Dyfi Dash Sprint Triathlon

 

This is a sortable and searchable table.

When browsing with a mobile device, you can slide the page to show all the data.

If there are any queries then please do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 Full Results Download

The Dyfi Dash Sprint Triathlon
Overall Place Name Bib Number Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Andrew Poole 39 1 M 1 MSen 7:05.5 0:53.2 30:44.4 0:53.8 24:33.5 1:04:10.5 Unattached
2 Nathanial Harries 89 2 M 1 MY 5:16.8 1:00.4 33:38.4 0:46.5 25:52.7 1:06:35.0 Celtic Junior Tri
3 Marc George 98 3 M 2 MSen 7:06.2 1:04.5 33:10.8 0:53.8 24:29.4 1:06:45.0 Unattached
4 Stephen Owen 47 4 M 1 MV 7:12.9 0:54.2 32:06.4 0:42.8 25:52.2 1:06:48.7 Unattached
5 Darren Jarman 73 5 M 2 MV 7:17.1 0:41.6 33:08.7 0:34.5 25:35.8 1:07:17.9 Unattached
6 Team Hunt 75 1 RT 1 Rly Team 6:51.8 0:40.4 32:59.8 1:07.2 26:32.5 1:08:11.8
7 Paul Johnson 71 6 M 1 MSV 8:22.5 1:29.3 34:26.2 0:53.6 23:24.0 1:08:35.7 Leicester Tri Club
8 Dylan Roberts 29 7 M 3 MSen 6:31.7 1:11.1 31:27.9 0:56.1 28:54.0 1:09:01.0 Wrecsam Tri Club
9 Helen Marshall 53 1 F 1 FSen 6:21.0 1:04.8 35:19.2 0:45.5 26:04.4 1:09:35.1 INTRtri
10 David Gethin 97 8 M 3 MV 7:06.9 1:09.6 34:19.0 0:42.3 27:13.4 1:10:31.3 INTRtri
11 Adam Hughes 77 9 M 4 MSen 6:49.2 1:14.8 33:16.3 0:31.9 30:04.0 1:11:56.3 Aberystwyth University Tri Club
12 Terry Davies 114 10 M 4 MV 8:29.6 2:04.9 34:19.7 1:22.2 26:20.2 1:12:36.9 INTRtri
13 Johnny Ryan 23 11 M 5 MSen 9:02.4 1:19.9 36:05.2 1:05.5 25:07.3 1:12:40.5 Unattached
14 Team Reading 37 2 RT 2 Rly Team 9:58.9 0:42.5 34:10.5 1:14.0 26:57.0 1:13:03.0
15 Emma Palfrey 46 2 F 2 FSen 6:51.2 1:18.9 37:05.8 0:44.9 27:18.1 1:13:19.1 Unattached
16 Robert Fox 102 12 M 6 MSen 6:41.7 1:26.6 38:34.1 1:27.0 26:33.0 1:14:42.6 Unattached
17 Ashley Guest 93 13 M 7 MSen 7:37.5 1:35.3 38:28.8 1:12.5 26:14.0 1:15:08.2 Unattached
18 Hefin Rowlands 25 14 M 8 MSen 8:14.1 1:11.7 38:23.7 0:40.0 26:54.0 1:15:23.7 Unattached
19 Paul Algieri 128 15 M 2 MSV 6:44.5 1:38.6 36:37.9 1:05.2 29:31.3 1:15:37.7 GOG Triathlon Club
20 Tomos Rees 35 16 M 9 MSen 8:44.0 2:33.9 36:30.0 0:58.5 27:06.6 1:15:53.2 Unattached
21 Paul Jennings 72 17 M 5 MV 6:54.3 1:37.7 37:02.6 0:42.4 29:53.8 1:16:11.0 Unattached
22 Gary Taggart 15 18 M 3 MSV 8:05.5 1:30.2 37:50.4 0:50.4 28:07.8 1:16:24.5 Cerist Triathlon Club
