Isoman Triathlon

 

This is a sortable and searchable table.

When browsing with a mobile device, you can slide the page to show all the data.

If there are any queries then please do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  Full Provisional Splits Download

All Isoman Triathlons

Isoman

Isoman Triathlon
Overall Place Name Bib Number Gender Place Gender Category Place Category Club Swim T1 BIke T2 Run Finish Time
1 Mark Davidson 16 1 M 1 Male Open Plymouth Triathlon 3:34:45.6 9:39.6 3:14:09.6 5:14.9 3:42:44.9 10:46:35.1
2 Richard Wilson 7 2 M 2 Male Open Unattached 3:19:35.1 7:39.9 3:24:47.5 4:11.0 4:15:26.3 11:11:40.3
3 Henry Walker 24 3 M 3 Male Open Malvern Tri Club 3:44:28.9 8:55.9 3:20:18.1 3:37.1 4:18:20.5 11:35:41.1
4 Stan Gruncell 10 4 M 4 Male Open Unattached 3:53:30.1 7:01.6 3:16:50.2 2:59.7 4:24:29.3 11:44:51.3
5 David Clamp 48 5 M 5 Male Open Knutsford Tri 4:01:51.2 10:57.1 3:07:14.1 4:37.8 4:21:29.7 11:46:10.5
6 Paul Player 11 6 M 6 Male Open Unattached 3:34:29.6 10:33.7 3:39:10.0 5:57.0 4:18:59.4 11:49:10.4
7 Maciej Sasiadek 27 7 M 7 Male Open Klub Biegacza PLL LOT 4:16:00.8 13:09.9 3:36:33.2 6:22.5 3:46:48.6 11:58:55.8
8 Glenn Armstrong 26 8 M 8 Male Open T3 4:09:06.4 8:43.6 3:24:43.5 2:45.2 4:22:50.0 12:08:09.2
9 Foudrinier Emmanuel 17 9 M 9 Male Open Echirolles Triathlon 4:07:44.2 6:55.5 3:11:01.2 2:51.6 4:42:15.7 12:10:48.8
10 Mark Jackson 42 10 M 10 Male Open Bolton Tri Club 3:50:11.5 8:56.3 3:35:47.6 5:40.8 4:36:50.0 12:17:26.8
11 Chris Hickman 3 11 M 11 Male Open Unattached 3:46:37.9 9:31.1 3:30:18.3 5:42.3 4:58:00.1 12:30:10.4
12 Guy Rogers 25 12 M 12 Male Open Unattached 3:57:34.1 11:41.3 3:40:59.2 6:48.3 4:50:58.8 12:48:02.3
13 Anthony Gerundini 46 13 M 13 Male Open LincolnTri/EnduroMan/Tritalk 5:01:28.2 11:14.4 3:46:14.1 6:35.7 3:48:27.6 12:54:00.7
14 Michael Billups 6 14 M 14 Male Open Farnham Tri 3:42:47.0 7:28.1 3:42:09.5 3:23.5 5:25:09.7 13:00:58.5
15 Mark Loates 21 15 M 15 Male Open Bolton Tri Club 4:03:50.6 15:59.6 4:15:43.4 7:10.3 4:20:47.2 13:03:31.8
16 Mark Scott 45 16 M 16 Male Open Royal Navy Triathlon 3:29:45.9 8:25.9 3:38:52.1 5:34.1 5:53:33.9 13:16:12.6
17 Mark Blagbrough 43 17 M 17 Male Open Optimal Tri Dubai 4:48:48.5 12:09.9 3:31:03.0 5:40.3 4:41:39.0 13:19:21.3
18 Nikolas Kantas 41 18 M 18 Male Open Unattached 4:23:46.0 12:52.1 4:02:42.1 9:14.6 4:49:45.5 13:38:20.9
19 Gez Davidson 33 19 M 19 Male Open Unattached 3:57:06.8 16:49.7 4:10:12.7 18:50.5 5:02:15.4 13:45:15.6
20 Deb Peters 47 1 F 1 Female Open Unattached 4:21:58.9 10:45.0 3:42:31.7 10:07.3 5:52:08.4 14:17:32.1
21 Barnaby Rudd 30 20 M 20 Male Open Unattached 4:28:27.5 14:09.3 4:03:16.4 7:37.5 5:30:49.1 14:24:20.3
22 Ellis Baker 18 21 M 21 Male Open Unattached 4:18:14.6 15:33.2 3:55:52.6 9:35.7 6:09:11.1 14:48:27.7
23 Ian Brown 39 22 M 22 Male Open Tynemouth Masters / North Shields Poly 5:15:03.4 18:21.1 4:04:42.9 9:50.1 5:27:33.2 15:15:31.3
24 Darrel Slater 29 23 M 23 Male Open Hartlepool 4:38:16.5 15:17.1 4:25:25.5 7:42.6 5:54:58.9 15:21:41.3
25 Iestyn Evans 22 24 M 24 Male Open Emlyn Flyers 4:00:36.2 9:20.2 4:25:56.1 6:32.6 6:59:07.4 15:41:33.3
26 Deborah Stevenson 12 2 F 2 Female Open Trawden Ac 5:46:42.7 9:32.6 4:21:24.3 8:09.3 5:20:14.6 15:46:04.2
27 Kaja Kosla 4 3 F 3 Female Open Unattached 5:30:00.4 27:19.0 4:27:29.4 8:09.1 5:20:46.7 15:53:45.3
28 Lee Thompson 36 25 M 25 Male Open Tri Northumberland 4:35:12.5 24:48.4 4:08:28.3 12:45.8 6:35:55.6 15:57:11.2
29 Steven Proud 37 26 M 26 Male Open Tri Northumberland 4:45:20.7 14:43.0 4:08:29.6 12:41.3 6:35:55.9 15:57:11.2
30 Steven Hall 38 27 M 27 Male Open Unattached 4:45:21.5 14:55.8 4:08:08.7 12:48.6 6:35:56.1 15:57:11.5
DNF Philip Hall 44 M Male Open Triathlon Redditch 5:22:48.3 7:11.2 4:04:00.0 15:20.1
DNF Gerard Evans 5 M Male Open Unattached 4:22:19.4 10:27.7 4:12:07.7
DNF Karl Spence 15 M Male Open EDF TRI 4:08:39.1
DNF Barry Watts 13 M Male Open Unattached 3:34:43.3 9:29.5 3:15:03.4 5:15.8
DNF Tim Lloydlangston 23 M Male Open Stourbridge Running Club 4:20:21.0 10:27.4 4:10:49.2 6:56.8
DNF Peter Clayton 34 M Male Open TASC Masters 3:55:41.8
DNF John North 40 M Male Open Tynemouth Swim Club 3:51:06.3
DNF Toby Thomas 8 M Male Open Unattached 4:29:04.2
DNF Gareth Carr 9 M Male Open Unattached 4:29:10.4
Overall Place Name Bib Number Gender Place Gender Category Place Category Club Swim T1 BIke T2 Run Finish Time

