Ruthin Junior Triathlon

 

This is a sortable and searchable table.

When browsing with a mobile device, you can slide the page to show all the data.

Provisional Results, if there are any queries then please do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 Full Results Download

Last Updated 21:50 13/05/17

Super Mini

 Boys

Super Mini Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Rhys Thomas 14 0:34.9 2:43.2 0:45.3 2:13.4 7:14.6 Celtic Tri
2 Harrison Leonard 12 0:50.0 2:48.7 0:29.7 2:32.5 7:51.5 Denbighshire Triathlon Club
3 Ruben Roots 11 0:52.5 3:16.5 0:36.4 2:31.9 8:21.2 Unattached
4 Oliver Lerigo 13 0:54.6 3:20.6 0:34.0 2:18.7 8:21.6 Unattached
5 Tomos Lear-Roberts 10 0:47.2 3:15.9 0:44.2 2:36.0 8:39.9 Unattached
6 Thomas Jackson 9 0:42.2 3:41.8 0:39.4 2:42.2 8:44.7 Unattached
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

 Girls

Super Mini Girls
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Elsie Wells 7 0:41.2 2:59.9 0:30.0 2:36.1 7:41.3 Tristars Conwy
2 Bethan Pimble 3 0:44.3 2:42.9 0:46.6 2:42.4 8:08.1 Unattached
3 Medi Hughes 8 0:45.1 2:42.6 0:37.9 2:42.0 8:09.9 Tristars Conwy
4 Erin Woolcock 5 0:46.1 3:18.4 0:34.2 2:15.3 8:13.6 Unattached
5 Alaina Jones 6 1:05.9 2:51.2 0:34.0 2:36.9 8:21.9 Denbighshire Triathlon Club
6 Helen Jones 1 0:49.5 3:21.4 0:35.9 2:22.8 8:22.2 Denbighshire Triathlon Club
7 Elan Williams 4 1:40.8 5:46.5 0:59.6 4:02.0 15:32.7 Denbighshire Triathlon Club
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

TriStar Start

 Boys

TriStar Start Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Tristan John Warrender 25 1:08.6 2:43.5 0:19.0 2:12.7 7:10.9 Cerist Triathlon Club
2 Liam Reading 30 0:57.9 2:50.4 0:29.8 2:00.8 7:11.8 Cerist Triathlon Club
3 Ewan Leonard 28 1:00.5 2:42.0 0:35.0 2:06.8 7:16.3 Denbighshire Triathlon Club
4 Ando Hannant 33 0:56.5 2:45.2 0:18.1 2:26.8 7:21.9 Denbighshire Triathlon Club
5 Dominic Poulston 26 1:14.9 2:50.8 0:31.5 1:53.0 7:33.6 Mersey Tri
6 Elliot Clegg 27 1:26.1 2:52.1 0:32.0 2:14.5 8:04.5 Tristars Conwy
7 Gwydion Lloyd 23 1:39.3 2:57.4 0:34.5 2:05.6 8:19.6 Unattached
8 Charlie Porter 24 1:22.4 3:01.7 0:33.9 2:18.5 8:20.6 Denbighshire Triathlon Club
9 Rory Eddon 32 1:14.5 2:46.6 0:35.6 2:52.5 8:41.7 Unattached
10 Gethin Cameron-Lyle 31 1:28.3 4:21.5 0:44.2 2:16.8 10:09.3 Denbighshire Triathlon Club
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

 Girls

TriStar Start Girls
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Brooke Sherwood-Day 22 1:03.5 3:16.7 0:30.3 2:20.5 8:23.1 Denbighshire Triathlon Club
2 Isabelle Edghill 20 1:09.9 3:12.1 0:18.8 2:56.6 8:27.3 Tristars Conwy
3 Daisy Stone 21 1:14.1 3:30.9 0:39.0 2:23.1 8:44.8 Denbighshire Triathlon Club
4 Ruby Odell 19 1:02.1 3:24.3 0:42.0 2:35.1 8:58.1 BRJ Run and Tri
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