23 Nick Thompson 12 19 M 10 MSen 7:08.2 2:32.9 38:22.8 1:28.2 27:21.5 1:16:53.8 Unattached
24 Alexandra Kilcoyne 58 3 F 3 FSen 7:07.1 2:01.7 39:49.4 0:56.9 27:23.0 1:17:18.2 Leeds And Bradford Triathlon Club
25 Anthony Price 38 20 M 4 MSV 8:12.9 1:40.4 36:58.8 1:13.3 29:15.6 1:17:21.1 Unattached
26 Bedwyr Fychan 100 21 M 6 MV 7:37.9 1:37.1 38:59.4 0:57.1 28:55.5 1:18:07.3 Cerist Triathlon Club
27 Rhodri Parfitt 45 22 M 11 MSen 6:31.9 1:28.5 39:42.2 0:48.7 30:02.9 1:18:34.4 Unattached
28 Simon Baldwin 126 23 M 12 MSen 7:54.0 1:24.0 36:53.6 1:11.9 31:15.1 1:18:38.7 GOG Triathlon Club
29 Emer Sandham 22 4 F 4 FSen 7:53.1 1:05.5 39:36.7 1:18.7 28:48.7 1:18:42.9 GOG Triathlon Club
30 Chris Judge 60 24 M 13 MSen 7:42.8 1:36.3 39:52.0 1:04.3 28:56.8 1:19:12.4 Aberystwyth University Tri Club
31 Malcolm Harrison 88 25 M 1 MVV 7:45.4 0:42.6 37:15.7 0:45.8 33:18.3 1:19:48.0 GOG Triathlon Club
32 Sara Mela 51 5 F 5 FSen 6:52.1 1:20.9 36:39.3 0:44.6 34:14.2 1:19:51.3 INTRtri
33 George Horne 79 26 M 1 MJ 7:59.5 2:12.6 40:47.1 0:55.8 28:31.8 1:20:26.9 Cerist Triathlon Club
34 Alwyn Humphreys 76 27 M 14 MSen 7:23.6 1:14.6 39:35.7 0:42.5 31:39.9 1:20:36.5 Cerist Triathlon Club
35 Dilwyn Griffiths 95 28 M 15 MSen 9:27.0 2:27.9 33:56.8 1:21.3 33:55.4 1:21:08.6 Cerist Triathlon Club
36 Rhodri Davies 113 29 M 16 MSen 8:31.6 1:41.5 38:58.7 1:09.6 30:47.8 1:21:09.4 Aberystwyth University Tri Club
37 Mali Jones 66 6 F 1 FY 5:32.7 1:03.0 42:12.1 0:51.0 31:37.1 1:21:16.1 Unattached
38 Chris Van Hessing 10 30 M 17 MSen 7:15.2 1:44.4 38:49.8 1:17.5 32:29.8 1:21:36.9 GOG Triathlon Club
39 Tom Jones 69 31 M 5 MSV 11:02.9 3:04.6 39:05.4 1:41.4 26:49.3 1:21:43.8 Cerist Triathlon Club
40 Andrew Brodbelt 120 32 M 6 MSV 7:31.8 1:51.0 40:57.7 1:07.9 30:25.9 1:21:54.6 Unattached
41 André Marsh 54 33 M 7 MV 8:55.5 2:26.3 41:22.9 1:06.2 28:23.4 1:22:14.6 INTRtri
42 Stuart Waterfield 8 34 M 18 MSen 9:17.7 1:45.0 36:56.8 1:00.8 33:15.8 1:22:16.2 Unattached
43 Darren Vaughan 9 35 M 19 MSen 9:21.9 2:28.9 38:34.8 1:53.5 30:04.2 1:22:23.4 Unattached
44 Paul Lilygreen 56 36 M 7 MSV 9:57.2 2:48.3 36:36.6 1:22.9 32:13.3 1:22:58.3 Brecon Triathlon Club
45 Noel Harding 90 37 M 8 MV 7:34.6 1:18.2 40:26.5 1:01.5 32:59.8 1:23:20.8 Unattached
46 David Latham 57 38 M 20 MSen 6:14.9 1:46.0 40:52.8 0:47.6 34:37.0 1:24:18.6 Unattached
