Triathlon Scotland National Youth Championships

 

This is a sortable and searchable table.

When browsing with a mobile device, you can slide the page to show all the data.

If there are any queries then please do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  Full Results Download

TriStar Start

 Girls

TriStar Start Girls
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club TS Member Penalty
1 Grace Popplewell 18 1:45.1 0:56.0 4:18.8 0:25.3 3:33.7 10:59.0 Isle of Arran Junior Triathlon Club Yes
2 Bethan Read 17 1:37.0 0:49.1 4:09.6 0:26.7 3:58.3 11:00.9 Stirling Triathlon Club Yes
3 Ciara Middleton 16 1:23.0 0:46.4 4:59.4 0:24.7 3:40.9 11:14.5 Stirling Triathlon Club Yes
4 Juliette Kidd 13 1:22.2 1:08.0 4:30.4 0:38.7 4:01.0 11:40.5 Monifieth Triathlon Club Yes
5 Anna Phillips 14 1:27.9 1:03.1 4:46.3 0:25.1 4:09.0 11:51.5 Fusion Triathlon Club Yes
6 Sarah Tait 19 1:52.5 1:07.4 4:16.8 0:35.5 4:23.9 12:16.2 Clydesdale Colts Yes
7 Allegra Polignano 15 1:40.3 1:15.2 4:58.0 0:34.4 4:29.2 12:57.3 Unnatached Yes

Boys

TriStar Start Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club TS Member Penalty
1 Harris Holmes 9 1:18.9 0:40.8 3:16.6 0:21.8 3:38.6 9:16.9 Unnatached Yes
2 Kai Fearn 5 1:24.2 0:58.8 3:44.4 0:24.6 3:17.7 9:49.9 Group Yes
3 Fraser Gemmell 8 1:38.1 0:45.4 3:37.5 0:22.5 3:33.3 9:56.9 Unnatached Yes
4 Hamish Mackay 4 1:38.4 0:44.6 4:08.7 0:23.5 3:23.0 10:18.4 Stirling Triathlon Club Yes
5 Alistair Street 10 1:58.8 0:51.4 4:13.7 0:32.7 3:03.5 10:40.3 Unnatached Yes
6 Logan Clarke 12 1:50.3 0:43.3 4:15.0 0:31.7 3:24.1 10:44.6 Unnatached
7 Joseph Mowat 2 1:56.4 0:44.7 4:17.9 0:21.9 3:24.2 10:45.3 Fusion Triathlon Club Yes
8 Luke Goatley 1 2:03.8 1:05.8 4:20.2 0:31.2 3:37.2 11:38.5 Isle of Arran Junior Triathlon Club Yes
9 Joe Crawford 6 1:38.0 1:24.3 4:20.3 0:44.0 3:50.2 11:57.0 Unnatached Yes
10 Gregor Gunaydi 3 2:06.1 1:08.7 4:37.8 0:27.9 3:57.3 12:18.0 Isle of Arran Junior Triathlon Club Yes
11 Finlay Laskey 11 2:08.1 1:50.7 4:41.3 0:26.7 3:27.2 12:34.2 Unnatached Yes
12 Jacob Collins 7 2:02.4 1:37.6 4:40.9 0:36.5 4:02.7 13:00.3 Unnatached Yes