Half Isoman

Half Isoman
Overall Place Name Bib Number Age Gender Place Gender Category Place Category Club Swim T1 Bike T2 Run Finish Time
1 Joe Banns 122 30 1 M 1 Male Open Unattached 1:24:45.6 6:42.5 1:22:53.0 3:30.5 1:30:45.2 4:28:37.2
2 Steph Banns 121 30 1 F 1 Female Open Unattached 1:34:30.7 3:05.3 1:39:04.7 2:17.8 1:41:12.8 5:00:11.6
3 Emily Newton 124 28 2 F 2 Female Open Royal Navy Triathlon 1:38:11.1 7:16.8 1:36:29.3 4:10.2 1:43:33.4 5:09:41.3
4 Naro Zimmerman 120 29 2 M 2 Male Open Unattached 1:41:27.5 4:02.6 1:40:26.1 2:00.0 1:48:16.5 5:16:13.1
5 James Cooper 106 28 3 M 3 Male Open Unattached 1:34:57.3 7:54.6 1:33:26.7 3:33.7 1:56:51.6 5:16:44.2
6 Kylie Mansfield 125 38 3 F 3 Female Open Hereford Triathlon Club 1:42:55.3 6:04.1 1:40:08.3 4:56.6 1:56:22.7 5:30:27.4
7 Berenice Curtis 108 45 4 F 4 Female Open Am Activ 1:45:00.1 3:54.5 1:42:40.5 2:20.0 1:57:47.4 5:31:42.8
8 Phil Morton 127 49 4 M 4 Male Open Hillingdon Triathletes 1:45:11.9 5:26.2 1:37:38.0 4:51.5 2:05:04.8 5:38:12.9
9 Richard Hill 114 47 5 M 5 Male Open Stafford Triathlon Club 1:48:09.6 8:03.0 1:41:34.9 4:18.9 2:09:55.4 5:52:02.0
10 David Boddy 129 48 6 M 6 Male Open Unattached 2:02:50.7 10:40.1 1:47:29.5 5:38.4 1:54:44.1 6:01:23.1
11 Imogen Gough 132 24 5 F 5 Female Open Manchester Triathlon Club 2:01:28.2 7:42.4 2:08:25.0 3:11.7 2:00:31.5 6:21:19.1
12 Diane Darby 115 49 6 F 6 Female Open Team So Slow 1:54:34.6 9:28.3 2:08:26.2 5:16.3 2:05:00.6 6:22:46.3
13 Gareth Evans 131 63 7 M 7 Male Open Unattached 2:09:52.5 5:36.7 1:50:58.1 3:04.9 2:14:59.2 6:24:31.7
14 Faye Jackson 130 32 7 F 7 Female Open Bolton Tri Club 1:44:43.2 11:02.8 2:06:09.8 5:45.2 2:23:37.3 6:31:18.7
15 Simon Daily 118 52 8 M 8 Male Open Berkshire Tri Squad 2:04:13.0 10:18.0 2:02:19.6 5:51.0 2:19:20.8 6:42:02.8
16 Barbara Cole 102 61 8 F 8 Female Open Shrewsbury Masters 1:58:13.8 9:06.9 2:14:16.3 5:02.1 2:27:44.5 6:54:23.9
17 Georgia Collins 104 28 9 F 9 Female Open Unattached 2:01:47.9 13:50.3 2:03:19.8 6:10.5 2:33:09.6 6:58:18.5
18 Lesley Quiney 116 53 10 F 10 Female Open Portsmouth Triathletes 2:40:56.1 8:43.7 1:54:49.1 5:20.2 2:24:34.3 7:14:23.8
19 Pascal Baker 105 43 9 M 9 Male Open City of London Triathlon 2:09:41.8 11:46.0 1:55:49.3 4:46.3 2:54:15.5 7:16:19.2
20 Mark Livesey 109 45 10 M 10 Male Open Bolton Tri Club 2:18:38.3 8:58.5 2:12:52.2 5:20.8 2:36:57.3 7:22:47.4
21 Issy Wardle 111 42 11 F 11 Female Open Walden Tri 2:10:52.3 11:14.1 2:25:39.0 5:13.6 2:52:25.9 7:45:25.3
22 Graeme Wilkinson 134 39 11 M 11 Male Open Tynemouth ASC 2:08:45.1 19:42.1 2:20:50.1 7:12.9 3:04:43.1 8:01:13.7
23 Christopher King 110 47 12 M 12 Male Open Walden Tri 2:22:22.8 9:30.4 2:26:35.4 5:33.0 3:37:05.9 8:41:07.8
DNF Joanne Weaver 112 38 12 F Female Open Unattached 2:14:00.7 7:48.8 2:05:34.8 4:52.6
DNF Alan Findlay 123 52 13 M Male Open Stortford Tri 2:07:40.3 7:47.1
Overall Place Name Bib Number Age Gender Place Gender Category Place Category Club Swim T1 Bike T2 Run Finish Time