Super Sprint

 Boys

Sprint Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Jacob Edghill 53 1:49.8 6:01.8 0:33.7 3:49.8 13:01.5 Tristars Conwy
2 Jack Jones 47 1:55.8 6:39.3 0:15.6 4:05.5 13:56.2 Tristars Conwy
3 Caio Williams 43 1:47.2 6:57.5 0:31.8 4:14.5 14:27.0 Denbighshire Triathlon Club
4 Sean Kell 45 1:58.4 6:59.0 0:33.1 4:27.0 14:55.6 Denbighshire Triathlon Club
5 Owen Evans 41 2:26.6 7:42.2 0:37.5 4:52.6 16:49.3 Denbighshire Triathlon Club
6 Caron Pritchard 49 2:34.6 8:14.9 0:55.6 5:06.3 18:01.9 Denbighshire Triathlon Club
7 Evan Ardrey 54 3:04.8 8:37.0 0:35.6 4:47.6 18:19.5 Unattached
8 Deio Pritchard 50 3:30.5 7:37.8 0:52.4 4:50.6 18:20.9 Denbighshire Triathlon Club
9 Lucas Jones 48 2:47.3 8:18.7 0:22.7 5:36.8 18:21.9 Tristars Conwy
10 Riley Woolcock 44 2:48.8 9:05.1 0:39.4 5:13.7 19:14.1 Unattached
11 Ewan Cameron-Lyle 46 2:40.4 9:23.6 0:42.5 6:05.7 20:16.8 Denbighshire Triathlon Club
12 Ieuan Sinnett 42 2:28.5 11:11.9 0:39.8 7:07.6 23:34.3 Denbighshire Triathlon Club
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

 Girls

Sprint Girls
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Amelie Roberts 51 1:40.5 6:59.2 0:33.0 4:46.5 15:07.6 Tristars Conwy
2 Leia Lloyd Williams 39 1:46.5 7:38.8 0:30.2 5:29.1 16:30.0 Denbighshire Triathlon Club
3 Bethany Kell 37 2:27.4 8:06.3 0:32.7 5:24.3 17:42.8 Denbighshire Triathlon Club
4 Eva McKenzie 40 2:21.7 8:33.6 0:42.9 5:14.9 18:21.8 Cadence Tri
5 Ceri Llyod Williams 15 2:35.9 9:28.6 0:48.8 6:35.3 19:49.0 Unattached
6 Ruby Ashton 38 4:09.1 9:54.8 0:36.2 5:05.1 21:01.6 Denbighshire Triathlon Club
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

TriStar 1

 Boys

TriStar 1 Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Iestyn Thomas 88 2:29.8 6:23.8 0:36.9 5:49.6 16:26.7 Triathlon Coaching Wales
2 Jake Whitecunas 86 2:59.2 6:16.6 0:32.8 6:05.2 16:58.5 Invictus Triathlon Club
3 Daniel Ifan Warrender 82 3:23.1 6:30.2 0:29.7 5:38.2 16:58.6 Cerist Triathlon Club
4 Finlay Thapa 72 2:32.0 7:08.2 0:40.2 5:49.2 17:05.1 Cerist Triathlon Club
5 Elliot Jones 90 4:02.4 6:30.3 0:31.5 5:53.9 17:48.9 Denbighshire Triathlon Club
6 Oli Owen 92 3:23.8 6:40.5 0:33.9 6:17.2 17:52.2 Denbighshire Triathlon Club
7 Ben Williams 80 3:22.1 6:58.3 0:42.2 5:37.0 17:57.6 Total Tri Training
8 Louis Roberts 77 2:32.6 7:07.8 0:43.1 6:47.6 18:05.0 Cerist Triathlon Club
9 Daniel Mitchell 83 3:13.1 6:33.5 0:38.2 6:39.3 18:10.4 Unattached
10 Noah Jackson 78 3:08.6 7:17.0 0:34.1 6:27.4 18:41.1 Unattached
11 Owain Kremers 81 2:58.5 7:22.3 0:28.9 6:47.8 18:49.4 Unattached
12 William Pritchard 73 3:15.3 8:33.5 0:43.1 6:26.7 19:21.2 Denbighshire Triathlon Club
13 Mabon McCluskey 71 3:09.9 7:43.8 0:43.4 6:59.2 19:45.5 OO Tri (Oswestry Olympians)
14 William Popplewell 96 4:24.0 6:52.3 0:45.4 6:36.7 19:46.0 Denbighshire Triathlon Club
15 Ted Conry 94 3:43.9 8:03.1 0:51.7 6:22.4 20:14.1 Denbighshire Triathlon Club
16 Jac Williams 85 3:48.8 8:07.8 0:47.7 6:54.0 20:38.4 OO Tri (Oswestry Olympians)
17 Alexander Grant 89 4:08.4 8:16.8 0:53.0 6:42.5 20:58.4 Denbighshire Triathlon Club
18 Tomos Robert Hunter 84 3:19.4 9:38.3 0:44.1 6:17.2 21:08.2 Denbighshire Triathlon Club
19 Jack Tovey 95 3:18.9 8:23.9 0:38.4 8:12.0 21:49.3 Unattached
20 James Pritchard 74 4:10.7 8:04.6 0:46.6 8:28.4 22:32.9 Denbighshire Triathlon Club
21 Jake Price 91 3:55.0 8:15.2 0:34.0 9:32.4 23:24.9 Rugby Triathlon Club
22 Edan Lewis-Olding 87 4:14.2 8:45.7 0:40.6 8:47.7 23:42.9 Denbighshire Triathlon Club
23 Sonny Mitchell 93 4:06.8 7:25.3 0:24.1 11:11.6 24:15.8 Tristars Conwy
24 William Neil 76 6:13.2 10:14.3 0:39.4 11:46.0 31:53.6 Unattached
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

