Ayrodynamic Turkey Trot

 

This is a sortable and searchable table.

When browsing with a mobile device, you can slide the page to show all the data.

Provisional Results

If there are any queries then please do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

These are your actual race timings, on Runbritian Results they will be rounded up to the nearest second.

Please follow link for full explanation on Why This Is Done. Runbritian Results de-mystified

10 Km Turkey Trot Results      5 Km Turkey Trot Results

 

 Last updated 11:36 06/01/2016

10 km Turkey Trot Road Race

Turkey Trot 10 km
Overall Place Gun Time Name Club Bib Gender Gender Place Category Category Place Pace Chip Time
1 31:11.3 Neil Renault Edinburgh Athletic Club 617 M 1 MSnr 1 3:07/K 31:09.9
2 32:53.1 Kerry-Liam Wilson Ronhill Cambuslang Harriers 692 M 2 MV40 1 3:17/K 32:51.5
3 33:01.2 Iain MacDonald Edinburgh Athletic Club 493 M 3 MSnr 2 3:18/K 32:59.2
4 33:06.8 Del Young Garscube Harriers 700 M 4 MSnr 3 3:18/K 33:04.9
5 33:32.4 Alan Cherry Ayr Seaforth AAC 352 M 5 MSnr 4 3:21/K 33:30.8
6 34:31.1 Kenneth Neill Ayr Seaforth AAC 587 M 6 MSnr 5 3:27/K 34:29.5
7 34:38.1 Andrew Kerr North Wales Road Running Club 472 M 7 MSnr 6 3:28/K 34:36.4
8 34:46.9 Andrew McGhee 535 M 8 MSnr 7 3:29/K 34:45.3
9 34:52.5 David Cole Ronhill Cambuslang Harriers 356 M 9 MSnr 8 3:29/K 34:50.8
10 34:54.9 Stephen Allan Kirkintilloch Olympians 305 M 10 MV40 2 3:29/K 34:53.1
11 35:08.2 Steven Currie Garscube Harriers 379 M 11 MSnr 9 3:31/K 35:06.2
12 35:20.1 Daniel Burns Garscube Harriers 340 M 12 MSnr 10 3:32/K 35:17.5
13 35:32.2 Matthew O'Brien Garscube Harriers 592 M 13 MSnr 11 3:33/K 35:29.9
14 35:35.9 Hayley Haining Kilbarchan Amateur Athletic Club 440 F 1 FV35 1 3:33/K 35:32.1
15 35:37.7 Chris Lorimer 485 M 14 MSnr 12 3:33/K 35:34.3
16 35:42.1 Neil Walker Kilmarnock H & AC 672 M 15 MSnr 13 3:34/K 35:38.5
17 35:54.0 Kieran Pugh Kirkintilloch Olympians 608 M 16 MSnr 14 3:35/K 35:51.2
18 35:55.8 Brian Douglas Bellahouston Harriers 393 M 17 MV40 3 3:35/K 35:53.1
19 36:09.9 Alan Heron Dumbarton AAC 446 M 18 MSnr 15 3:37/K 36:06.6
20 36:11.0 Ross Connelly Kilmarnock H & AC 360 M 19 MSnr 16 3:37/K 36:08.3
21 36:11.7 Howard Elliott Kirkintilloch Olympians 405 M 20 MV40 4 3:37/K 36:09.0
22 36:18.3 Andy Campbell Bellahouston Road Runners 344 M 21 MV40 5 3:38/K 36:15.6
23 36:20.8 Connell Drummond Kilmarnock H & AC 396 M 22 MV40 6 3:38/K 36:18.1
24 36:25.6 Mark Paterson Motherwell AC 599 M 23 MV40 7 3:38/K 36:22.4
25 36:41.9 Luke Chamberlain Giffnock North AAC 350 M 24 MV40 8 3:40/K 36:39.8
26 36:47.7 David Houston Shettleston Harriers 451 M 25 MSnr 17 3:41/K 36:46.0
27 36:54.8 Ian Thomson Garscube Harriers 661 M 26 MSnr 18 3:41/K 36:52.3
28 37:05.3 James Connelly Kilmarnock H & AC 357 M 27 MV40 9 3:42/K 37:02.5
29 37:20.3 Iain Murdoch Stockport Harriers & AC 460 M 28 MV40 10 3:44/K 37:17.8
30 37:31.3 Steven Gregg Highland Hill Runners 434 M 29 MSnr 19 3:44/K 37:23.0
31 37:38.3 Ted Gourley Giffnock North AAC 424 M 30 MV50 1 3:46/K 37:36.2
32 37:38.9 Martyn Glancy Kirkintilloch Olympians 419 M 31 MSnr 20 3:46/K 37:35.4
33 37:40.3 Matthew Low Dundee Road Runners AC 487 M 32 MSnr 21 3:46/K 37:37.4
34 38:05.0 Benjamin Ross Cairngorm Runners 629 M 33 MSnr 22 3:48/K 38:01.4
35 38:08.2 Paul Lafferty Irvine Running Club 476 M 34 MSnr 23 3:48/K 38:04.3
36 38:23.3 Mark Livingstone Irvine Running Club 484 M 35 MV40 11 3:50/K 38:19.8
37 38:30.9 Mark Caldwell Ayr Seaforth AAC 342 M 36 MV40 12 3:50/K 38:24.4
38 38:31.7 Rodger Sangster 636 M 37 MV40 13 3:51/K 38:27.2
39 38:34.8 Matt Pearce Troon Tortoises AC 600 M 38 MV40 14 3:51/K 38:31.5
40 38:38.1 Brian Lees Falkirk Victoria Harriers 480 M 39 MV50 2 3:51/K 38:34.9
41 38:44.2 Lindsey Currie Dumbarton AAC 378 F 2 FV35 2 3:52/K 38:39.9
42 38:48.2 John Ross Ayr Seaforth AAC 628 M 40 MV40 15 3:52/K 38:43.4
43 38:50.0 Stuart Douglas Falkirk Victoria Harriers 394 M 41 MSnr 24 3:52/K 38:44.2
44 39:08.3 Gareth Brown North Ayrshire Athletic Club 335 M 42 MSnr 25 3:54/K 39:04.5
45 39:16.7 Murray McAlpine Hamilton Harriers 519 M 43 MSnr 26 3:55/K 39:08.4
46 39:17.1 Peter Laing Ayr Seaforth AAC 477 M 44 MV50 3 3:55/K 39:10.6
47 39:23.9 Alasdair Meldrum Ayr Seaforth AAC 568 M 45 MV40 16 3:56/K 39:20.2
48 39:30.4 Mark Preston North Ayrshire Athletic Club 606 M 46 MSnr 27 3:57/K 39:26.4
49 39:32.6 Calum MacDonald Ayr Seaforth AAC 494 M 47 MSnr 28 3:57/K 39:26.5
50 39:36.6 Kirstin Oakley Ayr Seaforth AAC 591 F 3 FU18 1 3:57/K 39:32.6