Quarter Isoman

Quarter Isoman
Overall Place Name Bib Number Place Gender Category Place Category Club Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time
1 Dan Elliot 231 1 M 1 Male Open TriCentralUK 0:46:31.2 5:03.8 42:04.0 4:30.6 41:42.2 2:19:52.0
2 Clark Schofield 219 2 M 2 Male Open Hillingdon Triathletes 0:47:03.7 6:00.4 40:46.2 4:24.1 44:12.6 2:22:27.3
3 James Fletcher 232 3 M 3 Male Open Triathlon Inverness 0:47:52.0 4:47.2 46:30.9 3:19.4 44:59.7 2:27:29.4
4 Stuart MacKay 227 4 M 4 Male Open Triathlon Redditch 0:43:29.5 9:19.7 44:10.5 4:00.4 50:22.2 2:31:22.5
5 Pete Kirk 226 5 M 5 Male Open Zoom 0:46:16.0 6:39.5 46:14.1 4:17.8 50:57.8 2:34:25.4
6 Helen Mason 233 1 F 1 Female Open Durham Triathlon Club 0:45:38.3 7:21.1 48:32.7 4:28.0 51:41.0 2:37:41.4
7 Paul Shephard 238 6 M 6 Male Open Unattached 0:49:15.5 6:50.4 48:52.0 5:51.1 47:59.5 2:38:48.7
8 Stuart Gibbs 218 7 M 7 Male Open St Mary's Sport Centre Running and Triathlon Club 0:49:11.5 7:10.4 54:41.4 3:36.2 48:38.3 2:43:17.9
9 Mark Elliot 245 8 M 8 Male Open WTC 1:01:26.0 4:42.3 48:18.8 1:33.3 48:22.1 2:44:22.6
10 Emma Hancock 221 2 F 2 Female Open BKRCoaching 0:55:03.6 6:05.8 49:11.1 3:35.8 50:35.7 2:44:32.3
11 Steven Hemsworth 224 9 M 9 Male Open Worcester Tri Club 0:43:27.5 7:52.6 59:02.5 3:30.9 52:36.5 2:46:30.2
12 Hayley Leighton-Bond 216 3 F 3 Female Open TVT 0:57:49.5 6:44.3 50:24.5 3:30.9 50:55.4 2:49:24.9
13 Paula Moore 208 4 F 4 Female Open WVTri 0:50:14.4 4:58.8 54:06.1 3:05.2 58:49.7 2:51:14.4
14 Kate Southorn 202 5 F 5 Female Open Unattached 0:59:38.9 5:38.3 53:00.5 2:45.4 52:11.3 2:53:14.7
15 Jackie Fowler 595 6 F 1 Female No Age Provided Unattached 0:48:03.2 11:16.4 52:09.4 3:56.8 1:03:19.1 2:58:45.3
16 Jessica Verrall 205 7 F 6 Female Open Unattached 0:57:37.6 7:14.4 59:49.4 2:10.8 54:44.5 3:01:37.0
17 Marc Mewis 236 10 M 10 Male Open Unattached 1:12:37.2 5:35.5 52:15.8 2:26.0 49:22.5 3:02:17.3
18 James Thornewell 239 11 M 11 Male Open Viper Squadron 0:58:14.2 11:34.2 52:42.3 4:15.7 55:51.5 3:02:38.0
19 Thomas Korff 220 12 M 12 Male Open Berkshire Tri Squad 0:56:32.5 8:03.8 1:00:06.4 4:00.5 54:34.4 3:03:17.7