TriStar 1

 Girls

TriStar 1 Girls
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club TS Member Penalty
1 Mirren Stewart 56 2:53.2 0:31.8 8:48.2 0:20.6 6:03.7 18:37.7 Grangemouth Triathlon Club Yes
2 Freya Hedley 57 2:59.3 0:47.2 9:08.4 0:23.6 6:30.4 19:49.1 East Fife Tri Club Juniors Yes
3 Leya Gibb 70 3:16.5 0:43.2 9:26.4 0:24.4 6:26.3 20:16.9 Stirling Triathlon Club Yes
4 Lacey Holmes 83 3:16.0 0:43.3 9:03.0 0:22.4 7:02.2 20:27.1 Unnatached Yes
5 Layla Todd 69 3:13.5 0:36.5 9:33.6 0:22.6 6:50.1 20:36.4 Unnatached Yes
6 Joscelyn Kennedy 72 3:29.7 0:43.1 9:17.5 0:20.5 6:55.3 20:46.3 G72 Tri Yes
7 Orla Stewart 82 3:23.1 0:40.8 9:38.0 0:25.7 6:58.3 21:06.1 Fusion Triathlon Club Yes
8 Maddie Barr 67 3:15.9 0:47.7 9:03.6 0:31.3 7:32.9 21:11.6 Newton Stewart Triathlon Club Yes
9 Nina Padmanabhan 84 4:21.5 0:41.2 9:22.6 0:21.8 6:30.6 21:17.9 Glasgow Triathlon Club Yes
10 Eilidh Mcnair 61 2:54.5 0:39.5 9:28.0 0:24.4 7:54.9 21:21.5 Fusion Triathlon Club Yes
11 Zara Kidd 63 3:31.9 1:17.5 9:17.4 0:27.9 6:48.1 21:22.9 Monifieth Triathlon Club Yes
12 Rhea Webster 79 3:39.8 0:38.8 10:00.2 0:25.6 6:52.7 21:37.3 Isle of Arran Junior Triathlon Club Yes
13 Alana Kerr 66 3:19.4 0:32.2 8:59.1 0:20.8 8:30.2 21:41.8 Stirling Triathlon Club Yes
14 Ruby Wright 71 3:27.7 1:11.0 9:51.3 0:35.6 6:42.2 21:48.0 Isle of Arran Junior Triathlon Club Yes
15 Hazel Welsh 81 3:45.5 0:36.7 10:14.8 0:24.1 6:49.8 21:51.2 Stirling Triathlon Club
16 Rowan Calveley 80 3:20.9 1:12.3 9:58.6 0:29.5 6:49.9 21:51.4 Fusion Triathlon Club Yes
17 Ellen Phillips 58 3:07.1 0:47.1 10:31.3 0:24.1 7:03.7 21:53.4 Fusion Triathlon Club Yes
18 Katie Towers 75 3:23.3 1:00.4 9:36.1 0:28.3 7:27.1 21:55.4 Unnatached Yes
19 Becky Clark 62 3:39.7 0:38.2 10:16.8 0:24.2 6:57.8 21:56.9 Stirling Triathlon Club Yes
20 Calli Abel 64 3:13.1 0:55.5 10:29.1 0:29.4 7:22.8 22:30.0 Glasgow Triathlon Club Yes
21 Tilda Mcdermott 78 3:15.6 0:56.0 10:09.1 0:37.8 7:39.8 22:38.4 Fusion Triathlon Club Yes
22 Anna Lee 74 3:17.4 1:00.3 11:53.5 0:28.9 6:47.6 23:27.8 Stirling Triathlon Club Yes
23 Lilian Smith 86 3:58.1 0:54.1 10:46.0 0:34.1 7:19.1 23:31.6 Glasgow Triathlon Club
24 Isla Kidd 59 3:23.9 1:01.2 9:36.5 0:25.2 9:08.8 23:35.7 Monifieth Triathlon Club Yes
25 Fiona Robertson 73 3:24.0 0:46.8 11:23.8 0:23.8 7:39.0 23:37.6 Stirling Triathlon Club Yes
26 Betty Fischer-Keogh 60 2:44.7 0:43.9 9:50.9 0:23.2 10:01.4 23:44.3 Unnatached Yes
27 Charis Crawford 65 3:11.4 1:20.4 11:36.4 0:30.4 7:50.2 24:29.0 Unnatached Yes
28 Kirsty Johnston 87 5:18.0 0:50.7 11:16.6 0:35.1 7:50.9 25:51.5 Stirling Triathlon Club Yes
29 Lily Gourlay 77 3:23.1 1:20.8 12:37.8 0:34.0 8:53.6 26:49.4 Fusion Triathlon Club
30 Erin Chapman 89 4:49.2 1:28.5 10:49.0 0:32.4 9:33.7 27:12.9 Fusion Triathlon Club Yes
31 Aliyah Faulds 91 4:53.5 1:03.4 12:04.6 0:28.7 9:35.6 28:06.0 Edinburgh RC Yes
32 Kirsty Currie 90 4:37.5 1:04.3 15:05.5 0:32.9 9:49.2 31:09.6 Lanark Triathlon Club Yes
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club TS Member Penalty

