Warrington Tri Junior Aquathlon

 

This is a sortable and searchable table.

When browsing with a mobile device, you can slide the page to show all the data.

If there are any queries then please do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  Full Results Download

 

15:15 02/05/16 (Downloadable results now displaying to hundredths of a second)

TriStart

Girls

TriStart Girls
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Amber McIntosh 2 Carlisle Tri Juniors 2 1:14.7 1 0:37.9 1 2:42.9 4:35.6
2 Jennifer Thompson 4 Carlisle Tri Juniors 4 1:17.3 3 0:39.7 2 2:44.4 4:41.6
3 Elizabeth Doherty 10 Warrington Tri Club 8 1:27.4 6 0:52.2 4 2:48.5 5:08.2
4 Phoebe Malcolm 5 Kendal Tri Club Juniors 7 1:21.0 4 0:42.1 8 3:09.0 5:12.2
5 Ruby Armstrong 7 C.O.L.T 9 1:37.6 5 0:44.7 5 2:50.2 5:12.6
6 Evie Ottiwell 8 Bolton Triathlon Club 5 1:18.1 2 0:39.3 10 3:19.6 5:17.1
7 Emily Peart 3 C.O.L.T 1 1:13.6 10 1:18.1 3 2:47.0 5:18.7
8 Holly Rawcliffe 9 BATS 3 1:16.7 7 1:02.5 9 3:09.3 5:28.6
9 Lauren Gray 6 BATS 6 1:19.9 8 1:02.6 7 3:07.9 5:30.5
10 Emma Grantham 1 Chester Triathlon Club 10 1:45.7 9 1:09.4 6 2:51.4 5:46.6
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

Boys

TriStart Boys
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Matthew Bell 11 Carlisle Tri Juniors 2 1:31.8 1 0:45.8 1 2:33.2 4:50.8
2 Zach Roberts 14 Unattached 1 1:30.1 2 0:46.8 2 2:50.5 5:07.5
3 Lucas Hancock 13 Chorley Athletic and Triathlon Club 3 1:38.0 3 0:50.0 3 3:14.9 5:43.0
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

TriStar 1

Girls

TriStar 1 Girls
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Beth Robinson 21 Unattached 1 2:39.0 3 0:34.1 3 4:52.7 8:06.0
2 Emma Poulston 15 Mersey Tri 5 3:18.2 4 0:36.6 2 4:52.1 8:47.0
3 Helana White 18 Unattached 6 3:27.0 5 0:39.1 1 4:43.6 8:49.8
4 Rosa Arnold 16 Carlisle Tri Juniors 3 3:08.4 1 0:31.3 4 5:13.7 8:53.5
5 Abigail Slater 19 Mersey Tri 2 2:49.2 7 0:41.8 5 5:45.6 9:16.7
6 Amelia Heath 24 Kendal Tri Club Juniors 11 4:12.9 2 0:32.7 6 5:54.6 10:40.3
7 Daisy Norris 20 Unattached 9 3:52.2 9 0:59.2 7 6:01.5 10:53.0
8 Leah Lamb 22 Tristars Conwy 8 3:50.9 10 1:05.0 8 6:02.6 10:58.6
9 Libby Harris 23 Ribble Valley Triathlon Club 4 3:13.2 11 1:06.7 10 7:02.4 11:22.4
10 Freya Thomas 17 Manchester Triathlon Club 10 4:12.2 6 0:39.4 9 6:32.0 11:23.7
11 Hannah Chalmers 25 Warrington Tri Club 7 3:46.8 8 0:55.8 11 7:30.9 12:13.6
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

Boys

TriStar 1 Boys
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Alex Poulston 26 Mersey Tri 1 2:48.9 2 0:23.0 1 4:24.6 7:36.6
2 James McGraw 30 Glossop 5 3:25.6 1 0:17.8 6 5:05.7 8:49.2
3 Joshua Stutchfield 36 Unattached 4 3:23.6 4 0:40.5 3 4:45.6 8:49.7
4 Reece Aldred 27 Bolton Triathlon Club 2 2:53.2 3 0:36.1 12 5:39.2 9:08.7
5 Ben Grantham 38 Chester Triathlon Club 6 3:28.9 5 0:40.6 8 5:14.9 9:24.5
6 Nathan Fryer 33 Bolton Triathlon Club 11 3:55.6 7 0:46.8 2 4:45.3 9:27.8
7 Benjamin Paul 41 Unattached 3 3:17.5 13 1:05.3 7 5:10.4 9:33.3
8 Daniel Unsworth 42 Wigan Triathlon Club (Tri Team Wigan) 9 3:47.0 10 0:52.5 5 5:01.2 9:40.8
9 Anthony Madew 34 Warrington Tri Club 10 3:50.9 11 0:52.6 4 4:57.7 9:41.3
10 Luka Ottiwell 35 Bolton Triathlon Club 8 3:40.7 8 0:47.4 11 5:33.5 10:01.6
11 Zach Earnshaw 32 C.O.L.T 13 4:00.1 9 0:47.5 9 5:18.4 10:06.1
12 Miles Harrison 37 Bolton Triathlon Club 12 3:56.5 6 0:42.7 13 5:43.2 10:22.5
13 Finley Waterhouse 31 Chester Triathlon Club 7 3:34.5 14 1:12.6 14 6:16.3 11:03.5
14 Noel Wilcocks 43 Unattached 14 4:11.6 15 1:46.5 10 5:28.6 11:26.8
15 Adam Lowe 39 Warrington Tri Club 15 4:33.0 12 0:59.0 15 7:01.3 12:33.4
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

