Helix Novice Adult & TriStars Duathlon

 

This is a sortable and searchable table.

When browsing with a mobile device, you can slide the page to show all the data.

Provisional Results, if there are any queries then please do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Full downloadable results with Split Rankings.

 

Adult

The Helix Duathlon
Place Name Bib No Gender Place Gender AG Place Age Group Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Chip Time Club
1 David Holgate 128 1 M 1 MSen 12:22.5 0:23.9 21:49.6 0:21.7 9:34.4 44:32.2 Dunfermline Cyc
2 Ross Crombie 88 2 M 1 MV40 11:53.0 0:29.1 22:17.1 0:27.4 9:46.0 44:52.9 Grangemouth Tri
3 Peter Faulks 105 3 M 2 MV40 12:17.4 0:35.7 21:37.1 0:20.9 10:31.1 45:22.4 Unattached
4 Ewan Taylor 86 4 M 3 MV40 12:35.0 0:28.1 22:12.1 0:20.3 10:16.5 45:52.1 Grangemouth Tri
5 Euan Hogarth 119 5 M 4 MV40 12:35.3 0:36.8 21:47.5 0:24.2 10:56.7 46:20.7 Unattached
6 Ewan Stewart 102 6 M 5 MV40 13:45.0 0:31.5 22:55.3 0:20.0 10:03.6 47:35.5 Grangemouth Tri
7 Mark Sutherland 136 7 M 6 MV40 12:18.1 0:40.2 25:01.3 0:24.2 9:30.7 47:54.8 Unattached
8 William Caldwell 97 8 M 7 MV40 13:37.4 0:19.0 23:59.1 0:18.5 10:49.4 49:03.6 Unattached
9 Cris Kallus 117 9 M 2 MSen 13:51.3 0:38.6 23:27.2 0:33.1 10:47.5 49:17.9 Unattached
10 Tony Higgins 91 10 M 8 MV40 12:36.3 1:21.5 24:57.3 0:43.7 9:52.6 49:31.6 Unattached
11 Alastair Hanley 121 11 M 9 MV40 13:55.0 0:39.3 23:49.8 0:29.6 10:56.2 49:50.1 Unattached
12 Graeme Brown 123 12 M 10 MV40 14:05.6 0:31.8 23:20.9 0:27.6 11:25.5 49:51.5 Unattached
13 Duncan Short 125 13 M 11 MV40 15:20.6 0:13.5 22:38.1 0:10.3 11:54.0 50:16.6 Grangemouth Tri
14 Linda Lucey 99 1 F 1 FV50 13:43.6 0:16.8 25:03.4 0:15.6 10:57.1 50:16.7 Grangemouth Tri
15 Fiona MacFarlane 124 2 F 1 FSen 13:43.9 0:33.1 25:17.3 0:28.0 10:35.9 50:38.4 Grangemouth Tri
16 Richard McCulloch 87 14 M 3 MSen 14:46.8 0:44.3 22:26.5 0:33.2 12:12.5 50:43.5 Grangemouth Tri
17 Stuart Leitch 101 15 M 4 MSen 14:42.1 0:21.7 23:13.0 0:19.3 12:25.2 51:01.5 Unattached
18 Christina MacKenzie 106 3 F 2 FSen 15:34.2 0:28.7 23:28.4 0:26.1 11:47.5 51:45.1 Unattached
19 Fraser Wilson 120 16 M 12 MV40 12:40.1 1:06.9 27:51.3 0:18.5 10:10.3 52:07.3 Unattached
20 Douglas Hill 127 17 M 1 MV50 13:08.9 0:20.3 28:39.0 0:21.7 9:37.9 52:07.9 RTC Warriors
21 David Balshaw 130 18 M 5 MSen 15:15.0 0:29.1 23:24.5 0:20.2 12:41.2 52:10.2 Unattached
22 Craig Smith 94 19 M 13 MV40 13:27.7 0:22.4 27:45.3 0:21.4 10:55.8 52:52.9 Unattached
23 Norman Lucey 84 20 M 2 MV50 16:32.5 0:16.4 24:25.9 0:12.8 11:31.7 52:59.5 Grangemouth Tri