20 Gillian Jubb 243 8 F 7 Female Open Worcester Tri Club 1:02:15.2 6:52.8 54:23.8 4:30.7 57:24.5 3:05:27.2
21 Jenny Owens 225 9 F 8 Female Open Unattached 0:52:18.3 6:42.4 1:03:10.9 3:13.2 1:05:22.8 3:10:47.8
22 Adrian Kennett 222 13 M 13 Male Open Unattached 1:09:57.7 3:59.5 46:02.6 2:27.6 1:10:55.7 3:13:23.4
23 Graeme Findlay 217 14 M 14 Male Open Velo Karbona 1:00:39.7 4:19.9 50:08.2 3:25.1 1:14:50.4 3:13:23.5
24 Claire Goodwin 215 10 F 9 Female Open Unattached 1:00:08.4 6:05.8 1:00:25.3 2:53.8 1:03:55.9 3:13:29.3
25 William Carey 229 15 M 15 Male Open Worcester Tri Club 1:03:23.4 9:18.8 55:03.9 5:42.6 1:00:27.9 3:13:56.8
26 Nick Balsdon 206 16 M 16 Male Open Solihull Tri 1:01:16.2 9:52.9 57:57.2 4:40.3 1:02:09.7 3:15:56.6
27 Duncan Jubb 242 17 M 17 Male Open Worcester Tri Club 1:08:31.0 6:07.6 55:07.9 4:51.9 1:02:13.3 3:16:51.8
28 Brian Passmore 203 18 M 18 Male Open Unattached 1:19:14.0 6:04.3 52:42.1 1:58.3 59:25.7 3:19:24.6
29 Hazel Brain 211 11 F 10 Female Open Tri-Anglia 1:11:46.3 4:21.4 1:03:33.8 1:48.0 1:06:06.4 3:27:36.1
30 Rebecca Forster 241 12 F 11 Female Open Unattached 1:09:36.5 9:03.3 1:01:32.6 4:43.6 1:08:01.8 3:32:58.1
31 Lauren Kirkland 209 13 F 12 Female Open Unattached 1:13:20.2 7:50.4 59:38.9 3:10.1 1:09:39.1 3:33:38.8
32 Sarah Strong 210 14 F 13 Female Open Unattached 1:03:32.8 7:25.3 1:01:55.0 3:45.5 1:17:05.1 3:33:43.9
33 Glenn Little 244 19 M 19 Male Open Unattached 1:29:14.4 12:07.1 54:27.3 4:19.3 56:12.0 3:36:20.4
34 Debbie Ives 213 15 F 14 Female Open Walden Tri 1:03:38.2 7:23.9 1:06:42.8 3:32.3 1:20:08.9 3:41:26.3
35 Dan Moran 204 20 M 20 Male Open Unattached 1:25:13.0 8:29.4 55:26.8 7:00.8 1:07:29.4 3:43:39.5
36 Julie Rhodes 223 16 F 15 Female Open worcester 1:09:20.7 7:27.7 1:11:05.0 3:41.5 1:26:07.9 3:57:43.1
37 Jodie Morley 230 17 F 16 Female Open Portsmouth Triathletes 1:27:32.2 7:13.1 1:05:16.7 3:34.3 1:16:32.4 4:00:08.9
38 Kate Bozianu 214 18 F 17 Female Open Walden Tri 1:18:02.5 9:12.6 1:16:45.6 5:26.6 1:50:01.9 4:39:29.4
39 Stephen McCann 201 21 M 21 Male Open Birchfield 2:17:11.0 17:25.5 1:14:51.2 8:37.7 1:03:08.2 5:01:13.8
Overall Place Name Bib Number Place Gender Category Place Category Club Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time