TriStar 2

We had to go to a photo finish for the T2 Girls.

Girls

TriStar 2 Girls
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Olivia Logan 49 Mersey Tri 2 3:33.2 4 0:26.5 1 8:01.4 12:01.2
2 Georgia Elizabe Heath 50 Unattached 1 3:32.7 5 0:26.5 2 8:01.8 12:01.2
3 Millie Bell 44 Carlisle Tri Juniors 5 3:54.7 2 0:24.2 4 8:07.6 12:26.6
4 Jessica Connolly 52 Warrington Tri Club 4 3:53.9 3 0:26.2 3 8:06.7 12:26.9
5 Carys Watchorn 45 Unattached 7 4:04.4 9 0:29.9 6 8:11.6 12:46.0
6 Lauren Waddington 54 Chorley Athletic and Triathlon Club 10 4:19.3 13 0:31.6 7 8:25.1 13:16.2
7 Isabelle Farron 47 Chorley Athletic and Triathlon Club 12 4:25.3 7 0:28.1 8 8:35.2 13:28.7
8 Sadie Mannion 56 Manchester Triathlon Club 9 4:18.3 1 0:24.0 11 8:50.2 13:32.7
9 Melissa McIntosh 46 Carlisle Tri Juniors 19 4:59.2 8 0:28.2 5 8:07.8 13:35.4
10 Annie Sholl 48 Warrington Tri Club 3 3:42.4 6 0:27.1 14 9:30.4 13:40.0
11 Pippa Darlington 61 C.O.L.T 11 4:24.0 17 0:33.5 9 8:46.6 13:44.3
12 Charlotte Price 55 Warrington Tri Club 13 4:34.0 11 0:31.1 10 8:48.0 13:53.1
13 Elodie Malcolm 59 Kendal Tri Club Juniors 14 4:34.2 16 0:33.1 12 9:29.6 14:37.0
14 Ellie Hancock 68 Chorley Athletic and Triathlon Club 15 4:36.3 20 0:37.7 13 9:30.1 14:44.2
15 Emily Wolstencroft 51 Manchester Triathlon Club 16 4:37.4 19 0:36.3 15 9:42.1 14:55.9
16 Isobel Dowd 70 Mersey Tri 8 4:10.5 24 0:54.3 17 10:07.6 15:12.4
17 Connie Roberts 53 Unattached 6 3:56.6 10 0:30.6 19 10:47.2 15:14.5
18 Amelie Earnshaw 60 C.O.L.T 21 5:02.9 22 0:41.3 16 9:44.3 15:28.6
19 Madison Craven 67 C.O.L.T 17 4:38.7 18 0:35.1 20 10:56.5 16:10.4
20 Isabelle Stutchfield 64 Unattached 20 5:02.4 23 0:46.2 18 10:40.5 16:29.2
21 Elinor Doherty 66 Warrington Tri Club 24 5:42.0 12 0:31.2 21 11:03.3 17:16.7
22 Saranne Wright 65 Warrington Tri Club 23 5:41.1 14 0:31.9 22 11:10.9 17:24.0
23 Amelia King 57 Kendal Tri Club Juniors 22 5:29.7 15 0:32.9 23 11:51.8 17:54.5
24 Lucy Galloway 63 Rochdale Triathlon Club 18 4:49.6 26 1:27.0 24 12:01.5 18:18.2
25 Harriet Eastwood 62 Kendal Tri Club Juniors 25 6:22.3 25 1:17.7 25 12:22.3 20:02.4
26 Holly Eslick Peters 58 Ribble Valley Triathlon Club 26 6:25.7 21 0:37.9 26 13:37.3 20:41.0
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

