The Nene Valley 10

 

This is a sortable and searchable table.

When browsing with a mobile device, you can slide the page to show all the data.

Provisional Results

If there are any queries then please do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

These are your actual race timings, on Runbritian Results they will be rounded up to the nearest second.

Please follow link for full explanation on Why This Is Done. Runbritian Results de-mystified

Downloadable Results.

 

The Nene Valley 10
Overall Place Gun Time Name Club Bib No Gender Gender Place Category Category Place Half Way Time Total Pace Chip Time
1 53:38.0 Aaron Scott Notts AC 315 M 1 MSen 1 26:45.8 5:22/M 53:37.1
2 54:11.4 Steve Robinson Peterborough Ac 316 M 2 MSen 2 26:46.2 5:25/M 54:10.2
3 55:46.6 Joseph Turner Nene Valley Harriers 281 M 3 MSen 3 27:44.6 5:35/M 55:45.5
4 55:54.5 James Mogridge Yaxley Runners & Joggers 169 M 4 MSen 4 27:23.0 5:35/M 55:52.7
5 56:24.9 Alan Oliver Seaford Striders 189 M 5 MSen 5 28:12.7 5:38/M 56:23.5
6 56:34.3 Greg Southern Sleaford Town Runners 330 M 6 M45 1 28:11.9 5:39/M 56:32.6
7 56:36.2 Josh Reed Nene Valley Harriers 361 M 7 MSen 6 27:42.9 5:40/M 56:35.1
8 56:51.9 John Pike Newham & Essex Beagles Ac 203 M 8 M40 1 27:41.8 5:41/M 56:50.6
9 57:19.4 Llyod Kempson Nene Valley Harriers 337 M 9 MSen 7 27:46.8 5:44/M 57:18.3
10 57:29.9 Graham Jones Milton Keynes Ac 114 M 10 MSen 8 28:26.1 5:45/M 57:28.2
11 57:37.1 Carl Sommer 254 M 11 MSen 9 28:43.5 5:46/M 57:35.6
12 57:56.1 Andy Peet Wigston Phoenix Rc 197 M 12 M45 2 28:50.0 5:47/M 57:54.6
13 58:02.4 Warren Armstrong Ryston Runners 7 M 13 M40 2 28:52.3 5:48/M 58:00.4
14 58:11.1 Matthew Kingston Lee Kenilworth Runners 120 M 14 M40 3 28:51.0 5:49/M 58:07.9
15 58:13.0 Daniel Snipe Peterborough Ac 307 M 15 MSen 10 28:53.6 5:49/M 58:11.8
16 58:17.3 Richard Park Cambridge & Coleridge Ac 193 M 16 MSen 11 28:31.6 5:50/M 58:15.9
17 59:23.1 Danny Winn Bedford Harriers Ac 321 M 17 MSen 12 29:51.1 5:56/M 59:20.7
18 59:25.1 Tom Briggs Pactrac 32 M 18 MSen 13 29:25.8 5:56/M 59:22.8
19 59:35.5 Steve Hall Peterborough Ac 74 M 19 M40 4 29:27.4 5:57/M 59:34.1
20 59:53.9 Tyrone Farrer 324 M 20 M40 5 29:35.0 5:59/M 59:52.3
21 1:00:47.9 Phil Martin Bushfield Joggers 146 M 21 MSen 14 29:28.9 6:05/M 1:00:46.9
22 1:00:51.6 Simon Mead Ramsey Road Runners 158 M 22 M40 6 29:41.0 6:05/M 1:00:50.4
23 1:01:05.7 Phil West Kettering Town Harriers 294 M 23 M45 3 29:52.1 6:06/M 1:01:03.1
24 1:01:08.6 Matt Lauch Yaxley Runners & Joggers 125 M 24 MSen 15 30:17.4 6:07/M 1:01:05.2
25 1:01:24.6 Robert Brownlee Kettering Town Harriers 34 M 25 MSen 16 30:25.0 6:08/M 1:01:21.8
26 1:01:34.0 Nicholas Bensley Ryston Runners 24 M 26 M45 4 30:39.3 6:09/M 1:01:31.9
27 1:01:34.7 John Nash Nene Valley Harriers 180 M 27 MSen 17 30:29.4 6:09/M 1:01:32.2
28 1:01:39.4 Mark Weathersby Pactrac 290 M 28 MSen 18 30:41.1 6:10/M 1:01:37.3
29 1:01:49.0 Mike Morley Yaxley Runners & Joggers 170 M 29 MSen 19 30:45.4 6:11/M 1:01:45.7
30 1:01:57.0 James MacDonald Nene Valley Harriers 137 M 30 MSen 20 30:10.7 6:12/M 1:01:55.3
31 1:02:03.3 Neil Shorten St Neots Riverside Runners 243 M 31 MSen 21 30:53.8 6:12/M 1:01:59.0
32 1:02:04.1 Simon Fell Stamford Striders 317 M 32 MSen 22 30:35.0 6:12/M 1:02:02.6
33 1:02:07.3 Scott Llyod Werrington Joggers 339 M 33 M40 7 30:54.5 6:12/M 1:02:04.8