24 Andrew Littlejohn 135 21 M 6 MSen 14:44.9 0:17.3 25:51.5 0:48.7 11:54.0 53:36.4 Unattached
25 David Inglis 131 22 M 3 MV50 18:17.0 0:23.4 20:46.5 0:17.7 14:17.3 54:02.2 Team Dillon
26 Iain Taylor 122 23 M 14 MV40 14:43.8 0:26.7 27:19.9 0:22.7 11:12.2 54:05.4 Unattached
27 Liam Mills 116 24 M 15 MV40 14:44.1 0:35.1 27:08.8 0:13.1 11:51.6 54:32.9 GRC Tri
28 Alan Paton 110 25 M 16 MV40 15:29.6 0:54.2 26:10.0 0:39.6 12:05.9 55:19.4 Unattached
29 Elizabeth Cole 134 4 F 3 FSen 15:35.8 0:30.8 28:14.4 0:15.4 12:05.3 56:41.9 Unattached
30 Elaine Jackson 118 5 F 4 FSen 18:35.3 0:37.8 22:54.3 0:29.4 14:45.0 57:22.0 Unattached
31 Craig Duncan 115 26 M 17 MV40 17:19.6 0:53.1 25:02.9 0:54.8 14:04.3 58:14.9 Unattached
32 David Anderson 82 27 M 18 MV40 17:41.2 0:23.2 26:23.6 0:16.1 13:31.0 58:15.4 Unattached
33 Leslie Makin 100 28 M 19 MV40 16:03.6 0:23.3 29:43.1 0:24.0 12:28.1 59:02.2 Grangemouth Tri
34 Jennifer Niblo 93 6 F 5 FSen 17:09.5 0:22.0 28:43.9 0:23.5 12:25.7 59:04.8 Unattached
35 Michael Stewart 90 29 M 20 MV40 16:27.6 0:23.5 28:53.8 0:16.8 13:11.1 59:13.1 Unattached
36 Paul Martin 107 30 M 21 MV40 17:24.3 0:48.3 28:31.2 0:30.2 13:08.7 1:00:22.8 Falkirk Victori
37 Thea De Joode 104 7 F 6 FSen 17:15.3 0:26.6 29:27.1 0:19.7 13:18.2 1:00:47.0 Unattached
38 Laura Forbes 133 8 F 7 FSen 17:41.3 0:24.5 28:56.2 0:24.0 15:04.1 1:02:30.3 Grangemouth Tri
39 Mhairi Clare Meek 89 9 F 8 FSen 17:24.1 0:30.3 30:35.4 0:31.3 13:33.4 1:02:34.6 Unattached
40 Erika Cooper 108 10 F 1 FV40 17:43.0 0:36.0 29:59.0 0:44.5 13:44.5 1:02:47.2 Unattached
41 Joanne Carroll 109 11 F 2 FV40 17:42.9 0:31.2 30:03.3 0:26.0 14:04.2 1:02:47.7 Unattached
42 Lee Paton 111 12 F 3 FV40 17:44.5 1:29.5 29:03.4 1:02.0 13:47.7 1:03:07.2 Unattached
43 Alan Gordon 98 31 M 7 MSen 19:17.3 0:38.0 29:43.3 0:24.1 13:33.5 1:03:36.3 Unattached
44 William McRae 126 32 M 22 MV40 18:00.5 0:44.9 33:14.5 0:26.0 15:11.5 1:07:37.6 Unattached
45 Louise Kennedy 92 13 F 9 FSen 19:54.1 0:59.4 30:59.7 0:47.2 15:41.3 1:08:21.9 Grangemouth Tri
46 Eleanor Paterson 95 14 F 4 FV40 19:17.0 0:49.9 35:17.7 0:27.2 15:24.6 1:11:16.6 Unattached
47 Fiona Neave 103 15 F 10 FSen 17:15.1 0:27.8 40:18.8 0:19.0 13:24.0 1:11:44.9 Unattached
48 Ann McGovern 129 16 F 2 FV50 20:07.5 0:27.4 34:15.1 0:34.7 16:20.8 1:11:45.6 Jog Scotland
49 Louise Noon 96 17 F 11 FSen 19:16.2 0:48.4 38:48.8 0:19.3 14:07.2 1:13:20.1 Unattached
Place Name Bib No Gender Place Gender AG Place Age Group Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Chip Time Club

