The Scottish Water National Youth Triathlon Championships

 

This is a sortable and searchable table.

When browsing with a mobile device, you can slide the page to show all the data.

If there are any queries then please do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  Full Results Download

TriStar Start

Girls

TriStar Start Girls
Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club TS Member Penalty
1 Leya Gibb 12 1:29.0 0:46.0 4:00.6 0:27.8 3:21.5 10:05.1 Unattached Yes
2 Nina Padmanabhan 15 1:41.7 0:42.5 3:47.1 0:25.2 3:43.8 10:20.4 Glasgow Triathlon Club Yes
3 Rhea Webster 13 1:28.2 0:46.1 3:49.2 0:25.4 3:59.4 10:28.5 Isle Of Arran Junior Tria Yes
4 Hazel Welsh 16 1:43.4 0:48.5 3:51.2 0:35.5 3:54.3 10:53.1 Stirling Triathlon Club No
6 Maddie Barr 14 3:43.3 3:35.3 7:26.3 14:45.0 Newton Stewart Triathlon Yes
7 Kirsty Currie 19 1:59.9 1:14.2 4:36.9 0:38.3 6:22.4 14:51.9 Unattached No
8 Aliyah Faulds 17 2:49.9 1:19.7 5:59.6 0:40.4 4:50.3 15:40.1 Unattached Yes

Boys

TriStar Start Boys
Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club TS Member Penalty
1 Cailean Dunkel 3 1:30.2 0:43.3 3:38.0 0:25.1 3:31.6 9:48.3 Unattached Yes
2 Tristan Robin 2 1:26.1 0:41.7 3:46.7 0:31.9 3:40.5 10:07.1 Fusion Triathlon Club Yes
3 Jorge Hidalgo-Sanchez 6 1:19.6 0:58.8 3:37.7 0:30.7 3:41.4 10:08.5 Edinburgh Rc No
4 Finlay Barr 1 1:28.4 1:02.7 3:13.6 0:28.6 3:41.0 10:14.4 Clydesdale Colts Yes 0:20
5 Israel Noble 5 1:34.6 0:45.6 3:33.5 0:32.3 3:58.4 10:24.6 Unattached Yes
6 Christopher Mocci 9 1:57.4 0:46.7 3:43.6 0:24.1 3:38.5 10:30.5 Monifieth Triathlon Club Yes
7 Iain Haldane 7 1:40.2 1:03.8 3:56.5 0:30.1 3:37.8 10:48.6 Unattached Yes
8 Cammy Aitken 10 2:28.9 1:10.6 3:54.1 0:29.7 3:58.1 12:01.6 Glasgow Triathlon Club Yes
9 Ruaraidh Hutchinson 4 2:05.8 1:10.3 4:35.8 0:38.5 4:14.7 12:45.3 Unattached No

