Aberystwyth Seaside Open Water Sprint Triathlon 2015

This is a sortable and searchable table.

When browsing with a mobile device, you can slide the page to show all the data.

Provisional Results, if there are any queries then please do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Full results with splits and rankings.

Aberyrstwyth Seaside Sprint Triathlon
Overall Place Name Bib No Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club
1 Emma Palfrey 27 - RT 1 Mixed RT Open 13:20.3 0:43.5 45:35.7 0:33.6 15:43.0 1:15:56.3
2 Dafydd Davies 67 1 M 1 MSnr 12:01.9 1:06.0 46:56.5 0:30.6 18:02.4 1:18:37.6 Ystwyth Cc
3 Nigel Gaskin 60 2 M 2 MSnr 12:25.2 1:23.8 48:09.3 0:44.4 18:06.1 1:20:49.1
4 Daniel Rushton 76 3 M 3 MSnr 16:22.5 0:56.4 47:01.3 0:35.8 18:17.1 1:23:13.2
5 David Flanigan 85 4 M 4 MSnr 11:10.9 0:39.8 50:04.1 0:35.4 21:12.7 1:23:43.2
6 Marc George 31 5 M 5 MSnr 15:47.3 1:30.3 49:22.0 0:40.0 19:25.0 1:26:44.8
7 Euros Edwards 70 6 M 6 MSnr 15:36.0 2:20.7 50:25.9 0:39.9 19:12.4 1:28:15.1
8 Stephens Owen 37 7 M 1 MVet 16:02.2 1:14.7 49:47.9 0:38.9 20:35.1 1:28:19.0 Intrtri
9 Ian Jenkins 64 8 M 7 MSnr 14:25.6 1:01.9 51:50.9 0:45.0 20:41.6 1:28:45.1 Cardiff Triathlon Club
10 Shelley Childs 66 9 M 2 MVet 22:26.0 1:14.8 48:21.5 0:51.7 17:59.5 1:30:53.7 Ystwyth Cc
11 David Gethin 24 10 M 3 MVet 17:17.1 1:21.5 51:02.3 0:37.2 21:43.1 1:32:01.3 Intrtri
12 Adrian Harvey 28 11 M 8 MSnr 17:09.2 2:13.8 51:51.5 0:36.1 21:02.5 1:32:53.3
13 Alexandra Kilcoyne 42 1 F 1 FSnr 15:07.5 2:01.2 54:36.6 1:01.2 20:47.0 1:33:33.7 Intrtri
14 Huw Lewis 58 12 M 9 MSnr 16:43.9 1:25.3 54:14.1 1:02.9 20:40.2 1:34:06.7
15 Josh Jones 36 13 M 10 MSnr 15:51.1 1:49.7 54:27.8 0:59.5 21:09.8 1:34:18.2 Intrtri
16 Hywel Davies 72 14 M 11 MSnr 18:35.3 1:43.8 50:01.5 0:45.5 24:22.7 1:35:29.0 Aberystwyth University Tr
17 James Doddrell 73 15 M 12 MSnr 18:30.7 1:20.3 54:24.1 0:40.2 21:16.4 1:36:11.8 Aberystwyth University Tr
18 Osian Wyn 86 16 M 13 MSnr 17:32.6 1:55.9 54:50.0 0:34.9 21:33.3 1:36:26.9
19 Dean Gapper 30 17 M 14 MSnr 21:19.8 1:05.1 54:23.8 0:41.7 20:11.3 1:37:41.9
20 Karen Davis 77 2 F 2 FSnr 16:02.3 1:19.6 56:32.0 0:48.3 23:11.4 1:37:53.7 Intrtri
21 Matthew Pennifold 38 18 M 1 MSVet 17:04.9 1:34.1 54:56.4 0:45.3 24:07.8 1:38:28.6 Belvoir Tri Club
