TriStars Conwy Junior Triathlon Festival

 

 

This is a sortable and searchable table.

When browsing with a mobile device, you can slide the page to show all the data.

If there are any queries then please do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

TriStars Afternoon Results  TriStars Novice Morning Results

TriStars Start

Boys

TriStar Start Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Daniel Mitchell 3 1:14.3 1:01.0 3:08.7 0:38.5 2:32.0 8:34.6 Unattached
2 Tomos Hunter 4 1:14.0 1:03.6 3:15.1 0:36.9 2:25.3 8:35.0 Ruthin Tristars
3 Jack Tovey 6 1:12.1 1:19.4 3:51.8 0:44.7 2:45.7 9:54.0 Unattached
4 Sonny Mitchell 5 2:11.0 1:12.6 3:11.7 0:35.5 3:30.1 10:41.0 Tristars Conwy
5 Osian Menzies 2 1:40.4 1:18.8 4:12.8 0:49.9 3:03.7 11:05.8 Ruthin Tristars
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

Novice

Girls

Novice TriStar Start Girls
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Cerys Thomas 10 1:19.8 1:37.9 3:36.1 0:39.4 2:51.7 10:05.1 Tristars Conwy
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

Boys

Novice TriStar Start Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Lucas Jones 13 1:40.2 1:32.9 3:27.8 0:38.3 2:43.5 10:02.9 Tristars Conwy
2 Cai Williams 11 1:21.4 1:48.7 3:57.0 0:42.8 3:17.9 11:07.9 Tristars Conwy
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

TriStars 1

Boys

TriStar 1 Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Ioan Reading 33 3:00.6 0:47.7 5:18.6 0:34.6 4:08.9 13:50.6 Cerist Junior Triathlon C
2 Jac Thomas 32 2:57.1 0:46.3 5:40.2 0:30.5 4:00.4 13:54.7 Celtic Tri
3 James Doughty 41 3:20.0 0:42.9 5:12.1 0:33.1 4:19.8 14:08.1 Cadence Tristars
4 Louis Roberts 35 2:59.8 0:50.1 5:40.1 0:35.2 4:43.6 14:49.0 Cerist Junior Triathlon C
5 Iestyn Thomas 29 2:52.9 0:49.6 5:58.8 0:43.7 4:27.8 14:53.1 Celtic Tri
6 James Llywelyn Raw 30 3:05.3 0:51.2 5:27.0 0:41.8 4:58.9 15:04.4 Cerist Junior Triathlon C
7 Harry Ratcliffe 36 3:14.5 0:51.0 5:20.3 0:45.8 5:02.1 15:13.8 Tristars Conwy
8 Iestyn Evans 34 3:24.4 1:04.4 5:48.8 0:36.3 4:32.4 15:26.5 Cerist Junior Triathlon C
9 Dylan Menzies 39 2:58.0 1:06.7 6:11.5 0:36.0 4:35.6 15:28.0 Ruthin Tristars
10 Dewi Thomas 28 3:03.0 0:56.6 5:51.3 0:38.6 5:12.2 15:41.9 Pembrokeshire Tri Stars
11 Cai Owen 23 2:55.3 0:50.2 5:54.3 0:43.2 5:21.2 15:44.4 Pembrokeshire Tri Stars
12 Finlay Thapa 27 3:04.8 1:00.4 6:12.6 0:35.7 4:54.1 15:47.7 Cerist Junior Triathlon C
13 Daniel Harvey 94 3:07.6 1:09.8 6:01.0 0:38.9 4:55.8 15:53.4 St. Winefride's
14 William Blanchard 22 3:32.1 1:03.7 6:08.7 0:35.8 4:47.2 16:07.7 Ct England
15 William Pritchard 1 4:24.4 0:51.7 6:01.0 0:32.6 4:35.0 16:24.8 Denbighshire Triathlon Cl
16 Benjamin Turner Renshaw 31 3:10.8 1:13.5 6:00.2 0:43.6 5:25.7 16:34.1 Tristars Conwy
17 Joshua Barrett 25 3:45.4 1:28.2 6:16.9 0:40.2 4:23.7 16:34.5 Pembrokeshire Tri Stars
18 Fabio Mangraviti 40 3:00.0 1:29.2 6:57.7 0:45.7 4:47.4 17:00.1 Unattached
19 Gruffydd Owen 38 4:00.1 1:27.7 6:24.0 0:38.0 4:36.3 17:06.2 Tristars Conwy
20 Samuel Dallas 24 4:22.2 1:38.1 6:09.3 0:46.5 4:19.4 17:15.8 Cadence Tristars
21 Gwion Thomas 26 3:22.7 1:25.2 6:46.8 0:45.4 5:32.1 17:52.4 Tristars Conwy
22 William Popplewell 37 5:06.4 1:20.0 6:01.9 0:42.7 5:09.2 18:20.3 Ruthin Tristars
23 Darragh Matthews 21 4:10.4 1:35.4 7:35.1 1:11.4 6:32.6 21:05.1 Cerist Junior Triathlon C
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