34 1:02:20.3 Darren Paine Ramsey Road Runners 192 M 34 MSen 23 30:56.0 6:14/M 1:02:18.4
35 1:02:39.4 Nick Haworth Biggleswade Ac 85 M 35 MSen 24 30:57.7 6:16/M 1:02:36.9
36 1:02:52.5 Peter Thompson Walden Tri 273 M 36 M55 1 30:56.5 6:17/M 1:02:50.9
37 1:03:00.1 Martin Dorrill Kenilworth Runners 334 M 37 M45 5 30:59.3 6:18/M 1:02:56.7
38 1:03:08.8 Nick Kenyon-Muir Ware Joggers 117 M 38 M45 6 30:52.2 6:19/M 1:03:05.6
39 1:03:55.2 John Matthews Ware Joggers 151 M 39 M40 8 31:27.3 6:23/M 1:03:52.3
40 1:04:03.1 Steven Church Hunts Ac 42 M 40 M45 7 30:55.7 6:24/M 1:03:59.5
41 1:04:03.9 Mark Spence Stamford Striders 256 M 41 M45 8 31:13.2 6:24/M 1:03:59.7
42 1:04:13.4 Ady King Kettering Town Harriers 119 M 42 M45 9 31:05.5 6:25/M 1:04:11.7
43 1:04:14.6 Kirk Brawn Thorney Running Club 31 M 43 MSen 25 31:42.8 6:25/M 1:04:12.7
44 1:04:17.8 Simon Able Ryston Runners 306 M 44 M40 9 32:01.6 6:25/M 1:04:14.9
45 1:04:28.9 Jeff Lucas Werrington Joggers 133 M 45 MSen 26 32:29.1 6:26/M 1:04:24.7
46 1:05:12.4 Malcolm Pritchard Riverside Runners 210 M 46 M45 10 31:25.2 6:31/M 1:05:10.1
47 1:05:19.7 Simon Bell Nene Valley Harriers 341 M 47 M45 11 31:48.6 6:32/M 1:05:17.6
48 1:05:25.5 Ian Richardson Cambridge & Coleridge Ac 219 M 48 M50 1 31:59.4 6:32/M 1:05:21.5
49 1:05:39.9 James Sadlier Peterborough Ac 233 M 49 MSen 27 33:02.4 6:34/M 1:05:35.8
50 1:05:48.2 Kemal Mehmet Kettering Town Harriers 165 M 50 M45 12 32:18.1 6:35/M 1:05:45.3
51 1:05:53.1 Lisa Marriott Ramsey Road Runners 333 F 1 F35 1 32:29.0 6:35/M 1:05:49.1
52 1:06:14.4 Peter Ward Thorney Running Club 288 M 51 M50 2 32:36.3 6:37/M 1:06:10.8
53 1:06:49.1 Sarah Davis-Foxon Northampton Road Runners 47 F 2 F45 1 32:37.2 6:41/M 1:06:46.0
54 1:06:53.1 Darren Hire Thorney Running Club 95 M 52 M40 10 32:49.3 6:41/M 1:06:49.4
55 1:07:11.4 Andy Todd Yaxley Runners & Joggers 278 M 53 MSen 28 33:10.2 6:43/M 1:07:07.6
56 1:07:23.2 Paul Larkins Peterborough Ac 343 M 54 MSen 29 33:02.6 6:44/M 1:07:19.3
57 1:07:26.9 Andrew Enticknap Hunts Ac 56 M 55 M45 13 33:10.7 6:44/M 1:07:22.2
58 1:07:40.2 Mark Cochron Bourne Town Harriers 345 M 56 MSen 30 33:33.5 6:46/M 1:07:36.8
59 1:07:44.1 Mark Cyl Ware Joggers 44 M 57 M45 14 33:17.2 6:46/M 1:07:41.2
60 1:07:48.6 Fiona Halls Saffron Striders Rc 76 F 3 F40 1 33:28.8 6:47/M 1:07:46.1
61 1:07:53.6 Wayne Bradley 30 M 58 M45 15 33:55.7 6:47/M 1:07:45.7
62 1:08:10.1 Jack Weddup Nene Valley Harriers 293 M 59 MSen 31 31:51.6 6:49/M 1:08:05.1
63 1:08:15.4 Michael Stacey March Ac 258 M 60 M50 3 33:23.6 6:49/M 1:08:11.5
64 1:08:17.5 Sarah Overington Eye Community Runners 190 F 4 FSen 1 33:56.3 6:49/M 1:08:14.4
65 1:08:27.0 Geraldine Larham March Ac 123 F 5 F45 2 33:48.7 6:50/M 1:08:23.9
66 1:08:48.7 Steve Joy-Good Yaxley Runners & Joggers 320 M 61 MSen 32 34:44.2 6:52/M 1:08:41.8
67 1:08:49.1 Emma Penniston Nene Valley Harriers 198 F 6 FSen 2 33:33.0 6:53/M 1:08:45.5
68 1:08:55.4 Stewart Robins Ryston Runners 225 M 62 M45 16 34:03.4 6:53/M 1:08:49.5
69 1:08:57.9 Tony Johnson Ropsley Road Runners 113 M 63 M45 17 33:51.0 6:53/M 1:08:53.4
70 1:09:00.3 Yvonne Scarrott Nene Valley Harriers 237 F 7 F45 3 33:59.5 6:54/M 1:08:56.2
71 1:09:08.4 Michael Salter Kettering Town Harriers 235 M 64 M45 18 32:18.0 6:55/M 1:09:06.5
