Harrier & Athletic Club 48 M 58 MV60 3 4:24/K 21:59.4
70 22:12.3 David Stirling Cambuslang Harriers 282 M 59 MV40 17 4:26/K 22:09.0
71 22:16.0 Mel Barrett 242 F 12 FSen 7 4:26/K 22:11.8
72 22:33.2 Simon McDougall Bellahouston Harriers 267 M 60 MSen 23 4:30/K 22:28.9
73 22:37.7 Stephen McDowell Kilmarnock Harrier & Athletic Club 268 M 61 MV40 18 4:29/K 22:27.9
74 22:38.1 Rebecca Simister Bellahouston Harriers 148 F 13 FSen 8 4:31/K 22:33.7
75 22:47.6 Mike Flinn Irvine Running Club 241 M 62 MV60 4 4:32/K 22:39.8
76 22:49.5 Mark Lyden Kilmarnock Harrier & Athletic Club 209 M 63 MSen 24 4:32/K 22:40.5
77 22:51.5 Kian McConville Giffnock North AAC 126 M 64 M 11-14 2 4:34/K 22:48.2
78 22:52.4 Jennie Jackson Irvine Running Club 275 F 14 FV50 2 4:33/K 22:44.2
79 22:52.7 Peter Taylor Irvine Running Club 143 M 65 MV60 5 4:33/K 22:45.4
80 22:53.7 Robyn Millar Bellahouston Harriers 31 F 15 FSen 9 4:34/K 22:49.0
81 22:57.6 James Hobson 287 M 66 MV40 19 4:34/K 22:49.9
82 22:57.8 Claire Fitzsimmons Bellahouston Harriers 247 F 16 FSen 10 4:35/K 22:53.3
83 22:59.2 Emily Jackson Bellahouston Harriers 51 F 17 FSen 11 4:35/K 22:55.0
84 23:00.4 Calum McGarvie 188 M 67 MSen 25 4:34/K 22:51.0
85 23:00.9 Ian Rutherford North Ayrshire Athletic Club 198 M 68 MV40 20 4:34/K 22:50.2
86 23:05.7 John Speirs 12 M 69 MV60 6 4:35/K 22:56.0
87 23:09.1 William Allan Ayrodynamic Triathlon Club 308 M 70 MV40 21 4:33/K 22:46.8
88 23:09.4 Iain Davidson Girvan 332 M 71 MV50 17 4:36/K 23:01.3
89 23:10.9 Richard Charlwood East End Road Runners 73 M 72 MV40 22 4:37/K 23:03.3
90 23:11.4 Rhona O'Neill Kilmarnock Harrier & Athletic Club 320 F 18 FSen 12 4:36/K 23:02.8
91 23:12.7 Douglas Dickson Kilmarnock Harrier & Athletic Club 128 M 73 MV50 18 4:37/K 23:05.2
92 23:13.6 Ellie Anderson Kilmarnock Harrier & Athletic Club 307 F 19 F 11-14 2 4:37/K 23:06.6
93 23:16.1 Bert McCrorie 224 M 74 MV40 23 4:38/K 23:10.3
94 23:19.2 Lynne McCaffrey Kilmarnock Harrier & Athletic Club 127 F 20 FSen 13 4:38/K 23:10.1
95 23:20.3 Lynn Cowan Kilmarnock Harrier & Athletic Club 330 F 21 FSen 14 4:39/K 23:13.1
96 23:23.0 Aidan Winning Cani-Fit 302 M 75 M 15-17 1 4:39/K 23:16.9
97 23:25.9 Helen Winning Cani-Fit 141 F 22 FV40 4 4:40/K 23:19.8
98 23:27.1 David Edelman 257 M 76 MV60 7 4:39/K 23:14.0
99 23:28.0 Alison Cairns Bellahouston Harriers 239 F 23 FV40 5 4:40/K 23:22.8
100 23:29.9 Amanda Bryden Kilmarnock Harrier & Athletic Club 165 F 24 FSen 15 4:40/K 23:21.7
101 23:31.9 James Deans Toni's Tigers 260 M 77 MV50 19 4:40/K 23:18.9
102 23:32.0 Kerry Warboys Kilmarnock Harrier & Athletic Club 329 F 25 FV40 6 4:41/K 23:25.1