 Girls

TriStar 1 Girls
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Emma Poulston 58 2:48.5 6:03.8 0:36.2 5:37.7 15:56.4 Mersey Tri
2 Josephine Hurst 65 2:46.7 7:00.0 0:34.8 5:50.9 16:54.7 Denbighshire Triathlon Club
3 Lily Roberts 60 2:48.4 6:59.1 0:36.0 5:57.8 17:13.8 Denbighshire Triathlon Club
4 Faye Williams 67 3:17.8 6:19.3 0:29.7 6:32.9 17:33.6 Denbighshire Triathlon Club
5 Leah Lamb 62 3:16.5 7:34.0 0:37.3 6:37.9 19:05.2 Tristars Conwy
6 Abbey Mayers 57 3:26.7 7:32.3 0:35.0 6:44.0 19:13.2 Unattached
7 Isabella Stone 66 3:17.0 7:13.9 0:36.1 7:53.0 20:06.1 Denbighshire Triathlon Club
8 Ciara Cust 61 3:51.9 7:40.8 1:07.1 6:28.9 20:11.3 Unattached
9 Lola Roots 59 4:01.3 8:01.0 0:41.0 6:59.9 21:00.1 Unattached
10 Gwen Jones 56 3:21.3 9:01.9 0:45.2 8:28.5 22:51.9 Taff Ely Triathlon Club
11 Scarlett Toovey 55 3:59.6 9:27.6 0:27.3 7:41.3 22:59.5 Abbey Runners Triathlon
12 Zoey Owen 68 3:44.0 9:00.9 0:45.1 8:27.4 23:17.3 Denbighshire Triathlon Club
13 Molly Atkinson 97 4:12.0 8:17.7 0:35.6 8:56.8 23:29.8 Denbighshire Triathlon Club
14 Celyn Jones 64 4:09.0 8:57.2 0:43.1 8:08.0 23:32.2 Denbighshire Triathlon Club
15 Annabell Ward 69 5:11.7 8:30.4 0:40.4 8:15.9 24:20.2 Unattached
16 Nansi Fychan 63 4:31.6 9:51.6 1:13.6 8:54.3 26:16.3 Cerist Triathlon Club
17 Flo Taylor 70 3:57.5 8:16.4 1:00.5 14:50.2 29:43.5 Denbighshire Triathlon Club
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