72 1:09:19.3 Sophie Newman Stowmarket Striders Rc 181 F 8 FSen 3 34:05.9 6:56/M 1:09:15.5
73 1:09:22.6 Lara Kristiansen Rutland Running And Triathlon Club 121 F 9 F40 2 34:35.8 6:56/M 1:09:15.4
74 1:09:44.0 Justin Hargate Nene Valley Harriers 348 M 65 MSen 33 33:13.0 6:58/M 1:09:41.4
75 1:09:54.4 Lee Whitton Eye Community Runners 298 M 66 MSen 34 34:04.3 6:59/M 1:09:51.3
76 1:09:55.5 Paul Martin Broxbourne Runners 145 M 67 MSen 35 35:11.9 6:59/M 1:09:50.5
77 1:10:04.6 Calvin Searle Werrington Joggers 354 M 68 M45 19 34:35.8 7:00/M 1:09:55.8
78 1:10:24.3 Keith Gillespie Yaxley Runners & Joggers 66 M 69 MSen 36 35:09.7 7:02/M 1:10:16.9
79 1:10:28.1 Chris Lockett Stamford Striders 128 M 70 M50 4 34:19.3 7:02/M 1:10:23.5
80 1:10:31.7 Terry Moat Thorney Running Club 168 M 71 M45 20 34:20.3 7:02/M 1:10:23.0
81 1:10:54.9 Dean Longman Yaxley Runners & Joggers 129 M 72 M40 11 34:44.3 7:05/M 1:10:50.1
82 1:10:59.2 Sarah Hopewell Ware Joggers 101 F 10 FSen 4 35:42.9 7:05/M 1:10:54.7
83 1:11:22.1 Andy Tait Ware Joggers 266 M 73 MSen 37 35:08.6 7:08/M 1:11:19.0
84 1:11:26.5 Tony Savage Ryston Runners 236 M 74 M50 5 35:00.0 7:08/M 1:11:20.6
85 1:11:31.3 Barry Warne Nene Valley Harriers 289 M 75 M50 6 35:09.3 7:09/M 1:11:27.6
86 1:11:35.4 Lee Thompson Ely Runners 359 M 76 MSen 38 34:54.4 7:09/M 1:11:30.4
87 1:11:43.1 Rupert Howton Bedford Harriers Ac 105 M 77 M45 21 35:37.6 7:10/M 1:11:37.6
88 1:11:43.3 Louth Mark Thorney Running Club 141 M 78 M50 7 35:14.7 7:10/M 1:11:35.5
89 1:11:44.1 Paul Wiegand Fenland Rc 299 M 79 M55 2 35:13.6 7:10/M 1:11:40.8
90 1:11:49.7 Kevin Howlett Ryston Runners 104 M 80 M55 3 36:06.3 7:10/M 1:11:40.8
91 1:12:02.9 James Varndell 342 M 81 MSen 39 35:13.3 7:11/M 1:11:54.8
92 1:12:04.4 Lorena Latisaite Ryston Runners 124 F 11 FSen 5 35:25.1 7:12/M 1:11:57.8
93 1:12:06.3 Gavin Farrow Yaxley Runners & Joggers 319 M 82 MSen 40 35:56.1 7:12/M 1:12:00.1
94 1:12:09.7 Gav Meadows Grantham Running Club 160 M 83 MSen 41 35:56.2 7:13/M 1:12:07.4
95 1:12:18.8 Andrew Golding Ware Joggers 67 M 84 M50 8 35:18.0 7:13/M 1:12:14.6
96 1:12:35.4 Maurice Hemingway St Neots Riverside Runners 90 M 85 M60 1 35:57.9 7:15/M 1:12:25.3
97 1:12:45.5 Andrew Short Eye Community Runners 242 M 86 M50 9 35:33.5 7:16/M 1:12:42.1
98 1:12:50.6 Stephan Harris Ryston Runners 80 M 87 M50 10 35:41.6 7:16/M 1:12:44.0
99 1:12:53.7 Catherine Payne Grantham Running Club 196 F 12 F45 4 35:56.3 7:17/M 1:12:48.4
100 1:12:58.5 Kenny Blyth Ware Joggers 29 M 88 M60 2 35:55.0 7:17/M 1:12:53.9
101 1:13:03.8 Gary Perryman Tiptree Road Runners 199 M 89 M40 12 36:08.8 7:18/M 1:12:57.6
102 1:13:08.7 Steven Everett Braintree & District Ac 57 M 90 MSen 42 35:43.6 7:19/M 1:13:06.2
103 1:13:09.7 Claire Piercy Yaxley Runners & Joggers 202 F 13 F40 3 36:00.2 7:18/M 1:13:03.1
104 1:13:11.4 Paul Mitton Brj Run & Tri 167 M 91 M40 13 36:22.3 7:18/M 1:13:00.8
105 1:13:13.1 Paul Baird St Neots Riverside Runners 12 M 92 M45 22 35:59.4 7:19/M 1:13:05.9
106 1:13:16.2 Andrew Thompson Ely Runners 272 M 93 M55 4 36:12.2 7:19/M 1:13:08.4
107 1:13:42.3 Mike Wright Eye Community Runners 305 M 94 M50 11 36:36.1 7:22/M 1:13:39.0
108 1:13:50.4 David Christian 41 M 95 MSen 43 37:15.1 7:22/M 1:13:40.3
109 1:13:59.0 Jordan Seward 344 M 96 MSen 44 36:51.4 7:23/M 1:13:54.5
110 1:14:20.7 Les Taylor Ware Joggers 267 M 97 M50 12 36:46.4 7:26/M 1:14:15.4