TriStar Start

Boys

TriStar Start Boys
Overall Place Name Bib No Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Brodie Duncan 7 2:06.4 0:22.6 3:41.9 0:12.7 0:38.5 7:02.2 Unattached
2 Kyle Whiteford 1 2:28.0 0:19.0 3:32.5 0:10.9 0:40.6 7:11.3 Clydesdale Colts
3 Gregg Kennedy 4 2:19.2 0:18.7 3:52.1 0:13.9 0:51.8 7:35.8 Unattached
4 Bailey Chohan 8 2:25.5 0:31.1 4:21.4 0:11.5 0:45.7 8:15.5 Unattached
5 Finlay McClymont 6 2:09.1 0:21.7 5:02.2 0:12.8 0:42.9 8:28.8 Unattached
6 Rory Leitch 5 3:04.1 0:26.7 4:43.9 0:12.5 0:54.6 9:22.0 Unattached
Overall Place Name Bib No Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

Girls

TriStar Start Girls
Overall Place Name Bib No Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Kirsty Johnston 2 2:14.6 0:17.5 3:43.9 0:10.1 0:39.6 7:05.9 Unattached
2 Aimee Cameron 9 2:23.0 0:16.4 3:38.3 0:10.3 0:43.4 7:11.7 Unattached
3 Eva Murphy 3 2:31.2 0:23.7 4:10.1 0:13.0 0:44.9 8:03.1 Fleet Feet Tristars
4 Eilish McFarlane 10 2:20.0 0:29.7 4:27.4 0:10.8 0:44.6 8:12.5 Grangemouth Triathlon Clu
5 Niamh McFarlane 11 2:32.0 0:27.5 5:17.5 0:17.0 0:49.0 9:23.2 Unattached
Overall Place Name Bib No Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

TriStar 1

Boys

TriStar 1 Boys
Overall Place Name Bib No Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Alex Read 20 4:02.3 0:17.4 8:25.5 0:11.2 1:58.9 14:55.4 Unattached
2 Arron Crombie 16 4:12.2 0:20.5 9:03.7 0:10.2 2:08.7 15:55.6 Grangemouth Triathlon Clu
3 Zico Field 40 4:09.2 0:17.9 9:24.1 0:13.3 2:05.6 16:10.3 Unattached
4 Idris Benwell 22 4:21.2 0:19.6 9:19.1 0:13.2 2:23.0 16:36.3 Grangemouth Triathlon Clu
5 Duncan Cameron 26 4:06.6 0:16.1 9:39.4 0:15.2 2:37.3 16:54.7 Grangemouth Triathlon Clu
6 Gregor Murphy 19 4:53.5 0:24.2 10:35.2 0:13.7 2:16.1 18:22.9 Deeside Thistle Cycling C
7 Jasper Morrison 29 4:19.9 0:17.4 11:23.7 0:10.9 2:11.4 18:23.5 Unattached
8 Henry Crossley 25 4:35.8 0:29.6 11:13.8 0:11.6 2:15.1 18:46.1 Stirling Triathlon Club
9 Jack Mason 39 4:18.7 0:18.8 12:10.7 0:14.0 2:08.1 19:10.4 Unattached
10 Finlay Davidson 31 4:53.2 0:18.7 11:53.6 0:11.9 2:32.5 19:50.1 Unattached
11 Elliot Chohan 34 4:47.0 0:25.6 11:55.2 0:12.5 2:30.3 19:50.8 Unattached
12 Hayden Wallace 41 4:43.1 0:32.8 19:10.5 0:13.8 2:17.1 26:57.4 Unattached
Overall Place Name Bib No Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

Girls

TriStar 1 Girls
Overall Place Name Bib No Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Alana Kerr 23 4:14.1 0:17.4 9:06.2 0:11.5 2:14.0 16:03.5 Stirling Triathlon Club
2 Katie Bennie 28 4:16.2 0:19.1 10:51.6 0:11.2 2:11.9 17:50.1 Unattached
3 Loren Stewart 38 4:49.8 0:20.7 10:22.9 0:12.1 2:22.9 18:08.6 Stirling Triathlon Club
4 Rhiannon Millar 30 4:53.1 0:15.5 10:26.0 0:11.4 2:25.0 18:11.2 Unattached
5 Millie Simpson 27 4:59.5 0:19.5 10:48.6 0:13.4 2:25.3 18:46.5 Grangemouth Triathlon Clu
6 Arwen Kennedy 32 4:26.1 0:20.8 11:52.4 0:11.3 2:04.9 18:55.7 Grangemouth
7 Ella Nicholson 37 4:48.1 0:27.1 11:17.7 0:13.4 2:12.1 18:58.6 Unattached
8 Millie Carroll 35 5:20.5 0:19.8 11:15.1 0:11.6 2:25.2 19:32.4 Clydesdale Colts
9 Ava Mochrie 36 4:43.7 0:24.5 13:27.4 0:11.0 2:10.3 20:57.0 Unattached
10 Ava Paterson 24 4:52.3 0:24.6 13:33.9 0:09.7 2:33.2 21:33.9 Unattached
11 Hannah Lothian 18 5:53.8 0:22.5 15:08.9 0:12.8 2:57.3 24:35.4 Grangemouth Triathlon Clu
12 Katie Sutherland 33 6:10.8 0:24.8 15:06.2 0:17.0 3:07.6 25:06.6 Unattached
Overall Place Name Bib No Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

