Ambleside Sprint Triathlon

 

This is a sortable and searchable table.

When browsing with a mobile device, you can slide the page to show all the data.

If there are any queries then please do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 Full Results Download

Sprint

Ambleside Triathlon
Overall Place Name Bib No Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Tom Howe 57 1 M 1 Male Open 8:56.3 1:08.5 36:08.9 0:30.3 14:27.4 1:01:11.5 Tri Lakeland
2 Mark Benson 5 2 M 2 Male Open 10:34.1 0:52.0 34:46.3 0:26.1 14:35.3 1:01:14.1 Unattached
3 Robert Cassidy 20 3 M 3 Male Open 8:34.5 0:40.1 38:04.4 0:24.8 16:23.8 1:04:07.6 Racepace
4 Mike Vogler 33 4 M 4 Male Open 9:22.2 0:55.2 39:43.3 0:23.7 16:20.3 1:06:44.9 Ulverston Tri Club
5 Amanda Ingram 34 1 F 1 Female Open 8:29.5 0:51.5 40:49.5 0:35.8 16:33.4 1:07:19.9 Unattached
6 Alan Storey 56 5 M 5 Male Open 10:36.1 1:26.9 39:42.1 0:44.8 15:56.7 1:08:26.8 Harrogate Tri Club
7 Richard Milner 4 6 M 6 Male Open 8:42.9 1:16.1 40:50.5 0:54.1 17:04.5 1:08:48.2 Unattached
8 Wesley Roberts 26 7 M 7 Male Open 9:36.7 1:23.8 41:38.9 0:28.4 17:22.3 1:10:30.4 Chorley Athletic And Tria
9 Alex Roberts 58 8 M 8 Male Open 11:53.9 1:08.4 42:17.2 0:32.9 16:08.3 1:12:00.8 Unattached
10 Karoline Rose 59 2 F 2 Female Open 8:36.4 1:23.6 41:58.0 0:49.1 19:16.6 1:12:03.9 Arragons Tri Club
11 Simon Galloway 21 9 M 9 Male Open 9:46.4 1:12.5 43:02.8 0:27.8 17:54.3 1:12:24.0 Todmorden Harriers
12 Shaun Gilmour 17 10 M 10 Male Open 8:53.8 1:35.1 43:09.7 0:42.8 18:23.2 1:12:44.7 Man Tri Club
13 Matthew Boon 31 11 M 11 Male Open 10:57.3 1:33.9 41:35.0 0:49.4 18:16.9 1:13:12.6 Calderdale Tri Club
14 Oliver Mullen 28 12 M 12 Male Open 9:32.7 0:52.9 43:43.5 1:18.1 17:50.7 1:13:18.0 Unattached
15 Lucy Stobbart 38 3 F 3 Female Open 11:12.5 1:51.7 41:52.5 0:46.1 17:36.8 1:13:19.6 Unattached
16 David Owen 23 13 M 13 Male Open 10:42.2 1:43.3 42:22.2 0:48.5 18:42.5 1:14:18.8 Chorley Athletic And Tria
17 Peter Carroll 55 14 M 14 Male Open 9:32.0 1:23.1 42:02.7 0:38.3 21:11.8 1:14:48.2 Unattached
18 Suzanne Toppin 51 4 F 4 Female Open 10:39.0 0:59.8 44:26.3 0:39.8 18:48.1 1:15:33.2 Arragons Tri Club
19 Joesph Bramall 32 15 M 15 Male Open 10:26.9 0:51.6 44:43.9 0:43.2 19:27.4 1:16:13.2 Mersey Tri
20 Russell Brooks 63 16 M 16 Male Open 10:40.4 1:38.5 44:31.1 1:08.4 18:35.3 1:16:33.8 Unattached
21 Olivia Rawlinson 43 5 F 5 Female Open 8:38.0 1:31.1 45:28.7 0:49.2 20:42.5 1:17:09.7 Unattached
22 Hayley Hodgson 60 6 F 6 Female Open 11:12.9 1:48.9 44:34.8 0:46.3 19:21.3 1:17:44.3 Keswick Tri Club
23 Andrew Gaskell 30 17 M 17 Male Open 11:55.8 2:07.1 45:55.2 0:34.0 17:36.7 1:18:09.0 Wigan Triathlon Club
24 Natasha Goggin 49 7 F 7 Female Open 11:42.6 1:27.2 44:22.9 0:57.5 19:46.7 1:18:17.1 Unattached
25 Julie Simpson 53 8 F 8 Female Open 11:18.3 1:50.8 44:12.7 1:03.4 19:52.3 1:18:17.6 Unattached
26 Lucy Broster 42 9 F 9 Female Open 9:53.6 1:40.7 47:33.8 0:27.8 20:09.9 1:19:46.0 Unattached
27 Neil Haynes 22 18 M 18 Male Open 9:49.2 2:33.4 45:02.1 0:56.5 21:43.7 1:20:05.1 Dobs Cc
28 Louise Mort 62 10 F 10 Female Open 10:52.6 2:54.1 46:15.6 0:51.2 19:23.9 1:20:17.6 Unattached
29 Holly Barwick 41 11 F 11 Female Open 10:14.9 2:28.6 47:14.6 0:27.7 19:56.2 1:20:22.4 Unattached
30 Chris Whitby 64 19 M 19 Male Open 12:23.2 1:47.7 45:45.8 0:42.2 21:02.7 1:21:41.7 Unattached
31 Sally Blackmore 61 12 F 12 Female Open 11:35.3 1:46.0 45:54.9 0:45.0 22:35.4 1:22:36.8 Arragons Tri Club
32 Claire Bunce 54 13 F 13 Female Open 9:55.7 1:32.3 51:19.7 0:39.3 19:21.3 1:22:48.4 Tri Preston
33 Richard Saunders 27 20 M 20 Male Open 11:13.5 2:05.2 48:54.2 0:37.2 20:18.3 1:23:08.7 Unattached
34 Angela Thompson 52 14 F 14 Female Open 13:48.5 1:37.8 46:55.3 0:43.8 20:45.9 1:23:51.5 Unattached
35 Margaret Hicks 46 15 F 15 Female Open 10:51.4 2:02.2 50:20.6 0:55.2 23:09.7 1:27:19.2 Unattached
36 Becky Breakwell 36 16 F 16 Female Open 12:16.6 1:42.8 50:09.9 1:03.9 22:30.4 1:27:43.9 Unattached
37 Neil Litter 29 21 M 21 Male Open 13:00.3 1:51.4 48:16.4 0:49.7 24:01.0 1:27:58.9 Unattached
38 Beta Bartkowiak 45 17 F 17 Female Open 11:43.3 3:17.6 48:14.3 1:14.2 24:10.9 1:28:40.5 Unattached
39 Tess Murphy 39 18 F 18 Female Open 12:15.9 3:26.5 50:42.0 1:23.5 24:13.2 1:32:01.2 Unattached
40 Megan Alderton 47 19 F 19 Female Open 11:52.5 2:27.3 1:02:57.9 0:27.3 24:27.0 1:42:12.3 Unattached
41 Alice Melville 50 20 F 20 Female Open 14:49.7 3:23.9 59:31.8 1:46.5 28:13.6 1:47:45.7 Unattached
42 Sherry Johnson 37 21 F 21 Female Open 16:12.1 2:51.1 1:11:10.8 1:57.8 28:07.8 2:00:19.8 Unattached
43 Steve Bedford 15 22 M 22 Male Open 14:44.1 5:11.7 1:09:52.1 1:23.8 35:19.5 2:06:31.5 Unattached
Overall Place Name Bib No Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