Boys

TriStar 1 Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club TS Member Penalty
1 Innes Mcdonald 32 3:22.1 0:28.4 7:40.1 0:18.5 5:30.9 17:20.2 Unnatached Yes
2 Fraser Donaldson 22 2:59.4 0:32.1 8:19.4 0:20.4 6:03.8 18:15.2 Glasgow Triathlon Club Yes
3 Rory Stobie 21 2:45.0 0:40.0 8:24.0 0:22.8 6:11.7 18:23.5 Edinburgh RC Yes
4 Rory Treharne 27 3:06.0 0:38.6 8:33.9 0:22.0 5:45.1 18:25.8 Glasgow Triathlon Club Yes
5 Finlay Barr 25 3:01.9 0:41.0 8:17.3 0:22.2 6:21.3 18:44.0 Clydesdale Colts Yes
6 Dean Fearn 31 3:09.6 0:43.6 8:38.5 0:20.9 5:59.8 18:52.5 Lathallan School Yes
7 Israel Noble 30 3:14.8 0:35.8 8:39.8 0:23.2 6:14.1 19:07.9 Broch Tri Yes
8 Struan Gatherer 39 3:27.5 0:40.7 8:38.9 0:23.3 5:58.7 19:09.3 Unnatached Yes
9 Euan Mitchell 29 3:00.8 0:37.0 8:43.6 0:24.4 6:40.3 19:26.2 Fusion Triathlon Club Yes
10 Finlay Clarke 40 3:18.6 0:40.9 9:17.2 0:30.6 5:40.2 19:27.7 Unnatached
11 Angus Millar 41 3:32.0 0:37.8 8:57.0 0:23.4 5:58.8 19:29.1 Glasgow Triathlon Club
12 Finlay Adler 35 3:12.6 0:39.9 9:14.7 0:26.7 5:58.8 19:32.9 Glasgow Triathlon Club Yes
13 Callum Pittner 38 3:15.2 1:00.0 9:05.5 0:22.4 6:10.8 19:54.0 Fusion Triathlon Club
14 Evan Marsh 36 3:18.2 0:47.8 8:53.1 0:25.4 7:07.0 20:31.6 Fusion Triathlon Club Yes
15 Cole Mccann 42 3:57.7 0:52.8 8:47.1 0:26.2 6:44.8 20:48.8 Clydesdale Colts
16 Aaron Middleton 37 3:18.9 0:37.5 10:40.1 0:26.5 5:57.3 21:00.4 Stirling Triathlon Club Yes
17 Ben Mccarthy 48 4:13.1 0:43.1 9:47.3 0:24.4 6:05.7 21:13.7 Isle of Arran Junior Triathlon Club Yes
18 Jack Popplewell 24 3:39.9 0:43.5 9:43.0 0:28.3 6:40.4 21:15.4 Isle of Arran Junior Triathlon Club Yes
19 Rory Calvert 26 3:18.4 0:54.0 10:04.4 0:33.2 6:28.2 21:18.4 Fusion Triathlon Club Yes
20 Tristan Robin 23 3:20.0 0:41.7 9:19.5 0:26.0 7:43.3 21:30.6 Fusion Triathlon Club Yes
21 Kieran Glass 51 3:56.1 0:41.3 9:59.2 0:26.7 6:40.0 21:43.5 Unnatached
22 Myles Lindsay-Smith 47 4:09.2 0:40.4 9:57.8 0:26.3 6:41.6 21:55.5 Isle of Arran Junior Triathlon Club Yes
23 Struan Young 44 3:39.9 1:07.4 9:43.3 0:25.4 7:00.6 21:56.7 Fusion Triathlon Club
24 Christopher Mocci 46 4:18.2 0:41.8 9:30.7 0:28.3 7:14.4 22:13.6 Monifieth Triathlon Club Yes
25 Craig Shaw 20 3:20.9 1:07.7 9:05.0 0:38.7 8:17.6 22:30.0 Clydesdale Triathlon Club
26 James Mackay 53 4:06.8 0:51.0 9:51.3 0:26.3 7:41.1 22:56.6 Fusion Triathlon Club
27 Cammy Aitken 45 4:44.5 1:04.2 9:56.2 0:34.3 6:43.1 23:02.5 Glasgow Triathlon Club Yes
28 Finlay Mcadam 34 3:45.5 0:52.0 10:35.7 0:32.6 7:24.0 23:10.0 Unnatached
29 Andrew Currie 55 4:24.2 1:02.1 10:15.3 0:28.1 7:03.0 23:12.8 Isle of Arran Junior Triathlon Club Yes
30 Max Bennett 49 4:06.7 0:53.9 11:21.5 0:26.0 6:26.7 23:15.0 Glasgow Triathlon Club Yes
31 Alex Read 28 2:59.6 0:33.6 8:05.3 0:22.8 12:13.8 24:15.3 Stirling Triathlon Club Yes
32 Rory Polignano 33 3:18.7 0:51.0 11:24.7 0:26.8 8:33.7 24:35.0 Unnatached Yes
33 Daniel Boyne 52 4:13.8 0:40.1 11:44.6 0:26.7 7:49.1 24:54.5 West Lothian Triathlon Yes
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club TS Member Penalty