103 23:34.4 Kenny Weir 177 M 78 MV60 8 4:41/K 23:27.9
104 23:40.2 Brian Smith 172 M 79 MV40 24 4:40/K 23:21.1
105 23:49.4 Andy Taylor Red Star AC 291 M 80 MV50 20 4:44/K 23:41.7
106 23:53.4 Matt Ferguson Kilmarnock Harrier & Athletic Club 342 M 81 MV60 9 4:44/K 23:42.0
107 23:56.5 Brian Keenan 207 M 82 MV40 25 4:46/K 23:48.6
108 23:58.4 Kate Adam Killie Striders 59 F 26 FV40 7 4:47/K 23:53.6
109 24:01.4 Kirtsy McNulty 328 F 27 FV40 8 4:47/K 23:54.5
110 24:08.0 Graeme MacMillan 131 M 83 MSen 26 4:48/K 23:59.5
111 24:10.8 Raymond Thom 281 M 84 MSen 27 4:46/K 23:51.7
112 24:12.9 David McGill Kilmarnock Harrier & Athletic Club 137 M 85 MV40 26 4:49/K 24:05.8
113 24:13.4 James Elliott Rons Runners 294 M 86 MV40 27 4:48/K 24:01.1
114 24:17.2 Thomas Hodgart Rons Runners 11 M 87 MV50 21 4:49/K 24:04.8
115 24:18.6 Helen Stevenson Bellahouston Harriers 7 F 28 FV40 9 4:51/K 24:14.0
116 24:21.8 John Crombie 162 M 88 MV60 10 4:50/K 24:08.0
117 24:25.4 Heather Crawford 284 F 29 FSen 16 4:52/K 24:19.8
118 24:26.0 Susan Beattie Kilmarnock Harrier & Athletic Club 199 F 30 FV50 3 4:51/K 24:17.0
119 24:29.2 Kate Todd 182 F 31 FV60 1 4:52/K 24:19.7
120 24:39.7 Scott McGregor Killie Striders 211 M 89 MSen 28 4:55/K 24:33.3
121 24:55.6 Michelle Goldie Kilmarnock Harrier & Athletic Club 251 F 32 FSen 17 4:57/K 24:46.0
122 24:56.1 Ben MacKie Fit Body Farm Freestylers 105 M 90 M 11-14 3 4:56/K 24:39.2
123 24:56.3 Dawn McManus Kilmarnock Harrier & Athletic Club 245 F 33 FV40 10 4:56/K 24:41.0
124 24:56.3 Ian McAughtrie Kilmarnock Harrier & Athletic Club 269 M 91 MV50 22 4:56/K 24:40.5
125 24:57.9 Gemma Davidson Rons Runners 208 F 34 FSen 18 4:57/K 24:46.2
126 24:58.4 Owen Herbert 136 M 92 MSen 29 4:57/K 24:46.2
127 24:59.8 Martin Douglas 135 M 93 MSen 30 4:57/K 24:47.8
128 25:03.3 Robert Wyllie Rons Runners 50 M 94 MV60 11 4:58/K 24:51.5
129 25:06.1 David Hodgson 223 M 95 MSen 31 4:58/K 24:49.8
130 25:06.3 Finlay Smith 173 M 96 M 11-14 4 4:57/K 24:47.6
131 25:07.3 Richard Hirst Toni's Tigers 203 M 97 MV40 28 4:59/K 24:54.2
132 25:10.1 Laura McGarvie Jog Stewarton 133 F 35 FSen 19 5:00/K 25:00.5
133 25:10.6 Hannah O'Shea Kilmarnock Harrier & Athletic Club 234 F 36 FSen 20 4:59/K 24:55.7
134 25:12.7 Mark Garton Rons Runners 139 M 98 MV40 29 5:00/K 25:00.0
135 25:14.1 Gavin Taylor Fit Body Farm Freestylers 88 M 99 MV40 30 5:00/K 25:02.5
136 25:16.0 Chris Smith 295 M 100 MV50 23 5:01/K 25:05.6
137 25:17.5 Billy Carson 163 M 101 MV50 24 5:02/K 25:12.1
138 25:20.9 Simon Hartog 121 M 102 MV50 25 5:02/K 25:09.6
139 25:21.2 Karen Speirs Bellahouston Harriers 80 F 37 FSen 21 5:03/K 25:15.0