TriStar 1

Girls

TriStar 1 Girls
Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club TS Member Penalty
1 Melissa Turnbull 61 2:51.1 0:33.0 8:17.9 0:21.5 5:56.7 18:00.4 Fusion Triathlon Club Yes
2 Carys Gibb 58 3:06.7 0:33.5 8:47.3 0:22.4 6:14.8 19:04.8 Unattached Yes
3 Amy Byrne 68 2:55.7 0:36.7 8:52.8 0:22.9 6:32.2 19:20.6 Fusion Triathlon Club Yes
4 Coryn MacLean 59 2:58.8 0:35.3 8:27.7 0:40.3 7:06.9 19:49.2 Fusion Triathlon Club Yes
5 Mirren Stewart 63 3:06.4 0:38.1 9:00.9 0:27.7 6:41.9 19:55.1 Fusion Triathlon Club Yes
6 Elizabeth Woods 78 3:29.5 0:53.7 10:23.0 0:50.4 3:53.5 20:00.3 Unattached Yes 0:30
7 Holly Glen 87 4:05.4 0:52.3 10:30.5 0:31.1 4:03.7 20:03.2 Glasgow Triathlon Club Yes
8 Alana Kerr 73 3:29.5 0:39.3 8:42.5 0:24.7 6:58.3 20:14.5 Stirling Triathlon Club Yes
9 Betty Fischer-Keogh 62 2:52.1 0:42.7 9:33.5 0:28.7 6:51.7 20:28.9 Glasgow Triathlon Club Yes
10 Freya Hedley 69 3:18.6 0:59.4 9:50.0 0:28.9 6:35.1 21:12.1 East Fife Juniors Yes
11 Leah Nicole Collins 76 3:10.5 0:53.6 9:56.6 0:27.3 7:11.8 21:40.0 Unattached Yes
12 Beth McKelvie 65 3:11.7 0:51.0 9:38.3 0:27.7 7:40.4 21:49.3 Fusion Triathlon Club No
13 Amiya Patel 72 3:21.8 0:57.5 10:53.2 0:27.5 6:17.9 21:58.1 Glasgow Triathlon Club Yes
14 Beth Hunter 64 3:15.5 0:41.8 9:51.9 0:28.2 7:45.0 22:02.6 Fusion Triathlon Club No
15 Sarah Aitken 79 3:40.3 0:41.3 9:22.8 0:26.9 8:14.5 22:25.9 Glasgow Triathlon Club Yes
16 Eilidh McNair 60 3:17.3 0:37.4 10:49.9 0:29.8 8:05.2 23:19.8 Unattached Yes
17 Beth McCarthy 84 4:21.1 0:52.3 10:01.3 0:22.4 7:48.4 23:25.7 Isle Of Arran Junior Tria Yes
18 Ruby Wright 83 3:58.4 0:43.3 10:59.8 0:24.4 7:31.3 23:37.4 Isle Of Arran Junior Tria Yes
19 Loren Stewart 77 3:37.4 0:59.3 10:35.4 0:40.9 8:04.7 23:57.9 Stirling Triathlon Club Yes
20 Fiona Robertson 81 3:29.5 0:55.3 11:20.9 0:29.0 7:44.3 23:59.2 Stirling Triathlon Club Yes
21 Izzy Molyneux 91 4:42.9 0:42.0 10:16.8 0:32.3 7:50.0 24:04.2 Unattached No
22 Carmen Hidalgo-Sanchez 71 3:28.0 1:05.4 11:30.3 0:37.3 7:26.1 24:07.4 Edinburgh Rc No
23 Lacey Holmes 90 4:38.4 1:03.7 9:57.5 0:36.3 8:20.4 24:36.4 Lanark Triathlon Club Yes
24 Fiona Currie 92 4:27.8 1:13.7 9:55.7 0:30.9 8:34.4 24:42.7 Unattached No
25 Annabel Munn 80 3:44.4 0:47.5 11:25.0 0:26.5 8:20.5 24:44.1 Edinburgh #3 Yes
26 Abby Stewart 88 5:00.4 0:48.8 10:47.3 0:40.9 7:47.3 25:04.8 Arran Junior Triathlon Cl No
Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club TS Member Penalty