51 39:39.3 Joseph Cherry University of St Andrews Cross Country Club 353 M 48 MSnr 29 3:58/K 39:36.9
52 39:45.3 Stewart McAllister Kilmarnock H & AC 518 M 49 MSnr 30 3:58/K 39:43.2
53 39:46.6 Ronan Anderson Fleet Feet Triathletes 307 M 50 MSnr 31 3:58/K 39:44.7
54 39:48.1 Fraser McPhail Troon Tortoises AC 559 M 51 MV40 17 3:58/K 39:38.6
55 39:57.6 Brian Davidson Dunbar Running Club 385 M 52 MV40 18 3:59/K 39:53.6
56 40:00.2 Alister Neil Kilmarnock H & AC 586 M 53 MSnr 32 3:59/K 39:54.1
57 40:04.9 Charlene Kelly Dumbarton AAC 468 F 4 FSnr 1 4:00/K 40:00.4
58 40:12.3 John Allan Troon Tortoises AC 304 M 54 MSnr 33 4:00/K 40:03.9
59 40:12.4 Ian Hughes Calderglen Harriers 454 M 55 MV40 19 4:01/K 40:09.0
60 40:16.6 Jamie Duncan 397 M 56 MV40 20 4:01/K 40:10.3
61 40:30.2 Toni McIntosh Toni's Tigers 543 F 5 FV35 3 4:03/K 40:25.8
62 40:31.4 Euan Godon G72 Tri Club 420 M 57 MSnr 34 4:02/K 40:20.8
63 40:34.9 Stephen McDowall Ayr Seaforth AAC 529 M 58 MV40 21 4:03/K 40:28.3
64 40:40.4 Laura Wallace Ayr Seaforth AAC 673 F 6 FV35 4 4:04/K 40:35.8
65 40:52.7 Thomas Graham 427 M 59 MV40 22 4:05/K 40:46.3
66 40:53.9 Fiona Ramsay Cani-Fit 613 F 7 FSnr 2 4:05/K 40:51.4
67 40:59.0 Jonathan Redshaw St Albans Striders 614 M 60 MV40 23 4:05/K 40:48.2
68 41:00.3 David McMillan G72 Tri Club 553 M 61 MSnr 35 4:05/K 40:49.7
69 41:04.9 Alastair MacLachlan Bellahouston Road Runners 500 M 62 MV50 4 4:06/K 41:01.7
70 41:08.0 Ralph Connolly Victoria Park City of Glasgow AC 361 M 63 MV50 5 4:06/K 41:02.8
71 41:10.0 Doug Manning Glasgow Triathlon Club 507 M 64 MV40 24 4:05/K 40:54.9
72 41:18.5 Chris Liddle 482 M 65 MSnr 36 4:07/K 41:12.9
73 41:21.1 Stuart Scott Army Triathlon 637 M 66 MV40 25 4:08/K 41:15.2
74 41:24.0 Louise Beveridge Dundee Hawkhill Harriers 324 F 8 FSnr 3 4:08/K 41:18.8
75 41:37.8 Brooke Johnson Reading Roadrunners 462 M 67 MSnr 37 4:09/K 41:30.0
76 41:40.7 Andrew Stewart Ron's Runners 652 M 68 MV50 6 4:09/K 41:29.3
77 41:41.3 William Gough 422 M 69 MV40 26 4:09/K 41:33.4
78 41:46.3 Karen Dobbie Edinburgh Athletic Club 390 F 9 FV45 1 4:10/K 41:41.1
79 41:51.8 Ryan Lorimer 486 M 70 MSnr 38 4:10/K 41:43.1
80 41:55.2 Neil Meikle 566 M 71 MSnr 39 4:09/K 41:32.4
81 41:57.1 Leslie James Mc Derment 517 M 72 MV40 27 4:11/K 41:51.4
82 42:00.9 Emma Baxter Greenock Glenpark Harriers 317 F 10 FSnr 4 4:12/K 41:56.1
83 42:05.8 Gordon McNab 556 M 73 MV40 28 4:11/K 41:50.4
84 42:08.0 Gael Riddle Ayr Seaforth AAC 620 F 11 FV35 5 4:12/K 42:03.4
85 42:10.9 Michelle Hetherington Helensburgh AAC 447 F 12 FV45 2 4:13/K 42:06.0
86 42:21.5 Brian MacFarlane 496 M 74 MSnr 40 4:13/K 42:10.3
87 42:24.1 Martin Jones 465 M 75 MSnr 41 4:13/K 42:14.0
88 42:24.7 Jennifer Conway St Albans Striders 363 F 13 FSnr 5 4:14/K 42:18.1
89 42:25.8 John Pugh Kirkintilloch Olympians 607 M 76 MV40 29 4:14/K 42:20.2
90 42:28.3 Eddie Carr Ronhill Cambuslang Harriers 346 M 77 MV50 7 4:14/K 42:23.2
91 42:37.1 Alan Connor 362 M 78 MV50 8 4:15/K 42:26.8
92 42:53.0 Bobby Miller 572 M 79 MV50 9 4:17/K 42:46.0
93 43:05.5 Noel Stafford 648 M 80 MSnr 42 4:17/K 42:54.8
94 43:12.5 Simon Kirk Ayr Seaforth AAC 474 M 81 MV40 30 4:18/K 43:02.3
95 43:32.8 Ian Johnstone Kilmarnock H & AC 464 M 82 MV50 10 4:21/K 43:28.5
96 43:35.4 Laurence Baker Ayr Seaforth AAC 313 M 83 MV50 11 4:19/K 43:10.6
97 43:41.0 Patrick Gibbons Garscube Harriers 416 M 84 MV40 31 4:21/K 43:33.7
98 43:51.1 David Jones Ayr Seaforth AAC 466 M 85 MV40 32 4:22/K 43:44.9
99 43:56.7 Ross Ritchie 623 M 86 MSnr 43 4:22/K 43:42.7
100 43:58.1 Scott McIntosh Ayr Seaforth AAC 542 M 87 MV40 33 4:23/K 43:51.6
101 43:59.8 Nick Farrell Giffnock North AAC 408 M 88 MV50 12 4:23/K 43:45.2
102 44:06.8 Stuart Swan Troon Tortoises AC 657 M 89 MSnr 44 4:21/K 43:26.9
103 44:08.9 Sean Graham Ampthill & Flitwick Flyers RC 426 M 90 MV40 34 4:24/K 44:03.3
104 44:09.4 Jason Rabinowitz 610 M 91 MV40 35 4:24/K 43:58.7
105 44:11.9 Angela Reid North Ayrshire Athletic Club 615 F 14 FV35 6 4:23/K 43:49.4
106 44:22.0 John Brogan 334 M 92 MSnr 45 4:24/K 44:02.9
107 44:29.7 Elizabeth Mc Derment Kilmarnock H & AC 516 F 15 FV45 3 4:25/K 44:09.5
108 44:40.4 John Burnett 337 M 93 MV40 36 4:26/K 44:23.6
109 44:42.0 Brian Rooney 627 M 94 MV40 37 4:26/K 44:18.9
110 44:48.1 Nicola Dunn Ayr Seaforth AAC 402 F 16 FSnr 6 4:28/K 44:43.4
111 44:51.2 Luke Farrell 409 M 95 MSnr 46 4:28/K 44:36.8
112 45:06.4 Derrick Ritchie Giffnock North AAC 622 M 96 MV50 13 4:29/K 44:52.3
113 45:07.3 Katie Sampson 635 F 17 FSnr 7 4:30/K 44:57.1
114 45:26.9 Garry Henderson 445 M 97 MV50 14 4:32/K 45:17.6