Isoman Anvil

Isoman Anvil
Overall Place Name Bib Number Age Gender Place Gender Category Place Category Club Swim T1 Bike T2 Run Finish Time
1 Peter Rought 587 25 1 M 1 Male Open Manchester Triathlon Club 0:50:37.6 5:29.6 3:45:28.1 3:32.4 1:58:51.1 6:43:58.9
2 Mark Owen 593 45 2 M 2 Male Open Unattached 1:08:52.6 10:03.3 3:36:02.1 4:28.7 2:16:28.6 7:15:55.7
Overall Place Name Bib Number Age Gender Place Gender Category Place Category Club Swim T1 Bike T2 Run Finish Time

Isoman Darwin

Isoman Darwin
Overall Place Name Bib Number Gender Place Gender Category Place Category Club Swim T1 Bike T2 Run Finish Time
DNF Paul Richardson 589 M Male Open Unattached 2:28:52.3 8:37.8 1:56:38.0
Overall Place Name Bib Number Gender Place Gender Category Place Category Club Swim T1 Bike T2 Run Finish Time

Pick and Mix Triathlons

FQF = Full swim / Quarter Bike / Full Run

_HQ = Half Bike / Quarter Run

QF_ = Quarter Bike / Full Run

QHQ = Quarter Swim / Half Bike / Quarter Run

Isoman Pick and Mix Triathlons
Overall Place Name Bib Number Gender Place Gender Event Club Swim T1 Bike T2 Run Finish Time
1 Jack Rivers 590 1 M FQF Unattached 5:24:00.0 26:36.1 1:30:59.9 12:46.0 7:35:53.2 15:10:15.9
1 Owen Milton 592 1 M _HQ Unattached - - 2:08:59.5 3:49.3 1:07:18.0 3:20:07.0
1 Natasha Redman 594 1 F QF_ Evesham Vale Triathletes (EVT) 0:59:51.6 7:52.0 4:02:11.5 - - 5:09:55.3
1 Kate Jarvis 586 1 F QHQ Evesham Vale Triathletes (EVT) 1:06:10.8 10:07.7 2:30:33.2 6:07.5 1:30:05.7 5:23:05.0
Overall Place Name Bib Number Gender Place Gender Event Club Swim T1 Bike T2 Run Finish Time

Aquabike

All Aquabike

Aquabike
Overall Place Name Bib Number Gender Place Gender Category Place Category Event Club Swim T1 Bike Finish Time
1 Phillip Aldridge 371 1 M 1 Male Open Full Aquabike Tynemouth ASC 3:55:47.3 16:12.6 3:56:12.3 8:08:12.5
2 Richard Kent 372 2 M 2 Male Open Full Aquabike Unattached 4:22:12.5 15:00.7 5:28:57.7 10:06:11.2
1 Phil Coulson 117 1 M 1 Male Open Half Aquabike JMCS 1:48:57.3 6:36.2 1:48:58.9 3:44:32.6
2 Robert Brown 343 2 M 2 Male Open Half Aquabike West Coast Tri 2:13:58.9 21:42.4 3:19:08.4 5:54:49.9
1 Catherine Kelly 572 1 F 1 Female Open Quarter Aquabike WTC 59:56.8 5:22.9 53:50.0 1:59:09.9
2 Samantha Patterson 571 2 F 2 Female Open Quarter Aquabike Cambridge Triathlon Club 58:41.1 7:07.8 53:36.4 1:59:25.5
Overall Place Name Bib Number Gender Place Gender Category Place Category Event Club Swim T1 Bike Finish Time