Boys

TriStar 1 Boys
Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club TS Member Penalty
1 Oliver Patton 26 2:48.9 0:31.5 8:14.4 0:21.6 5:36.1 17:32.7 Fusion Triathlon Club Yes
2 Luke Holmes 20 2:47.1 0:35.1 7:54.4 0:31.5 5:48.6 17:36.9 Jersey Triathlon Club Yes
3 Alex Read 31 3:07.0 0:35.4 8:08.0 0:21.4 6:05.2 18:17.2 Stirling Triathlon Club Yes
4 Charlie Treharne 27 3:06.3 0:46.4 8:07.9 0:38.7 5:38.9 18:18.4 Glasgow Triathlon Club Yes
5 Fraser Donaldson 30 3:08.4 0:41.9 8:39.5 0:27.7 6:14.8 19:12.5 Glasgow Triathlon Club Yes
6 Harry Barr 28 3:04.1 1:03.8 7:48.9 0:27.7 6:50.8 19:15.4 Newton Stewart Triathlon Yes
7 Alex Robin 21 2:44.6 0:42.0 9:00.3 0:22.2 6:29.2 19:18.5 Fusion Triathlon Club Yes
8 Rory Treharne 36 3:13.6 0:45.3 8:53.3 0:24.5 6:35.7 19:52.5 Glasgow Triathlon Club No
9 James Mowat 35 3:01.7 0:48.2 8:58.2 0:28.0 6:54.2 20:10.5 Fusion Triathlon Club Yes
10 Ruaridh Lindsay-Smith 40 3:42.0 0:35.8 8:50.3 0:22.1 6:45.8 20:16.1 Isle Of Arran Junior Tria Yes
11 Killian Trenholm 34 3:11.0 0:47.7 9:05.9 0:23.6 6:53.1 20:21.5 Stirling Triathlon Club Yes
12 Scott Brown 22 2:58.4 0:45.2 9:23.1 0:23.3 7:00.1 20:30.2 Edinburgh #3 Yes
13 Archie Gunaydi 42 4:19.9 0:35.5 8:48.2 0:31.5 6:32.2 20:47.5 Arran Junior Triathlon Cl Yes
14 Alasdair Padmanabhan 41 3:59.7 0:43.1 8:52.9 0:23.7 6:52.1 20:51.7 Glasgow Triathlon Club Yes
15 Euan Mitchell 55 3:24.4 0:53.5 9:15.0 0:26.7 7:19.0 21:18.9 Fusion Triathlon Club Yes
16 Allan Campbell 33 3:03.7 0:38.0 9:18.1 0:27.3 7:52.3 21:19.6 Stirling Triathlon Club Yes
17 Hamish Hutchinson 25 3:19.8 1:01.1 9:29.7 0:29.2 6:30.1 21:20.1 Unattached No 0:30
18 Finlay Adler 37 3:31.4 0:46.0 9:54.1 0:35.6 6:47.2 21:34.5 Glasgow Triathlon Club No
19 Evan Marsh 51 3:47.6 0:56.1 9:26.4 0:26.5 7:04.8 21:41.6 Fusion Triathlon Club Yes
20 Jack Moore 29 3:12.5 0:45.9 9:47.2 0:35.6 7:24.1 21:45.4 Unattached Yes
21 Jonathan McIntyre 38 4:04.2 0:54.5 9:15.4 0:41.5 7:02.1 21:58.0 Fusion Triathlon Club Yes
22 Xander Hunter 54 3:20.2 0:43.5 9:15.3 0:45.9 7:27.0 22:02.2 Unattached Yes 0:30
23 Callum Pittner 48 4:09.0 0:40.6 9:56.8 0:33.4 6:59.0 22:19.0 Fusion Triathlon Club No
24 Ben King 23 3:12.5 0:49.5 10:34.9 0:29.7 7:35.8 22:42.6 Fusion Triathlon Club Yes
25 Johnnie Munro 44 4:22.5 0:49.6 9:21.6 0:26.7 7:43.4 22:44.0 Glasgow Triathlon Club No
26 Finlay Stripling 47 3:33.9 1:26.6 9:52.0 0:31.6 7:33.2 22:57.5 Fleet Feet Triathletes Yes
27 Findlay Price 32 3:14.4 0:52.1 9:46.3 0:54.6 8:14.4 23:02.0 Ayrodynamic Triathlon Clu Yes
28 Finlay Ashley 57 3:54.3 1:28.9 10:27.8 0:26.9 6:51.2 23:09.3 Ayrodynamic Triathlon Clu Yes
29 Myles Lindsay-Smith 50 4:57.2 0:50.5 10:19.1 0:28.9 6:35.9 23:11.8 Isle Of Arran Junior Tria Yes
30 Kieran Glass 52 4:32.9 1:03.8 9:44.7 0:31.9 7:20.3 23:13.7 Unattached No
31 Fraser Walker 24 3:33.5 1:05.3 9:52.8 0:30.4 8:44.4 23:46.5 Fusion Triathlon Club Yes
32 Rory Calvert 39 3:58.0 0:53.7 11:13.1 0:30.5 7:11.8 23:47.4 Fusion Triathlon Club Yes
33 Struan Young 45 4:20.5 0:56.7 10:23.2 0:31.6 7:38.3 23:50.4 Fusion Triathlon Club No
34 Sebbie Overell 49 4:28.3 1:26.8 10:14.1 0:29.4 7:51.0 24:29.7 Glasgow Triathlon Club No
35 Torin Bremner 46 3:56.5 1:05.9 12:38.1 0:31.6 7:32.1 25:44.3 Unattached No
36 Michael Darroch 56 4:56.1 1:37.4 11:40.2 0:44.2 7:10.8 26:08.9 Unattached No
37 James MacKay 53 5:11.7 1:29.0 12:44.5 0:45.2 7:48.8 27:59.4 Fusion Triathlon Club No
Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club TS Member Penalty