140 25:22.3 Gillian Glass Bellahouston Harriers 181 F 38 FV40 11 5:03/K 25:17.9
141 25:26.0 Madalene Neil 186 F 39 FSen 22 5:02/K 25:10.8
142 25:28.2 Mark Watson 249 M 103 MSen 32 5:04/K 25:18.6
143 25:28.9 Fiona Thomson 99 F 40 FSen 23 5:04/K 25:18.2
144 25:29.0 Raymund Bush Killie Striders 82 M 104 MV50 26 5:03/K 25:14.1
145 25:31.7 Jackie Duncan Kilmarnock Harrier & Athletic Club 230 F 41 FV50 4 5:04/K 25:22.2
146 25:35.1 Siobhan Boyle 219 F 42 FV40 12 5:05/K 25:26.4
147 25:41.2 Geoff Robertson Kilmarnock Harrier & Athletic Club 33 M 105 MV40 31 5:06/K 25:32.4
148 25:42.2 Karen McMillan Ayr Seaforth AAC 318 F 43 FV40 13 5:07/K 25:33.9
149 25:43.3 Hayley McCrorie Shettleston Harriers 317 F 44 FSen 24 5:06/K 25:32.5
150 25:46.7 Paul Aitchison 252 M 106 MV40 32 5:06/K 25:30.6
151 25:48.8 Bill Duff Falkland Trail Runners 101 M 107 MV60 12 5:07/K 25:37.4
152 25:52.2 Rhona Sturgeon Toni's Tigers 53 F 45 FV40 14 5:08/K 25:38.6
153 25:52.8 Andy Burns 164 M 108 MV50 27 5:09/K 25:47.3
154 25:54.5 Thomas Keenan Bellahouston Harriers 202 M 109 MV60 13 5:10/K 25:51.0
155 25:57.5 Leanne Love Killie Striders 78 F 46 FSen 25 5:08/K 25:42.2
156 26:00.4 Linda Wood Bellahouston Harriers 256 F 47 FV50 5 5:10/K 25:50.2
157 26:11.0 Adele Street North Ayrshire Athletic Club 303 F 48 F 11-14 3 5:13/K 26:03.7
158 26:12.6 Jo Robertson Killie Striders 218 F 49 FSen 26 5:13/K 26:07.5
159 26:15.7 John Steel Killie Striders 58 M 110 MV60 14 5:12/K 26:00.7
160 26:20.1 Lewis Allan 255 M 111 M 11-14 5 5:12/K 26:00.7
161 26:23.5 Emily O'Shea Kilmarnock Harrier & Athletic Club 233 F 50 F 11-14 4 5:13/K 26:07.4
162 26:25.0 Robert White 319 M 112 MV40 33 5:14/K 26:12.4
163 26:26.4 Scott Rice 335 M 113 MSen 33 5:15/K 26:17.8
164 26:26.7 Malky McGregor Kilmarnock Harrier & Athletic Club 334 M 114 MV60 15 5:13/K 26:05.8
165 26:31.8 Lizzie Hamilton 106 F 51 FSen 27 5:16/K 26:21.0
166 26:33.8 Sarina Livingstone 167 F 52 FSen 28 5:17/K 26:27.2
167 26:34.5 Alison Wales Kilmarnock Harrier & Athletic Club 111 F 53 FV50 6 5:14/K 26:11.9
168 26:41.8 John Cunningham 155 M 115 MV60 16 5:18/K 26:30.5
169 26:44.3 Emma McGregor Unattached 69 F 54 F 15-17 1 5:18/K 26:28.2
170 26:50.0 Lisa Gilmore Bellahouston Harriers 25 F 55 FV40 15 5:21/K 26:43.7
171 26:52.7 Nicola Lowdon 299 F 56 FSen 29 5:19/K 26:37.3
172 26:56.8 Finola Ashe The Runbetweeners 237 F 57 FV40 16 5:21/K 26:46.7
173 26:58.2 Gill Good Toni's Tigers 178 F 58 FSen 30 5:21/K 26:44.9
174 26:58.8 Ryan Handy Kilmarnock Harrier & Athletic Club 321 M 116 MSen 34 5:19/K 26:37.2
175 26:58.8 Krysty Handy 322 F 59 FSen 31 5:19/K 26:36.9
