Dundee Aquathlon

 

This is a sortable and searchable table.

When browsing with a mobile device, you can slide the page to show all the data.

Provisional Results

If there are any queries then please do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Downloadable Results Now Available

 

Dundee Univeristy Aquathlon
Overall Place Name Bib No Gender Gender Place Category CategoryPlace Swim Time Run to T1 Time T1 Time Run Time Finish Time Club
1 Kristof Anheuer 1 M 1 M Sen 1 9:19.4 0:18.2 0:20.4 17:45.1 27:43.3 St Andrews University Triathlon Club
2 Duncan Chedburn 9 M 2 M Sen 2 10:18.7 0:21.7 0:25.5 18:01.0 29:07.0 Unattached
3 Marcus Ingram 8 M 3 M Sen 3 10:08.8 0:19.8 0:26.1 18:48.9 29:43.9 Strathclyde University Triathlon Club
4 Sam Mason 18 M 4 M Sen 4 10:49.1 0:21.0 0:40.4 18:20.9 30:11.6 St Andrews University Triathlon Club
5 Shaun O'Donnell 13 M 5 M Sen 5 10:26.6 0:19.9 0:26.7 19:10.2 30:23.8 Stirling Triathlon Club
6 Ruaraidh Wells 19 M 6 M Sen 6 11:08.5 0:17.8 0:20.3 18:43.0 30:29.8 Glasgow University Triathlon Club
7 Marcus Taylor 10 M 7 M Sen 7 10:57.7 0:18.4 0:16.9 19:11.3 30:44.5 East Fife Triathlon Club
8 Hendrik Walter 12 M 8 M Sen 8 10:32.0 0:17.8 0:11.8 20:15.1 31:17.0 TCO Die Baren
9 Philip Carroll 5 M 9 M Sen 9 9:42.3 0:21.3 0:23.4 21:09.0 31:36.2 Glasgow University Triathlon Club
10 Nathan Thomson 22 M 10 M Sen 10 10:58.2 0:20.5 0:24.0 19:57.7 31:40.6 Unattached
11 Euan Rose 6 M 11 M Sen 11 10:34.5 0:20.0 0:24.0 20:27.0 31:45.8 Glasgow University Triathlon Club
12 Guillermo Zamora 32 M 12 M Sen 12 12:23.6 0:20.7 0:15.6 18:58.0 31:58.2 Strathclyde University Triathlon Club
13 Liam Goldie 16 M 13 M Sen 13 10:29.5 0:21.4 0:24.7 20:57.8 32:13.6 Unattached
14 Katie Shiel-Rankin 11 F 1 F Sen 1 11:09.8 0:21.1 0:21.2 20:32.5 32:24.8 Unattached
15 Andrew Poole 47 M 14 M Sen 14 11:38.4 0:19.0 1:01.8 19:30.1 32:29.5 Glenrothes Triathlon Club
16 William Smith 30 M 15 M Sen 15 13:01.9 0:19.1 0:16.3 19:24.4 33:01.8 Strathclyde University Triathlon Club
17 Craig MacDonald-French 36 M 16 M Sen 16 12:36.1 0:21.6 0:14.8 19:54.9 33:07.6 Strathclyde University Triathlon Club
18 David Milroy 50 M 17 M Vet 1 13:00.8 0:19.3 0:59.2 18:53.4 33:12.9 Unattached
19 John Dunse 45 M 18 M Sen 17 12:42.1 0:19.9 0:55.9 20:06.9 34:05.0 Unattached
20 Eilidh Smyth 20 F 2 F Sen 2 12:32.9 0:20.5 0:19.5 21:08.3 34:21.4 East Fife Triathlon Club
21 Christopher Kyte 33 M 19 M Sen 18 13:02.3 0:21.0 0:28.0 20:30.1 34:21.6 St Andrews University Triathlon Club
22 Hugh Franklin 27 M 20 M Sen 19 12:29.5 0:20.3 1:07.0 20:35.6 34:32.6 St Andrews University Triathlon Club
23 Olivia Burridge 7 F 3 F Sen 3 10:32.9 0:19.5 0:50.9 22:53.5 34:37.0 Aberdeen University Triathlon Club
24 Andrew McCrone 15 M 21 M Sen 20 10:28.9 0:25.6 0:44.4 23:02.2 34:41.4 Unattached