TriStar 2

Girls

TriStar 2 Girls
Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club TS Member Penalty
1 Anya MacLean 142 3:08.0 0:26.0 11:20.3 0:26.8 8:24.7 23:46.0 Fusion Triathlon Club Yes
2 Anna Hedley 141 3:07.4 0:34.1 12:28.6 0:17.0 7:50.8 24:18.1 East Fife Juniors Yes
3 Alice Steven 143 3:16.3 0:38.2 12:00.5 0:23.5 9:36.7 25:55.3 Fleet Feet Triathletes Yes
4 Bronagh Beattie 157 3:45.1 0:34.1 12:13.3 0:23.4 9:55.8 26:51.9 Newton Stewart Triathlon Yes
5 Isla Hedley 152 3:35.8 0:40.5 13:47.7 0:25.7 8:35.9 27:05.8 East Fife Juniors Yes
6 Lucy Cummins 149 3:32.5 0:47.0 13:01.0 0:25.7 9:39.0 27:25.4 Stirling Triathlon Club No
7 Chaorainn Hart 165 3:37.5 0:42.0 12:41.4 0:24.4 10:13.1 27:38.7 Unattached No
8 Anna Sloan 164 3:58.6 0:44.8 12:37.4 0:40.9 9:40.0 27:41.8 Fusion Triathlon Club Yes
9 Heidi Elise Eik Maxwell 147 3:47.9 0:36.8 13:37.5 0:30.9 9:30.5 28:03.8 Stirling Triathlon Club Yes
10 Poppy Mitchell 161 4:03.9 0:36.6 13:19.3 0:22.2 10:23.7 28:45.8 Edinburgh #3 Yes
11 Elise Graham-Marr 169 4:07.0 0:44.7 14:48.8 0:27.6 8:38.2 28:46.6 Stirling Triathlon Club No
12 Hannah Smith 150 3:29.7 0:45.8 12:22.1 0:27.5 11:46.5 28:51.7 Fleet Feet Triathletes No
13 Heather Howie 156 4:12.6 0:41.9 13:20.4 0:25.8 10:31.5 29:12.2 Stirling Triathlon Club Yes
14 Finnlaidh Stokoe 167 4:21.7 0:38.9 15:05.0 0:26.4 8:44.4 29:16.6 Stirling Triathlon Club No
15 Niamh Coyne 170 4:13.3 0:43.7 13:40.1 0:27.4 10:18.9 29:23.6 Fusion Triathlon Club No
16 Ruby White 160 3:58.7 0:48.0 14:36.9 0:27.2 10:04.7 29:55.7 Unattached Yes
17 Kirsty McAdam 163 3:50.0 0:37.2 13:44.3 0:27.8 11:18.8 29:58.2 Lanark Triathlon Club Yes
18 Eva Nobile 166 4:25.6 0:42.4 13:44.9 0:24.8 10:47.5 30:05.4 Fusion Triathlon Club Yes
19 Lauren Hunter 153 3:45.6 0:52.4 15:04.2 0:30.0 10:13.6 30:26.0 Fusion Triathlon Club No
20 Julie Hamill 171 4:09.0 0:47.1 14:28.7 0:29.5 10:38.2 30:32.7 Isle Of Arran Junior Tria Yes
21 Robyn Gargan 151 3:46.5 0:38.6 13:48.8 0:28.6 12:33.7 31:16.5 Stirling Triathlon Club No
22 Zoe McGinley 145 3:36.9 0:52.2 16:12.3 0:28.9 10:20.5 31:31.0 Fusion Triathlon Club Yes
23 Alexandra Ross 162 4:09.8 0:40.8 14:08.1 0:33.0 12:24.1 31:56.0 Grangemouth Triathlon Clu No
24 Erin Gourlay 148 3:33.6 0:48.5 15:28.9 0:26.3 12:44.3 33:01.7 Fusion Triathlon Club Yes
25 Erin McNiven 172 5:40.9 0:58.0 14:52.4 0:36.1 11:52.0 33:59.6 Arran Junior Triathlon Cl Yes
26 Isla McKelvie 175 5:40.4 0:34.7 16:48.6 0:23.3 10:37.6 34:04.8 Isle Of Arran Junior Tria No
Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club TS Member Penalty