47 Mike Pitcher 40 39 M 9 MV 10:09.6 1:41.0 41:14.7 1:05.8 30:08.1 1:24:19.4 Unattached
48 Mark Jones 67 40 M 21 MSen 10:41.5 2:14.0 38:11.9 1:26.6 32:05.7 1:24:39.9 Unattached
49 Mel Gaul 99 7 F 1 FV 9:47.2 1:29.0 39:12.9 1:14.5 33:00.5 1:24:44.2 Unattached
50 Jamie Jones 63 41 M 10 MV 9:03.4 1:54.6 43:40.9 1:09.9 29:37.5 1:25:26.5 Unattached
51 Naomi Wood 3 8 F 6 FSen 8:31.6 2:18.0 42:51.5 1:34.3 30:12.0 1:25:27.5 Unattached
52 Claire Birch 122 9 F 2 FV 8:05.5 2:24.2 41:11.2 1:17.8 32:44.3 1:25:43.2 OO Tri (Oswestry Olympians)
53 Tim Broome 119 42 M 22 MSen 8:17.6 1:48.2 43:36.3 1:27.2 30:36.6 1:25:46.0 Unattached
54 Ian Brandreth 121 43 M 11 MV 11:04.6 2:08.7 38:35.9 1:36.6 32:26.0 1:25:51.9 Ystwyth CC
55 Katie Parfitt 44 10 F 7 FSen 9:37.6 1:49.7 41:21.8 0:57.8 32:57.6 1:26:44.8 Unattached
56 Hannah Rees 34 11 F 8 FSen 7:32.7 1:47.9 42:19.2 1:22.8 33:45.0 1:26:47.7 Tri-Anglia Triathlon Club
57 Paul Beard 125 44 M 12 MV 9:59.3 1:54.8 42:43.3 0:38.3 32:27.7 1:27:43.5 Unattached
58 Dave Watts 6 45 M 13 MV 8:51.6 1:58.4 41:45.1 1:05.6 34:16.9 1:27:57.7 Cerist Triathlon Club
59 Team Hedgley 1 84 3 RT 3 Rly Team 7:51.9 0:38.3 50:17.9 0:46.2 28:57.3 1:28:31.8
60 Ruth Flatman 104 12 F 3 FV 7:41.6 2:45.1 44:19.8 1:13.1 32:45.4 1:28:45.2 INTRtri
61 Alex Jordan 61 46 M 23 MSen 9:16.6 2:39.2 43:02.0 1:52.2 32:02.6 1:28:52.9 Unattached
62 Gary Thapa 13 47 M 14 MV 8:00.5 2:32.6 45:11.3 1:47.2 31:30.8 1:29:02.7 Cerist Triathlon Club
63 Mark Riden 31 48 M 8 MSV 9:14.6 2:23.2 39:56.9 1:25.9 36:07.4 1:29:08.2 Unattached
64 Elin Evans 106 13 F 9 FSen 8:49.7 3:31.2 42:05.5 1:39.2 33:18.3 1:29:24.1 Unattached
65 Lauren Watts 7 14 F 2 FY 6:54.3 1:19.0 48:50.6 0:39.2 32:03.9 1:29:47.1 Cerist Triathlon Club
66 Emily Foot 103 15 F 10 FSen 7:04.3 2:38.3 46:40.6 1:02.8 32:23.5 1:29:49.7 Unattached
67 David Rees 33 49 M 9 MSV 10:11.0 2:58.5 40:46.5 1:30.3 34:35.7 1:30:02.2 Unattached
68 John Parker 43 50 M 10 MSV 11:45.1 2:32.8 40:29.1 1:15.3 34:12.4 1:30:14.7 Brecon Triathlon Club
69 Kieran Rowe 27 51 M 24 MSen 7:53.4 1:17.4 41:43.1 0:39.5 38:43.5 1:30:17.2 Unattached
70 Heidi Jean Wright 1 16 F 11 FSen 10:24.3 1:02.0 40:38.1 0:52.2 37:42.9 1:30:39.8 Unattached
71 Edward Parry 42 52 M 25 MSen 8:39.1 2:07.5 43:46.8 1:20.0 35:13.5 1:31:07.1 Black Country Triathletes