111 1:14:31.0 Joseph Francombe Riverside Runners 331 M 98 MSen 45 36:11.0 7:26/M 1:14:23.7
112 1:14:31.5 Peter Harris Ely Runners 81 M 99 M65 ++ 1 37:06.0 7:26/M 1:14:23.1
113 1:14:34.2 Sophie Wilkinson-Hargate Nene Valley Harriers 349 F 14 F40 4 36:20.6 7:27/M 1:14:30.7
114 1:14:36.2 Andy Coweling Peterborough Ac 309 M 100 M55 5 36:31.6 7:27/M 1:14:28.3
115 1:14:41.8 Gerald Meah Cambridge & Coleridge Ac 161 M 101 M55 6 37:11.2 7:28/M 1:14:35.6
116 1:14:46.5 Gary Masters Yaxley Runners & Joggers 150 M 102 M40 14 36:05.6 7:28/M 1:14:42.0
117 1:15:07.2 Roslyn Loutit Yaxley Runners & Joggers 130 F 15 F50 1 36:43.3 7:30/M 1:15:00.8
118 1:15:13.6 Peter Baker Ware Joggers 14 M 103 M55 7 36:30.8 7:31/M 1:15:08.8
119 1:15:49.9 Ian Rodgers Bishops Stortford Running Club 228 M 104 M45 23 38:06.8 7:34/M 1:15:42.4
120 1:16:03.0 Sharron Toms Yaxley Runners & Joggers 279 F 16 F45 5 37:46.5 7:36/M 1:15:55.5
121 1:16:05.1 Francesca Olivadoti 188 F 17 FSen 6 38:06.0 7:36/M 1:15:58.9
122 1:16:09.6 Terry Fone Eye Community Runners 61 M 105 M65 ++ 2 38:10.2 7:36/M 1:15:58.1
123 1:16:12.6 Glyn Smith Cambridge & Coleridge Ac 252 M 106 M65 ++ 3 38:08.8 7:36/M 1:16:03.9
124 1:16:24.3 Mark Wade Bourne Town Harriers 286 M 107 M45 24 37:36.4 7:38/M 1:16:16.8
125 1:16:56.3 Barry Graves Ely Runners 70 M 108 M55 8 37:27.1 7:41/M 1:16:48.3
126 1:16:57.4 Arthur Short Grantham Athletics Club 350 M 109 M45 25 35:12.4 7:41/M 1:16:54.4
127 1:17:00.6 Sam Windebank St Neots Riverside Runners 300 F 18 F40 5 37:24.1 7:41/M 1:16:50.1
128 1:17:02.8 Anna Totterdell Yaxley Runners & Joggers 280 F 19 FSen 7 38:20.9 7:42/M 1:16:55.3
129 1:17:04.0 Robert McArdle Grantham Running Club 152 M 110 M55 9 37:38.4 7:42/M 1:16:58.8
130 1:17:42.7 Paul Firmage Ryston Runners 59 M 111 M60 3 38:35.5 7:45/M 1:17:33.3
131 1:17:44.7 Jane Charlesworth Lincoln Wellington Ac 38 F 20 F45 6 38:11.7 7:46/M 1:17:40.3
132 1:17:51.8 Lee Allard 4 M 112 MSen 46 39:24.1 7:46/M 1:17:38.6
133 1:17:58.1 Richard Hann Ware Joggers 79 M 113 M45 26 38:56.1 7:47/M 1:17:52.7
134 1:18:00.7 Sophie Stanley Grantham Athletics Club 259 F 21 FSen 8 38:44.1 7:47/M 1:17:52.2
135 1:18:16.2 Mark Stirmey Northamptonshire Police Sports Section 263 M 114 M55 10 38:55.7 7:49/M 1:18:08.8
136 1:18:33.3 Tamlin Hegarty King's Lynn Triathlon Club 89 F 22 F35 2 38:41.7 7:51/M 1:18:33.3
137 1:18:36.3 Mike Charter 39 M 115 M45 27 39:28.2 7:50/M 1:18:24.1
138 1:18:37.4 Ellen Ellard Eye Community Runners 54 F 23 FSen 9 39:23.4 7:51/M 1:18:28.6
139 1:18:39.9 Steve Megson Yaxley Runners & Joggers 163 M 116 MSen 47 36:50.4 7:51/M 1:18:32.5
140 1:18:45.8 Peter Ridley Eye Community Runners 222 M 117 M65 ++ 4 39:19.2 7:52/M 1:18:35.4
141 1:19:04.4 Mark Lee Wellingborough & District Ac 127 M 118 M55 11 38:55.9 7:54/M 1:18:57.4
142 1:19:09.8 Steve Sinnott Kettering Town Harriers 358 M 119 M45 28 39:10.3 7:54/M 1:19:04.2
143 1:19:17.7 Melanie Tindale Nene Valley Harriers 275 F 24 F35 3 39:24.9 7:55/M 1:19:08.0
144 1:19:19.1 Philip Gray 360 M 120 M40 15 39:44.2 7:55/M 1:19:08.2
145 1:19:35.9 Eddie Murphy Kettering Town Harriers 176 M 121 M50 13 39:13.6 7:57/M 1:19:30.2
146 1:19:41.6 Matthew Stephens Ware Joggers 261 M 122 MSen 48 40:37.5 7:58/M 1:19:38.1
147 1:19:45.2 David Earth 310 M 123 M50 14 39:57.3 7:57/M 1:19:32.6