25 Andrew Leech 64 M 22 M Sen 21 14:28.5 0:19.6 1:06.5 18:48.7 34:43.5 Dundee Hawkhill Harriers
26 Madeleine Bell 48 F 4 F Sen 4 13:29.6 0:18.7 0:47.3 20:11.3 34:47.2 Unattached
27 Robert Sellar 55 M 23 M Sen 22 14:34.1 0:18.8 0:44.8 19:28.8 35:06.7 St Andrews University Triathlon Club
28 Ben Sharp 23 M 24 M Sen 23 12:21.9 0:21.8 0:27.8 22:03.5 35:15.2 Unattached
29 Findlay Dougall 41 M 25 M Sen 24 11:50.6 0:21.6 1:21.3 21:43.7 35:17.4 Unattached
30 Emily Erlenbach 24 F 5 F Sen 5 12:42.8 0:22.3 0:52.0 21:39.0 35:36.3 St Andrews University Triathlon Club
31 Hanna Ward-Penny 38 F 6 F Sen 6 13:32.4 0:21.3 0:45.8 21:09.1 35:48.7 Unattached
32 Patrick Duncan 75 M 26 M Sen 25 14:16.6 0:20.5 0:41.0 20:46.6 36:04.8 Unattached
33 Andrew MacDonald 2 M 27 M Sen 26 10:25.3 0:24.3 1:10.2 24:21.7 36:21.7 Unattached
34 Lee Parker 34 M 28 M Sen 27 13:58.1 0:19.4 0:39.5 21:25.2 36:22.3 St Andrews University Triathlon Club
35 Derek Halley 51 M 29 M SVet 1 14:51.5 0:18.6 0:16.3 21:03.8 36:30.3 Perth Triathlon Club
36 Cameron Muir 74 M 30 M Sen 28 16:19.3 0:19.4 0:50.0 19:05.3 36:34.3 Dundee University Triathlon Club
37 Kerrie Walker 17 F 7 F Sen 7 11:29.0 0:22.0 0:23.0 24:27.2 36:41.5 Glasgow University Triathlon Club
38 Gillian Sangster 21 F 8 F Vet 1 13:44.1 0:23.7 0:22.4 22:14.4 36:44.8 Monifieth Triathlon Club
39 Adrian Wood 46 M 31 M Vet 2 15:00.3 0:21.3 0:36.1 20:49.8 36:47.8 Unattached
40 Emma Donaldson 35 F 9 F Sen 8 12:38.0 0:23.0 0:26.4 23:25.5 36:53.1 Monifieth Triathlon Club
41 Hector Lancaster 77 M 32 M Sen 29 15:47.6 0:20.6 0:45.2 20:23.2 37:16.8 Unattached
42 Marja-Liisa Kitacheva 26 F 10 F Sen 9 12:38.3 0:24.1 1:28.4 23:20.4 37:51.5 Aberdeen University Triathlon Club
43 Brian Tong 58 M 33 M Sen 30 14:24.7 0:19.0 1:06.3 22:06.9 37:57.1 St Andrews University Triathlon Club
44 Owen Young 65 M 34 M Sen 31 15:33.5 0:24.1 1:04.9 20:59.1 38:01.8 Dundee University Triathlon Club
45 Alec McGregor 52 M 35 M Sen 32 13:25.2 0:23.0 1:02.3 23:26.3 38:16.9 Strathclyde University Triathlon Club
46 Miriam Veenhuizen 42 F 11 F Sen 10 14:23.1 0:18.8 0:45.5 22:51.1 38:18.9 St Andrews University Triathlon Club
47 Helen Jackson 69 F 12 F Sen 11 12:41.1 0:21.0 0:28.0 25:01.9 38:32.2 Dundee University Triathlon Club
48 Nicola Bishop 39 F 13 F Sen 12 13:20.5 0:23.9 0:21.2 24:37.0 38:42.7 Stirling Triathlon Club
49 Isabella West 28 F 14 F Sen 13 12:39.7 0:24.4 1:02.3 24:44.8 38:51.4 Unattached
50 Lily Clarke 61 F 15 F Sen 14 16:24.0 0:20.5 0:26.6 21:48.4 38:59.8 St Andrews University Triathlon Club
51 Kathy Roberston 44 F 16 F Vet 2 14:16.1 0:24.0 0:25.0 24:07.2 39:12.4 Monifieth Triathlon Club
52 Maire Brace 76 F 17 F Sen 15 14:25.1 0:23.3 1:02.0 23:38.5 39:29.1 St Andrews University Triathlon Club
53 Paul Dobra 25 M 36 M Sen 33 12:31.4 0:26.3 0:52.8 25:42.8 39:33.5 St Andrews University Triathlon Club
