Newborough Forest Races 3 & 4

 BSSF Results From All Races 2016 / 2017 Season

 

8 Dog Rig                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 John Carter 23:29.26 1 12:51.60 1 10:37.66 RNB 1
2 Mark Squires 24:55.34 2 13:39.11 2 11:16.23 RNB 2
                 
6 Dog Rig                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 Mary Carter 21:51.34 1 12:14.56 1 9:36.78 RNB 1
2 Jambo Smith 22:46.30 2 12:48.81 2 9:57.49 RNB 2
3 Kev Spooner 23:09.07 3 12:58.91 3 10:10.16 RNB 3
4 Sophie Blyth 26:48.63 4 14:44.83 4 12:03.80 RNB 4
5 Ems Hammersley 27:08.36 5 14:46.40 5 12:21.96 RNB 5
6 Vince King 28:27.45 6 15:36.89 6 12:50.56 RNB 6
                 
4 Dog Rig                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 Vickie Pullin 17:19.72 1 8:42.19 1 8:37.53    
2 Robert McMillan 19:13.94 2 9:37.43 2 9:36.51    
3 Gareth Bowyer 19:46.14 3 9:54.93 3 9:51.21 RNB 1
4 Jessica Wright 24:44.69 4 12:33.92 4 12:10.77 RNB 2
5 Mel Hannam 29:20.60 5 13:51.36 5 15:29.24 RNB 3
6 Jamie Davis 40:51.38 6 20:21.36 6 20:30.02    
                 
4 Dog Rig Junior                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 Shauna Ward 52:57.01 1 34:26.72 1 18:30.29 RNB 1
                 
3 Dog Rig                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 John Carter 19:27.80 1 9:49.43 1 9:38.37    
2 Jambo Smith 20:04.05 2 10:04.89 2 9:59.16    
3 Mark Squires 25:35.48 3 12:43.75 3 12:51.73 RNB 1
4 Sharon Grocock 27:02.92 4 12:55.56 5 14:07.36 RNB 2
5 Joe Simpson 27:54.01 5 13:55.80 4 13:58.21 RNB 3
                 
2 Dog Scooter                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 Mark Mazzucca 18:16.29 1 9:03.10 1 9:13.19    
2 Ben Peters 19:57.16 2 10:02.99 2 9:54.17    
3 Vickie Pullin 21:46.68 3 10:30.00 4 11:16.68 RNB 1
4 James Bruckel 22:09.96 4 11:10.21 3 10:59.75    
5 Claire Spencer 24:23.65 5 11:51.41 5 12:32.24    
6 Colin Spalding 24:51.61 6 12:17.75 6 12:33.86 RNB 2
7 Daniel Wagstaff 29:29.19 7 14:30.58 7 14:58.61    
                 
2 Dog Rig                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 Mark Squires 27:16.80 1 13:24.79 1 13:52.01 RNB 1
2 Vince King 29:45.84 2 14:29.07 2 15:16.77    
3 Paul Robins 38:02.64 3 18:16.75 3 19:45.89 RNB 2
                 
1 Dog Scooter                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 Charlie Brecknell 22:32.07 1 11:38.32 1 10:53.75    
2 Bethan Fitzgerald 22:59.05 3 11:52.36 2 11:06.69    
3 Scott Bell 23:17.17 4 11:54.31 3 11:22.86    
4 Simon Lamen 23:51.09 2 11:45.13 6 12:05.96    
5 Colin Spalding 23:59.23 5 12:04.05 5 11:55.18    
6 Trevor Milford 24:27.33 6 12:39.69 4 11:47.64    
7 Jambo Smith 30:35.53 8 15:11.36 7 15:24.17 RNB 1
8 Przemyslaw Waclewek 32:21.45 7 14:47.98 8 17:33.47    
                 
Bike-Jor Men                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 Daniel Fitzgerald 19:43.86 1 9:58.14 1 9:45.72    
2 James Leonard 20:01.45 2 10:07.10 2 9:54.35    
3 Paul Chandler 20:38.98 3 10:30.59 3 10:08.39    
4 Colin Spalding 21:30.89 5 11:08.45 4 10:22.44    
5 Ben Peters 21:53.00 4 10:48.12 5 11:04.88    
6 Mike Walker 24:18.78 6 12:11.63 6 12:07.15    
                 
Bike-Jor Veteran Men                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 Charlie Brecknell 18:04.80 1 9:03.52 1 9:01.28    
2 Mike Stone 18:58.26 2 9:13.34 3 9:44.92    
3 Tim Ellis 19:09.82 3 9:39.83 2 9:29.99    
4 Jason Pascoe 20:36.28 5 10:41.78 4 9:54.50    
5 Gareth Bowyer 20:54.72 4 10:24.17 5 10:30.55    
6 Mark Swiffen 22:10.23 7 10:56.54 6 11:13.69    
7 Alan Sherwin 22:24.49 6 10:55.99 7 11:28.50    
8 James Harewood 30:07.85 8 16:13.96 8 13:53.89    
                 