148 1:19:47.5 Julia Norman Ryston Runners 185 F 25 F40 6 39:49.5 7:58/M 1:19:36.1
149 1:19:55.4 Paul Rogerson Rutland Running And Triathlon Club 229 M 124 M65 ++ 5 39:51.2 7:59/M 1:19:45.2
150 1:20:07.8 Annette Newton Brj Run & Tri 182 F 26 F60 ++ 1 39:26.7 8:00/M 1:19:58.0
151 1:20:21.9 Philip Housden Biggleswade Ac 102 M 125 M65 ++ 6 38:20.6 8:02/M 1:20:16.8
152 1:20:24.9 Leah Short Eye Community Runners 241 F 27 FSen 10 39:36.3 8:02/M 1:20:15.8
153 1:20:25.6 Conway Laura Vegan Runners Uk 62 F 28 FSen 11 39:24.2 8:02/M 1:20:16.3
154 1:20:38.8 Arron Friend Thorney Running Club 357 M 126 MSen 49 39:16.4 8:03/M 1:20:29.8
155 1:20:56.5 Kate Penn Ryston Runners 346 F 29 FSen 12 40:33.0 8:04/M 1:20:44.3
156 1:21:04.6 Barbara Poncia Kettering Town Harriers 204 F 30 F50 2 39:08.9 8:06/M 1:20:58.9
157 1:21:05.2 Peter McCance 154 M 127 M60 4 39:18.1 8:06/M 1:20:55.8
158 1:21:11.2 Christopher Brittain Road Runners Club 33 M 128 M65 ++ 7 40:29.2 8:06/M 1:21:04.7
159 1:21:16.5 Chris Holland 338 M 129 MSen 50 40:26.6 8:07/M 1:21:07.7
160 1:21:18.9 Paul Jephcott Bushfield Joggers 111 M 130 M55 12 39:42.7 8:07/M 1:21:09.9
161 1:21:31.8 Amanda Marlow Kettering Town Harriers 142 F 31 F45 7 40:20.5 8:09/M 1:21:25.6
162 1:21:33.1 John Mallett Ware Joggers 139 M 131 MSen 51 40:29.5 8:09/M 1:21:27.7
163 1:21:47.5 Lisa Abraham 1 F 32 F40 7 41:25.4 8:09/M 1:21:33.2
164 1:21:59.1 Sarah Smith Yaxley Runners & Joggers 248 F 33 F35 4 40:44.7 8:11/M 1:21:52.3
165 1:22:21.5 Carla Bell Ware Joggers 21 F 34 F55 1 41:41.0 8:14/M 1:22:15.1
166 1:22:45.4 Daniel Bursnoll Thorney Running Club 356 M 132 M40 16 40:23.4 8:16/M 1:22:40.8
167 1:22:55.3 Kevin Peel Yaxley Runners & Joggers 318 M 133 MSen 52 40:41.8 8:17/M 1:22:47.8
168 1:22:57.6 Stephen Ellen Eye Community Runners 55 M 134 M45 29 41:53.5 8:17/M 1:22:47.7
169 1:23:00.6 Renette Wolvaardt Bedford Harriers Ac 304 F 35 F50 3 41:06.0 8:17/M 1:22:46.3
170 1:23:09.1 Geoff Howes Thorney Running Club 103 M 135 M60 5 42:14.1 8:18/M 1:23:02.9
171 1:23:15.8 Martin Blackburn Ryston Runners 27 M 136 M55 13 41:33.1 8:18/M 1:23:02.5
172 1:23:24.5 Katie Heading Barton & District Ac 88 F 36 F35 5 40:46.5 8:20/M 1:23:17.1
173 1:23:27.9 Steve Gaylor 63 M 137 M55 14 42:15.5 8:19/M 1:23:12.3
174 1:23:36.5 Sally Henderson Hinckley Rc 93 F 37 F35 6 42:09.4 8:21/M 1:23:26.8
175 1:23:36.9 Jonathan Strong Hinckley Rc 264 M 138 MSen 53 42:09.4 8:21/M 1:23:27.5
176 1:23:38.4 Chris Inman Gainsborough & Morton 328 M 139 M55 15 40:46.6 8:21/M 1:23:26.1
177 1:23:59.1 Caroline Hempstead Stamford Tri Club 92 F 38 F40 8 41:28.6 8:23/M 1:23:50.5
178 1:23:59.4 Gemma Hempstead Bourne Town Harriers 91 F 39 FSen 13 41:30.2 8:23/M 1:23:50.8
179 1:24:09.9 Tina Codling St Neots Riverside Runners 43 F 40 F50 4 41:28.2 8:24/M 1:23:58.5
180 1:24:38.2 Dirk James 109 M 140 M45 30 41:48.4 8:26/M 1:24:23.9
181 1:24:53.1 Keith Morris Ryston Runners 173 M 141 M55 16 42:30.9 8:28/M 1:24:40.3
182 1:25:24.8 Annabel Thompson St Neots Riverside Runners 271 F 41 F40 9 42:10.3 8:31/M 1:25:13.5
183 1:25:31.4 Tim Seabrook 240 M 142 M55 17 41:26.8 8:32/M 1:25:16.1
184 1:25:55.1 Amine Hammami Derbyrunning Club 77 M 143 MSen 54 41:50.2 8:35/M 1:25:49.5
185 1:25:56.0 Lauren Mehmet Kettering Town Harriers 164 F 42 FSen 14 40:57.5 8:35/M 1:25:53.1
186 1:25:56.7 Rebecca Witton Bushfield Joggers 302 F 43 F40 10 42:35.6 8:35/M 1:25:47.6