Boys

TriStar 2 Boys
Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club Penalty
'1= Freddie Fuller 94 3:04.2 0:31.2 10:39.0 0:20.4 8:23.7 22:58.6 Edinburgh Rc
'1= Cameron Kerr 107 3:25.7 0:32.7 10:36.6 0:20.1 8:03.3 22:58.6 Stirling Triathlon Club
3 Tom Wicklow 100 3:00.4 0:37.6 11:22.6 0:17.0 8:29.7 23:47.5 Fusion Triathlon Club
4 Cameron MacMillan 97 3:18.3 0:32.6 11:31.5 0:16.5 8:15.3 23:54.4 Stirling Triathlon Club
5 Sam Glass 93 3:08.1 0:36.2 11:47.1 0:22.7 8:48.9 24:43.2 Edinburgh #3
6 Struan Bennet 101 3:07.5 0:35.8 12:18.0 0:18.8 8:31.5 24:51.9 Kinross Youth Triathlon C
7 Ivan Ramsay 118 4:04.8 0:25.0 11:48.3 0:24.0 8:24.0 25:06.3 Grangemouth Triathlon Clu
8 Corey Whiteford 122 4:03.2 0:33.8 11:34.0 0:21.8 8:33.6 25:06.7 Fusion Triathlon Club
9 Rory Munn 103 3:26.8 0:38.1 12:24.9 0:25.6 8:26.2 25:21.7 Edinburgh #3
10 Alexander MacKinnon 114 3:16.7 0:45.7 12:36.9 0:24.4 8:58.6 26:02.3 Unattached
11 Finn Bremner 98 3:03.9 1:26.3 12:33.9 0:23.8 8:55.8 26:23.9 Unattached
12 James Miller 102 3:32.7 0:51.4 12:35.3 0:24.2 9:06.1 26:29.9 Stirling Triathlon Club
13 Archie Kelly 117 3:44.1 0:32.7 12:46.7 0:27.5 9:14.3 26:45.5 Stirling Triathlon Club
14 Euan Walker 95 3:13.2 0:32.1 12:58.1 0:22.7 9:41.7 26:48.0 Fusion Triathlon Club
15 Cameron O'Brien 120 3:58.0 0:44.8 12:02.2 0:23.5 9:52.7 27:01.4 Glasgow Triathlon Club
16 James McCarthy 132 4:17.6 0:33.8 12:51.1 0:23.7 8:56.3 27:02.7 Isle Of Arran Junior Tria
17 James Robertson 113 3:48.3 0:43.9 13:39.2 0:28.0 8:28.5 27:08.2 Stirling Triathlon Club
18 Daniel Teape 112 3:32.5 0:44.3 12:25.0 0:19.6 10:07.1 27:08.6 Unattached
19 Calum Smith 119 4:29.8 0:49.5 10:56.0 0:42.4 10:11.4 27:09.2 Fleet Feet Triathletes
20 Matthew Cameron 108 3:36.0 0:49.7 12:45.3 0:22.0 9:47.6 27:20.8 Stirling Triathlon Club
21 Lukas Fischer-Keogh 104 3:23.8 0:54.9 12:38.0 0:31.1 10:11.5 27:39.5 Glasgow Triathlon Club
22 Aaron Drummond 133 5:09.7 0:40.9 12:24.6 0:23.4 9:17.9 27:56.6 Fusion Triathlon Club
23 Jamie Liversidge 134 4:41.8 0:45.5 12:44.3 0:33.7 9:28.1 28:13.6 Fleet Feet Triathletes
24 Matthew Ross 129 4:34.3 0:47.6 13:10.6 0:23.8 9:27.8 28:24.3 Grangemouth Triathlon Clu
25 Thomas Gibbons 125 4:09.1 0:38.4 13:17.6 0:22.3 10:06.4 28:34.0 Fusion Triathlon Club
26 Euan Walkingshaw 106 3:57.7 1:07.7 12:46.8 0:31.1 10:16.3 28:39.6 Edinburgh Rc
27 Ross McGinness 123 4:41.4 0:49.6 13:31.8 0:28.7 9:30.0 29:01.6 Fusion Triathlon Club
28 Ruaraidh Hart 136 4:28.7 2:15.6 12:58.4 0:23.2 9:28.1 29:34.3 Unattached
29 Andrew MacKay 130 4:40.0 0:45.8 14:32.2 0:25.3 9:54.1 30:17.6 Fusion Triathlon Club
30 Roddy Johnston 135 4:47.5 0:50.4 15:16.9 0:23.6 9:01.5 30:20.1 Stirling Triathlon Club
31 Jamie Glen 127 4:06.0 0:43.9 14:24.5 0:22.9 11:02.0 30:39.5 Glasgow Triathlon Club
32 Callum Glass 137 4:56.3 1:02.7 13:42.8 0:41.6 10:31.0 30:54.6 Unattached
33 Liam Bennett 131 4:02.6 0:49.1 15:00.6 0:25.5 10:55.9 31:13.8 Glasgow Triathlon Club
34 Conal Davidson 121 4:43.9 0:50.8 12:46.2 0:23.8 13:10.0 31:54.9 Ayrodynamic Triathlon Clu
35 Sandy Barr 96 3:40.0 1:00.6 12:11.5 0:27.0 14:25.2 32:24.5 Lanark Triathlon Club 0:40
36 Aiden Quinn 138 5:29.5 0:58.2 15:37.7 0:41.8 11:47.3 34:34.7 Glasgow Triathlon Club
DQ Christopher Hill 140 6:16.7 1:34.9 10:41.3 0:29.9 13:55.4 32:58.4 Lanark Triathlon Club
Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club Penalty