BIke-Jor Women                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 Vickie Pullin 17:49.56 1 8:56.75 1 8:52.81    
2 Claire Spencer 21:54.83 2 10:54.62 2 11:00.21    
3 Ellyn Freitas Camacho 24:35.96 3 11:36.64 3 12:59.32    
4 Emily Thomas 26:23.98 4 13:05.67 4 13:18.31    
                 
Bike-Jor Veteran Women                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 Chantelle Goddard-Jones 20:52.88 1 10:57.71 1 9:55.17    
2 Cushla Lamen 22:23.18 2 11:01.22 2 11:21.96    
3 Anna Williams 51:52.11 3 26:00.31 3 25:51.80 RNB 1
                 
Cani-Cross Women                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 Sarah Pepper 30:34.89 1 15:15.55 1 15:19.34    
2 Kate Nicholas 31:24.84 2 15:48.47 2 15:36.37    
3 Lucy Matthews 31:42.08 3 16:01.02 3 15:41.06    
4 Natasha Susnik 32:34.61 4 16:22.60 4 16:12.01    
5 Chantel Clark 33:36.79 5 16:41.90 5 16:54.89    
6 Anna Backhaus 37:27.01 6 18:05.88 6 19:21.13    
7 Agata Aleksandr Zaremba 38:48.32 7 19:19.38 7 19:28.94    
8 Coco Robertson-Riley 40:44.50 8 19:35.83 8 21:08.67    
9 Sabina Dunkling 44:11.29 10 22:46.51 9 21:24.78    
10 Emily Thomas 52:24.27 11 26:28.55 10 25:55.72    
11 Ellyn Freitas Camacho 19:57.46 9 19:57.46        
                 
Cani-Cross Veteran Women                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 Kim Mazzucca 27:25.75 1 13:45.51 1 13:40.24    
2 Elaine Sherwin 28:49.91 2 14:23.78 2 14:26.13    
3 Susie Tawney 30:05.21 3 15:17.11 3 14:48.10    
4 Claire Williams 33:51.26 4 16:28.20 4 17:23.06    
5 Mandy Williams 37:13.95 5 18:51.77 5 18:22.18    
6 Angharad Woodall 52:25.01 6 25:50.13 6 26:34.88    
7 Sarah Harewood 48:18.95 7 48:18.95        
                 
Cani-Cross Men                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 Ben Robinson 25:55.50 1 12:55.25 1 13:00.25    
2 Robert Russell 29:47.54 2 14:51.37 2 14:56.17    
3 Mike Walker 34:01.69 3 17:13.71 3 16:47.98    
4 Przemyslaw Waclawek 34:35.55 4 17:29.70 4 17:05.85    
5 Paul Chandler 36:14.64 5 17:50.26 5 18:24.38    
                 
Cani-Cross Veteran Men                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 Tim Ellis 27:22.87 1 13:39.08 1 13:43.79    
2 Jason Pascoe 28:13.73 2 13:57.47 2 14:16.26    
3 Matthew Robinson 29:20.14 4 14:42.02 3 14:38.12    
4 Mike Stone 31:42.36 5 15:45.44 4 15:56.92    
5 James Harewood 34:04.25 6 17:13.12 5 16:51.13    
6 Huw Owen 14:41.40 3 14:41.40        
                 
Cani-Cross Junior Women                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 Emily Hampton 38:44.75 1 19:33.58 1 19:11.17    
                 
Cani-Cross Junior Men 10-14                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 Kyran Peters 15:56.10 2 8:15.21 1 7:40.89    
2 Johnathon Ingram 16:07.48 1 7:52.07 2 8:15.41    
                 
Cani-Cross Junior Men 7-10                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 Logan Bell 21:12.79 1 11:06.98 1 10:05.81    
2 Bob Carter 22:19.89 2 11:45.12 2 10:34.77    
                 
2 Dog Rig Junior 12-14                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 Max McMillan 18:07.13 1 5:48.80 1 12:18.33    
                 
1 Dog Rig Junior 8-12                
Position Name Total Time Race 3 Place Race 3 Time Race 4 Place Race 4 Time RNB RNB Place
1 Kyran Peters 15:17.55 1 7:49.20 2 7:28.35    
2 George Carter 16:06.34 2 8:54.19 1 7:12.15 RNB 1

 

 

 

What's My Time