115 45:30.9 Ross Bickerstaff Hamilton Harriers 326 M 98 MV50 15 4:32/K 45:21.4
116 45:38.3 Jesus Manzaneque 508 M 99 MSnr 47 4:33/K 45:33.5
117 45:39.0 Sarah Hunter 458 F 18 FV45 4 4:33/K 45:27.2
118 45:41.7 Ross Parker 597 M 100 MSnr 48 4:33/K 45:28.2
119 45:45.4 Alan MacDonald 492 M 101 MV50 16 4:34/K 45:41.0
120 45:55.7 Rob Reid 616 M 102 MV40 38 4:34/K 45:41.0
121 45:58.3 Carol Doherty Dundee Road Runners AC 392 F 19 FSnr 8 4:35/K 45:47.1
122 45:59.4 Suzanne Boyle Bellahouston Harriers 331 F 20 FV35 7 4:35/K 45:50.3
123 46:05.9 Marina McCallum Clydesdale Harriers 522 F 21 FV35 8 4:36/K 45:58.9
124 46:08.1 Tom Ryan 632 M 103 MSnr 49 4:35/K 45:49.9
125 46:14.2 Cheryl McNulty Hamilton Harriers 558 F 22 FV35 9 4:36/K 46:04.1
126 46:14.5 Colin Murchie G72 Tri Club 578 M 104 MV50 17 4:37/K 46:06.0
127 46:20.8 Beth MacRae Ayr Seaforth AAC 504 F 23 FU18 2 4:37/K 46:11.4
128 46:22.1 Iani McNee Troon Tortoises AC 557 M 105 MV50 18 4:36/K 45:58.9
129 46:23.7 Stuart McColm Ayr Seaforth AAC 526 M 106 MV40 39 4:38/K 46:16.7
130 46:30.5 Jamie Chalmers 349 M 107 MSnr 50 4:37/K 46:12.4
131 46:37.3 David Armitt 309 M 108 MV40 40 4:39/K 46:27.5
132 46:42.1 James Anthony Stevenson Scottish Fire & Rescue Service AC 651 M 109 MV50 19 4:40/K 46:38.1
133 46:47.1 Stuart McGlynn 538 M 110 MV40 41 4:40/K 46:43.6
134 46:54.7 David Gibson 417 M 111 MV40 42 4:41/K 46:45.4
135 46:57.7 Michael Flinn Irvine Running Club 412 M 112 MV60 ++ 1 4:40/K 46:44.1
136 47:01.2 Allan Stewart 654 M 113 MSnr 51 4:41/K 46:47.6
137 47:11.5 Richard Beaton G72 Tri Club 319 M 114 MV40 43 4:42/K 46:57.3
138 47:14.7 Eric Baxter 318 M 115 MV60 ++ 2 4:43/K 47:06.8
139 47:15.5 Jason Bell 322 M 116 MV40 44 4:42/K 47:03.4
140 47:18.4 Douglas McLaren Plymouth Triathlon Club 550 M 117 MSnr 52 4:43/K 47:11.6
141 47:20.0 Richard Thow 662 M 118 MV40 45 4:43/K 47:12.7
142 47:30.3 Kyle Murchie G72 Tri Club 579 M 119 MSnr 53 4:44/K 47:18.3
143 47:37.0 Richard Nash Galloway Harriers 585 M 120 MV40 46 4:44/K 47:24.1
144 47:37.8 Murdoch Ruth Stockport Harriers & AC 630 F 24 FV35 10 4:45/K 47:27.2
145 47:38.9 Paula Wilson Kilmarnock H & AC 694 F 25 FV45 5 4:45/K 47:30.5
146 47:43.7 Brian Darroch Kilmarnock H & AC 384 M 121 MV40 47 4:45/K 47:31.0
147 47:51.0 David Toner 664 M 122 MV40 48 4:47/K 47:51.0
148 47:54.1 Hilary Millar Giffnock North AAC 570 F 26 FV45 6 4:46/K 47:38.8
149 47:57.5 Andrew Tuft 666 M 123 MV40 49 4:47/K 47:53.0
150 48:01.2 Simon Woodliff 698 M 124 MSnr 54 4:47/K 47:51.9
151 48:01.9 Kirsteen Salisbury 634 F 27 FSnr 9 4:47/K 47:52.7
152 48:02.0 Stewart McRoberts Kilmarnock H & AC 561 M 125 MSnr 55 4:47/K 47:52.9
153 48:02.9 Caroline Mutch Troon Tortoises AC 583 F 28 FV35 11 4:47/K 47:53.3
154 48:04.6 Ada Stewart Kirkintilloch Olympians 653 F 29 FV45 7 4:47/K 47:50.7
155 48:13.8 Melody Haddow 439 F 30 FSnr 10 4:48/K 48:00.5
156 48:18.0 Alastair Hughes 453 M 126 MSnr 56 4:49/K 48:10.8
157 48:20.7 Gary Bicker 325 M 127 MSnr 57 4:47/K 47:50.3
158 48:21.5 Kieron O'Dowd 593 M 128 MV40 50 4:49/K 48:13.3
159 48:23.6 Adam McCalmont 523 M 129 MSnr 58 4:48/K 47:59.2
160 48:24.6 Pauline Henderson 444 F 31 FV45 8 4:49/K 48:10.4
161 48:27.2 Matt Ferguson Kilmarnock H & AC 410 M 130 MV60 ++ 3 4:49/K 48:12.4
162 48:30.8 Alastair Dunlop 401 M 131 MV40 51 4:51/K 48:26.8
163 48:36.6 Jamesj Cunningham 377 M 132 MV50 20 4:50/K 48:21.9
164 48:37.7 Stuart Brockie Ayr Seaforth AAC 332 M 133 MV40 52 4:49/K 48:12.4
165 48:39.1 Stuart Brodie 333 M 134 MV40 53 4:50/K 48:23.7
166 48:41.5 Andy Seville 639 M 135 MV40 54 4:51/K 48:26.0
167 48:51.3 Jen Matrundola 512 F 32 FV45 9 4:52/K 48:43.9
168 48:55.7 Lawrence Healy 443 M 136 MV40 55 4:52/K 48:40.0
169 48:56.4 Nigel Robinson 626 M 137 MV40 56 4:53/K 48:46.4
170 48:58.5 Stephen McGhee Ayr Seaforth AAC 536 M 138 MV40 57 4:53/K 48:50.4
171 49:00.0 Ricky Sherriff-Short Troon Tortoises AC 641 M 139 MSnr 59 4:52/K 48:44.9
172 49:02.3 Murray Sherriff-Short 642 M 140 MV40 58 4:53/K 48:46.4
173 49:03.4 Susan Alexander 303 F 33 FV45 10 4:53/K 48:47.2
174 49:12.4 Dawn Armitt 308 F 34 FV35 12 4:55/K 49:07.1
175 49:12.7 Graham Crombie 376 M 141 MSnr 60 4:46/K 47:36.0
176 49:22.1 Andrew Rafferty 611 M 142 MV40 59 4:54/K 48:57.9
177 49:29.8 Kennykenny Weir 678 M 143 MV60 ++ 4 4:56/K 49:21.5
178 49:31.5 Susan Clark Greenock Glenpark Harriers 355 F 35 FV45 11 4:56/K 49:17.0
179 49:32.9 David Graham G72 Tri Club 425 M 144 MSnr 61 4:55/K 49:13.1
180 49:41.8 Colin Muir 577 M 145 MSnr 62 4:57/K 49:29.5
181 49:42.7 Peter Ryan 633 M 146 MV50 21 4:56/K 49:22.8
182 49:43.9 Pamela Porteous Ron's Runners 605 F 36 FV35 13 4:57/K 49:34.2