TriStar 2

 Girls

TriStar 2 Girls
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club TS Member Penalty
1 Melissa Turnbull 144 3:19.8 0:34.3 12:11.3 0:20.6 7:53.7 24:19.9 Unnatached Yes
2 Johanna Mackenzie 148 3:12.1 0:33.0 12:17.7 0:18.6 7:58.9 24:20.5 Unnatached Yes
3 Isla Hedley 151 3:27.2 0:34.4 12:43.6 0:20.0 8:12.0 25:17.2 East Fife Tri Club Juniors Yes
4 Amy Byrne 149 3:33.6 0:36.4 13:02.9 0:24.5 9:16.2 26:53.9 Fusion Triathlon Club Yes
5 Lucy Donaldson 160 3:40.0 0:32.5 12:13.8 0:21.4 10:18.8 27:06.6 Glasgow Triathlon Club Yes
6 Carys Gibb 156 3:49.9 0:34.5 13:47.2 0:21.9 8:49.9 27:23.7 Stirling Triathlon Club Yes
7 Amiya Patel 168 3:53.3 0:40.6 13:43.8 0:20.2 8:47.3 27:25.4 Glasgow Triathlon Club Yes
8 Alexandra Ross 169 3:37.7 0:53.0 13:16.6 0:22.7 9:29.8 27:40.1 Grangemouth Triathlon Club Yes
9 Beth Hunter 159 3:38.1 0:49.7 13:40.2 0:24.8 9:38.7 28:11.7 Unnatached
10 Evie Welsh 179 3:39.3 0:53.4 13:12.0 0:25.3 10:10.0 28:20.1 Unnatached Yes
11 Finnlaidh Stomoe 155 4:15.3 0:32.7 14:24.4 0:26.6 9:00.0 28:39.1 Stirling Triathlon Club Yes
12 Beth Mckelvie 154 3:36.0 0:40.9 13:37.1 0:24.4 10:20.8 28:39.3 Fusion Triathlon Club
13 Julie Hamill 157 3:53.3 0:40.4 13:34.9 0:22.9 10:11.4 28:43.0 Isle of Arran Junior Triathlon Club Yes
14 Ruby White 170 3:46.9 0:43.3 14:21.0 0:25.3 9:27.5 28:44.3 Unnatached Yes
15 Tilly Christie 173 4:35.5 0:46.8 13:45.8 0:24.1 9:32.9 29:05.3 Newton Stewart Triathlon Club Yes
16 Tara Mathewson 176 4:02.3 0:35.0 14:16.7 0:23.3 9:51.1 29:08.6 Stirling Triathlon Club
17 Hannah Gallon 161 3:40.7 0:42.3 13:53.1 0:23.0 10:36.7 29:16.0 Stirling Triathlon Club Yes
18 Kirsty Mcadam 153 3:48.1 0:39.5 13:23.8 0:30.5 10:59.6 29:21.6 Fusion Triathlon Club Yes
19 Charlotte Duffin 158 3:55.2 0:46.9 14:59.6 0:22.8 9:19.2 29:24.0 ERC Yes
20 Leah Collins 165 3:39.8 0:42.8 14:52.5 0:25.5 9:55.0 29:35.7 Unnatached Yes
21 Arwen Kennedy 163 4:10.8 0:47.6 14:58.1 0:31.3 9:35.0 30:02.9 Grangemouth Triathlon Club Yes
22 Fiona Currie 178 4:43.8 0:42.5 14:42.4 0:24.9 9:57.9 30:31.7 Lanark Triathlon Club Yes
23 Abby Stewart 181 4:56.2 0:39.7 14:23.2 0:27.2 10:45.8 31:12.2 Isle of Arran Junior Triathlon Club Yes
24 Erin Mcniven 175 4:36.8 0:37.2 15:37.1 0:24.1 10:55.6 32:11.0 Isle of Arran Junior Triathlon Club Yes
25 Rachel Carre 164 3:59.3 0:43.2 15:09.6 0:27.4 12:03.5 32:23.2 Unnatached Yes
26 Adele Street 183 5:35.6 0:47.4 17:39.8 0:29.6 9:20.7 33:53.2 Unnatached Yes
27 Sarah Aitken 172 4:41.4 0:45.8 15:31.9 0:22.4 12:35.3 33:57.0 Glasgow Triathlon Club Yes
28 Eloise Godolphin 177 4:35.5 0:49.1 15:58.8 0:27.7 13:25.7 35:16.9 Glasgow Triathlon Club
29 Kelsey Quinn 182 5:18.4 0:51.2 15:55.6 0:25.3 14:30.8 37:01.5 Newton Stewart Triathlon Club Yes
30 Beth Mccarthy 171 4:31.1 0:35.1 23:48.7 0:23.3 11:52.3 41:10.5 Isle of Arran Junior Triathlon Club Yes
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club TS Member Penalty