187 1:25:57.1 Martyn Witton Bushfield Joggers 303 M 144 M40 17 42:35.5 8:35/M 1:25:47.1
188 1:26:03.7 Barbara Johnson Yaxley Runners & Joggers 112 F 44 F60 ++ 2 41:47.9 8:36/M 1:25:56.6
189 1:26:09.0 Amy Hayes Pactrac 87 F 45 FSen 15 42:18.0 8:36/M 1:25:59.7
190 1:26:11.2 Philip Norman St Neots Riverside Runners 186 M 145 M60 6 42:15.7 8:36/M 1:26:02.4
191 1:26:23.5 Fenella Price Ware Joggers 208 F 46 F40 11 42:32.2 8:38/M 1:26:16.9
192 1:26:32.4 Juliette Meek Ryston Runners 162 F 47 FSen 16 41:24.5 8:38/M 1:26:20.6
193 1:26:36.6 Kate Ruddock Brj Run & Tri 329 F 48 F40 12 42:23.6 8:39/M 1:26:25.6
194 1:26:42.1 Helen Velioglu 283 F 49 F45 8 42:31.4 8:39/M 1:26:27.2
195 1:26:53.3 Daniella Hart Thorney Running Club 335 F 50 FSen 17 44:43.6 8:40/M 1:26:38.8
196 1:27:04.9 Darren Muff Brj Run & Tri 175 M 146 M45 31 43:12.8 8:41/M 1:26:52.6
197 1:27:13.1 Anne Ramsden Ware Joggers 213 F 51 F60 ++ 3 42:48.8 8:43/M 1:27:08.2
198 1:27:18.2 John Thomas Corby A C 270 M 147 M65 ++ 8 45:13.4 8:43/M 1:27:09.6
199 1:27:28.4 Bill Rayner Sleaford Town Runners 215 M 148 M60 7 42:24.1 8:43/M 1:27:12.2
200 1:27:49.0 William Cook 325 M 149 MSen 55 42:18.1 8:45/M 1:27:33.6
201 1:27:54.2 Mick McDyre Corby A C 155 M 150 M55 18 44:42.5 8:46/M 1:27:44.8
202 1:28:00.0 Daneile Hansby Riverside Runners 332 F 52 FSen 18 43:29.3 8:47/M 1:27:49.1
203 1:28:00.7 Susan Ray Brj Run & Tri 214 F 53 F55 2 43:03.2 8:47/M 1:27:51.3
204 1:28:01.9 Rosalind Innes Brj Run & Tri 340 F 54 F35 7 43:04.6 8:47/M 1:27:51.4
205 1:28:08.1 Jackie King Kettering Town Harriers 118 F 55 F50 5 44:01.7 8:48/M 1:28:02.2
206 1:28:09.8 Charlene Bennett Desborough & Rothwell Running Club 23 F 56 FSen 19 43:58.6 8:48/M 1:28:00.0
207 1:28:09.9 John Eales Northampton Road Runners 53 M 151 M45 32 43:59.5 8:48/M 1:28:00.5
208 1:28:32.5 Leigh Wisdom Thorney Running Club 301 F 57 FSen 20 44:43.9 8:50/M 1:28:17.8
209 1:28:37.3 Emma Reid Bishops Stortford Running Club 352 F 58 FSen 21 45:00.5 8:50/M 1:28:21.8
210 1:28:40.4 Steve Allard Spalding Triathlon Club 5 M 152 M50 15 42:36.6 8:51/M 1:28:28.0
211 1:28:56.4 Tim Loutit Yaxley Runners & Joggers 131 M 153 M50 16 41:14.4 8:53/M 1:28:47.6
212 1:28:57.8 Steve Lucas Ware Joggers 134 M 154 M50 17 43:09.1 8:53/M 1:28:52.1
213 1:29:01.3 Michael Whaley 296 M 155 M65 ++ 9 44:20.2 8:53/M 1:28:50.7
214 1:29:16.6 Robert Waddingham Ware Joggers 285 M 156 M60 8 43:03.1 8:55/M 1:29:11.1
215 1:29:30.7 Angela Wheatley 297 F 59 F35 8 44:57.4 8:56/M 1:29:16.3
216 1:29:42.0 Pauline Sparrow Ryston Runners 255 F 60 F60 ++ 4 44:33.2 8:57/M 1:29:30.0
217 1:29:57.4 Andy Potter Stamford Striders 205 M 157 M50 18 43:10.2 8:58/M 1:29:44.3
218 1:29:59.6 Susie Dunn Ware Joggers 51 F 61 FSen 22 46:02.4 8:59/M 1:29:52.4
219 1:30:08.8 Nick Cheal Ware Joggers 40 M 158 M60 9 45:06.4 9:00/M 1:30:01.3
220 1:30:10.0 Simon Joyce Ware Joggers 115 M 159 M50 19 44:15.3 9:01/M 1:30:05.2
221 1:30:11.2 Joanne Muff Brj Run & Tri 174 F 62 F45 9 44:17.6 9:00/M 1:29:59.8
222 1:30:28.3 Dan Ainscow Brj Run & Tri 336 M 160 M40 18 45:09.9 9:02/M 1:30:15.0
223 1:30:37.0 Deborah Nolan Eye Community Runners 184 F 63 FSen 23 45:12.0 9:03/M 1:30:26.2
224 1:30:37.2 Mick Davies Eye Community Runners 45 M 161 MSen 56 45:12.5 9:03/M 1:30:26.5
