Cerist Junior Aquathlon

 

This is a sortable and searchable table.

When browsing with a mobile device, you can slide the page to show all the data.

If there are any queries then please do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  Full Results Download

Last Updated 22/04/17 20:35:41

Cerist Kidz

 Girls

Cerist Kidz Girls
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Gwenlli Pennant Jones 5 Unattached 1 2:29.0 1 0:09.0 1 3:06.8 5:45.0
2 Alaina Jones 8 Unattached 2 3:27.5 2 0:10.8 2 3:12.3 6:50.7
3 Martha Fychan 7 Unattached 3 4:02.8 3 0:10.9 3 3:48.8 8:02.6
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

Boys

Cerist Kidz Boys
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Rhys Thomas 1 Celtic Tri 2 2:15.9 1 0:08.0 1 2:39.9 5:04.0
2 Oscar Patrick 2 West Coast Triathlon 1 2:06.7 4 0:08.7 3 3:03.5 5:19.0
3 Oliver Lerigo 3 Unattached 3 3:10.9 3 0:08.5 2 2:54.3 6:13.8
4 Oscar Rowe 4 Unattached 4 3:12.8 2 0:08.4 4 3:24.6 6:45.8
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

TriStar Start

 Girls

TriStar Start Girls
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Seren Borland 19 Tristars Conwy 2 1:22.4 2 0:34.5 3 2:58.2 4:55.2
2 Thea Patrick 22 West Coast Triathlon 1 1:19.6 3 0:42.0 2 2:57.5 4:59.2
3 Isabelle Edghill 23 Tristars Conwy 4 1:25.6 1 0:32.9 5 3:08.0 5:06.6
4 Daisy Stone 20 Ruthin Tristars 3 1:23.7 4 0:52.6 4 2:58.5 5:14.9
5 Jessica Jones 18 Cerist Juniors 8 1:50.2 7 1:08.9 1 2:55.0 5:54.1
6 Isla Hickman 17 AIM2TRI 7 1:48.3 5 0:55.1 8 3:16.5 5:59.9
7 Sophie Rose Meaney 26 Cerist Juniors 5 1:42.7 6 1:02.3 9 3:21.0 6:06.0
8 Maddie Ellis Jones 24 Cerist Juniors 6 1:47.6 9 1:28.8 6 3:14.5 6:31.0
9 Freya Williams 25 Unattached 9 1:51.6 8 1:24.5 7 3:15.6 6:31.9
10 Cadi Lois Evans 21 Unattached 10 1:52.7 10 2:04.2 10 3:49.2 7:46.2
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

Boys

TriStar Start Boys
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Tristan John Warrender 11 Cerist Juniors 2 1:17.3 1 0:18.6 2 2:26.8 4:02.7
2 Liam Reading 12 Cerist Juniors 1 1:15.1 2 0:27.1 1 2:21.8 4:04.1
3 Ando Hannant 16 Ruthin Tristars 3 1:17.4 4 0:46.9 3 2:31.6 4:36.0
4 Steffan Penfold 9 Bynea CC 6 1:34.0 7 0:59.1 4 2:35.7 5:09.0
5 Joshua Fletcher 14 Cerist Juniors 4 1:31.9 5 0:48.8 6 2:55.1 5:15.8
6 Morgan Mason 15 Cerist Juniors 8 1:53.6 8 1:14.6 5 2:47.8 5:56.2
7 Cian Lewis 13 Celtic Tri 5 1:32.5 3 0:39.5 8 3:46.1 5:58.1
8 Trystan Hetherington 10 Unattached 7 1:36.3 6 0:58.6 7 3:26.8 6:01.8
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