Duathlon

All Duathlon

All Duathlon
Overall Place Name Bib Number Gender Place Gender Category Place Category Event Club Bike T1 Run Finish Time
1 Keith Whitehead 588 1 M 1 Male Open Full Duathlon Solihull Triathlon Club 4:09:03.0 9:12.4 5:04:21.2 9:22:36.7
1 Max Karen 483 1 M 1 Male Open Half Duathlon Unattached 2:08:58.4 4:44.0 2:12:14.2 4:25:56.7
2 Linda Whitehead 481 1 F 1 Female Open Half Duathlon Solihull Triathlon Club 1:50:42.3 4:02.0 2:35:04.6 4:29:48.9
1 Dan Holtom 581 1 M 1 Male Open Quarter Duathlon Unattached 1:05:13.1 2:33.9 1:01:17.2 2:09:04.3
2 Felicity Plent 212 1 F 1 Female Open Quarter Duathlon Walden Tri 1:07:48.3 3:20.4 1:11:17.5 2:22:26.2
3 Mary Mason 582 2 F 2 Female Open Quarter Duathlon Unattached 1:04:27.1 6:58.6 1:21:37.2 2:33:02.9
Overall Place Name Bib Number Gender Place Gender Category Place Category Event Club Bike T1 Run Finish Time

Swim

Full Swim

Isoman Full Swim
Overall Place Name Bib Number Age Gender Place Gender Category Place Category Club Finish Time
1 Stephen Bottomley 319 54 1 M 1 Male Open BOK 3:12:10.5
2 Andrew Wells 311 38 2 M 2 Male Open OpenWaterClubs: Oxford 3:17:41.6
3 Nigel Dawson 320 48 3 M 3 Male Open Gloucester Masters 3:20:14.8
4 Paul Bates 324 49 4 M 4 Male Open Big Ricks Swim Team 3:44:47.8
5 Shona Lee 316 38 1 F 1 Female Open Unattached 3:56:35.5
6 Vincent Barbateau 312 27 5 M 5 Male Open Unattached 3:57:02.1
7 Clive Williams 317 64 6 M 6 Male Open Unattached 4:06:56.2
8 Helen Jackson 364 20 2 F 2 Female Open Bolton Tri Club 4:27:34.6
9 Jane Bloore 314 51 3 F 3 Female Open Unattached 4:27:50.7
10 Katy Fifield 315 34 4 F 4 Female Open Unattached 4:49:07.7
11 Richard Smith 326 38 7 M 7 Male Open West Coast Tri 4:49:43.1
12 Anthony James 327 45 8 M 8 Male Open West Coast Tri 4:49:46.7
13 Jeff Mosforth 313 61 9 M 9 Male Open Triathlon Redditch 5:14:02.8
DNF Will Hawkins 323 51 M Male Open Legion Multisports
DNF Andrew Naylor 321 45 M Male Open SSC
DNF Kelvin Davies 318 51 M Male Open Unattached
Overall Place Name Bib Number Age Gender Place Gender Category Place Category Club Finish Time