72 Gwenllian Hughes 78 17 F 4 FV 9:25.7 2:00.8 42:45.9 1:37.7 35:28.6 1:31:18.9 Unattached
73 Ffion Evans 108 18 F 12 FSen 13:00.0 2:11.8 45:18.8 1:38.7 29:17.4 1:31:27.0 Unattached
74 Louise Rolfe 28 19 F 13 FSen 9:12.3 2:11.2 46:32.4 1:02.2 32:40.4 1:31:38.7 Unattached
75 Team Shaw 21 4 RT 4 Rly Team 10:02.6 1:04.5 42:28.6 0:50.3 37:40.1 1:32:06.2
76 Jon Shaw 20 53 M 15 MV 11:18.8 2:36.5 42:40.7 0:39.5 34:53.4 1:32:09.2 Cerist Triathlon Club
77 Gemma Bell 124 20 F 14 FSen 7:53.0 3:51.7 44:30.6 1:35.4 34:51.2 1:32:42.0 Unattached
78 Nick Dawson 111 54 M 11 MSV 8:36.8 2:15.1 43:16.8 1:24.7 37:33.6 1:33:07.2 Unattached
79 Dawn Taggart 14 21 F 5 FV 10:15.5 2:30.3 44:41.5 1:28.3 35:01.5 1:33:57.2 Cerist Triathlon Club
80 Jill Hillman 83 22 F 1 FVV 8:35.5 2:01.2 47:29.7 0:32.0 35:34.6 1:34:13.1 Unattached
81 Jaison Van Den Bosch 11 55 M 26 MSen 9:45.4 5:19.0 44:54.3 1:00.7 33:23.2 1:34:22.7 Unattached
82 Stewart Webb 5 56 M 16 MV 9:28.6 2:37.0 45:32.4 1:27.6 35:53.3 1:34:59.1 Brecon Triathlon Club
83 Dan Guest 94 57 M 27 MSen 8:22.8 3:13.8 45:39.0 2:11.7 35:46.9 1:35:14.5 Unattached
84 Beverley Smith 17 23 F 1 FSV 9:34.9 2:01.4 47:07.9 1:04.8 35:41.9 1:35:31.2 Unattached
85 Patrick Allen 127 58 M 28 MSen 7:37.4 4:28.4 44:59.3 1:27.5 37:39.4 1:36:12.0 Unattached
86 Karina Clifford 116 24 F 15 FSen 9:21.4 2:08.1 46:31.3 1:22.2 36:59.8 1:36:23.0 Aberystwyth University Tri Club
87 John Williams 4 59 M 29 MSen 13:00.7 2:23.5 45:34.5 2:10.7 33:25.7 1:36:35.2 Brecon Triathlon Club
88 Mark Morgan 50 60 M 12 MSV 11:09.2 3:56.5 45:13.7 2:32.0 34:31.5 1:37:23.1 Unattached
89 Malcolm Matthews 52 61 M 17 MV 8:48.5 1:45.4 49:16.7 1:07.7 36:34.6 1:37:33.1 Cerist Triathlon Club
90 Barbara Lilygreen 55 25 F 6 FV 10:01.9 3:00.3 48:20.7 0:55.6 35:21.1 1:37:39.8 Brecon Triathlon Club
91 Laura Ward 96 26 F 16 FSen 9:00.3 2:46.9 46:39.7 1:53.9 37:36.7 1:37:57.7 Unattached
92 Stephen Richards 32 62 M 18 MV 10:40.4 3:52.0 44:54.0 1:44.4 37:46.5 1:38:57.5 Unattached
93 Huw Evans 109 63 M 13 MSV 10:10.4 3:57.4 47:46.9 2:15.3 34:48.0 1:38:58.2 Unattached
94 Elwyn Jones 62 64 M 2 MVV 12:00.1 3:16.8 49:43.8 1:50.7 32:45.1 1:39:36.6 Cerist Triathlon Club
95 Kenneth Morris 49 65 M 19 MV 10:36.1 3:31.7 49:36.6 1:27.7 34:33.5 1:39:45.7 Unattached
96 Llinos Jones 65 27 F 17 FSen 8:31.0 3:41.3 48:10.9 1:23.2 38:36.4 1:40:22.9 Cerist Triathlon Club