TriStar 3

Girls

TriStar 3 Girls
Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club Penalty
1 Kate Richardson 217 4:32.1 0:29.3 13:48.5 0:25.6 9:55.9 29:11.5 Fusion Triathlon Club
2 Emma Calder 223 4:18.3 0:34.9 14:43.9 0:29.1 11:07.3 31:13.7 Fleet Feet Triathletes
3 Kyra Gibb 205 4:48.7 0:33.9 15:21.2 0:21.6 10:35.9 31:41.5 Unattached
4 Clare Wallace 213 4:13.4 0:35.1 16:10.2 0:28.6 10:33.4 32:00.9 Fusion Triathlon Club
5 Carrie Banks 232 4:46.7 0:35.1 15:37.6 0:21.6 11:03.2 32:24.4 Stirling Triathlon Club
6 Rosie Mitchell 216 4:22.9 0:31.7 15:52.3 0:22.9 11:29.1 32:39.1 Edinburgh #3
7 Elise Petrie 219 4:34.2 0:36.7 16:01.4 0:20.1 11:15.0 32:47.6 Grc Tri
8 Jessica Turnbull 221 4:35.8 0:37.7 14:52.7 0:33.3 12:10.3 32:50.0 Fusion Triathlon Club
9 Lauren Blair 222 4:35.7 0:31.0 15:29.1 0:20.0 12:05.0 33:01.0 Edinburgh #3
10 Sally Jack 209 4:19.0 0:43.2 16:03.7 0:23.4 11:43.4 33:13.0 Warrender Baths Club
11 Isabelle Burnside 210 5:19.0 0:38.6 15:39.4 0:29.7 11:10.3 33:17.1 Glasgow Triathlon Club
12 Rachael Steven 231 5:00.6 0:36.6 15:05.3 0:20.7 12:21.3 33:24.7 Fleet Feet Triathletes
13 Rachael Grant 212 4:05.4 0:39.4 16:03.0 0:29.9 12:10.2 33:28.1 Fusion Triathlon Club
14 Mia Padmanabhan 241 5:47.4 0:33.1 15:43.4 0:25.2 11:11.2 33:40.5 Glasgow Triathlon Club
15 Jessica Buckett 236 4:54.5 0:41.6 15:57.0 0:21.0 11:56.5 33:50.8 East Fife Triathlon Club
16 Ailsa Bennet 233 4:52.7 0:41.2 15:56.7 0:24.5 12:27.8 34:23.1 Kinross Youth Triathlon C
17 Niamh Aitken 230 4:30.7 0:49.4 16:07.0 0:22.3 12:42.5 34:32.0 Lanark Triathlon Club
18 Millie Stokoe 220 5:12.7 0:32.6 16:16.9 0:30.2 12:05.2 34:37.9 Stirling Triathlon Club
19 Beth Morrow 208 4:54.3 0:55.9 14:48.2 0:32.5 13:36.4 34:47.5 Unattached
20 Iona Kelly 218 4:52.7 0:31.6 16:31.4 0:22.8 12:44.8 35:03.4 Stirling Triathlon Club
21 Ciara Wood 226 5:25.3 0:30.9 16:52.7 0:21.1 11:56.1 35:06.3 Isle Of Arran Junior Tria
22 Eilidh Hamill 237 5:03.9 0:35.9 16:24.5 0:20.8 12:51.1 35:16.4 Isle Of Arran Junior Tria
23 Louise MacArthur 215 4:18.7 0:46.2 15:46.7 0:27.3 14:01.1 35:20.2 Edinburgh #3
24 Zoe Coyne 242 4:29.2 0:44.9 17:21.4 0:31.5 13:15.0 36:22.1 Fusion Triathlon Club
25 Jodie White 206 5:05.9 0:38.7 17:08.5 0:24.8 13:24.7 36:42.9 Unattached
26 Sophie Nisbet 228 4:57.2 0:39.2 16:06.0 0:20.3 15:04.1 37:07.0 Edinburgh #3
27 Hannah Nisbet 240 4:40.1 0:44.4 17:43.3 0:28.7 13:39.5 37:16.0 Fusion Triathlon Club
28 Jenny Eik Maxwell 235 4:22.7 0:59.6 17:55.4 0:28.3 13:47.6 37:33.7 Stirling Triathlon Club
29 Kate Nisbet 224 5:02.0 0:39.1 16:25.7 0:24.7 15:15.7 37:47.5 Fusion Triathlon Club
30 Megan Thomas 244 5:39.3 0:52.7 16:41.3 0:21.2 14:20.5 37:55.2 Unattached
31 Maria Stachnio 239 5:37.3 0:45.2 16:59.5 0:39.2 13:58.0 37:59.3 Newton Stewart Triathlon
32 Mia Gurling 243 5:39.4 0:47.8 17:06.4 0:35.5 13:55.1 38:04.3 Newton Stewart Triathlon
33 Sally Nisbet 225 4:51.2 0:47.3 17:17.9 0:38.7 15:45.8 39:21.0 Fusion Triathlon Club
34 Kym McAlpine 247 5:32.3 0:35.2 18:29.0 0:20.4 14:25.1 39:22.2 Edinburgh #3
35 Erin Murphy 248 6:23.1 0:51.6 17:29.3 0:25.2 14:28.4 39:37.7 Fleet Feet Triathletes
36 Ellie Littlejohn 245 5:50.3 0:49.7 18:40.8 0:23.9 15:23.1 41:07.9 Fleet Feet Triathletes
Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club Penalty