Boys

TriStar 2 Boys
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Daniel Lilley 79 Chorley Athletic and Triathlon Club 8 4:14.5 4 0:32.4 1 7:35.0 12:22.0
2 Luke Rawcliffe 82 BATS 6 4:09.9 1 0:29.0 5 8:00.4 12:39.4
3 Joseph Hopley 83 Bolton Triathlon Club 10 4:18.4 8 0:33.4 2 7:47.7 12:39.5
4 Nathan Hilton 84 Wigan Triathlon Club (Tri Team Wigan) 4 4:06.1 9 0:34.1 6 8:03.8 12:44.1
5 Jacob Scott 91 Wigan Triathlon Club (Tri Team Wigan) 2 3:57.4 10 0:34.3 7 8:17.2 12:49.0
6 Matthew Haynes 93 Wigan Triathlon Club (Tri Team Wigan) 1 3:53.5 2 0:30.0 11 8:25.5 12:49.1
7 Thomas Dowthwaite 78 C.O.L.T 3 4:04.0 6 0:33.0 9 8:21.8 12:58.8
8 Maxwell Hereward 81 Rossendale Harriers 7 4:13.5 3 0:31.0 8 8:17.3 13:01.9
9 Joel Pollard 86 Unattached 12 4:29.2 7 0:33.1 10 8:22.0 13:24.3
10 William Wright 96 Chester Triathlon Club 14 5:10.6 5 0:32.9 3 7:51.1 13:34.7
11 Joseph Mitchell 89 Chorley Athletic and Triathlon Club 15 5:15.0 13 0:39.9 4 7:56.4 13:51.3
12 Nathan Hoey 88 City Of Salford Swimming Club 5 4:08.3 11 0:36.6 14 9:40.4 14:25.4
13 Lee Harrison 92 Mersey Tri 9 4:17.1 17 0:50.1 13 9:21.9 14:29.2
14 Joe Bowles 87 Chorley Athletic and Triathlon Club 13 5:08.2 14 0:39.9 12 8:50.4 14:38.7
15 Zachary MacOy 94 Unattached 11 4:20.1 12 0:39.0 15 10:08.3 15:07.5
16 Zak Mitchell 99 Warrington Tri Club 17 6:08.4 15 0:40.9 16 10:19.5 17:08.9
17 Elliott Gray-Medd 97 BATS 16 5:17.1 16 0:49.6 17 11:46.7 17:53.4
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

TriStar 3

Girls

TriStar 3 Girls
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Laura Sharp 100 Unattached 1 5:01.3 3 0:26.0 1 13:38.4 19:05.7
2 Charlotte Edwards 101 Wigan Triathlon Club (Tri Team Wigan) 2 5:14.2 5 0:26.9 3 14:22.2 20:03.3
3 Jess Sholl 102 Warrington Tri Club 3 5:27.3 2 0:24.8 4 14:22.8 20:14.9
4 Lauren Watchorn 103 Unattached 5 5:49.7 14 0:36.5 2 13:59.1 20:25.4
5 Lydia Louise Shenton 104 C.O.L.T 4 5:32.6 8 0:29.7 6 14:42.4 20:44.9
6 Nicole Sophia MacOy 110 Unattached 6 6:15.5 15 0:37.8 8 15:09.5 22:03.0
7 Charlotte Lavin 109 Chorley Athletic and Triathlon Club 10 6:56.1 1 0:24.2 7 15:07.5 22:27.9
8 Freya Walsh 125 Unattached 13 7:17.3 16 0:44.6 5 14:40.6 22:42.6
9 Marnie Mannion 106 Manchester Triathlon Club 8 6:38.9 13 0:35.1 9 15:42.4 22:56.5
10 Alicia Aldred 111 Bolton Triathlon Club 9 6:54.7 4 0:26.8 11 16:04.0 23:25.6
11 Scarlett Whittaker 105 Warrington Tri Club 11 7:12.8 6 0:28.3 10 15:52.2 23:33.4
12 Kate Waddington 107 Chorley Athletic and Triathlon Club 7 6:37.2 9 0:30.8 12 16:25.4 23:33.5
13 Izzy Gore 126 Unattached 12 7:15.1 7 0:28.6 14 17:00.1 24:43.8
14 Jessica Mitchell 124 Chorley Athletic and Triathlon Club 14 7:55.5 12 0:34.2 13 16:27.9 24:57.7
15 Sophie Emmerson 123 Carlisle Tri Juniors 15 8:05.5 11 0:31.7 15 18:43.5 27:20.8
16 Maddie Howard 122 Warrington Tri Club 16 10:08.7 10 0:31.1 16 18:44.5 29:24.4
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