Half Swim

Isoman Half Swim
Overall Place Name Bib Number Age Gender Place Gender CategoryPlace Category Club Finish Time
1 Jodie Stimpson 422 28 1 F 1 Female Open Unattached 1:22:25.0
2 Scott Fleming 425 53 1 M 1 Male Open Unattached 1:43:26.5
3 Natalie Watson 424 46 2 F 2 Female Open Unattached 1:50:32.7
4 Simon Wilks 416 41 2 M 2 Male Open Unattached 1:59:36.7
5 Natalie Prosser 421 40 3 F 3 Female Open Unattached 2:00:49.0
6 Brian Dick 423 47 3 M 3 Male Open Unattached 2:07:30.8
7 George Taylor 413 26 4 M 4 Male Open Unattached 2:10:25.4
8 Dani Hill-Welter 412 34 4 F 4 Female Open Stortford Tri 2:19:35.1
9 Tracey Hall 328 51 5 F 5 Female Open WTC 2:29:38.6
10 Mark Lynock 414 48 5 M 5 Male Open BRAT club 2:30:02.0
11 Lynn Geoghegan 415 53 6 F 6 Female Open Unattached 2:34:32.4
12 Suzy Smith 418 36 7 F 7 Female Open Unattached 2:35:36.9
13 Susie Ivin 420 38 8 F 8 Female Open Gade Valley Tri 2:37:14.3
14 Lesley Byrne 411 56 9 F 9 Female Open Unattached 2:49:04.1
Overall Place Name Bib Number Age Gender Place Gender CategoryPlace Category Club Finish Time

Quarter Swim

Isoman Quarter Swim
Overall Place Name Bib Number Age Gender Place Gender Category Place Category Club Swim Lap 1 Swim Lap 2 Finish Time
1 Brian Armstrong 513 55 1 M 1 Male Open Gloucester Masters 23:58.2 24:29.2 48:27.4
2 Lisa Rushton 518 40 1 F 1 Female Open Triathlon Redditch 24:54.2 26:39.9 51:34.1
3 David Withers 512 51 2 M 2 Male Open Unattached 25:28.6 27:53.0 53:21.7
4 Rachel Mason 514 29 2 F 2 Female Open Market Drayton Swimming Club 28:16.5 29:51.9 58:08.4
5 Stuart Gale 517 47 3 M 3 Male Open Unattached 30:31.0 32:21.6 1:02:52.6
6 Russell Morey 522 41 4 M 4 Male Open Triathlon Redditch 32:38.6 34:28.1 1:07:06.8
7 Julie Rae 516 48 3 F 3 Female Open Redditch Triathlon 36:32.2 42:12.7 1:18:44.9
8 Sarah Gomery 515 58 4 F 4 Female Open Unattached 36:52.3 42:16.4 1:19:08.7
9 David Brain 519 48 5 M 5 Male Open Stone Master Marathoners 43:11.2 43:26.9 1:26:38.2
10 Dawn Watkins 520 46 5 F 5 Female Open Unattached 47:07.3 48:42.4 1:35:49.7
Overall Place Name Bib Number Age Gender Place Gender Category Place Category Club Swim Lap 1 Swim Lap 2 Finish Time

Bike

Cycle Events
Overall Place Name Bib Number Gender Place Gender Category Place Category Event Club Finish Time
1 Emma Houghton 342 1 F 1 Female Open Full TT 7Oaks Tri Club 3:23:10.5
2 Michael Quinn 341 1 M 1 Male Open Full TT Unattached 4:13:29.8
1 Linda Houston 541 1 F 1 Female Open Quarter TT Unattached 57:47.7
2 Julie Brown 542 2 F 2 Female Open Quarter TT Triathlon Redditch 1:03:24.9
1 Melanie Miller 346 1 F 1 Female Open Full Sportive Unattached 5:59:26.4
Overall Place Name Bib Number Gender Place Gender Category Place Category Event Club Finish Time

Run

Full Run

Newton Full Run
Overall Place Name Bib Number Age Gender Place Gender Category Place Category Club Run Lap 1 Run Lap 2 Run Lap 3 Run Lap 4 Finish Time
1 Angie Sadler 357 60 1 F 1 Female Open Tewkesbury Running Club 55:12.3 56:48.2 55:19.4 58:57.0 3:46:17.2
2 Paul Butcher 356 51 1 M 1 Male Open Clwb Rhedeg Pontardawe 51:40.7 53:15.4 59:18.5 1:12:18.6 3:56:33.2
3 Caroline Jackson 363 39 2 F 2 Female Open Reading Roadrunners 52:21.1 1:00:00.7 1:06:48.0 1:03:13.5 4:02:23.4
4 Ingrid Harris 353 54 3 F 3 Female Open Almost Athletes 56:06.1 59:50.8 1:02:36.6 1:06:00.5 4:04:34.2
5 Paul Monaghan 359 54 2 M 2 Male Open Reading Roadrunners 55:39.3 1:00:35.5 1:06:16.0 1:07:32.0 4:10:02.9
6 Warren D'Rozario 354 60 3 M 3 Male Open Sandwell Valley RC 55:09.2 1:00:52.8 1:02:52.4 1:19:10.6 4:18:05.1
7 Maria Pali 352 53 4 F 4 Female Open 100 Marathon Club 53:20.8 1:05:27.2 1:09:26.7 1:12:46.9 4:21:01.7
8 Wendy Woodhouse 361 49 5 F 5 Female Open Leamington AC 59:20.8 1:02:41.0 1:09:48.4 1:12:14.5 4:24:04.9
9 Nicola Morris 358 41 6 F 6 Female Open Bournville Harriers 1:07:34.5 1:09:13.6 1:10:08.7 1:11:07.9 4:38:04.8
10 Allan Green 360 65 4 M 4 Male Open 100 Marathon Club 1:00:42.0 1:06:14.0 1:12:35.8 1:25:52.5 4:45:24.4
11 Keith Peters 362 54 5 M 5 Male Open Unattached 1:16:25.8 1:28:03.8 1:32:48.3 1:34:50.4 5:47:32.5
DNF Leona Oliver 355 35 F Female Open Unattached 1:10:05.9 1:22:03.4 1:31:15.8
Overall Place Name Bib Number Age Gender Place Gender Category Place Category Club Run Lap 1 Run Lap 2 Run Lap 3 Run Lap 4 Finish Time