Boys

TriStar 3 Boys
Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club Penalty
1 Daniel Dixon 178 3:56.4 0:29.6 12:18.9 0:16.6 9:17.7 26:19.3 Ryton Tri Club
2 Joe Ewing 177 3:54.3 0:25.6 13:25.4 0:24.8 9:31.8 27:42.1 Unattached
3 Hamish Armitt 183 4:27.3 0:27.1 13:17.8 0:29.6 9:21.0 28:02.9 Fusion Triathlon Club
4 Daniel Saunders 179 4:02.0 0:28.8 13:47.6 0:17.0 9:56.3 28:32.0 East Region
5 Alexander Harris 181 4:04.1 0:26.6 13:41.4 0:22.1 11:14.9 29:49.3 Stirling Triathlon Club
6 Jack Patton 189 4:41.3 0:23.7 15:16.2 0:24.4 9:35.1 30:21.0 Fusion Triathlon Club
7 Kyle Howie 180 4:25.5 0:25.2 14:25.1 0:30.8 10:47.0 30:33.8 Stirling Triathlon Club
8 James Newlands 190 4:41.5 0:26.1 14:24.8 0:30.5 10:43.5 30:46.5 Moray Firth Triathlon Clu
9 Thomas Ross 195 5:03.0 0:39.2 14:42.0 0:21.4 10:10.3 30:56.1 Edinburgh #3
10 Callum Byrne 186 4:54.9 0:24.0 14:34.1 0:26.9 10:48.1 31:08.2 Fusion Triathlon Club
11 Jack Calvert 182 4:15.6 0:37.8 15:58.4 0:20.6 10:49.5 32:02.1 Fusion Triathlon Club
12 Hunter Daws 187 4:50.5 0:33.3 15:38.5 0:23.3 10:50.9 32:16.7 Fusion Triathlon Club
13 Eoin Simpson 197 4:55.4 0:32.2 15:30.8 0:42.6 10:49.6 32:30.7 Monifieth Triathlon Club
14 Matthew Gallon 188 4:48.4 0:40.3 16:12.9 0:19.8 11:16.9 33:18.3 Stirling Triathlon Club
15 Thomas Woods 191 5:08.6 0:32.6 16:23.6 0:23.8 11:14.0 33:42.7 Stirling Triathlon Club
16 Gregor Rolland 200 6:18.1 0:37.7 15:27.9 0:21.3 11:41.8 34:26.8 Edinburgh #3
17 Rory Duncan 176 5:04.6 0:29.7 14:54.4 0:21.8 13:44.9 34:35.7 Stirling Triathlon Club
18 Lewis Anderson 199 5:30.7 0:36.9 15:40.3 0:26.6 12:30.8 34:45.6 Fusion Triathlon Club
19 Calum Fleming 193 5:07.5 0:40.8 16:43.8 0:23.7 12:09.6 35:05.5 Fusion Triathlon Club
20 Cameron Fordyce 198 6:01.7 0:40.5 17:08.7 0:20.8 11:07.9 35:19.8 Edinburgh #3
21 Ritchie Gardiner 202 6:57.9 0:44.4 16:07.4 0:25.6 11:46.8 36:02.3 Edinburgh #3
22 James McIntyre 201 6:06.9 0:46.4 16:27.7 0:42.5 12:37.2 36:41.0 Fusion Triathlon Club
23 Lochlann Trenholm 194 5:08.4 0:35.9 16:55.4 0:22.2 14:12.1 37:14.2 Stirling Triathlon Club
24 Austin Thomson 203 6:43.4 1:17.4 17:34.8 0:32.0 12:39.8 38:47.7 Giiffnock North Aac
25 Hector Small 204 6:44.9 1:12.5 19:47.8 0:33.2 17:30.4 45:49.1 Fusion Triathlon Club
Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club Penalty

Youth

Girls

Youth Girls
Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club Penalty
1 Lauren Dickson 286 6:31.9 0:46.3 18:55.7 0:19.4 12:31.8 39:05.3 Edinburgh #3
2 Kirsty Vass Payne 280 6:26.9 0:30.9 19:31.6 0:30.5 13:22.1 40:22.2 Stirling Triathlon Club
3 Erica Fowler 276 5:48.9 0:46.3 19:27.8 0:21.0 14:03.6 40:27.7 Triathlon Inverness
4 Rachel Calvert 275 5:38.0 0:33.8 18:33.3 0:17.8 14:26.6 40:29.8 Fusion Triathlon Club 1:00
5 Ailsa MacArthur 274 5:46.9 0:39.8 18:36.5 0:34.8 15:21.7 40:59.8 Edinburgh #3
6 Lauren Liversidge 296 7:50.0 0:22.1 18:48.1 0:33.1 14:09.3 41:42.8 Fleet Feet Triathletes
7 Jennifer Lyne 283 6:32.9 0:36.2 20:49.3 0:32.2 13:51.8 42:22.5 Fusion Tc
8 Hannah Campbell 284 7:11.2 0:37.2 19:15.9 0:24.9 14:54.0 42:23.4 Stirling Triathlon Club
9 Lois Ross 277 5:45.7 0:30.5 20:31.8 0:38.9 15:35.3 43:02.4 Shetland Triathlon Club
10 Lucy Levine 288 6:19.8 0:48.0 20:02.4 0:50.1 15:20.6 43:21.1 Unattached
11 Estelle Fuller 293 7:42.3 0:42.5 18:35.5 0:28.2 16:28.2 43:56.9 Edinburgh Rc
12 Kerry Sloan 289 43:56.0 44:56.0 Fusion Triathlon Club 1:00
13 Rhona Mowat 295 8:34.1 0:43.7 20:46.5 0:29.0 15:23.5 46:56.9 Fusion Triathlon Club 1:00
14 Alex Livingston 285 6:20.6 0:36.4 21:11.3 0:26.3 17:35.0 47:09.8 Stewartry Seals 1:00
15 Rebecca McGregor 287 7:58.6 0:58.5 20:39.6 0:51.5 16:54.9 47:23.3 Edinburgh Rc
16 Kirstie Kerr 297 8:37.7 0:31.2 22:26.5 0:25.2 16:57.2 48:58.0 Isle Of Arran Junior Tria
17 Kirsty Fitzsimmons 291 7:12.4 0:43.7 23:08.8 0:33.0 18:56.9 50:34.9 Fusion Triathlon Club
DNF Elizabeth Winton 282 5:52.1 0:36.1 18:20.7 0:25.9 Stirling Triathlon Club
Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club Penalty