54 Charlotte Benkowitz 49 F 18 F Sen 16 13:43.5 0:23.4 0:56.1 24:31.9 39:35.0 Aberdeen University Triathlon Club
55 Katie Gane 66 F 19 F Sen 17 14:24.1 0:21.8 0:48.9 24:02.6 39:37.6 Glasgow University Triathlon Club
56 Alexander McIntosh 73 M 37 M Sen 34 14:57.5 0:19.8 1:01.5 23:33.7 39:52.7 Dundee University Triathlon Club
57 Olivia Churchfield 54 F 20 F Sen 18 14:52.4 0:22.2 0:56.1 23:48.8 39:59.7 St Andrews University Triathlon Club
58 Ross McArthur 78 M 38 M Sen 35 16:05.5 0:20.0 1:16.2 22:21.8 40:03.8 St Andrews University Triathlon Club
59 Lewis Dobie 82 M 39 M Sen 36 16:58.4 0:20.8 1:03.5 21:42.4 40:05.3 Dundee University Triathlon Club
60 Chloe MacKintosh 37 F 21 F Sen 19 13:40.8 0:19.3 1:06.5 25:07.6 40:14.6 St Andrews University Triathlon Club
61 Patrick Schrempf 57 M 40 M Sen 37 14:24.9 0:18.9 1:07.3 24:41.9 40:33.3 St Andrews University Triathlon Club
62 Ian Clark 62 M 41 M SVet 2 16:06.5 0:25.0 0:29.2 23:46.1 40:47.0 Dumfries & Galloway Triathlon Club
63 Lesley Dorman 60 F 22 F Vet 3 15:27.8 0:23.7 0:35.6 25:05.7 41:33.1 Unattached
64 Dylan Simpson 79 M 42 M Sen 38 17:08.9 0:21.5 1:40.4 22:59.6 42:10.7 Unattached
65 Rebecca Elisa 71 F 23 F Sen 20 16:29.0 0:24.9 1:09.5 24:22.0 42:25.7 Unattached
66 Ian Faux 68 M 43 M Sen 39 15:39.4 0:20.3 0:50.4 25:50.6 42:40.9 Glasgow University Triathlon Club
67 David Grant 72 M 44 M Sen 40 16:26.8 0:19.7 1:17.3 24:37.8 42:41.9 Dundee University Triathlon Club
68 Eilidh Harbison 53 F 24 F Sen 21 14:38.0 0:21.4 0:54.6 27:06.8 43:01.0 St Andrews University Triathlon Club
69 Chloe Leygnac 59 F 25 F Sen 22 16:17.8 0:24.1 1:13.7 25:44.8 43:40.6 Strathclyde University Triathlon Club
70 Rebecca Grattage 70 F 26 F Sen 23 16:15.0 0:23.7 1:32.8 26:54.7 45:06.4 St Andrews University Triathlon Club
71 Ross Heenan 80 M 45 M Sen 41 16:53.7 0:20.2 1:18.2 26:41.7 45:14.1 St Andrews University Triathlon Club
72 Jessica Fennell 67 F 27 F Sen 24 16:29.7 0:21.5 0:59.1 28:00.9 45:51.4 Unattached
73 Adele Champion 87 F 28 F Sen 25 20:48.5 0:28.1 1:24.3 24:10.7 46:51.8 Montrose Triathlon Club
74 Lorna Drummond 81 F 29 F Vet 4 18:20.8 0:27.1 1:40.3 26:48.6 47:17.0 Unattached
75 Anna Bobak 63 F 30 F Sen 26 16:46.7 0:24.9 0:44.0 30:04.7 48:00.5 Stirling Triathlon Club
76 Jim Paton 85 M 46 M Vin 1 19:32.4 0:29.5 1:41.0 28:14.7 49:57.7 M3 Triathlon Club
77 Rhanna Rankin 84 F 31 F Sen 27 18:08.3 0:25.2 0:46.0 33:32.0 52:51.8 St Andrews University Triathlon Club
78 Samantha Dixon 88 F 32 F Sen 28 22:07.0 0:32.2 1:07.5 30:09.0 53:56.1 STAART
79 Yvonne Laird 83 F 33 F Sen 29 22:12.4 0:32.8 1:06.7 30:11.8 54:03.9 STAART
DNF Brooke Gillies 4 F F Sen 10:08.3 0:20.1 0:28.7 Monifieth Triathlon Club
Overall Place Name Bib No Gender Gender Place Category CategoryPlace Swim Time Run to T1 Time T1 Time Run Time Finish Time Club

 

What's My Time