183 49:47.2 Elizabeth McGarry Irvine Running Club 533 F 37 FV55 ++ 1 4:58/K 49:37.0
184 49:53.6 Alasdair Skeoch Troon Tortoises AC 645 M 147 MV40 60 4:57/K 49:30.4
185 50:01.8 Brian Dunn 403 M 148 MV50 22 5:00/K 49:56.2
186 50:04.5 Robbierobbie Fulker Scottish Athletics 414 M 149 MV60 ++ 5 5:00/K 49:58.7
187 50:11.8 Lynn Connelly 358 F 38 FSnr 11 4:58/K 49:41.6
188 50:12.3 Jennifer Nunn 590 F 39 FV35 14 5:00/K 50:00.3
189 50:20.9 Andy Taylor 659 M 150 MV50 23 5:00/K 49:59.7
190 50:24.7 Rachel Kelly 470 F 40 FV35 15 5:02/K 50:19.8
191 50:31.6 Peter Taylor 660 M 151 MV60 ++ 6 5:01/K 50:12.5
192 50:38.9 David Kelly Hamilton Harriers 469 M 152 MV50 24 5:03/K 50:29.0
193 50:46.5 Michael Waddington 668 M 153 MV40 61 5:02/K 50:22.9
194 50:50.8 Fiona Maurer Garscube Harriers 514 F 41 FV35 16 5:04/K 50:35.4
195 50:51.7 Gary Maurer 515 M 154 MSnr 63 5:04/K 50:36.7
196 51:11.6 Marie Hirst Toni's Tigers 449 F 42 FV45 12 5:06/K 51:03.1
197 51:13.3 John Paul Augeri 311 M 155 MV40 62 5:06/K 51:04.1
198 51:16.1 Duncan Short 643 M 156 MV40 63 5:06/K 50:55.6
199 51:16.5 Brian Graham Kilbarchan Amateur Athletic Club 429 M 157 MV50 25 5:07/K 51:08.9
200 51:19.8 Darren Ridout Kilmarnock H & AC 621 M 158 MSnr 64 5:07/K 51:11.7
201 51:25.1 Rachel Borland 329 F 43 FV35 17 5:07/K 51:11.9
202 51:28.4 Agnieszka Magierecka 505 F 44 FSnr 12 5:07/K 51:06.8
203 51:28.8 Piotr Chmielinski 354 M 159 MSnr 65 5:07/K 51:06.8
204 51:29.4 Alison Wheatley 684 F 45 FV35 18 5:08/K 51:16.1
205 51:37.8 John Crombie 374 M 160 MV50 26 5:07/K 51:05.5
206 51:42.5 Axel Winkler 695 M 161 MV40 64 5:10/K 51:42.5
207 51:47.2 Joe Adams 301 M 162 MSnr 66 5:10/K 51:41.5
208 51:47.4 Elaine Adams 302 F 46 FSnr 13 5:10/K 51:41.4
209 51:49.7 Pat Standen 649 F 47 FV55 ++ 2 5:10/K 51:40.6
210 51:53.8 Sarah Whalen Scottish Prison Service AAC 683 F 48 FV35 19 5:10/K 51:40.2
211 51:56.0 Kirstin Dale Kilmarnock H & AC 381 F 49 FSnr 14 5:10/K 51:43.8
212 51:56.8 Ross Baird 312 M 163 MV40 65 5:11/K 51:48.7
213 52:03.1 Laura Barr 315 F 50 FV35 20 5:10/K 51:42.5
214 52:08.2 Joanne MacLellan 501 F 51 FV35 21 5:12/K 51:58.0
215 52:19.0 William Hodgson 450 M 164 MV50 27 5:13/K 52:05.8
216 52:27.6 Jamie Bicket Troon Tortoises AC 327 M 165 MV40 66 5:14/K 52:18.0
217 52:29.3 Richard Hirst Toni's Tigers 448 M 166 MV40 67 5:14/K 52:17.7
218 52:30.2 Ian Meikle 565 M 167 MV60 ++ 7 5:13/K 52:06.8
219 52:35.6 Stuart MacFarlane 497 M 168 MV60 ++ 8 5:13/K 52:14.3
220 52:43.0 Phil Marshall Calderglen Harriers 510 M 169 MV50 28 5:14/K 52:21.8
221 52:48.1 Robert Crombie Girvan AAC 375 M 170 MV50 29 5:15/K 52:25.5
222 52:50.8 Robert White Royal Mail Run GMC 688 M 171 MV40 68 5:15/K 52:26.8
223 52:52.0 Russell Couper Calderglen Harriers 369 M 172 MV50 30 5:17/K 52:48.7
224 52:53.6 Kate McKean Troon Tortoises AC 545 F 52 FV55 ++ 3 5:16/K 52:38.3
225 52:54.6 Janice McKellar Ayr Seaforth AAC 548 F 53 FV55 ++ 4 5:16/K 52:39.2
226 52:54.9 Clifford Stoller 655 M 173 MV50 31 5:16/K 52:37.5
227 53:05.2 Tim Murphy 580 M 174 MV40 69 5:16/K 52:41.4
228 53:08.2 Graham Dobbie 391 M 175 MV40 70 5:17/K 52:54.2
229 53:23.9 Grant Woodburn 697 M 176 MSnr 67 5:19/K 53:06.3
230 53:26.3 Rachel Wood Ron's Runners 696 F 54 FSnr 15 5:19/K 53:07.7
231 53:27.1 Katy Nash Galloway Harriers 584 F 55 FV45 13 5:19/K 53:14.5
232 53:34.6 Gordon Dobbie Troon Tortoises AC 388 M 177 MV60 ++ 9 5:20/K 53:16.7
233 53:37.2 Julie Smith Kilbarchan Amateur Athletic Club 646 F 56 FV45 14 5:20/K 53:19.5
234 53:45.2 Terry Wright 699 M 178 MV60 ++ 10 5:20/K 53:21.7
235 54:08.1 Jackie McCulloch Kilmarnock H & AC 527 F 57 FV45 15 5:24/K 53:55.3
236 54:08.1 Russell Duncan Kilmarnock H & AC 398 M 179 MV50 32 5:24/K 53:55.4
237 54:08.2 Alex McGhee Kilmarnock H & AC 534 M 180 MV50 33 5:24/K 53:56.2
238 54:18.7 Alison White 685 F 58 FV45 16 5:25/K 54:06.3
239 54:28.4 Jennifer Lee Running Sisters Tayside 479 F 59 FV35 22 5:25/K 54:06.7
240 54:32.7 Kirsty Green Ayr Seaforth AAC 432 F 60 FV45 17 5:26/K 54:17.2
241 54:39.6 Peter Nolan Macclesfield Harriers & AC 589 M 181 MV60 ++ 11 5:27/K 54:27.0
242 54:49.3 Colin Mutch 582 M 182 MV60 ++ 12 5:27/K 54:29.8
243 55:09.2 Richard Koiak 475 M 183 MSnr 68 5:29/K 54:50.2
244 55:09.7 John Malabon 506 M 184 MV40 71 5:29/K 54:50.5
245 55:15.5 Zander Beggs 321 M 185 MV40 72 5:29/K 54:51.3
246 55:27.4 David White Royal Mail Run GMC 687 M 186 MV50 34 5:30/K 55:01.4
247 55:39.0 Alisdair Berry 323 M 187 MV40 73 5:32/K 55:17.8
248 55:39.6 Liam Quinn 609 M 188 MV40 74 5:32/K 55:16.9
249 55:41.4 Gillian Smith Perth Road Runners 647 F 61 FSnr 16 5:32/K 55:22.0