TriStar 2

Boys

TriStar 2 Boys
Overall Place Name Bib No Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Cameron Kerr 53 3:32.4 0:11.8 12:05.3 0:09.3 2:44.0 18:42.9 Stirling Triathlon Club
2 Ivan Ramsay 46 3:45.8 0:13.5 12:42.3 0:09.5 2:35.2 19:26.5 Grangemouth Triathlon Clu
3 Corey Whiteford 47 3:49.5 0:12.5 12:39.0 0:09.5 2:52.4 19:43.0 Fusion Triathlon Club
4 Fergus Currie 52 3:36.7 0:16.5 13:33.8 0:11.5 2:49.0 20:27.6 Fusion Triathlon Club
5 Matthew Ross 50 3:59.1 0:17.1 13:34.5 0:09.7 3:23.1 21:23.6 Grangemouth Triathlon Clu
6 Matthew Cameron 60 3:55.7 0:15.9 13:42.4 0:11.7 3:34.1 21:40.1 Stirling Triathlon Club
7 Roddy Johnston 51 4:01.2 0:16.9 15:23.3 0:10.7 3:13.0 23:05.2 Stirling Triathlon Club
8 Thomas Simpson 62 4:25.6 0:16.7 15:00.5 0:12.9 3:32.9 23:28.8 Pentland Triathletes
9 Rory Davidson 59 4:47.9 0:16.1 16:20.2 0:12.9 3:26.4 25:03.8 Unattached
10 Jospeh Kallow 56 4:19.4 0:20.1 16:51.7 0:13.3 3:27.0 25:11.7 Unattached
Overall Place Name Bib No Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

Girls

TriStar 2 Girls
Overall Place Name Bib No Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Maya Millar 57 3:44.0 0:20.6 14:25.8 0:10.1 2:59.7 21:40.4 Pitreavie Aac
2 Anna MacKinnon 58 3:59.8 0:19.5 14:12.2 0:09.8 3:00.9 21:42.3 Unattached
3 Alexandra Ross 49 4:05.8 0:16.8 14:33.9 0:12.4 3:03.9 22:12.9 Grangemouth Triathlon Clu
4 Danni McNamara 63 4:16.6 0:20.7 16:03.5 0:11.6 3:28.4 24:20.9 Falkirk Harriers
5 Julie Hogg 61 4:36.9 0:21.1 15:39.2 0:09.9 3:35.7 24:23.0 Unattached
6 Megan Newlands 55 5:03.5 0:19.8 15:48.3 0:11.7 3:47.8 25:11.2 Grangemouth Triathlon Clu
7 Abbie Cross 65 4:00.7 0:26.2 21:27.8 0:13.1 2:59.5 29:07.5 Unattached
8 Charlotte Makin 54 5:24.1 0:23.8 20:24.1 0:13.8 4:37.3 31:03.3 Grangemouth Triathlon Clu
Overall Place Name Bib No Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

TriStar 3

Boys

TriStar 3 Boys
Overall Place Name Bib No Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Ben Gavigan 73 8:03.1 0:16.3 13:29.3 0:11.3 4:52.3 26:52.5 Grangemouth Triathlon Clu
2 Callan Hogarth 76 6:52.7 0:20.4 15:51.4 0:14.0 4:02.3 27:21.0 Unattached
3 Kyle Harvey 74 8:39.2 0:20.8 15:05.6 0:11.7 4:47.2 29:04.8 Grangemouth Triathlon Clu
4 Mac Gavigan 14 8:54.0 0:17.4 15:09.3 0:13.4 4:45.9 29:20.2 Grangemouth Triathlon Clu
Overall Place Name Bib No Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

Girls

TriStar 3 Girls
Overall Place Name Bib No Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Jessica Buckett 77 7:35.0 0:17.6 14:02.4 0:11.6 4:33.9 26:40.6 East Fife Triathlon Club
2 Erin Murphy 13 8:17.8 0:21.0 14:52.5 0:12.2 4:37.5 28:21.3 Fleet Feet Tristars
Overall Place Name Bib No Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

Youth

Girls

Youth Girls
Overall Place Name Bib No Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club
1 Jessica Christie 80 11:55.7 0:30.6 28:04.8 0:15.7 9:02.5 49:49.4 Falkirk Victoria Harriers
2 Marykate McNamara 81 18:01.9 0:41.8 26:34.2 0:20.1 14:32.8 1:00:11.1 Unattached
Overall Place Name Bib No Run 1 Time T1 Time Bike Time T2 Time Run 2 Time Finish Time Club

 

What's My Time