176 27:00.2 Daz Johnstone Killie Striders 109 M 117 MSen 35 5:21/K 26:45.3
177 27:02.4 Gordon Cowie 150 M 118 MV60 17 5:22/K 26:50.0
178 27:06.3 Ewan Currie Ayrodynamic Triathlon Club 312 M 119 MV40 34 5:21/K 26:43.9
179 27:08.0 Helen Marshall Jog Scotland 19 F 60 FV50 7 5:23/K 26:54.7
180 27:15.4 Jacqui Sandler Kilmarnock Harrier & Athletic Club 29 F 61 FV40 17 5:22/K 26:52.5
181 27:17.9 Laurance Muir 159 M 120 MSen 36 5:24/K 27:00.2
182 27:19.2 Megan Davies 114 F 62 F 11-14 5 5:24/K 27:00.6
183 27:20.5 June MacLeod Bellahouston Harriers 204 F 63 FV50 8 5:26/K 27:09.8
184 27:27.8 Ben Stitt 119 M 121 M 11-14 6 5:26/K 27:09.1
185 27:29.5 Deirdre Hoyle Bellahouston Harriers 9 F 64 FV60 2 5:27/K 27:13.7
186 27:32.3 Craig R Morton 79 M 122 MSen 37 5:26/K 27:12.1
187 27:37.4 Janis Heaney Killie Striders 81 F 65 FV40 18 5:28/K 27:22.6
188 27:51.6 Susan Strang 214 F 66 FV40 19 5:32/K 27:40.9
189 27:53.6 Mark McGregor 70 F 67 FV40 20 5:32/K 27:38.3
190 27:54.4 Fiona Docherty Kilmarnock Harrier & Athletic Club 152 F 68 FSen 32 5:30/K 27:31.5
191 27:55.1 Sandra Dickson Kilmarnock Harrier & Athletic Club 129 F 69 FV50 9 5:33/K 27:44.7
192 28:01.9 Brian Gibson Toni's Tigers 55 M 123 MV50 28 5:34/K 27:49.1
193 28:02.9 Andrea Smith Killie Striders 72 F 70 FV40 21 5:33/K 27:47.3
194 28:03.5 Gerry Burns 293 M 124 MV40 35 5:33/K 27:43.2
195 28:05.7 John Softley Bellahouston Harriers 26 M 125 MV60 18 5:34/K 27:48.9
196 28:13.3 Scott Brown Jog Stewarton 309 M 126 MV40 36 5:34/K 27:49.6
197 28:15.1 Irene Barrowman 145 F 71 FSen 33 5:38/K 28:09.8
198 28:17.8 Tanja McConville East Renfrewshire jogging now network 125 F 72 FV40 22 5:37/K 28:07.6
199 28:20.9 Connor McNair 290 M 127 MSen 38 5:36/K 27:58.2
200 28:21.7 Jamie Cross 240 M 128 MSen 39 5:36/K 27:59.0
201 28:28.9 Alan Anderson Kilmarnock Harrier & Athletic Club 189 M 129 MV50 29 5:37/K 28:06.6
202 28:30.6 Tricia Anderson 306 F 73 FV40 23 5:39/K 28:13.3
203 28:31.8 Jacqueline Glass Bellahouston Harriers 195 F 74 FV60 3 5:40/K 28:21.8
204 28:33.4 Kirstin Campbell The Runbetweeners 292 F 75 FSen 34 5:40/K 28:22.3
205 28:43.1 Rachel Cox 43 F 76 FV40 24 5:40/K 28:19.9
206 28:52.3 Elaine MacDonald Bellahouston Harriers 238 F 77 FSen 35 5:44/K 28:42.0
207 29:08.7 Caroline Dale 340 F 78 FV40 25 5:47/K 28:55.0
208 29:08.9 Robert Dale Maseil 339 M 130 MV50 30 5:47/K 28:55.1
209 29:29.7 Elaine Street North Ayrshire Athletic Club 304 F 79 FSen 36 5:50/K 29:12.3
210 29:30.9 Paul Allan 254 M 131 MV50 31 5:50/K 29:10.8
211 29:32.8 Laura McIntyre Toni's Tigers 289 F 80 FSen 37 5:52/K 29:19.3