250 55:44.8 Stephen McKee Clydesdale Harriers 546 M 189 MV50 35 5:33/K 55:28.2
251 55:45.0 Evelyn McKee Clydesdale Harriers 547 F 62 FV45 18 5:33/K 55:27.9
252 56:07.9 Linda Miller Royal Mail Run GMC 573 F 63 FV45 19 5:35/K 55:48.4
253 56:11.0 Finlay Dowell Irvine Running Club 395 M 190 MV50 36 5:36/K 55:58.8
254 56:14.7 Vanessa Pearce 601 F 64 FV35 23 5:35/K 55:53.9
255 56:36.4 Amy Cromarty Garscube Harriers 373 F 65 FSnr 17 5:38/K 56:19.6
256 56:44.1 Julie McAlpine 520 F 66 FSnr 18 5:40/K 56:35.9
257 56:49.5 Steven Dunlop 400 M 191 MSnr 69 5:38/K 56:22.8
258 57:15.0 Jason Miles-Campbell 569 M 192 MV40 75 5:41/K 56:53.1
259 57:15.0 Pamela Gorman 421 F 67 FV35 24 5:41/K 56:52.8
260 57:21.0 Catriona Gourley 423 F 68 FV45 20 5:42/K 57:03.6
261 57:29.1 Andy Burns 339 M 193 MV50 37 5:43/K 57:08.9
262 57:37.8 Theresa Davidson Dunbar Running Club 386 F 69 FV35 25 5:44/K 57:19.1
263 57:40.6 Sam Cathcart 348 M 194 MV60 ++ 13 5:45/K 57:25.7
264 57:52.2 Hazel MacFarlane Troon Tortoises AC 495 F 70 FV45 21 5:45/K 57:29.5
265 57:52.2 Anne Noble Troon Tortoises AC 588 F 71 FV55 ++ 5 5:45/K 57:29.5
266 58:26.6 Allison Finnie 554 F 72 FSnr 19 5:50/K 58:19.2
267 58:39.0 Adriano Renucci 618 M 195 MV40 76 5:49/K 58:12.4
268 58:45.0 Laura McGregor North Ayrshire Athletic Club 539 F 73 FV35 26 5:50/K 58:20.2
269 58:52.8 Maureen Cook Strathaven Striders 365 F 74 FV45 22 5:51/K 58:32.1
270 58:53.3 Alison Wales Kilmarnock H & AC 670 F 75 FV45 23 5:52/K 58:39.6
271 58:53.8 Ken Wales Kilmarnock H & AC 669 M 196 MV40 77 5:52/K 58:40.4
272 58:55.3 David Ryan 631 M 197 MV60 ++ 14 5:52/K 58:36.9
273 59:03.0 Nicola McEwen 531 F 76 FV45 24 5:51/K 58:29.5
274 59:03.1 Dawn Vallance 667 F 77 FV45 25 5:51/K 58:29.0
275 59:06.7 Janice McClory North Highland Harriers 524 F 78 FV55 ++ 6 5:52/K 58:42.9
276 59:13.4 Lisa Tracey 665 F 79 FSnr 20 5:54/K 58:59.2
277 59:26.9 Susan Gray 431 F 80 FV35 27 5:55/K 59:07.9
278 59:45.5 Fiona Creighton 372 F 81 FSnr 21 5:57/K 59:33.9
279 59:46.7 Jayne Ferguson 411 F 82 FSnr 22 5:57/K 59:25.0
280 59:48.2 Laura McIntyre Toni's Tigers 544 F 83 FSnr 23 5:57/K 59:26.1
281 59:51.0 Joyce Weir 680 F 84 FV45 26 5:57/K 59:32.1
282 59:51.3 Colin Weir 679 M 198 MV50 38 5:57/K 59:32.4
283 1:00:17.1 Anna Meikle 564 F 85 FV35 28 6:00/K 59:56.7
284 1:00:20.0 Emma Marley Toni's Tigers 509 F 86 FV35 29 6:00/K 1:00:00.5
285 1:00:31.0 Alan Connelly 359 M 199 MV40 78 6:00/K 1:00:00.8
286 1:00:48.0 Vicky McMinn 555 F 87 FV35 30 6:02/K 1:00:24.5
287 1:01:02.3 Laura Matrundola 513 F 88 FSnr 24 6:05/K 1:00:54.8
288 1:01:09.0 Ian Derrick 387 M 200 MV40 79 6:05/K 1:00:52.3
289 1:01:09.2 Dawn McMaster 552 F 89 FV45 27 6:05/K 1:00:52.4
290 1:01:19.0 Marie Short 644 F 90 FV35 31 6:06/K 1:00:56.8
291 1:01:21.6 Alison Conway 364 F 91 FSnr 25 6:06/K 1:00:58.9
292 1:01:23.0 Kirstie MacKenzie Toni's Tigers 499 F 92 FV35 32 6:06/K 1:01:02.8
293 1:01:52.3 David Burns 338 M 201 MV40 80 6:09/K 1:01:32.0
294 1:02:25.5 Claire Perrie 602 F 93 FSnr 26 6:12/K 1:02:00.8
295 1:02:39.3 Lorna Fraser 413 F 94 FV45 28 6:13/K 1:02:14.0
296 1:02:55.0 Fiona Murphy 581 F 95 FV45 29 6:15/K 1:02:28.5
297 1:03:36.4 Judy Tincher Troon Tortoises AC 663 F 96 FSnr 27 6:20/K 1:03:23.4
298 1:03:37.0 Ross Dobbie Troon Tortoises AC 389 M 202 MSnr 70 6:20/K 1:03:24.2
299 1:03:47.2 Sandra Graham 428 F 97 FV35 33 6:21/K 1:03:29.9
300 1:04:11.0 Rachel Cox Monkton Milers 371 F 98 FV45 30 6:23/K 1:03:53.1
301 1:04:11.0 Elaine Szimaitis Monkton Milers 658 F 99 FV35 34 6:23/K 1:03:53.3
302 1:04:19.2 Christine White Royal Mail Run GMC 686 F 100 FV45 31 6:24/K 1:03:59.3
303 1:05:09.7 Matthew Elsdon 406 M 203 MV40 81 6:29/K 1:04:51.3
304 1:05:12.1 David Stone 656 M 204 MSnr 71 6:29/K 1:04:47.0
305 1:05:54.2 Kirsten Cowling Cani-Fit 370 F 101 FV45 32 6:33/K 1:05:29.2
306 1:06:36.7 Kirsten Grier 437 F 102 FSnr 28 6:37/K 1:06:09.5
307 1:06:37.0 Julie Grier 436 F 103 FV45 33 6:37/K 1:06:09.7
308 1:06:37.4 Murray Grier 435 M 205 MV40 82 6:37/K 1:06:10.5
309 1:07:00.3 Suzy Moorby Troon Tortoises AC 574 F 104 FV45 34 6:40/K 1:06:36.0
310 1:08:14.5 Angela McGregor Jogging Buddies 540 F 105 FV45 35 6:46/K 1:07:44.9
311 1:08:14.9 Karen Hyslop Paisley Jogging Buddies 459 F 106 FV45 36 6:46/K 1:07:44.9
312 1:10:10.4 Robert Westwater 681 M 206 MV50 39 7:00/K 1:09:57.7
313 1:10:10.4 Hannah Westwater 682 F 107 FSnr 29 7:00/K 1:09:58.1
314 1:16:35.4 Shirley Wilson 690 F 108 FV55 ++ 7 7:39/K 1:16:28.3
Overall Place Gun Time Name Club Bib Gender Gender Place Category Category Place Pace Chip Time