Boys

TriStar 2 Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club Penalty
1 Cameron Macmillan 100 3:08.1 0:33.4 10:59.0 0:16.7 7:50.4 22:47.7 Stirling Triathlon Club
2 Fergus Currie 96 3:04.7 0:27.3 11:39.2 0:23.1 7:43.8 23:18.3 Fusion Triathlon Club
3 Bruce Evans 94 3:30.7 0:33.5 11:19.5 0:18.2 7:50.4 23:32.4 Fores Harriers
4 Sandy Barr 97 3:24.7 0:38.0 11:40.2 0:23.0 7:48.5 23:54.7 Clydesdale Colts
5 Luke Holmes 104 3:12.8 0:23.6 11:49.0 0:22.3 8:26.7 24:14.7 Aztec Jersey Tristars
6 Oliver Patton 95 3:25.7 0:33.5 12:09.4 0:18.5 7:47.6 24:14.8 Fusion Triathlon Club
7 Alex Robin 99 3:09.9 0:30.4 12:18.3 0:30.6 7:58.2 24:27.5 Fusion Triathlon Club
8 Charlie Treharne 98 3:32.9 0:29.9 12:01.6 0:16.5 8:08.8 24:30.0 Glasgow Triathlon Club
9 Brodie Gordon-Gibson 110 3:00.8 0:40.4 13:19.8 0:21.9 7:46.9 25:10.0 Edinburgh #3
10 Cameron Obrien 106 3:20.3 0:35.1 11:41.7 0:19.2 9:19.3 25:15.8 Glasgow Triathlon Club
11 Reuben Macdonald 131 4:32.1 0:39.8 12:14.1 0:21.3 7:50.2 25:37.6 Unnatached
12 Harry Barr 112 3:45.8 0:38.9 11:35.8 0:20.7 9:17.7 25:39.2 Newton Stewart Triathlon Club
13 Matthew Cameron 108 3:19.2 0:33.6 12:39.7 0:18.9 9:10.2 26:01.7 Stirling Triathlon Club
14 Ruaridh Lindsay-Smith 125 4:02.0 0:36.1 12:53.6 0:19.6 8:33.7 26:25.1 Isle of Arran Junior Triathlon Club
15 Sam Kitchin 117 4:10.9 0:37.0 12:22.7 0:21.0 8:59.4 26:31.1 Edinburgh RC
16 Ross Mcginness 137 4:23.6 0:44.5 12:37.0 0:24.5 8:54.7 27:04.5 Fusion Triathlon Club
17 Duncan Mackay 114 3:46.4 0:33.6 12:50.5 0:19.6 9:41.7 27:11.9 Stirling Triathlon Club
18 Alasdair Padmanabhan 139 4:14.9 0:46.2 12:38.6 0:31.2 9:04.7 27:15.8 Glasgow Triathlon Club
19 Matthew Ross 127 3:57.2 0:50.2 13:36.6 0:23.4 8:35.2 27:22.9 Grangemouth Triathlon Club
20 James Mowat 119 3:48.2 0:45.6 12:47.4 0:41.3 9:29.3 27:32.0 Fusion Triathlon Club
21 Killian Trenholm 120 4:11.6 0:31.7 13:05.2 0:26.4 9:17.3 27:32.4 Stirling Triathlon Club
22 James Robertson 128 3:41.9 0:43.3 14:23.6 0:31.3 8:14.3 27:34.6 Stirling Triathlon Club
23 James Mccarthy 130 4:36.4 0:43.3 13:21.5 0:20.1 8:34.1 27:35.7 Isle of Arran Junior Triathlon Club
24 Thomas Gibbons 124 4:10.5 0:39.2 13:12.8 0:19.7 9:15.5 27:37.9 Fusion Triathlon Club
25 Jonathan Mcintyre 126 4:23.8 0:41.4 13:20.0 0:29.4 9:04.7 27:59.6 Fusion Triathlon Club
26 Roddy Johnston 132 4:12.4 0:36.8 14:03.3 0:27.0 8:45.8 28:05.4 Stirling Triathlon Club
27 Hamish Hutchinson 101 3:39.7 0:53.9 13:55.0 0:21.6 9:17.4 28:07.9 Unnatached
28 Ethan Bradley-Bird 118 4:10.5 0:52.4 13:32.4 0:24.8 9:09.5 28:09.8 Edinburgh #3
29 Liam Bennett 134 3:37.0 0:35.1 13:52.8 0:30.7 9:46.1 28:21.9 Glasgow Triathlon Club
30 Nicholas Fawbert 140 4:13.6 0:47.1 13:41.4 0:28.1 9:21.6 28:32.1 Fusion Triathlon Club
31 Murray Welsh 135 4:37.0 0:41.0 13:17.0 0:32.6 9:33.0 28:40.8 Stirling Triathlon Club
32 Allan Campbell 115 3:58.0 0:41.8 13:05.2 0:21.7 10:34.1 28:41.0 Stirling Triathlon Club
33 Struan Craig 111 3:39.1 0:44.5 13:48.6 0:19.4 10:12.6 28:44.3 Stirling Triathlon Club
34 Archie Gunaydi 133 4:48.9 0:41.2 13:18.4 0:19.2 9:45.8 28:53.7 Isle of Arran Junior Triathlon Club
35 Robert Burgess 105 3:36.6 0:45.6 13:57.6 0:25.3 10:43.2 29:28.4 West Lothian Triathlon
36 Andrew Mackay 136 4:41.6 0:52.7 14:47.3 0:25.1 8:56.3 29:43.2 Fusion Triathlon Club
37 Stuart Mackay 122 4:22.7 0:36.3 14:53.3 0:30.0 9:28.4 29:50.9 Stirling Triathlon Club
38 Murray Todd 141 4:14.6 0:46.9 15:12.7 0:30.0 9:13.0 29:57.4 Unnatached
39 Johnnie Munro 129 4:40.2 0:43.2 13:35.7 0:27.1 10:35.0 30:01.5 Glasgow Triathlon Club
40 Finlay Macarthur 107 3:48.7 0:46.8 13:19.3 0:25.0 11:42.9 30:02.8 Edinburgh #3
41 Tom Condy 142 4:56.8 0:46.2 14:01.1 0:26.8 9:55.7 30:06.7 Fleet Feet Triathletes
42 Jack Moore 113 3:46.1 0:45.1 14:59.3 0:31.3 10:39.8 30:41.8 Unnatached
43 Fraser Walker 116 4:19.0 0:50.2 13:53.2 0:28.9 11:42.7 31:14.2 Fusion Triathlon Club
44 Philip Mcgeehan 121 4:41.2 1:07.4 15:21.9 0:27.0 9:40.4 31:18.0 Inverclyde AC
45 Sebbie Overell 138 5:06.7 1:04.3 14:11.5 0:30.2 11:47.2 32:40.1 Glasgow Triathlon Club
46 Aiden Quinn 123 4:23.4 0:55.3 16:00.7 0:27.2 12:18.8 34:05.6 Glasgow Triathlon Club
47 Benjamin Schoeman 143 4:47.2 1:14.4 17:11.6 0:38.1 11:01.1 34:52.7 Unnatached
48 Connah Wright 92 5:09.6 1:18.0 14:50.0 0:33.7 15:50.3 37:41.8 Isle of Arran Junior Triathlon Club
DQ Robert J Phillips 103 3:29.2 0:46.2 14:38.3 0:22.3 4:43.2 23:59.4 Fusion Triathlon Club
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club Penalty