225 1:30:47.1 Kevin Smith Corby A C 251 M 162 M60 10 44:47.3 9:04/M 1:30:38.2
226 1:31:00.8 John Turner Ely Runners 282 M 163 M65 ++ 10 45:20.1 9:05/M 1:30:49.8
227 1:31:04.2 Natalie Fairbairn St Neots Riverside Runners 58 F 64 F40 13 44:40.1 9:05/M 1:30:52.6
228 1:31:05.4 Karen Roper St Neots Riverside Runners 230 F 65 F40 14 44:40.3 9:05/M 1:30:54.4
229 1:31:22.6 Fergus Barratt Eye Community Runners 18 M 164 MSen 57 45:10.0 9:07/M 1:31:11.3
230 1:31:24.0 Jane Masters Eye Community Runners 149 F 66 F40 15 45:15.8 9:07/M 1:31:13.3
231 1:31:56.9 Sarah Partridge Ryston Runners 194 F 67 F55 3 45:22.6 9:10/M 1:31:44.3
232 1:31:58.9 Martin Pratley Tiptree Road Runners 206 M 165 M50 20 45:49.9 9:11/M 1:31:46.7
233 1:32:01.5 Gill Bates Eye Community Runners 20 F 68 F55 4 45:39.0 9:11/M 1:31:50.9
234 1:32:05.1 Anna Devine Yaxley Runners & Joggers 50 F 69 F35 9 44:54.3 9:12/M 1:31:57.1
235 1:32:11.2 Ian William Davies Thorney Running Club 308 M 166 M60 11 45:08.8 9:12/M 1:31:58.6
236 1:32:25.4 Jaydyne Overon 191 F 70 FSen 24 45:00.4 9:13/M 1:32:14.8
237 1:32:25.8 Jamie Gibson 353 M 167 MSen 58 46:00.2 9:13/M 1:32:09.0
238 1:32:38.8 Thomas Allam 3 M 168 MSen 59 45:59.1 9:15/M 1:32:27.0
239 1:32:49.0 Becky Allam Eye Community Runners 2 F 71 FSen 25 45:59.1 9:16/M 1:32:36.8
240 1:32:56.5 Paul Denwood March Ac 49 M 169 M50 21 47:00.8 9:16/M 1:32:40.5
241 1:33:05.2 Sarah Robinson 226 F 72 F55 5 46:34.5 9:17/M 1:32:52.8
242 1:33:05.4 Amee Quy 211 F 73 F35 10 46:34.8 9:17/M 1:32:52.8
243 1:33:09.3 Debbie Peters 327 F 74 F45 10 46:23.5 9:18/M 1:32:55.0
244 1:33:29.2 Lesley Harwood Yaxley Runners & Joggers 83 F 75 F55 6 44:48.0 9:20/M 1:33:20.8
245 1:33:43.4 Emma Hann Ware Joggers 78 M 170 M40 19 47:19.6 9:22/M 1:33:36.2
246 1:33:47.5 Richard Gilbert 64 M 171 M50 22 47:25.0 9:21/M 1:33:29.6
247 1:34:12.2 Phil Hudson Ware Joggers 106 M 172 M55 19 44:17.8 9:25/M 1:34:06.5
248 1:34:18.3 Emmaline Holyoake Bearbrook Running Club 99 F 76 F40 16 47:15.3 9:24/M 1:34:02.9
249 1:34:22.8 Brian Farrar 322 M 173 M60 12 47:14.9 9:25/M 1:34:14.8
250 1:34:33.9 Michelle Caspers Brj Run & Tri 323 F 77 F45 11 46:59.7 9:26/M 1:34:17.6
251 1:34:36.4 Susan Frisby Thorney Running Club 312 F 78 F50 6 46:19.4 9:26/M 1:34:23.5
252 1:34:36.5 Andy Harding 311 M 174 M45 33 46:19.9 9:26/M 1:34:22.5
253 1:34:38.4 Marisa Mereijer Pactrac 326 F 79 F35 11 47:20.9 9:27/M 1:34:25.0
254 1:34:41.2 Joanna Phillips 200 F 80 F45 12 46:36.1 9:26/M 1:34:24.6
255 1:35:35.2 Emma Kedney 314 F 81 F40 17 46:03.4 9:32/M 1:35:19.7
256 1:35:44.6 Carol Riley Yaxley Runners & Joggers 223 F 82 F55 7 47:06.8 9:33/M 1:35:30.7
257 1:35:53.9 Andy Harrod Ryston Runners 82 M 175 M50 23 46:19.5 9:35/M 1:35:47.1
258 1:35:59.2 Megg Humphrey Rutland Rc 107 F 83 FSen 26 47:40.6 9:34/M 1:35:42.7
259 1:36:02.6 Simon Murton Rutland Running And Triathlon Club 177 M 176 MSen 60 47:38.2 9:35/M 1:35:45.9
260 1:36:05.6 Zoe Gould Tiptree Road Runners 68 F 84 F45 13 45:50.2 9:35/M 1:35:53.2
261 1:36:25.0 Lee Gillis 355 M 177 MSen 61 46:37.0 9:37/M 1:36:11.1
262 1:37:25.7 Lisa Thomas Team Anstey Amblers And Runners 268 F 85 F35 12 48:41.2 9:43/M 1:37:07.1
263 1:38:25.5 Gwen Graves Ely Runners 69 F 86 F55 8 46:41.8 9:49/M 1:38:13.8
264 1:38:58.4 Jean Maggs Yaxley Runners & Joggers 138 F 87 F50 7 49:29.3 9:52/M 1:38:44.9