Girls

TriStar 1 Girls
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Millie Hannant 7 2:54.6 0:51.9 5:21.1 0:37.2 4:11.7 13:56.7 Ruthin Tristars
2 Madeline James 20 2:59.8 0:53.6 5:37.3 0:39.0 4:29.1 14:39.0 Denbighshire Triathlon Cl
3 Lowri Lewis 17 2:44.0 0:50.5 5:42.2 0:35.8 4:51.8 14:44.5 Celtic Tri
4 Layla Bradbrook 8 3:38.0 0:49.2 5:21.9 0:32.8 4:22.4 14:44.5 Ruthin Tristars
5 Aimee Gorman 18 2:54.4 0:54.7 5:54.7 0:55.4 5:15.0 15:54.5 Cerist Junior Triathlon C
6 Faye Williams 11 3:50.9 0:55.8 5:35.5 0:37.8 4:57.3 15:57.5 Ruthin Tristars
7 Emily Chapman 10 3:00.2 1:03.6 6:16.7 0:52.6 5:15.4 16:28.6 Ruthin Tristars
8 Hannah Ryder 15 4:14.0 0:56.1 5:25.1 0:49.2 5:07.7 16:32.3 Cadence Tristars
9 Seren Jones 9 3:51.8 0:53.3 6:01.1 0:50.3 5:06.5 16:43.1 Cadence Tristars
10 Isabella Stone 12 3:53.5 1:04.3 6:10.6 0:39.5 4:58.6 16:46.7 Ruthin Tristars
11 Abbs Mayers 19 4:05.5 0:56.8 6:16.0 0:37.9 5:04.0 17:00.3 Cadence Tristars
12 Grace Mitchell 13 3:38.0 0:50.6 6:15.2 0:39.3 5:46.1 17:09.3 Unattached
13 Leah Lamb 16 3:42.6 1:18.2 6:49.6 0:42.0 5:01.8 17:34.4 Tristars Conwy
14 Tegan Walsh 14 3:44.7 1:06.7 7:12.3 0:49.6 5:40.7 18:34.1 Cadence Tristars
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

Novice

Girls

Novice TriStar 1 Girls
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Erin Thomas 18 2:56.2 1:47.9 6:02.9 0:41.0 4:50.6 16:18.8 Tristars Conwy
2 Seren Roberts 17 3:54.9 1:14.5 5:44.9 0:41.6 4:56.5 16:32.5 Ootri
3 Ciara Cust 14 4:49.7 1:00.5 6:34.4 0:54.2 4:53.0 18:11.9 Llanddulas
4 Eleri Gizzie 15 4:25.5 1:05.3 6:41.4 0:43.1 5:28.0 18:23.6 Ysgol Llanddulas
5 Seren Minshull 16 3:34.5 1:39.3 9:36.4 0:48.1 6:52.1 22:30.5 Unattached
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

Boys

Novice TriStar 1 Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Jack Jones 22 3:33.7 1:07.3 6:10.1 0:42.8 4:00.4 15:34.4 Tristars Conwy
2 Ben Whittlestone 24 3:45.3 0:45.1 6:24.6 0:33.4 4:12.7 15:41.3 Unattached
3 Brodey Dykes 20 5:01.2 1:51.4 5:41.8 0:37.9 4:35.3 17:47.8 Llanddulas
4 Finley Barker 19 4:06.8 1:30.5 6:47.2 0:43.7 4:44.8 17:53.2 Tristars Conwy
5 Henry Smith 23 5:07.1 0:59.6 6:10.8 0:55.5 5:10.0 18:23.1 Llanddulas
6 Jaydon Howells 21 4:59.9 1:20.8 7:26.3 0:39.9 5:26.0 19:53.0 Ysgol Llanddulas
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