TriStar 3

 Girls

TriStar 3 Girls
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club Penalty
1 Lily Jane Evans-Haggerty 218 3:57.7 0:31.3 14:32.6 0:31.8 9:05.4 28:39.0 Fusion Triathlon Club
2 Isla Britton 216 4:23.4 0:27.1 14:15.6 0:23.1 10:06.9 29:36.3 Unnatached
3 Anna Hedley 220 4:29.2 0:24.0 14:57.0 0:25.4 9:46.8 30:02.6 East Fife Tri Club Juniors
4 Carrie Banks 227 4:30.2 0:40.7 15:06.3 0:24.0 10:26.4 31:07.8 Stirling Triathlon Club
5 Niamh Aitken 224 4:57.4 0:25.9 15:21.7 0:25.6 11:09.2 32:20.0 Fusion Triathlon Club
6 Kyra Gibb 230 4:37.8 0:26.3 15:35.2 0:23.0 11:17.8 32:20.4 Unnatached
7 Mia Padmanabhan 239 5:03.5 0:29.3 15:49.5 0:23.5 10:57.8 32:43.8 Glasgow Triathlon Club
8 Isabelle Burnside 246 5:08.0 0:42.5 15:12.6 0:29.8 11:40.1 33:13.1 Fusion Triathlon Club
9 Ellie Littlejohn 240 5:10.1 0:34.7 15:34.3 0:32.7 12:08.8 34:00.8 Fleet Feet Triathletes
10 Ailsa Bennet 228 4:45.6 0:41.6 15:48.6 0:23.1 12:38.0 34:17.0 Kinross High School
11 Alice Steven 225 4:44.3 0:47.3 15:56.9 0:34.5 12:20.7 34:23.9 Fleet Feet Triathletes
12 Bronagh Beattie 233 5:26.7 0:39.5 16:19.5 0:28.8 12:05.1 34:59.8 Unnatached
13 Ciara Wood 236 5:26.3 0:32.1 16:57.8 0:23.9 11:50.1 35:10.5 Isle of Arran Junior Triathlon Club
14 Anna Sloan 238 5:45.9 0:39.8 15:51.2 0:32.6 12:42.1 35:31.7 Fusion Triathlon Club
15 Hannah Mcgeehan 234 5:40.7 0:45.2 16:54.1 0:23.4 12:05.0 35:48.5 Inverclyde AC
16 Lucy Cummins 231 5:04.9 0:42.2 17:29.8 0:24.9 12:18.4 36:00.3 Stirling Triathlon Club
17 Miriam Gilbride 237 5:59.6 0:35.5 17:42.9 0:29.9 12:01.9 36:50.0 Unnatached
18 Maria Stachnio 229 5:12.7 0:42.2 16:34.0 0:30.7 14:00.6 37:00.5 Newton Stewart Triathlon Club
19 Rachel Smith 243 5:48.4 0:39.4 17:18.4 0:22.5 12:57.3 37:06.1 Glasgow Triathlon Club
20 Heidi Elise Eik Maxwell 235 5:12.9 0:40.8 18:15.8 0:25.4 12:49.7 37:24.9 Stirling Triathlon Club
21 Lauren Hunter 226 4:52.7 0:43.9 18:31.6 0:25.9 13:01.1 37:35.4 Unnatached
22 Mia Gurling 241 5:25.0 0:46.4 17:42.9 0:32.8 14:47.2 39:14.5 Newton Stewart Triathlon Club
23 Niamh Coyne 245 5:54.8 0:57.8 18:15.9 0:24.7 13:47.7 39:21.0 Fusion Triathlon Club
24 Erin Gourlay 223 4:35.5 0:40.1 18:59.7 0:27.5 15:55.9 40:38.8 Fusion Triathlon Club
25 Orla Mcgeehan 244 6:22.5 0:37.9 20:37.3 0:26.5 13:57.6 42:02.0 Inverclyde AC
DNF Orla Doherty 242 6:28.8 0:43.2 16:37.3 0:27.9 Glasgow Triathlon Club
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club Penalty