5 km Fun Run

Turkey Trot 5 km
Overall Place Gun Time Name Club Bib Gender Gender Place Category Category Place Pace Chip Time
1 16:53.1 Rhys Sim Ayr Seaforth AAC 154 M 1 MU18 1 3:22/K 16:52.0
2 17:18.1 Andrew Clark Giffnock North AAC 216 M 2 MSnr 1 3:27/K 17:16.9
3 17:43.4 Mark Alexander Kilmarnock H & AC 168 M 3 MSnr 2 3:32/K 17:40.4
4 18:17.9 Ruairidh MacDonald Bellahouston Harriers 84 M 4 MSnr 3 3:39/K 18:13.8
5 18:22.0 Eamon Carr Ronhill Cambuslang Harriers 23 M 5 MU18 2 3:40/K 18:20.6
6 18:42.7 James Annan Settle Harriers 169 M 6 MV40 1 3:44/K 18:40.0
7 19:06.0 Stuart Johnson 214 M 7 MSnr 4 3:49/K 19:05.0
8 19:16.4 Chris James Skye & Lochalsh Running & AC 67 M 8 MSnr 5 3:50/K 19:12.0
9 19:34.4 Joel Rabinowitz 141 M 9 MSnr 6 3:54/K 19:31.9
10 19:39.6 Declan McGhee Ayr Seaforth AAC 91 M 10 MU15 1 3:55/K 19:36.8
11 19:44.2 Alexander Crooks Ayr Seaforth AAC 34 M 11 MU15 2 3:56/K 19:42.5
12 19:58.5 Euan Bell Ayr Seaforth AAC 3 M 12 MU15 3 3:59/K 19:56.8
13 20:06.2 Brian McKeating Ayrodynamic Triathlon Club 99 M 13 MV50 1 4:01/K 20:04.4
14 20:37.5 Alan Jaszewski 69 M 14 MSnr 7 4:07/K 20:33.3
15 20:45.9 Colleen Tait Kilmarnock H & AC 157 F 1 FSnr 1 4:09/K 20:43.1
16 20:58.3 Alasdair Murray Kilmarnock H & AC 123 M 15 MV40 2 4:11/K 20:54.3
17 20:59.1 Morven Hubbard Ayr Seaforth AAC 59 F 2 FU15 1 4:12/K 20:58.3
18 21:32.9 Evie MacKay Ayr Seaforth AAC 85 F 3 FU15 2 4:18/K 21:31.8
19 21:38.9 Marshall Illingworth South Ayrshire Swim Team 62 M 16 MU18 3 4:19/K 21:37.4
20 21:44.9 Niamh Riggins Ronhill Cambuslang Harriers 147 F 4 FU15 3 4:21/K 21:43.2
21 21:48.9 John Burnett 17 M 17 MV40 3 4:20/K 21:39.7
22 21:55.7 Alasdair McGhee 92 M 18 MU18 4 4:22/K 21:50.8
23 22:15.8 Brodie McGregor Kilmarnock H & AC 97 M 19 MU15 4 4:27/K 22:14.7
24 22:25.8 Jordan Phillips Kilmarnock H & AC 136 M 20 MU15 5 4:28/K 22:19.9
25 22:32.4 Lynsey Lennox Dumbarton AAC 78 F 5 FSnr 2 4:30/K 22:28.4
26 22:37.2 Piotr Zabkiewicz 165 M 21 MSnr 8 4:30/K 22:32.9
27 22:49.1 Lucy Illingworth 61 F 6 FSnr 3 4:33/K 22:44.6
28 22:54.5 Fergus Muir Ayr Seaforth AAC 116 M 22 MU15 6 4:34/K 22:49.7
29 23:10.1 Thomas Connolly Victoria Park City of Glasgow AC 178 M 23 MU15 7 4:38/K 23:08.0
30 23:11.4 Alexander Roxburgh 150 M 24 MU18 5 4:37/K 23:05.4
31 23:34.6 Bruce Johnson 215 M 25 MSnr 9 4:42/K 23:29.6
32 23:48.1 Ross Gourlay Giffnock North AAC 180 M 26 MU15 8 4:44/K 23:42.8
33 23:53.1 Louis Rabinowitz 140 M 27 MU18 6 4:47/K 23:53.1
34 24:00.8 Vairi James 68 F 7 FSnr 4 4:47/K 23:55.1
35 24:21.6 Douglas Glendinning 220 M 28 MU18 7 4:52/K 24:19.3
36 24:22.9 Jemma Kerr 187 F 8 FSnr 5 4:51/K 24:16.6
37 24:23.2 Abigail Middleton 110 F 9 FU15 4 4:52/K 24:18.0
38 24:42.1 Toby Nixon 197 M 29 MU15 9 4:56/K 24:38.4
39 24:42.8 Lottie Lambert Kilmarnock H & AC 75 F 10 FU15 5 4:56/K 24:41.5
40 24:43.9 Alistair Kerr Jog Scotland 71 M 30 MV60 ++ 1 4:56/K 24:40.2
41 24:45.9 Drew Lambert 77 M 31 MV50 2 4:56/K 24:42.9
42 24:55.1 Allison Illingworth 60 F 11 FV45 1 4:58/K 24:50.8
43 25:06.0 Iona Hubbard Ayr Seaforth AAC 58 F 12 FU15 6 5:01/K 25:04.3
44 25:13.3 Henry McFadzean 190 M 32 MU15 10 5:03/K 25:13.3
45 25:18.4 Douglas Dickson Kilmarnock H & AC 40 M 33 MV40 4 5:03/K 25:13.9
46 25:29.3 Lewis McGlynn Ayr Seaforth AAC 94 M 34 MU15 11 5:05/K 25:26.1
47 25:35.4 Andrew Scott Motherwell AC 213 M 35 MV40 5 4:57/K 24:43.0
48 25:39.3 Connor Wills 161 M 36 MU15 12 5:05/K 25:24.9
49 25:40.7 David Lock 79 M 37 MV50 3 5:05/K 25:27.5
50 25:43.4 Alan Middleton 109 M 38 MV50 4 5:08/K 25:38.3
51 25:43.8 Fraser Nixon 198 M 39 MU15 13 5:08/K 25:40.0
52 25:46.0 Adam Brett 176 M 40 MSnr 10 5:07/K 25:37.4
53 25:52.4 Rory Inglis 64 M 41 MU15 14 5:09/K 25:45.5
54 25:57.8 Simon Nixon 196 M 42 MV40 6 5:10/K 25:51.3
55 25:58.9 Anna Kirk Ayr Seaforth AAC 72 F 13 FU15 7 5:11/K 25:56.9