Boys

TriStar 3 Boys
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Joshua Howlett 117 BATS 1 5:02.0 5 0:27.6 3 12:51.8 18:21.5
2 Louis Johnston 112 Unattached 3 5:28.9 2 0:22.7 2 12:46.3 18:38.0
3 Sol Johl 114 Arragons Cumbrian Tri Club 8 6:06.4 7 0:28.5 1 12:13.2 18:48.2
4 Jacob Hughes 118 Chorley Athletic and Triathlon Club 2 5:22.5 3 0:24.3 5 13:30.4 19:17.2
5 Charlie Harding 113 Arragons Cumbrian Tri Club 6 5:53.0 8 0:31.2 4 12:55.2 19:19.5
6 Adam Akik 120 Bolton Triathlon Club 7 6:04.6 4 0:27.4 7 13:55.1 20:27.3
7 Louie Goodfellow 119 Chester Triathlon Club 5 5:52.4 1 0:21.7 8 14:25.3 20:39.4
8 George Walton 131 Bolton Triathlon Club 4 5:44.9 12 0:35.8 11 15:53.8 22:14.6
9 James Gould 127 Mersey Tri 10 7:00.1 10 0:34.8 10 15:01.2 22:36.2
10 Luke Hoey 121 City Of Salford Swimming Club 9 6:17.0 6 0:28.2 12 15:56.6 22:41.9
11 Zac Greer 128 Team Deane 13 8:45.5 11 0:34.8 6 13:45.6 23:05.9
12 Joseph Chadwick 130 Chorley Athletic and Triathlon Club 12 7:54.8 9 0:34.2 9 14:52.8 23:21.8
13 Adam Smith 116 BATS 11 7:11.6 13 0:40.8 13 17:05.2 24:57.7
14 Daniel Hart 129 Bolton Triathlon Club 14 11:32.1 14 1:20.4 14 18:42.1 31:34.7
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

Youths

Girls

Youth Girls
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Lydia Wilcock 138 Chorley Athletic and Triathlon Club 4 6:36.2 1 0:28.2 1 20:00.7 27:05.2
2 Georgia Haworth 137 Manchester Triathlon Club 5 6:50.1 3 0:31.0 2 20:59.0 28:20.2
3 Melissa Thompson 136 Bolton Triathlon Club 3 6:31.0 2 0:30.9 3 21:43.4 28:45.3
4 Kathryn Schofield 134 Warrington Tri Club 2 6:28.9 5 0:32.9 4 25:37.1 32:39.0
DNF Rhea Taylor 133 Warrington Tri Club 1 6:09.1 4 0:32.2
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

Boys

Youth Boys
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Matthew Holliday 139 Wigan Triathlon Club (Tri Team Wigan) 2 5:22.8 1 0:26.0 1 20:20.0 26:08.9
2 Cameron Lamb 140 Bolton Triathlon Club 1 5:00.1 2 0:39.8 2 23:08.4 28:48.3
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

North West Academy

Girls

North West Academy Girls
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Olivia Green 75 North West Regional Academy 1 5:17.2 1 0:26.8 1 18:51.8 24:35.9
2 Ruby Frankland 74 North West Regional Academy 2 5:26.7 2 0:31.1 2 20:19.9 26:17.8
3 Lizzie Tench 72 North West Para Academy 3 8:37.4 3 2:14.8 3 21:20.7 32:13.0
4 Lottie Wilcocks 71 North West Para Academy 4 8:43.5 4 3:48.1 4 30:57.2 43:28.9
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

Boys

North West Academy Boys
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time
1 Daniel Slater 76 North West Regional Academy 1 4:59.0 2 0:28.7 1 15:57.4 21:25.3
2 Oliver Makinson 77 North West Regional Academy 2 5:13.0 1 0:25.9 2 17:01.7 22:40.7
3 Craig McNeil 73 North West Para Academy 3 5:25.6 3 0:43.5 3 23:53.1 30:02.2
Overall Place Name Bib Number Club Swim Rank Swim Time T1 Rank T1 Time Run Rank Run Time Chip Time

Gender Stats

Click on a section of Pie and it will display the Gender Total.

Gender Stats
0 Gender
Female 72
Male 54
0 Gender

Female Stats

Click on a Column and it will display Age Group Total.

Girls Age Groups
0 Age Groups
TriStart 10
TriStar 1 11
TriStar 2 26
TriStar 3 16
Youth 5
NWA 4
0 Age Groups

Male Stats

Click on a Column and it will display Age Group Total.

Boys Age Groups
0 Age Groups
TriStart 3
TriStar 1 15
TriStar 2 17
TriStar 3 14
Youth 2
NWA 3
0 Age Groups

 

 

What's My Time