97 Kathy Iffla 74 28 F 2 FSV 9:54.4 3:04.9 49:09.5 0:45.5 38:17.8 1:41:12.2 Unattached
98 Rhian Jones 68 29 F 3 FSV 14:08.3 3:06.8 45:47.3 3:09.9 35:32.5 1:41:44.9 Cerist Triathlon Club
99 Lucy Fay Cave-Browne-cave 118 30 F 18 FSen 8:49.4 2:50.2 51:12.4 1:07.8 37:52.7 1:41:52.7 Unattached
100 Elaine Rowlands 24 31 F 4 FSV 10:40.9 3:19.4 50:20.8 2:00.7 35:51.0 1:42:13.1 INTRtri
101 Thomas Gundry 92 66 M 30 MSen 9:17.4 4:37.3 44:48.4 1:34.6 44:04.7 1:44:22.5 Unattached
102 Terry Smith 18 67 M 1 M 70 ++ 12:54.6 4:12.2 45:40.3 0:51.6 40:45.7 1:44:24.8 Unattached
103 Ann Davies 130 32 F 5 FSV 12:22.1 1:19.0 46:49.3 1:51.2 43:40.2 1:46:01.9 Brecon Triathlon Club
104 Eurig Evans 107 68 M 3 MVV 14:06.8 4:30.0 50:33.7 2:47.1 34:33.5 1:46:31.3 Unattached
105 Mark Reading 36 69 M 20 MV 9:27.8 2:27.9 51:52.3 1:04.0 41:52.5 1:46:44.6 Cerist Triathlon Club
106 Imogen Hammond 91 33 F 19 FSen 13:20.3 4:04.0 51:15.4 1:00.6 39:10.1 1:48:50.6 Unattached
107 John Clarke 117 70 M 21 MV 11:47.8 4:35.3 56:08.0 1:38.6 34:53.7 1:49:03.5 Unattached
108 Team Jones 70 5 RT 5 Rly Team 18:39.8 2:33.2 54:32.0 1:08.1 32:54.5 1:49:47.8
109 Kim Jones 64 34 F 7 FV 9:11.5 3:13.6 49:12.5 1:27.6 48:42.5 1:51:47.9 INTRtri
110 Dinah Hazeldine 86 35 F 6 FSV 9:51.9 2:45.7 51:18.8 1:31.6 47:50.5 1:53:18.5 GOG Triathlon Club
111 Tom Cosson 115 71 M 22 MV 15:06.6 3:02.1 52:56.2 2:11.6 42:01.4 1:55:18.1 Unattached
112 Carys Drew 110 36 F 20 FSen 9:09.3 3:30.7 1:02:23.9 1:54.0 45:11.0 2:02:09.0 Unattached
113 Peter Norman 48 72 M 2 M 70 ++ 15:41.6 2:17.8 47:07.6 1:13.3 58:17.5 2:04:37.9 Wrecsam Tri Club
114 Lucy Hodson 81 37 F 7 FSV 13:23.5 5:57.5 1:10:35.5 1:58.8 42:36.5 2:14:32.0 Unattached
115 Team Benson 123 6 RT 6 Rly Team 13:00.0 1:09.5 1:12:03.3 1:04.3 48:33.0 2:15:50.4
116 Ian Stanley 16 73 M 4 MVV 17:11.5 4:28.9 1:05:27.5 1:15.3 48:06.0 2:16:29.3 Cerist Triathlon Club
117 Team Horne 80 7 RT 7 Rly Team 10:51.9 0:57.0 1:24:49.8 1:09.0 41:51.9 2:19:39.8
118 Team Hedgley 2 85 8 RT 8 Rly Team 15:48.6 0:52.0 1:38:54.2 1:22.6 31:04.7 2:28:02.4
119 Team Roberts 30 9 RT 9 Rly Team 9:09.6 0:48.0 1:38:05.3 1:27.0 52:17.6 2:41:47.7
DNF Martin Akehurst 129 M MV 8:37.1 1:51.8 39:53.3 1:16.6 Ystwyth CC
Overall Place Name Bib Number Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

 

What's My Time