TriStar 1

 Girls

TriStar 1 Girls
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Millie Hannant 70 Ruthin Tristars 1 2:32.3 5 0:34.4 1 7:40.4 10:47.2
2 Josie Hurst 63 Denbighshire Triathlon Club 2 2:38.8 2 0:28.6 3 8:01.9 11:09.4
3 Lily Roberts 49 Denbighshire Triathlon Club 3 2:46.5 4 0:33.9 2 7:50.9 11:11.4
4 Liberty Hetherington 47 Unattached 6 2:54.8 3 0:29.5 9 9:22.5 12:46.8
5 Francesca Humphreys 54 Unattached 11 3:21.8 1 0:28.3 7 8:58.0 12:48.2
6 Leah Lamb 52 Tristars Conwy 14 3:34.5 10 0:38.7 5 8:37.8 12:51.0
7 Ffion Mair 69 Unattached 5 2:54.6 19 1:12.7 6 8:53.0 13:00.3
8 Hali Rae Morris 35 Unattached 20 3:51.6 11 0:42.3 4 8:29.6 13:03.5
9 Jessica Fletcher 62 Cerist Juniors 7 3:01.2 7 0:35.3 11 9:34.5 13:11.1
10 Chloe Perry 50 Unattached 10 3:15.8 17 1:04.1 8 9:03.1 13:23.0
11 Molly James 68 West Coast Triathlon 9 3:14.8 13 0:46.4 10 9:25.9 13:27.2
12 Isabella Stone 58 Ruthin Tristars 8 3:06.7 8 0:36.3 12 9:44.7 13:27.8
13 Grace Taylor 46 Unattached 4 2:54.1 15 0:49.6 13 9:53.8 13:37.7
14 Evie Richards 53 AIM2TRI 13 3:34.3 9 0:36.3 15 10:19.3 14:30.0
15 Elinor Evans 57 Unattached 12 3:27.9 12 0:45.8 16 10:23.3 14:37.2
16 Amelia Garrod 48 Cerist Juniors 23 4:10.7 14 0:46.9 14 10:04.4 15:02.1
17 Ffion Jones 56 Unattached 22 3:55.9 6 0:34.8 17 10:41.7 15:12.5
18 Nansi Fychan 67 Cerist Juniors 19 3:45.2 18 1:08.1 18 11:17.6 16:10.9
19 Seren Dickinson 55 Cerist Juniors 18 3:42.5 16 1:00.1 19 11:46.2 16:28.9
20 Manon Evans 59 Unattached 16 3:37.3 23 2:08.9 20 12:07.0 17:53.3
21 Lily Phillips 60 Cerist Juniors 15 3:36.6 21 1:22.7 21 12:53.9 17:53.3
22 Tesni Grug Evans 61 Cerist Juniors 21 3:53.6 22 1:24.6 22 14:40.8 19:59.1
23 Eowyn Vaughan 51 Cerist Juniors 17 3:38.3 20 1:18.9 23 15:30.2 20:27.4
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

Boys

TriStar 1 Boys
Overall Place Name Bib No Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Finlay Thapa 27 Cerist Juniors 3 2:35.3 2 0:27.1 4 7:32.5 10:35.0
2 Louis Roberts 28 Cerist Juniors 2 2:34.2 7 0:31.8 3 7:31.8 10:37.8
3 Daniel Ifan Warrender 31 Cerist Juniors 5 3:05.3 6 0:31.4 1 7:04.7 10:41.5
4 Iestyn Thomas 34 Celtic Tri 1 2:33.9 1 0:25.6 5 7:52.9 10:52.5
5 Alfie Smallman 45 Celtic Tri 11 3:19.7 10 0:43.7 2 7:21.2 11:24.7
6 Iwan Froley 43 Unattached 4 2:48.6 9 0:42.1 7 8:00.2 11:31.0
7 William Pritchard 29 Ruthin Tristars 7 3:07.6 4 0:29.3 8 8:05.0 11:41.9
8 Elliot Jones 44 Ruthin Tristars 13 3:45.3 5 0:30.0 6 7:57.8 12:13.1
9 Teifi Owen 33 Welshpool Sharks 6 3:06.4 16 0:50.6 9 8:17.3 12:14.4
10 Charlie Malpas 41 Taff Ely Triathlon Club 10 3:13.8 12 0:45.9 10 8:31.8 12:31.6
11 Alexander Grant 42 Denbighshire Triathlon Club 15 3:56.2 3 0:27.4 11 8:49.2 13:13.0
12 Morgan Harding 37 Unattached 9 3:10.2 8 0:39.2 15 9:30.7 13:20.2
13 James Pritchard 30 Ruthin Tristars 12 3:42.4 11 0:45.8 13 9:23.8 13:52.1
14 Theo Phillips 39 Unattached 14 3:54.9 15 0:48.5 14 9:25.3 14:08.8
15 Mabon Jones 38 Cerist Juniors 16 4:05.5 14 0:47.4 16 9:39.8 14:32.8
16 Deio Pennant Jones 40 Unattached 17 4:08.6 17 1:17.6 12 9:16.8 14:43.1
17 Darragh Matthews 36 Cerist Juniors 8 3:09.5 13 0:46.3 17 14:39.0 18:34.9
Overall Place Name Bib No Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