TriStars 2

Boys

TriStar 2 Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Ioan Oldfield 55 3:28.2 0:36.8 8:40.1 0:27.2 7:35.8 20:48.3 Unattached
2 William Neale 57 3:35.8 0:39.3 9:09.0 0:34.4 7:49.1 21:47.7 Tristars Conwy
3 Luke Williams 62 4:54.3 0:51.9 9:04.1 0:36.2 7:20.7 22:47.3 Ruthin Tristars
4 William Stone 64 3:55.7 0:42.9 9:36.1 0:34.6 7:58.4 22:47.9 Ruthin Tristars
5 Ceiro Evans 61 4:19.3 0:47.0 10:33.0 0:33.2 7:11.9 23:24.5 Tristars Conwy
6 Jacob Edghill 63 4:00.1 0:45.2 10:42.5 0:34.7 7:24.8 23:27.5 Tristars Conwy
7 Ruben Meaney 92 3:32.6 0:52.3 9:51.1 0:31.9 8:47.3 23:35.5
8 Isaac Lawrence 58 3:43.3 0:47.9 10:02.5 0:32.6 8:37.4 23:43.9 Tristars Conwy
9 Oliver Jones 66 4:31.6 0:52.6 10:12.5 0:37.5 8:00.5 24:15.0 Denbighshire Triathlon Cl
10 Aidan Roberts 56 4:01.0 0:48.2 11:21.2 0:40.3 8:37.0 25:27.9 Cerist Junior Triathlon C
11 Jacob Jones 65 4:33.0 1:01.2 10:47.7 0:35.7 9:10.0 26:07.7 Tristars Conwy
12 Lucas Anderson 60 4:46.0 0:58.9 11:09.5 0:44.7 9:40.9 27:20.2 Tristars Conwy
13 Harry Page 67 4:55.3 1:08.7 11:03.8 0:38.6 10:50.5 28:37.2 Tristars Conwy
DNF Huw Jones 59 3:57.2 0:35.2 8:07.7 0:25.9 Tristars Conwy
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

Girls

TriStar 2 Girls
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Eve Ratcliffe 45 3:19.7 0:50.5 9:25.7 0:31.4 9:18.6 23:26.1 Tristars Conwy
2 Freya Thapa 43 3:21.5 0:45.2 10:09.0 0:31.4 8:56.8 23:43.9 Cerist Junior Triathlon C
3 Olivia Tovey 49 3:14.1 0:40.0 10:58.4 0:36.4 9:25.5 24:54.5 Unattached
4 Eve Hickman 48 3:18.2 0:50.2 12:48.5 0:35.0 7:41.2 25:13.2 Aim2TRI
5 Carys Borland 46 2:56.6 0:47.5 10:53.2 0:39.9 9:58.3 25:15.7 Tristars Conwy
6 Holly Mayers 44 4:17.6 0:48.3 10:36.4 0:31.6 9:15.3 25:29.5 Cadence Tristars
7 Lydia Tovey 53 3:17.9 1:01.1 13:03.5 0:37.3 10:07.9 28:07.9 Unattached
8 Aoife Matthews 50 4:36.9 0:46.8 12:03.2 0:33.4 10:26.2 28:26.8 Cerist Junior Triathlon C
9 Shannon Harvey 95 3:15.5 0:59.1 13:24.8 0:39.3 10:23.6 28:42.5 Holywell
10 Lucy Roberts 52 4:45.8 0:55.0 12:43.4 0:41.4 11:14.1 30:19.9 Denbighshire Triathlon Cl
11 Emily Ryder 47 5:08.3 1:32.4 14:20.7 0:55.8 11:17.8 33:15.3 Cadence Tristars
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

Novice

Girls

Novice TriStar 2 Girls
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
DNF Erin Hunter 28 5:57.4 1:10.6 11:15.0 1:03.0 Ruthin Tristars
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

Boys

Novice TriStar 2 Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Evan Roberts 27 4:24.3 0:57.5 10:21.7 0:34.4 7:41.4 23:59.5 Ootri
2 Callum Minshull 26 3:55.3 0:52.6 11:13.0 0:38.5 9:53.0 26:32.7 Unattached
3 Thomas Drawbridge-Davies 25 7:13.7 1:55.3 12:39.7 0:49.7 7:54.8 30:33.4 Tristars Conwy
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