212 29:37.5 Chris Kay 338 M 132 MSen 40 5:52/K 29:21.8
213 29:37.6 Holly Kay 337 F 81 FSen 38 5:52/K 29:21.8
214 29:39.1 Diane McGoughan 336 F 82 FSen 39 5:53/K 29:25.0
215 29:39.5 Geraldine Ovens 263 F 83 FV50 10 5:53/K 29:25.2
216 29:54.5 Lauren McClemont 96 F 84 FV40 26 5:56/K 29:39.8
217 29:54.9 Corrine Smith 171 F 85 FV40 27 5:55/K 29:36.7
218 29:54.9 Paul Harcourt Killie Striders 235 M 133 MV50 32 5:54/K 29:32.6
219 29:57.0 Arlene Wallace 44 F 86 FV40 28 5:57/K 29:43.0
220 30:00.0 Kirstie MacKenzie Toni's Tigers 61 F 87 FSen 40 5:57/K 29:46.5
221 30:05.1 David Beresford 174 M 134 MSen 41 5:56/K 29:41.1
222 30:06.8 Sharon Purdon 286 F 88 FV50 11 5:59/K 29:54.4
223 30:07.7 Laura Dempsie 34 F 89 FV40 29 5:59/K 29:53.3
224 30:19.2 Lynn Festorazzi Rons Runners 274 F 90 FSen 41 6:00/K 29:58.5
225 30:20.2 Cara Durnie Rons Runners 272 F 91 FSen 42 6:00/K 29:59.4
226 30:21.1 Wendy McCrorie 225 F 92 FV40 30 6:02/K 30:08.1
227 30:29.7 Gillian Thomson 201 F 93 FSen 43 6:02/K 30:10.5
228 30:37.4 Carol Barclay Killie Striders 116 F 94 FV40 31 6:03/K 30:15.8
229 30:41.5 Jennifer Gaskin 194 F 95 FV40 32 6:04/K 30:18.2
230 30:42.3 Ann Graham Kilmarnock Harrier & Athletic Club 166 F 96 FV60 4 6:06/K 30:32.7
231 30:42.4 Mark Smith Killie Striders 97 M 135 MV40 37 6:04/K 30:20.7
232 31:00.8 Donald Ross 300 M 136 MV40 38 6:08/K 30:42.7
233 31:10.4 Lorna Lowdon Killie Striders 91 F 97 FV50 12 6:11/K 30:54.7
234 31:10.4 Hayley Lowdon Killie Striders 341 F 98 FSen 44 6:11/K 30:55.5
235 31:16.0 Theresa Ross Fit Body Farm Freestylers 104 F 99 FV40 33 6:11/K 30:57.5
236 31:16.1 Dave Ross Fit Body Farm Freestylers 103 M 137 MV40 39 6:11/K 30:57.3
237 31:23.6 Lorna Fraser 311 F 100 FV40 34 6:12/K 31:02.5
238 31:23.7 Pauline Steven 248 F 101 FV50 13 6:14/K 31:11.4
239 31:27.8 Lorraine Brown 296 F 102 FSen 45 6:15/K 31:17.2
240 31:45.3 Gillian Allan 258 F 103 FV40 35 6:17/K 31:25.4
241 31:54.7 Elaine Szimaitis 63 F 104 FSen 46 6:20/K 31:40.9
242 32:16.7 Lesley Muir Toni's Tigers 65 F 105 FV50 14 6:23/K 31:56.2
243 32:19.0 Liz MacKie Kilmarnock Harrier & Athletic Club 298 F 106 FV50 15 6:23/K 31:54.5
244 32:30.1 Lois Currie Killie Striders 217 F 107 FV50 16 6:26/K 32:11.8
245 32:31.7 Eileen D'Agostino Killie Striders 185 F 108 FV50 17 6:27/K 32:13.8
246 32:35.6 Dawn Stitt 118 F 109 FV40 36 6:27/K 32:17.4
247 32:48.7 Lyndsey Strathearn Monkton Milers 205 F 110 FV40 37 6:30/K 32:31.7
248 32:55.3 Caroline Austin Killie Striders 46 F 111 FV50 18 6:32/K 32:38.4
249 32:55.8 Eileen Messer Killie Striders 100 F 112 FV50 19 6:31/K 32:34.6
250 33:01.7 Kerry Steel 221 F 113 FV40 38 6:35/K 32:54.7