265 1:39:09.7 Emily Hawke Yaxley Runners & Joggers 84 F 88 F35 13 49:28.3 9:54/M 1:38:56.2
266 1:40:12.8 Margaret Waddingham Ware Joggers 284 F 89 F60 ++ 5 49:26.2 10:00/M 1:40:02.9
267 1:40:21.0 John Tobin 277 M 178 M40 20 48:40.8 10:00/M 1:40:04.4
268 1:40:21.4 Barbara Gunn Bushfield Joggers 72 F 90 F45 14 50:20.4 10:01/M 1:40:06.5
269 1:40:34.9 Susan Pawson Bushfield Joggers 195 F 91 F60 ++ 6 49:38.2 10:03/M 1:40:25.5
270 1:41:23.5 Ann Riddell Sleaford Town Runners 220 F 92 F50 8 50:28.0 10:07/M 1:41:06.0
271 1:41:23.6 Graham Riddell Sleaford Town Runners 221 M 179 M50 24 50:27.8 10:07/M 1:41:06.3
272 1:41:23.9 Ted Preston Sleaford Town Runners 207 M 180 M65 ++ 11 50:27.8 10:07/M 1:41:06.7
273 1:42:21.7 Michaela Skodova Rutland Running And Triathlon Club 245 F 93 FSen 27 50:16.5 10:13/M 1:42:05.9
274 1:42:33.7 Mary Webber Bushfield Joggers 291 F 94 F60 ++ 7 49:38.3 10:14/M 1:42:24.1
275 1:42:56.8 Anne Meadows Yaxley Runners & Joggers 159 F 95 F50 9 49:41.8 10:16/M 1:42:43.5
276 1:42:56.8 Suzanne Thorpe Yaxley Runners & Joggers 347 F 96 F50 10 49:45.1 10:16/M 1:42:43.4
277 1:43:22.3 Karen Richardson Cambridge & Coleridge Ac 218 F 97 F50 11 50:38.1 10:19/M 1:43:08.9
278 1:44:46.8 Dave Smith Lincoln Wellington Ac 250 M 181 M60 13 51:02.5 10:27/M 1:44:33.9
279 1:44:55.6 Richard Stephens Ware Joggers 262 M 182 M60 14 52:56.7 10:29/M 1:44:47.5
280 1:45:04.5 Jim Millar Sleaford Town Runners 166 M 183 M50 25 50:28.6 10:29/M 1:44:47.0
281 1:47:10.4 Will Schwer Felixstowe Rrc 239 M 184 MSen 62 54:09.9 10:41/M 1:46:52.9
282 1:48:22.0 Sarah Lucas Ware Joggers 132 F 98 F50 12 52:58.1 10:49/M 1:48:13.3
283 1:50:18.8 Philip Hall Grantham Athletics Club 351 M 185 M60 15 50:52.3 11:00/M 1:50:03.4
284 1:51:35.2 Amanda McPherson Rutland Running And Triathlon Club 157 F 99 F40 18 54:43.7 11:09/M 1:51:29.4
285 1:51:45.3 Andrew Simons Shelton Striders 244 M 186 M60 16 52:02.2 11:09/M 1:51:30.2
286 1:51:51.0 Caroline Stephens Ware Joggers 260 F 100 F55 9 53:49.1 11:10/M 1:51:39.5
287 1:53:03.5 Claire Eales Northampton Road Runners 52 F 101 F40 19 54:22.0 11:17/M 1:52:53.0
288 1:54:04.4 Eleanor Rodgers Bishops Stortford Running Club 227 F 102 F45 15 57:03.0 11:23/M 1:53:48.6
289 1:54:08.1 Becky Musson Rutland Running And Triathlon Club 178 F 103 F35 14 53:27.9 11:23/M 1:53:51.7
290 1:54:40.6 Vibeke Rowe Ware Joggers 232 F 104 F60 ++ 8 54:16.8 11:27/M 1:54:29.1
291 1:54:46.2 Gill Holmes Fenland Rc 98 F 105 F60 ++ 9 57:26.0 11:27/M 1:54:31.4
292 1:57:43.0 Michael Ennis Ryston Runners 313 M 187 M65 ++ 12 53:35.9 11:46/M 1:57:35.5
293 1:58:49.4 Darren Barratt Stamford Striders 17 M 188 M40 21 57:26.9 11:52/M 1:58:35.7
294 1:59:37.9 John Heywood Ware Joggers 94 M 189 M65 ++ 13 57:32.7 11:56/M 1:59:23.1
295 1:59:56.2 Sharon Blackledge Eye Community Runners 28 F 106 F40 20 57:44.6 11:58/M 1:59:42.5
296 1:59:56.6 Carmel Keegan Eye Community Runners 116 F 107 FSen 28 57:43.8 11:58/M 1:59:42.9
297 2:01:05.3 Andy Lundy Team Anstey Amblers And Runners 135 M 190 M50 26 58:20.3 12:05/M 2:00:46.7
298 2:06:40.7 Melanie Snutch Birstall 253 F 108 F55 10 1:01:51.1 12:38/M 2:06:22.0
299 2:09:55.2 Dawn Tobin Team Anstey Amblers And Runners 276 F 109 F45 16 1:02:44.7 12:58/M 2:09:36.5
Overall Place Gun Time Name Club Bib No Gender Gender Place Category Category Place Half Way Time Total Pace Chip Time

 

What's My Time