Boys

TriStar 3 Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club Penalty
1 Daniel Saunders 185 3:54.9 0:24.5 13:29.0 0:24.5 9:35.0 27:48.2 TS East Region
2 Struan Bennet 194 4:12.2 0:24.6 15:07.9 0:15.6 9:38.0 29:38.4 Kinross High School
3 Callum Byrne 190 4:28.8 0:24.7 14:22.5 0:28.2 10:21.3 30:05.7 Fusion Triathlon Club
4 Ritchie Gardiner 208 5:45.1 0:33.4 14:01.2 0:22.2 9:44.1 30:26.2 Unnatached
5 Jack Patton 186 4:38.8 0:21.2 15:13.9 0:26.6 9:58.9 30:39.6 Fusion Triathlon Club
6 Cameron Kerr 196 4:49.7 0:32.1 14:36.2 0:26.8 10:55.0 31:20.0 Stirling Triathlon Club
7 Sam Glass 189 4:32.4 0:41.5 14:55.8 0:16.8 10:59.5 31:26.3 Edinburgh #3
8 Callum Miller 197 4:45.6 0:37.3 15:14.6 0:38.4 10:22.8 31:38.9 Glasgow Triathlon Club
9 Rory Munn 191 4:28.6 0:35.0 16:06.1 0:20.3 10:19.2 31:49.4 Edinburgh #3
10 Cameron Fordyce 203 5:28.9 0:43.9 15:19.8 0:20.0 10:10.6 32:03.3 Edinburgh RC
11 Frederick Fuller 192 4:15.7 0:27.4 14:30.2 0:20.7 12:29.2 32:03.4 Edinburgh RC
12 Lewis Anderson 198 5:02.1 0:24.6 14:22.3 0:27.9 13:31.1 33:48.1 Fusion Triathlon Club
13 Alex Mackinnon 187 4:33.6 0:49.1 17:09.0 0:23.2 10:53.2 33:48.3 Unnatached
14 Euan Walker 193 4:32.2 0:32.5 16:21.9 0:20.4 12:03.0 33:50.2 Fusion Triathlon Club
15 Calum Smith 206 5:17.4 0:39.7 14:48.7 0:31.1 12:40.2 33:57.3 Fleet Feet Triathletes
16 Luke Wraight 199 5:18.2 0:38.6 16:28.2 0:29.4 11:16.5 34:11.1 Fleet Feet Triathletes
17 Sam Condy 213 6:15.8 0:36.6 17:01.5 0:25.4 10:29.8 34:49.2 Fleet Feet Triathletes
18 Jamie Liversidge 209 5:39.9 0:31.5 15:51.1 0:28.6 12:21.9 34:53.2 Fleet Feet Triathletes
19 Ross Davidson 200 5:19.9 0:43.7 16:39.4 0:16.2 12:01.7 35:01.0 Unnatached
20 Lochlann Trenholm 201 4:54.8 0:38.3 16:24.9 0:29.7 12:39.3 35:07.1 Stirling Triathlon Club
21 Ben Gavigan 207 5:50.6 0:38.4 16:48.3 0:21.4 12:38.3 36:17.3 Grangemouth Triathlon Club
22 Jamie Glen 205 5:11.0 0:36.2 17:19.9 0:31.6 12:53.9 36:32.8 Glasgow Triathlon Club
23 Cameron Shaw 184 5:05.0 0:37.4 17:07.5 0:25.0 15:09.2 38:24.3 Clydesdale Triathlon Club
24 Joe Hall 211 5:41.0 0:39.3 18:26.1 0:23.5 13:33.7 38:43.8 Edinburgh Tri Club
25 Mac Gavigan 212 6:22.6 0:49.5 18:28.5 0:23.3 12:51.8 38:55.8 Grangemouth Triathlon Club
26 Callum Mcnay 210 6:10.7 0:52.0 18:12.9 0:31.2 13:29.2 39:16.2 Fusion Triathlon Club
27 Conal Davidson 204 5:20.3 0:50.1 16:05.6 0:53.3 16:29.9 39:39.5 Ayrodynamic Triathlon Club
28 Callum Glass 214 6:36.6 0:57.5 20:21.8 0:20.6 14:21.1 42:37.7 Unnatached
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club Penalty