TriStars 3

Boys

TriStar 3 Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Ben Bright 81 4:46.6 0:37.3 11:36.2 0:41.0 8:01.7 25:43.0 Unattached
2 Liam Rickard 80 4:52.8 0:40.2 12:06.1 0:43.1 8:32.3 26:54.7 Ruthin Tristars
3 Scott Williams 87 4:54.6 0:32.8 11:45.4 0:23.9 9:25.8 27:02.6 Ruthin Tristars
4 Kieran Williams 82 4:38.4 0:55.8 13:56.8 0:26.3 9:30.1 29:27.6 Tristars Conwy
5 Huw Wynne Jones 83 5:27.8 0:50.9 14:26.0 0:30.5 8:36.4 29:51.7 Ruthin Tristars
6 Gregory Hopkins 84 5:31.4 0:41.9 13:58.1 0:51.9 10:46.7 31:50.1 Tristars Conwy
7 Kai Walsh 85 6:10.6 0:50.9 14:51.8 0:30.6 10:28.6 32:52.7 Cadence Tristars
8 Sam Baker 88 6:14.1 1:11.3 18:13.2 0:38.4 11:40.9 37:57.9 Tristars Conwy
9 Owain Jones 86 5:54.4 0:59.7 18:13.6 0:34.9 13:04.1 38:46.9 Cadence Tristars
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

Girls

TriStar 3 Girls
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Laura Sharp 71 3:51.3 0:34.8 12:56.2 0:37.9 9:06.2 27:06.5 Cadence Tristars
2 Ella Oldfield 70 4:34.3 0:36.0 13:06.5 0:26.1 9:54.5 28:37.6 Denbighshire Triathlon Cl
3 Eve Scott 68 4:55.7 0:36.7 14:28.0 0:30.5 9:16.4 29:47.6 Denbighshire Triathlon Cl
4 Holly Bradbrook 78 6:12.6 0:51.4 14:04.9 0:43.3 10:18.8 32:11.1 Ruthin Tristars
5 Ceri Wynne Jones 72 5:55.3 0:53.8 15:04.8 0:28.7 9:53.2 32:16.0 Ruthin Tristars
6 Amy Ryder 74 6:34.6 0:34.4 14:43.7 0:31.8 11:06.8 33:31.4 Ruthin Tristars
7 Katelyn Henry 79 6:22.2 0:36.8 15:16.8 0:32.6 10:46.5 33:35.1 Denbighshire Triathlon Cl
8 Rhiannon Tansley 77 6:51.9 0:56.8 14:16.7 0:55.1 10:37.2 33:37.7 Oo Tri (oswestry Olympian
9 Amelia Anderson 73 5:35.1 1:00.3 15:01.5 0:32.7 12:01.4 34:11.1 Tristars Conwy
10 Georgia Chapman 76 5:57.0 0:53.2 16:31.9 0:41.0 12:24.8 36:28.2 Ruthin Tristars
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

Novice

Girls

Novice TriStar 3 Girls
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Bethan Jones 31 5:25.8 0:53.2 13:43.5 0:35.5 9:01.2 29:39.4 Ootri
2 Niamh Merrison 32 5:24.6 0:34.5 13:29.3 0:34.0 10:46.7 30:49.4 Tristars Conwy
3 Alys Rees Jones 30 7:08.7 0:57.9 13:08.5 0:29.0 9:52.6 31:36.8 Menai Track And Field
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

Youth

Boys

Youth Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Jack Boniface 89 6:20.9 0:30.7 16:55.5 0:37.5 13:15.9 37:40.7 Ruthin Tristars
2 Harry Driscoll 91 8:37.1 1:01.7 19:33.3 0:29.7 13:54.2 43:36.1 Tristars Conwy
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

Super Mini

Boys

Novice Super Mini Girls
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Eira Owen 2 1:48.7 1:01.7 3:13.2 0:36.0 2:47.6 9:27.4 Tristars Conwy
2 Seren Borland 4 1:25.5 1:01.4 3:52.7 0:38.1 2:47.6 9:45.5 Tristars Conwy
3 Daisy Stone 1 1:26.3 0:48.1 3:58.7 0:36.5 3:03.6 9:53.4 Ruthin Tristars
4 Eve Baker 5 1:26.5 1:01.8 4:09.3 0:35.2 2:47.7 10:00.7 Unattached
5 Isabelle Edghill 3 1:37.5 1:02.6 4:29.4 0:43.1 3:00.7 10:53.5 Tristars Conwy
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

Girls

Novice Super Mini Boys
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Ewan Leonard 8 1:26.4 0:48.7 3:04.3 0:37.4 2:33.0 8:30.0 Ruthin Tristars
2 Joshua Page 9 2:14.2 1:38.0 3:23.0 0:37.7 2:43.3 Tristars Conwy
3 Luke Marriott 6 2:02.3 1:39.6 4:29.6 0:36.2 2:52.9 11:40.7 Unattached
4 Oscar Barker 7 2:28.7 1:54.1 4:24.8 0:45.8 3:06.0 12:39.4 Tristars Conwy
Overall Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

 

What's My Time