Boys

Youth Boys
Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club Penalty
1 Jonathan Jackson 256 5:24.3 0:20.2 16:00.6 0:21.3 11:26.9 33:33.5 Edinburgh #3
2 Andrew Rolland 261 5:30.4 0:24.5 16:05.3 0:30.0 11:44.7 34:15.0 Edinburgh #3
3 Forbes Jackson 253 5:30.5 0:22.2 16:20.4 0:27.3 12:04.7 34:45.4 Edinburgh #3
4 Rory Steven 257 5:19.3 0:25.1 16:45.2 0:25.9 11:52.7 34:48.4 Fleet Feet Triathletes
5 Daniel Hesp 252 5:32.3 0:27.4 16:52.2 0:25.2 12:15.0 35:32.3 Stirling Triathlon Club
6 Ben MacMillan 255 5:28.9 0:24.6 17:37.3 0:24.2 12:24.7 36:19.9 Stirling Triathlon Club
7 Maxwell Cattermole 251 5:17.1 0:36.3 18:02.6 0:32.2 12:13.9 36:42.3 (lathallan School)
8 Neil Hepburn 263 5:49.6 0:23.5 16:59.2 0:25.4 13:23.0 37:00.9 Edinburgh #3
9 Aidan Pinkney 264 5:37.8 0:34.2 17:29.2 0:23.1 13:02.0 37:06.5 One Life Racing
10 Alex Johnston 262 6:01.6 0:30.1 18:24.1 0:29.1 11:52.4 37:17.5 Edinburgh #3
11 Peter Holmes 260 5:33.7 0:27.1 17:03.5 0:27.4 13:50.2 37:22.1 Jersey Triathlon Club
12 Josh McDermott 271 37:47.0 37:47.0 Fusion Triathlon Club
13 Tom Graham-Marr 268 5:53.2 0:41.1 18:37.3 0:28.9 12:28.0 38:08.7 Stirling Triathlon Club
14 Callum Robertson 259 5:32.9 0:35.3 20:02.4 0:19.8 12:03.5 38:34.2 Unattached
15 Campbell Hay 258 5:41.6 0:34.1 17:11.0 0:34.2 14:36.3 38:37.3 Unattached
16 Matt Rietvelt 250 5:25.2 0:43.5 18:55.8 0:29.1 13:47.9 39:21.6 Unattached
17 Jake Mitchell 272 7:04.8 0:34.6 17:11.1 0:19.9 15:01.5 40:12.1 Edinburgh #3
18 Cameron Turner 273 7:02.1 0:43.1 19:59.1 0:24.5 12:29.3 40:38.3 Edinburgh #3
19 Sam Gurling 270 7:01.6 0:43.6 18:29.8 0:27.8 13:59.1 40:42.1 Newton Stewart Triathlon
20 Jack Nobile 269 6:15.1 0:30.3 18:57.0 0:35.1 16:19.2 42:36.9 Fusion Triathlon Club
21 Finn Trenholm 266 6:02.7 0:25.3 19:36.2 0:27.6 16:49.4 43:21.3 Stirling Triathlon Club
22 Sam Burton 265 6:13.5 0:33.0 19:28.6 0:25.5 19:11.8 45:52.5 Stirling Triathlon Club
23 Finlay Gray 249 8:47.2 1:01.5 20:00.5 1:10.0 17:41.3 48:40.5 Unattached
DNF Finlay Ross 267 7:11.1 0:22.6 17:50.2 0:22.8 Edinburgh #3
Place Name Bib No Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club Penalty

 

What's My Time