TriStar 2

 Girls

TriStar 2 Girls
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Abigail Davies 93 AIM2TRI 1 3:44.7 4 0:22.2 1 9:35.9 13:42.9
2 Eve Hickman 92 AIM2TRI 3 4:04.5 5 0:23.4 2 9:54.7 14:22.6
3 Freya Thapa 91 Cerist Juniors 2 3:55.6 2 0:20.1 4 10:43.6 14:59.4
4 Elen Morgan 94 Unattached 5 4:13.4 11 0:27.5 3 10:28.2 15:09.2
5 Eleanor White 97 Pembrokeshire Tristars 8 4:23.8 1 0:19.9 5 10:44.8 15:28.6
6 Verity Hetherington 96 Unattached 6 4:19.7 6 0:23.5 7 11:03.6 15:46.9
7 Amy White 98 Unattached 7 4:20.4 3 0:20.8 8 11:07.5 15:48.9
8 Lila Evans 107 Unattached 4 4:12.6 16 0:39.2 9 11:17.4 16:09.3
9 Aoife Matthews 104 Cerist Juniors 12 4:53.9 9 0:24.5 10 11:48.9 17:07.4
10 Lowri Lewis 102 Celtic Tri 10 4:37.2 13 0:30.7 12 12:03.5 17:11.5
11 Olivia Garrod 99 Cerist Juniors 15 5:27.3 17 0:47.2 6 10:57.6 17:12.2
12 Daisy Davies 112 Emlyn Flyers 11 4:42.0 7 0:24.4 13 12:32.3 17:38.7
13 Emma Fletcher 110 Cerist Juniors 13 5:11.2 14 0:30.8 14 12:54.2 18:36.3
14 Lara Halfpenney 103 Cerist Juniors 17 5:49.3 8 0:24.4 15 12:55.6 19:09.5
15 Beca Jones 106 Cerist Juniors 14 5:24.6 10 0:24.7 16 13:22.1 19:11.5
16 Lucy Roberts 100 Denbighshire Triathlon Club 16 5:30.7 18 0:49.7 18 13:51.5 20:12.0
17 Lisa Fychan 113 Cerist Juniors 21 7:15.2 21 1:33.6 11 11:53.3 20:42.3
18 Maddie Malpas 111 Taff Ely Triathlon Club 20 6:37.5 12 0:29.3 17 13:36.0 20:42.8
19 Elin Evans 108 Unattached 19 6:14.9 19 0:51.9 19 14:07.6 21:14.6
20 Maddy James 95 Ruthin Tristars 9 4:32.4 15 0:32.8 21 16:10.3 21:15.6
21 Seren Roberts 109 OOtri 18 5:52.3 20 1:05.0 20 14:53.6 21:51.0
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

Boys

TriStar 2 Boys
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time TW Number
1 Finlay Catling 74 Celtic Tri 1 3:45.3 1 0:20.4 1 9:04.3 13:10.2 W1060056
2 Luke Wyatt 73 AIM2TRI 2 3:55.5 7 0:31.5 2 9:10.0 13:37.0 W1070345
3 Oliver Jones 78 Ruthin Tristars 5 4:26.9 2 0:22.1 4 9:26.8 14:16.0 W1072800
4 Jac Thomas 79 Celtic Tri 4 4:26.7 6 0:27.9 5 9:46.0 14:40.7 W1059744
5 William Stone 80 Ruthin Tristars 9 4:40.3 11 0:39.5 3 9:26.5 14:46.4 W1052743
6 William Grant 84 Denbighshire Triathlon Club 10 4:47.2 4 0:25.0 7 10:32.1 15:44.4 W1052745
7 Aidan Roberts 72 Cerist Juniors 6 4:31.8 5 0:27.9 10 10:48.2 15:48.0 W1056099
8 Joshua Lofthouse 90 Unattached 3 4:04.1 17 1:05.8 9 10:45.2 15:55.1 E1091100
9 Ioan Reading 77 Cerist Juniors 7 4:37.2 3 0:23.7 12 11:10.7 16:11.7 W1059985
10 Iestyn Evans 89 Cerist Juniors 13 5:15.4 12 0:42.8 8 10:35.8 16:34.1 W1060778
11 Charlie Williams 85 Unattached 12 5:01.3 14 0:52.2 13 11:14.4 17:08.0
12 Elis Penfold 75 Bynea CC 15 6:06.6 13 0:45.2 6 10:28.5 17:20.3 W1089031
13 Finley Taylor 76 Unattached 8 4:37.9 10 0:37.2 14 12:16.3 17:31.5
14 Ben Crowley 82 Cerist Juniors 16 6:11.1 8 0:31.9 11 10:59.6 17:42.7 W1061767
15 Charlie Jones-Lewis 81 Unattached 11 4:50.5 15 0:59.1 17 12:55.7 18:45.4
16 Tom Hotchkiss 86 OOtri 14 6:03.3 9 0:32.3 15 12:37.2 19:12.9
17 Lucas Jones 71 Celtic Tri 17 6:30.5 19 2:21.5 16 12:42.6 21:34.7 W1067712
18 Luca Serra-Thapa 88 Unattached 19 7:30.9 18 1:55.7 18 13:49.2 23:15.9
19 Nathan Thomas 83 Cerist Juniors 18 7:03.4 16 1:01.6 19 17:25.2 25:30.3
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time TW Number