56 26:01.9 Isabel McKenzie Dumbarton AAC 193 F 14 FSnr 6 5:11/K 25:53.0
57 26:02.5 Kirstien Roxburgh 151 F 15 FV45 2 5:11/K 25:56.4
58 26:07.4 Fraser Reid 145 M 43 MU15 15 5:11/K 25:54.8
59 26:11.1 Zander Beggs 2 M 44 MV40 7 5:12/K 26:00.9
60 26:11.2 Ruth Kirk Ayr Seaforth AAC 73 F 16 FV45 3 5:14/K 26:09.1
61 26:13.2 Lesley McFadzean 188 F 17 FV45 4 5:13/K 26:04.4
62 26:13.7 Janie Watson 222 F 18 FV35 1 5:12/K 25:58.6
63 26:14.4 Melanie Robinson 148 F 19 FV35 2 5:13/K 26:06.2
64 26:15.3 Sarah Green 52 F 20 FV45 5 5:13/K 26:05.9
65 26:17.0 Ronnie Wills 160 M 45 MV50 5 5:12/K 26:01.4
66 26:19.7 Anna Lambert Kilmarnock H & AC 76 F 21 FU15 8 5:16/K 26:18.5
67 26:20.2 Viv Lambert Kilmarnock H & AC 74 F 22 FV35 3 5:15/K 26:16.7
68 26:31.0 Gregor Alexander 167 M 46 MU15 16 5:15/K 26:17.0
69 26:31.1 Ewen Alexander 166 M 47 MV40 8 5:15/K 26:16.8
70 26:33.3 Emma Pyper 138 F 23 FSnr 7 5:17/K 26:26.6
71 26:35.8 Julia Hargreaves Settle Harriers 185 F 24 FV45 6 5:17/K 26:27.5
72 26:43.3 Islay Hubbard Ayr Seaforth AAC 186 F 25 FU15 9 5:20/K 26:42.0
73 26:49.7 Moira Connell Troon Tortoises AC 28 F 26 FV55 ++ 1 5:21/K 26:47.5
74 26:49.8 Steven Connell 27 M 48 MV50 6 5:21/K 26:47.2
75 26:50.2 Jamie Watt 210 M 49 MU15 17 5:21/K 26:44.2
76 26:50.9 Andy Watt 211 M 50 MV50 7 5:21/K 26:44.0
77 26:53.3 Poppy Murray 121 F 27 FSnr 8 5:22/K 26:48.9
78 27:02.0 Mark McGregor Kilmarnock H & AC 98 M 51 MSnr 11 5:24/K 26:58.1
79 27:10.2 Fiona Roxburgh 149 F 28 FV45 7 5:25/K 27:04.3
80 27:12.6 Charles Maxwell 88 M 52 MV60 ++ 2 5:26/K 27:12.6
81 27:19.5 Eilidh Wilson 162 F 29 FV35 4 5:27/K 27:16.3
82 27:19.7 Iona Bell Ayr Seaforth AAC 4 F 30 FU15 10 5:27/K 27:16.7
83 27:30.1 Claire Smith 221 F 31 FV35 5 5:27/K 27:15.4
84 27:42.8 Jacqueline Nairn 195 F 32 FV45 8 5:31/K 27:33.0
85 27:44.4 Rachel McKinnon 100 F 33 FV35 6 5:31/K 27:37.5
86 27:47.5 Ann Rabinowitz 139 F 34 FV45 9 5:31/K 27:37.3
87 27:47.9 Maggie Glendinning Ayr Seaforth AAC 219 F 35 Ladies Missing Info 1 5:33/K 27:43.6
88 27:48.5 Alasaaik Glendinning 218 M 53 MV40 9 5:33/K 27:44.0
89 28:00.9 Donna McWilliams 107 F 36 FV35 7 5:35/K 27:55.7
90 28:02.1 Mairi Gemmell 48 F 37 FV35 8 5:35/K 27:56.9
91 28:03.3 Angela Reid Giffnock North AAC 217 F 38 FV35 9 5:35/K 27:53.5
92 28:03.4 Laura McGregor North Ayrshire Athletic Club 95 F 39 FV35 10 5:35/K 27:54.0
93 28:20.9 Michael Waddington 159 M 54 MV40 10 5:38/K 28:10.9
94 28:21.0 David Stone 155 M 55 MSnr 12 5:38/K 28:10.8
95 28:26.8 Erin Barbour Troon Tortoises AC 174 F 40 FU18 1 5:40/K 28:18.0
96 28:27.0 Mags Barbour Troon Tortoises AC 173 F 41 FV45 10 5:39/K 28:17.9
97 28:38.8 Jillian Toner 158 F 42 FV35 11 5:43/K 28:33.2
98 28:39.9 Sandra Dickson Kilmarnock H & AC 39 F 43 FV45 11 5:43/K 28:34.3
99 28:44.4 Clare Brawley 10 F 44 FSnr 9 5:43/K 28:33.9
100 28:45.6 Brady McLean Ayr Seaforth AAC 102 M 56 MU15 18 5:44/K 28:39.1
101 28:49.2 Stuart McLean Ayr Seaforth AAC 103 M 57 MV40 11 5:44/K 28:42.9
102 28:50.8 Anna Graham 50 F 45 FSnr 10 5:43/K 28:37.9
103 28:56.5 Paul Keeton 70 F 46 FSnr 11 5:45/K 28:46.0
104 28:57.1 Hannah Brawley 9 F 47 FSnr 12 5:45/K 28:47.0
105 28:58.5 Emma McGregor Kilmarnock H & AC 96 F 48 FU15 11 5:47/K 28:54.5
106 29:02.6 Matthew Snowden 207 M 58 MU15 19 5:48/K 29:00.3
107 29:02.7 Jane Snowden 206 F 49 FV35 12 5:48/K 29:00.1
108 29:09.0 Alexandra Meldrum Ayr Seaforth AAC 108 F 50 FU15 12 5:49/K 29:07.8
109 29:13.4 Amanda Reid Cani-Fit 143 F 51 FV35 13 5:48/K 29:01.1
110 29:15.6 Kyle Muirhead Ayrodynamic Triathlon Club 119 M 59 MU15 20 5:51/K 29:13.8
111 29:17.0 Euan Thorpe 209 M 60 MU15 21 5:49/K 29:05.6
112 29:17.2 Ross Muirhead Ayrodynamic Triathlon Club 117 M 61 MSnr 13 5:51/K 29:14.0
113 29:17.2 Vivien Thorpe 208 F 52 FV35 14 5:49/K 29:05.6
114 29:20.2 Pamela Fennell 179 F 53 FV35 15 5:50/K 29:08.7