Student Sprint

Ambleside Student Sprint Triathlon
Overall Place Name Bib No Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Wil Metcalf 69 1 M 1 Male Open 9:44.6 2:08.3 45:24.5 1:01.3 16:32.2 1:14:51.1 Unattached
2 Rosie Watson 72 1 F 1 Female Open 9:58.4 2:24.9 45:40.8 0:23.0 18:26.3 1:16:53.7 Doss Ac
3 Emma Cooper 66 2 F 2 Female Open 12:46.3 1:35.4 47:35.7 0:37.4 19:51.2 1:22:26.2 Unattached
4 Rebecca McGregor 68 3 F 3 Female Open 10:44.4 0:54.4 50:35.5 0:39.1 20:18.7 1:23:12.2 Unattached
Overall Place Name Bib No Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

Novice Distance

Ambleside Novice Triathlon
Overall Place Name Bib No Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Jon Richardson 83 1 M 1 Male Open 9:03.8 1:00.9 16:20.8 0:30.4 11:27.7 38:23.8 Unattached
2 Emma Wood 88 1 F 1 Female Open 8:43.5 1:25.4 17:23.2 0:32.2 11:54.8 39:59.2 Unattached
3 Maurice McHugh 78 2 M 2 Male Open 8:52.5 1:27.9 16:48.2 0:18.2 14:11.5 41:38.5 Unattached
4 Karin Gockle 94 2 F 2 Female Open 8:33.9 1:39.2 18:56.8 1:04.6 13:08.1 43:22.8 Unattached
5 Zane Badham 85 3 M 3 Male Open 9:29.7 1:57.5 17:42.1 1:08.9 13:04.6 43:23.1 Unattached
6 Anne Rushton 90 3 F 3 Female Open 8:50.6 2:34.6 20:31.6 0:25.8 14:27.6 46:50.4 Unattached
7 Tiffany Solender 97 4 F 4 Female Open 11:30.3 2:23.0 18:17.7 1:13.4 15:42.8 49:07.4 Unattached
8 Vicki Sparkes 93 5 F 5 Female Open 10:23.2 3:19.0 22:00.1 1:43.8 14:50.7 52:16.9 Unattached
9 Antonio Pergua 84 4 M 4 Male Open 12:07.9 2:45.5 22:39.5 0:31.5 14:12.7 52:17.3 Unattached
Amelia Statham 91 6 F 6 Female Open --- --- 22:48.2 0:30.5 14:19.8 37:38.5 Unattached
DNF Phil Graham 96 M Male Open 8:35.7 1:22.1 15:33.8 0:54.1 Unattached
Overall Place Name Bib No Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

 

 

What's My Time