251 33:04.7 Luca Dickson Kilmarnock Harrier & Athletic Club 130 M 138 M 11-14 7 6:35/K 32:54.2
252 33:15.2 Amy Collins Kilmarnock Harrier & Athletic Club 344 F 114 FSen 47 6:34/K 32:50.7
253 33:19.3 Frances Campbell 279 F 115 FV40 39 6:35/K 32:57.9
254 33:20.6 Nicola Lightbody Rons Runners 297 F 116 FSen 48 6:36/K 32:58.9
255 33:20.6 Michelle Burns Rons Runners 288 F 117 FV40 40 6:36/K 32:58.9
256 33:26.7 David Breingan 14 M 139 MV40 40 6:38/K 33:12.5
257 33:27.9 Aaron Millar 184 M 140 M 11-14 8 6:39/K 33:16.7
258 33:28.7 Jamie Mitchell 222 M 141 M 11-14 9 6:41/K 33:27.2
259 33:31.5 Kathryn Fraser Killie Striders 212 F 118 FSen 49 6:39/K 33:15.3
260 33:32.6 Eilidh Fraser Killie Striders 213 F 119 FSen 50 6:39/K 33:16.2
261 33:36.5 Rosalind Carr Fit Body Farm Freestylers 229 F 120 FV50 20 6:39/K 33:13.1
262 33:36.8 Dayle Burnside Rons Runners 10 F 121 FV40 41 6:39/K 33:17.0
263 33:36.8 David Lock 8 M 142 MV60 19 6:39/K 33:17.0
264 34:02.2 Hugh Turner 117 M 143 MV70 ++ 1 6:48/K 33:58.4
265 34:03.1 Ian McManus Irvine Running Club 326 M 144 MV70 ++ 2 6:45/K 33:46.4
266 34:58.4 Karen Hedge Toni's Tigers 57 F 122 FSen 51 6:55/K 34:37.6
267 35:59.4 Martin McCloskey Killie Striders 68 M 145 MV40 41 7:08/K 35:42.1
268 36:53.2 Lorna Morgan Killie Striders 60 F 123 FV40 42 7:19/K 36:35.5
269 37:04.6 Ron Cheyne Rons Runners 146 M 146 MV70 ++ 3 7:21/K 36:45.2
270 37:06.6 Claire Haggerty Killie Striders 95 F 124 FSen 52 7:22/K 36:49.5
271 37:07.6 Mary Evans 210 F 125 FV40 43 7:22/K 36:49.4
272 37:07.7 Jo Oliver Killie Striders 17 F 126 FV50 21 7:22/K 36:50.0
273 37:31.5 Lynsay McEwen Killie Striders 84 F 127 FSen 53 7:25/K 37:07.4
274 37:37.2 Misha Reid 183 F 128 FSen 54 7:29/K 37:26.0
275 38:03.2 Donna Donaldson Killie Striders 93 F 129 FSen 55 7:33/K 37:46.2
276 39:01.1 Lindsay Bell Killie Striders 92 F 130 FSen 56 7:45/K 38:44.2
277 39:01.3 Angela Brett 158 F 131 FSen 57 7:43/K 38:36.9
278 40:04.2 Aimee Cuthbert Killie Striders 90 F 132 FSen 58 7:57/K 39:47.9
279 42:10.2 Martin Livingstone 168 M 147 MV40 42 8:25/K 42:03.2
280 42:16.5 Julie Gray 42 F 133 FV50 22 8:23/K 41:53.1
281 42:38.1 Diane Connor Fit Body Farm Freestylers 153 F 134 FSen 59 8:27/K 42:13.4
282 42:38.3 Jean Connor Killie Striders 24 F 135 FV50 23 8:28/K 42:19.7
283 44:51.8 Shirley Currie Killie Striders 85 F 136 FV40 44 8:55/K 44:37.5
284 45:43.8 Audrey Gibson Toni's Tigers 56 F 137 FV40 45 9:05/K 45:23.5
285 45:51.6 Angela Deans Toni's Tigers 261 F 138 FV50 24 9:06/K 45:31.4
Overall Place Gun Time Name Club Bib Gender Gen Place Category Cat Place Pace Chip Time

 

What's My Time