Half Run

Newton Half Run
Overall Place Name Bib Number Age Gender Place Gender Category Place Category Club Run Lap 1 Run Lap 2 Finish Time
1 Simon Rogers 453 55 1 M 1 Male Open Pensby Runners 43:23.3 46:58.7 1:30:22.1
2 Pete The Train Morris 457 61 2 M 2 Male Open Reading Roadrunners 56:08.6 57:34.5 1:53:43.1
3 Philomena Williamson 456 62 1 F 1 Female Open Bournville Harriers 1:07:34.5 1:09:11.3 2:16:45.9
4 Jim Goudie 454 44 3 M 3 Male Open Unattached 1:01:30.1 1:15:32.4 2:17:02.6
5 Neal Wood 452 53 4 M 4 Male Open Unattached 1:08:44.7 1:14:16.2 2:23:01.0
6 Jethro Tomas 455 39 5 M 5 Male Open Unattached 1:14:45.4 1:19:08.1 2:33:53.6
Overall Place Name Bib Number Age Gender Place Gender Category Place Category Club Run Lap 1 Run Lap 2 Finish Time

Quarter Run

Newton Quarter Run
Overall Place Name Bib Number Age Gender Place Gender Category Place Category Club Finish Time
1 Richard Gallois 555 44 1 M 1 Male Open Triathlon Redditch 40:52.6
2 Natalia Garcia-Catalan 562 28 1 F 1 Female Open Unattached 51:56.8
3 Jonathan Foster 553 32 2 M 2 Male Open Unattached 52:17.0
4 Keith Brown 554 50 3 M 3 Male Open Kingfisher Harriers 1:00:44.9
5 Stacey Ferris 559 34 2 F 2 Female Open Unattached 1:01:36.4
6 Rachel Mason 551 29 3 F 3 Female Open Sandbach Striders 1:09:25.4
7 Mandy Hill 558 42 4 F 4 Female Open Unattached 1:12:24.4
8 Sonia Brown 557 45 5 F 5 Female Open Kingfisher Harriers 1:20:19.4
9 Marie-Danielle Fleurant 552 40 6 F 6 Female Open Unattached 1:21:55.3
10 Julie Jones 561 49 7 F 7 Female Open Kingfisher Harriers 1:25:15.2
Overall Place Name Bib Number Age Gender Place Gender Category Place Category Club Finish Time

Relay Teams

Isoman Relays
Overall Place Name Bib Number Gender Place Gender Category Place Category Club Swim T1 Bike T2 Run Finish Time
1 Gareth Parsons 301 1 M 1 Female 99 and Under Unattached 3:55:02.0 3:05.0 3:18:51.3 2:18.8 3:05:38.9 10:24:56.5
2 Manuel Alcala 302 2 M 2 Female 99 and Under Unattached 3:52:33.3 3:21.1 2:44:08.5 1:57.2 3:45:06.3 10:27:07.0
3 James Bill 303 3 M 3 Female 99 and Under Unattached 4:22:28.3 6:14.1 4:58:06.3 2:48.5 4:36:28.9 14:06:06.7
Overall Place Name Bib Number Gender Place Gender Category Place Category Club Swim T1 Bike T2 Run Finish Time

 

 

What's My Time