TriStar 2

 Boys

TriStar 2 Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Oliver Jones 131 3:17.9 10:56.8 0:39.8 7:14.8 22:52.3 Denbighshire Triathlon Club
2 Luke Williams 137 4:17.0 10:26.1 0:32.9 7:00.5 23:04.0 Denbighshire Triathlon Club
3 William Stone 135 3:32.6 11:42.6 0:30.0 7:26.9 23:59.3 Denbighshire Triathlon Club
4 Deri McCluskey 120 3:12.3 12:11.6 0:25.3 8:01.0 24:48.2 OO Tri (Oswestry Olympians)
5 Jac Thomas 129 3:17.2 13:11.4 0:29.4 7:36.5 25:23.9 Triathlon Coaching Wales
6 William Grant 130 3:33.3 12:29.9 0:32.6 8:05.2 25:29.7 Denbighshire Triathlon Club
7 Ceiro Evans 132 3:45.9 13:25.0 0:32.8 7:30.5 25:58.5 Tristars Conwy
8 James Doughty 139 3:53.7 12:45.5 0:34.1 8:13.0 26:16.7 Cadence Tri
9 Ewan Bell 123 3:57.9 12:08.0 0:30.1 8:45.4 26:16.9 OO Tri (Oswestry Olympians)
10 Iestyn Evans 136 3:45.9 13:58.7 0:34.6 7:55.2 27:23.9 Cerist Triathlon Club
11 Lucas Anderson 138 4:04.6 12:57.7 0:40.3 9:36.9 28:24.2 Tristars Conwy
12 Ben Crowley 127 4:46.0 13:35.2 0:45.2 8:38.1 28:43.7 Cerist Triathlon Club
13 Osian Meredith 126 4:38.9 15:53.5 0:44.7 10:55.6 33:32.6 Cadence Tri
14 Bradley Roberts 134 4:38.0 14:42.1 0:35.1 13:06.8 34:05.1 Cadence Tri
15 Oscar Roots 125 5:38.0 16:13.6 1:16.9 10:59.4 35:49.2 Unattached
16 Ted Toovey 121 5:43.9 18:08.2 0:42.4 10:59.7 37:50.8 Denbighshire Triathlon Club
17 Nathan Thomas 128 4:46.4 18:09.0 0:56.4 13:21.7 39:07.4 Cerist Triathlon Club
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

 Girls

TriStar 2 Girls
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Freya Thapa 100 2:56.6 12:07.9 0:26.0 7:43.0 24:00.3 Cerist Triathlon Club
2 Layla Bradbrook 106 3:58.1 10:37.9 0:46.0 7:53.1 24:12.3 Denbighshire Triathlon Club
3 Lottie Parker 103 3:32.4 12:09.7 0:30.4 8:41.3 25:46.4 Unattached
4 Rosie May Ward 118 3:57.7 12:54.4 0:40.3 8:54.7 27:13.9 Unattached
5 Aoife Matthews 109 3:44.6 14:13.6 0:30.8 8:46.3 27:58.5 Cerist Triathlon Club
6 Aimee Gorman 115 3:36.4 14:42.6 0:34.0 9:01.7 28:53.8 Cerist Triathlon Club
7 Seren Jones 108 4:08.2 14:41.2 0:31.9 9:09.0 29:29.2 Unattached
8 Seren Roberts 107 4:21.6 13:42.3 0:34.1 9:44.4 29:56.0 OO Tri (Oswestry Olympians)
9 Grace Mitchell 111 3:59.0 15:59.3 0:32.0 9:50.2 31:00.8 Unattached
10 Emily Chapman 104 3:38.9 14:38.7 0:43.1 10:49.6 31:07.9 Denbighshire Triathlon Club
11 Ffion Popplewell 119 4:14.8 14:02.3 0:32.0 11:57.3 31:44.2 Denbighshire Triathlon Club
12 Ella Vaughan 117 4:19.2 15:10.5 0:34.7 11:47.4 32:54.0 Denbighshire Triathlon Club
13 Nell Morgan 116 4:19.3 15:05.9 0:39.6 11:44.5 32:54.1 Denbighshire Triathlon Club
14 Lucy Roberts 112 4:09.6 16:18.5 0:40.2 10:58.6 33:18.8 Denbighshire Triathlon Club
15 Lisa Fychan 113 5:05.3 17:05.0 0:32.4 8:58.6 33:29.0 Cerist Triathlon Club
Robyn Beck 114 5:09.4 14:47.3 0:32.0 5:39.4 27:29.1 Denbighshire Triathlon Club
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