115 29:21.0 Mark Pentleton 135 M 62 MV40 12 5:49/K 29:06.0
116 29:53.6 Lawrence Nunn 130 M 63 MU15 22 5:58/K 29:49.8
117 30:11.2 Karin Gourlay Ayrodynamic Triathlon Club 212 F 54 FV35 16 6:01/K 30:03.6
118 30:18.7 Logan Ness 124 F 55 FU15 13 6:03/K 30:16.0
119 30:19.5 Alastair Ness 125 M 64 MV40 13 6:03/K 30:16.4
120 30:27.2 John Ballantyne 171 M 65 MV60 ++ 3 6:03/K 30:15.4
121 30:32.2 James Craig 31 M 66 MV50 8 6:05/K 30:23.2
122 30:47.1 Harvey Cunningham 37 M 67 MU15 23 6:06/K 30:32.4
123 30:47.2 Alan Cunningham 36 M 68 MV40 14 6:07/K 30:33.3
124 31:12.4 June Dunn 42 F 56 FV55 ++ 2 6:14/K 31:08.1
125 31:18.3 Isla Muirhead Ayrodynamic Triathlon Club 120 M 69 MU15 24 6:15/K 31:16.0
126 31:18.8 Fiona Muirhead Ayrodynamic Triathlon Club 118 F 57 FV35 17 6:15/K 31:15.7
127 31:23.3 Lesley Ballantyne 172 F 58 FSnr 13 6:14/K 31:11.0
128 31:26.5 Dan Gilmour 49 M 70 MSnr 14 6:16/K 31:18.3
129 31:26.6 Amanda James 66 F 59 FV55 ++ 3 6:16/K 31:18.5
130 31:30.6 Helen Bates 175 F 60 FV35 18 6:17/K 31:23.4
131 31:32.9 Lesley O'Hara 133 F 61 FV45 12 6:17/K 31:27.1
132 31:43.9 Kerry Nixon 199 F 62 FV35 19 6:19/K 31:37.4
133 31:47.8 Suzy Moorby Troon Tortoises AC 111 F 63 FV45 13 6:19/K 31:36.9
134 31:50.0 Fiona Lockie 80 F 64 FSnr 14 6:21/K 31:43.3
135 31:50.1 Emma Inglis 63 F 65 FV35 20 6:20/K 31:42.5
136 31:50.2 Louise Bentley 5 F 66 FV35 21 6:21/K 31:43.0
137 31:52.0 Angela Murray 122 F 67 FV35 22 6:22/K 31:52.0
138 32:04.9 Jenny Bone 223 F 68 Ladies Missing Info 2 6:23/K 31:54.1
139 32:05.8 Anthony Bone 224 M 71 MV50 9 6:23/K 31:54.5
140 32:10.1 Blair Reid 146 M 72 MU15 25 6:23/K 31:57.7
141 32:10.7 Neil Reid 144 M 73 MV40 15 6:24/K 31:58.3
142 32:23.0 Rosie McFadzean 191 F 69 FU15 14 6:27/K 32:15.5
143 32:25.0 Molly McFadzean 192 F 70 FU15 15 6:29/K 32:25.0
144 32:28.4 David McFadzean 189 M 74 MV40 16 6:28/K 32:20.3
145 32:54.0 Sharon Logie 81 F 71 FV35 23 6:33/K 32:44.8
146 33:00.1 Paul Nunn 129 M 75 MV40 17 6:35/K 32:56.4
147 33:00.5 Spencer Nunn 131 M 76 MU15 26 6:35/K 32:56.7
148 33:01.2 Anne-Mharie Pollock 137 F 72 FV35 24 6:34/K 32:50.5
149 33:03.2 Riordan Craig Kilmarnock H & AC 32 M 77 MU15 27 6:35/K 32:54.5
150 33:08.0 Emma Docherty Killie Striders 41 F 73 FSnr 15 6:35/K 32:54.6
151 33:08.0 Lyndsey Strathearn Monkton Milers 156 F 74 FV35 25 6:35/K 32:55.2
152 33:19.4 Craig Gallacher 46 M 78 MV40 18 6:38/K 33:08.1
153 33:32.9 Helen Annan 170 F 75 FV45 14 6:41/K 33:23.6
154 34:00.3 Lauren McCulloch 90 F 76 FSnr 16 6:47/K 33:53.4
155 34:02.0 Fiona Raeside 142 F 77 FV35 26 6:47/K 33:54.4
156 34:17.3 Maria Ludkin-Finnie 82 F 78 FU15 16 6:51/K 34:15.3
157 34:18.3 Geraldine Moore 112 F 79 FV35 27 6:52/K 34:18.3
158 34:22.3 Jane McGlynn 93 F 80 FV45 15 6:51/K 34:15.7
159 34:39.0 Leo Brockie Ayr Seaforth AAC 13 M 79 MU15 28 6:49/K 34:07.4
160 34:39.1 Stuart Brockie Ayr Seaforth AAC 14 M 80 MV40 19 6:50/K 34:08.6
161 35:17.5 Leona Morton 114 F 81 FV45 16 7:02/K 35:09.7
162 35:20.4 Hilary Ludkin-Finnie 83 F 82 FU15 17 7:04/K 35:18.7
163 35:29.9 Peter Hall 54 M 81 MU15 29 7:05/K 35:26.2
164 35:30.1 Stuart Hall 53 M 82 MV40 20 7:05/K 35:26.3
165 36:06.5 Anne-Marie Carr 24 F 83 FU15 18 7:11/K 35:53.8
166 36:07.7 Emma Carmichael 177 F 84 FU18 2 7:11/K 35:56.9
167 36:09.5 Tt 225 225 M 83 Male Missing Info 1 7:12/K 35:58.5
168 36:17.9 Karen Jackson 65 F 85 FV45 17 7:13/K 36:04.2
169 36:19.0 Charlotte Borland 7 F 86 FU15 19 7:15/K 36:16.3
170 36:21.6 Billy Wilson 163 M 84 MV60 ++ 4 7:13/K 36:07.1
171 37:12.0 Alan Dickinson Giffnock North AAC 38 M 85 MV50 10 7:24/K 37:01.1
172 38:00.6 Fiona Brawley 12 F 87 FV45 18 7:34/K 37:50.8
173 38:02.3 Martin Brawley 11 M 86 MV50 11 7:34/K 37:52.4
174 41:39.8 Bobbi Carrol 26 F 88 FU15 20 8:17/K 41:27.0
Overall Place Gun Time Name Club Bib Gender Gender Place Category Category Place Pace Chip Time

 

What's My Time