TriStar 3

 Girls

TriStar 3 Girls
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Carys Borland 132 Tristars Conwy 2 5:47.1 4 0:24.1 1 11:46.9 17:58.2
2 Tia Froom 135 Ludlow Junior Triathlon Club 1 5:25.5 2 0:20.0 3 12:22.5 18:08.2
3 Eve Scott 137 Ruthin Tristars 6 5:59.0 5 0:25.4 4 12:42.3 19:06.8
4 Chloe Wyatt 128 AIM2TRI 3 5:48.7 8 0:35.8 5 13:04.4 19:29.0
5 Beth Palmer 130 Pembrokeshire Tristars 5 5:51.9 7 0:29.5 7 13:23.4 19:44.9
6 Megan Thomson 133 Pembrokeshire Tristars 4 5:49.1 3 0:22.7 8 13:37.5 19:49.4
7 Eden Rae Davies 129 Celtic Tri 8 6:22.6 1 0:15.1 6 13:13.7 19:51.5
8 Bethan Jones 134 OOtri 10 6:53.3 10 0:39.9 2 12:21.3 19:54.5
9 Megan Froley 139 Unattached 9 6:24.1 9 0:38.0 9 14:29.5 21:31.7
10 Trinity Hetherington 131 Unattached 7 6:07.9 6 0:26.6 10 15:01.2 21:35.8
11 Catrin Aur Evans 138 Cerist Juniors 11 9:25.2 11 0:43.5 11 19:51.8 30:00.6
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

Boys

TriStar 3 Boys
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Osian Perrin 120 Unattached 3 5:32.2 2 0:19.9 1 10:20.7 16:12.8
2 Alex Layzell 116 Triathlon Coaching Wales 1 5:08.7 3 0:20.5 5 11:19.9 16:49.1
3 Liam Edwards 115 Pembrokeshire Tristars 6 6:01.2 5 0:22.6 3 10:40.6 17:04.6
4 Huw Buck Jones 125 Tristars Conwy 10 6:51.9 4 0:22.4 2 10:30.3 17:44.6
5 Huw Jones 117 Ruthin Tristars 8 6:29.3 9 0:31.3 4 10:57.9 17:58.6
6 Cameron Shaw 119 Tristars Conwy 2 5:31.8 12 0:34.2 7 11:54.9 18:01.0
7 Charlie Barnwell 124 Unattached 4 5:51.7 1 0:18.3 8 12:17.6 18:27.7
8 Deiniol Owen 118 Welshpool Sharks 7 6:26.4 6 0:30.5 6 11:39.7 18:36.7
9 Ruben Meaney 127 Cerist Juniors 9 6:50.3 11 0:34.2 11 12:52.6 20:17.1
10 Rowan Jones 123 Taff Ely Triathlon Club 11 7:06.0 7 0:30.9 12 13:38.6 21:15.7
11 Jacob Edghill 121 Tristars Conwy 12 8:11.0 8 0:31.1 10 12:34.1 21:16.3
12 Evan Roberts 122 OOtri 13 8:35.3 10 0:31.9 9 12:28.7 21:36.0
13 Jude Coleridge 126 Unattached 5 5:54.7 13 0:54.4 13 17:47.7 24:36.9
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

Youth

 Girls

Youth Girls
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Kirsha Nicholson 145 Ruthin Tristars 1 5:49.4 2 0:30.6 2 15:36.7 21:56.8
2 Eva Edwards 142 Pembrokeshire Tristars 2 6:47.2 4 0:36.4 1 15:35.6 22:59.3
3 Lauren Watts 144 Cerist Juniors 3 6:57.1 3 0:31.8 3 16:01.3 23:30.3
4 Ceri Jones 143 Ruthin Tristars 5 8:51.5 1 0:27.3 4 17:07.4 26:26.3
5 Amelie Roberts 146 Tristars Conwy 4 8:27.0 5 0:56.1 5 24:30.2 33:53.4
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

Boys

Youth Boys
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Carwyn Owen 140 Welshpool Sharks 1 6:10.3 2 0:29.7 2 13:23.8 20:03.9
2 Alex Roberts 141 Tristars Conwy 2 6:39.6 3 0:34.5 1 13:15.1 20:29.3
3 Tomos Jones 65 Taff Ely Triathlon Club 3 7:20.8 1 0:23.3 3 15:21.7 23:05.9
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

 

 

What's My Time