Youth

 Girls

Youth Girls
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club Penalty
1 Kate Richardson 279 6:06.6 0:26.0 17:22.5 0:21.4 13:03.1 37:19.8 Fusion Triathlon Club
2 Heather Barnes 277 5:31.9 0:26.8 19:14.7 0:31.7 11:50.9 37:36.1 Unnatached
3 Emma Calder 275 5:26.6 0:24.2 18:25.6 0:27.3 13:55.1 38:39.0 Fleet Feet Triathletes
4 Clare Wallace 274 5:24.8 0:31.5 19:53.3 0:25.9 13:11.9 39:27.6 Fusion Triathlon Club
5 Beth Morrow 295 6:30.0 0:37.1 18:22.3 0:21.3 14:09.9 40:00.8 Edinburgh RC
6 Rhona Mowat 297 7:25.0 0:43.0 19:02.9 0:32.6 13:14.5 40:58.2 Fusion Triathlon Club
7 Ailsa Macarthur 276 6:12.3 0:28.4 18:30.6 0:33.1 16:38.9 42:23.5 Edinburgh #3
8 Zoe Coyne 293 6:55.6 0:30.9 19:55.0 0:25.7 14:49.8 42:37.2 Fusion Triathlon Club
9 Kerry Sloan 287 6:25.0 0:42.9 19:40.2 0:27.3 15:24.2 42:39.8 Fusion Triathlon Club
10 Jessica Buckett 284 6:24.2 0:30.2 20:34.7 0:27.7 14:55.0 42:51.9 East Fife Tri Club Juniors
11 Maisie Watson 298 7:18.8 0:38.4 20:40.8 0:35.6 14:35.0 43:48.8 Fusion Triathlon Club
12 Hannah Nisbet 286 6:53.8 0:38.9 19:53.2 0:33.0 16:27.1 44:26.2 Fusion Triathlon Club
13 Millie Stokoe 288 7:06.0 0:35.0 20:50.3 0:25.9 15:30.7 44:28.0 Stirling Triathlon Club
14 Jennifer Lyne 285 6:43.2 0:31.7 21:44.5 0:32.2 15:22.2 44:54.1 Fusion Triathlon Club
15 Jenny Eik Maxwell 290 6:39.9 0:33.9 22:26.8 0:26.7 15:28.8 45:36.3 Stirling Triathlon Club
16 Sally Nisbet 280 5:55.6 0:41.1 21:15.1 0:29.4 17:20.2 45:41.6 Fusion Triathlon Club
17 Lauren Blair 283 6:05.4 0:30.9 20:21.3 0:25.6 19:06.5 46:29.9 Edinburgh #3
18 Kate Nisbet 282 6:25.1 0:38.0 20:34.8 0:32.1 19:13.2 47:23.5 Fusion Triathlon Club
19 Hannah Campbell 291 7:14.6 0:35.7 21:39.2 0:24.7 17:29.3 47:23.6 Stirling Triathlon Club
20 Chantel Thomson 294 8:03.8 0:49.5 21:55.2 0:31.6 16:19.7 47:39.9 Grangemouth Triathlon Club
21 Eilidh Hamill 292 7:06.4 0:35.6 21:32.8 0:23.5 18:08.4 47:46.9 Isle of Arran Junior Triathlon Club
22 Kym Mcalpine 289 7:27.9 0:42.2 24:18.7 0:27.4 19:35.6 52:32.0 Edinburgh #3
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club Penalty

Boys

Youth Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club Penalty
1 Andrew Rolland 255 5:19.2 0:23.2 15:44.7 0:22.7 11:10.6 33:00.7 Edinburgh #3
2 Calum Young 249 4:57.5 0:21.6 16:05.5 0:22.9 11:36.3 33:24.0 Unnatached
3 Hamish Armitt 256 5:29.9 0:27.5 16:23.4 0:28.4 11:30.0 34:19.4 Fusion Triathlon Club
4 Peter Holmes 253 5:11.0 0:26.0 17:07.7 0:21.0 11:36.5 34:42.2 Aztec Jersey Tristars
5 Neil Hepburn 257 5:37.0 0:23.3 16:25.1 0:22.2 12:04.0 34:51.7 Edinburgh #3
6 Cameron Gray 270 6:26.0 0:37.8 17:23.6 0:27.2 11:55.7 36:50.4 Unnatached
7 Josh Mcdermott 266 6:24.9 0:33.6 17:58.9 0:21.2 11:50.0 37:08.8 Fusion Triathlon Club
8 Kyle Howie 258 5:31.0 0:29.7 17:59.7 0:27.7 13:04.8 37:33.1 Stirling Triathlon Club
9 Campbell Hay 254 5:29.0 0:28.2 17:26.2 0:30.3 13:44.4 37:38.3 Perth City Swim Club
10 Matthew Gallon 265 5:43.6 0:41.7 18:01.1 0:16.5 13:13.8 37:56.9 Stirling Triathlon Club
11 Sam Gurling 267 6:44.8 0:37.9 18:10.1 0:24.8 12:40.2 38:38.0 Newton Stewart Triathlon Club
12 Findlay Baillie 250 5:43.7 0:27.7 18:36.6 0:29.1 13:44.4 39:01.7 East Fife Tri Club Juniors
13 Jack Nobile 263 5:59.3 0:28.0 18:14.7 0:22.5 13:58.0 39:02.6 Fusion Triathlon Club
14 Ruadhri Mcdougall 269 7:01.0 0:28.4 16:59.6 0:31.0 14:08.6 39:08.8 Fusion Triathlon Club
15 Hunter Daws 260 5:48.7 0:28.0 18:41.9 0:24.6 13:58.4 39:21.8 Fusion Triathlon Club
16 Sean Fischer-Keogh 248 5:43.1 0:39.7 19:57.1 0:17.0 13:16.8 39:53.8 Glasgow Triathlon Club
17 Alexander Eady-Brown 264 6:30.6 0:41.8 19:21.0 0:33.5 14:43.3 41:50.3 Stirling Triathlon Club
18 Gleb Sokolovskyi 272 7:22.6 0:42.1 22:07.0 0:25.9 12:50.5 43:28.3 Unnatached
19 James Mcintyre 268 7:04.4 0:37.9 20:12.4 0:21.8 15:55.1 44:11.8 Fusion Triathlon Club
20 Gregor Rolland 271 8:16.9 0:54.1 19:53.5 0:24.6 15:17.8 44:47.1 Edinburgh #3
21 Euan Duff 273 9:16.5 1:23.3 22:40.3 0:27.4 15:38.3 49:26.0 Unnatached
DNF Sam Burton 262 5:35.8 0:35.2 Stirling Triathlon Club
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club Penalty

 

What's My Time