TriStar 3

 Boys

TriStar 3 Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Osian Perrin 163 4:12.8 15:05.4 0:46.6 8:52.7 29:41.9 Denbighshire Triathlon Club
2 Huw Jones 162 4:52.6 15:39.7 0:28.0 9:24.4 31:19.6 Denbighshire Triathlon Club
3 Cameron Shaw 155 4:15.8 14:42.2 0:49.4 12:21.6 32:57.3 Tristars Conwy
4 William Neale 161 5:24.7 15:18.7 0:44.7 10:42.6 33:02.7 Unattached
5 Joseph Weston 153 4:02.1 15:34.5 0:42.6 12:43.4 33:46.7 Warrington Tri Club
6 Rowan Jones 156 5:33.6 18:45.1 0:42.6 12:25.7 38:26.6 Taff Ely Triathlon Club
7 Evan Roberts 158 6:27.9 20:10.9 0:32.3 11:02.3 39:06.9 OO Tri (Oswestry Olympians)
8 Callum Minshull 157 4:54.3 18:53.5 0:33.6 13:50.0 39:11.6 Unattached
9 Osian Jones 160 5:53.7 16:10.0 1:24.6 14:33.8 39:35.2 Denbighshire Triathlon Club
10 Josh Peevor 154 5:25.7 19:20.1 0:32.7 14:34.4 40:44.6 Rydal Penrhos School
11 Owain Jones 159 5:09.9 20:26.1 0:34.0 13:51.1 40:58.0 Unattached
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

 Girls

TriStar 3 Girls
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Orla Davies 152 3:51.8 15:14.2 0:41.2 9:42.6 30:10.1 Denbighshire Triathlon Club
2 Eve Scott 149 4:36.3 17:13.1 0:28.4 10:49.5 34:17.0 Denbighshire Triathlon Club
3 Lilly Odell 148 5:18.2 16:38.9 0:36.6 11:55.2 35:04.2 Cambridge Triathlon Club
4 Holly Bradbrook 146 5:30.3 16:13.2 0:41.2 12:27.5 35:46.0 Denbighshire Triathlon Club
5 Georgia Chapman 144 4:57.4 18:18.9 0:41.2 13:52.1 38:42.5 Denbighshire Triathlon Club
6 Katelyn Henry 145 6:09.2 18:59.6 0:35.6 12:58.7 39:30.8 Denbighshire Triathlon Club
7 Olivia Tovey 151 4:27.6 19:02.0 0:30.1 17:41.9 42:28.6 Unattached
8 Lydia Tovey 150 4:42.0 22:25.5 0:30.2 15:09.3 43:47.0 Unattached
9 Emily Stubbings 147 6:25.9 22:12.0 0:51.1 13:34.3 45:05.4 Unattached
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

Youth

 Boys

Youth Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Alex Roberts 171 6:41.2 15:08.2 0:31.7 9:54.0 33:01.8 Tristars Conwy
2 Ieuan Jones 172 8:00.0 15:04.2 0:49.7 11:22.2 36:21.5 Denbighshire Triathlon Club
3 Eifion Wyn Owen 168 6:13.9 17:32.1 0:27.7 11:39.7 37:12.3 Unattached
4 Sion Meredith 173 6:43.4 21:35.1 0:30.7 13:55.9 44:05.8 Cadence Tri
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

 Girls

Youth Girls
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Amelia Anderson 169 6:49.0 17:23.9 0:27.0 11:56.9 37:30.5 Tristars Conwy
2 Niamh Merrison 167 6:49.2 17:59.8 0:30.4 12:51.4 38:58.4 Tristars Conwy
3 Ceri Jones 166 8:00.6 18:56.9 0:30.8 11:50.4 40:19.7 Denbighshire Triathlon Club
4 Alison Liu 170 7:37.6 18:36.7 0:29.3 13:49.3 41:20.6 Denbighshire Triathlon Club
Overall Place Name Bib No Swim Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

 

What's My Time