22 Kim Targett-Adams 56 3 F 3 FSnr 17:20.7 1:49.1 57:40.6 1:19.2 21:19.7 1:39:29.5
23 Terry Davies 43 19 M 4 MVet 18:15.7 2:17.1 58:09.1 1:00.8 20:19.2 1:40:02.1
24 Charles Cowan 65 20 M 1 MVintage 17:27.0 2:21.4 54:13.6 1:12.4 25:56.8 1:41:11.5 Intrtri
25 Chris Laughton 39 21 M 2 MSVet 17:36.4 1:32.1 55:43.5 1:30.1 25:03.7 1:41:26.0 Cerist Triathlon Club
26 Eldrydd Davies 79 4 F 1 FVet 14:45.5 1:23.7 1:00:15.0 0:45.2 24:40.1 1:41:49.8
27 Kate Morgan 61 - RT 2 Mixed RT Open 15:29.1 0:46.8 58:30.6 0:56.1 26:23.1 1:42:05.8
28 Martin Akehurst 68 22 M 5 MVet 17:00.4 1:34.3 58:34.4 0:35.7 25:12.8 1:42:57.8 Intrtri
29 Sara Mela 62 5 F 4 FSnr 15:11.2 1:56.2 59:08.4 0:48.0 26:13.2 1:43:17.1 Intrtri
30 Ian Morgan 25 23 M 15 MSnr 18:58.7 3:59.6 56:58.4 1:17.6 22:07.0 1:43:21.5 Bolton Triathlon Club
31 Tony Wenlock 26 24 M 2 MVintage 17:15.9 1:50.1 1:00:45.6 1:07.7 24:10.0 1:45:09.4 Intrtri
32 Rhodri Davies 87 25 M 16 MSnr 18:17.7 1:47.6 58:24.5 1:03.3 26:36.2 1:46:09.5 Aberystwyth Univeristy Tr
33 Rodgers Ian 59 26 M 6 MVet 18:55.4 2:05.3 1:00:14.4 1:00.8 23:59.5 1:46:15.6
34 Steven Smith 75 27 M 17 MSnr 23:18.7 2:22.2 57:14.9 1:11.5 22:12.3 1:46:19.7
35 Gwion Mathias 54 28 M 18 MSnr 16:55.4 2:40.8 1:04:05.7 0:44.5 23:56.9 1:48:23.5 Gm Awesomeness
36 Tia Woodward 69 - RT 3 Mixed RT Open 16:39.7 0:47.0 1:01:59.3 0:47.7 29:08.4 1:49:22.3
37 Christopher Nelson 50 29 M 19 MSnr 17:01.9 1:28.2 1:03:48.2 0:54.0 26:23.2 1:49:35.6
38 Ruth Flatman 41 6 F 5 FSnr 17:33.9 2:49.6 1:02:30.0 1:05.5 25:37.1 1:49:36.2 Intrtri
39 Maggie Collingborn 14 7 F 1 FSVet 21:43.5 3:13.8 1:03:07.1 0:54.7 23:13.8 1:52:13.0
40 Larry Jeffreys 33 30 M 3 MVintage 17:40.9 2:52.6 1:02:18.7 2:35.3 26:48.0 1:52:15.7
41 Richard Gasser 40 31 M 3 MSVet 19:09.0 3:04.1 1:04:48.9 1:20.8 25:29.8 1:53:52.8
42 Heather Pitcher 63 8 F 2 FVet 18:52.3 2:50.8 1:07:57.4 0:53.0 25:11.7 1:55:45.4 Athletics & Triathlon Clu
43 Daniel Percival 48 32 M 20 MSnr 25:35.8 2:06.0 1:04:28.1 1:15.6 22:58.9 1:56:24.7
44 Andrea Garrington 82 9 F 2 FSVet 17:40.0 1:55.5 1:08:14.1 0:59.0 29:41.2 1:58:29.8 Pencoed Triathlon Club
45 Liam Nelson 52 33 M 21 MSnr 22:12.5 1:33.6 1:08:46.2 0:30.4 26:56.2 1:59:59.0
46 Elwyn Jones 74 34 M 4 MVintage 24:35.1 3:40.1 1:06:27.7 1:28.9 26:21.4 2:02:33.4 Intrtri
47 Aled Forster 35 35 M 22 MSnr 21:52.9 3:56.3 1:04:59.9 1:12.6 33:48.8 2:05:50.6
48 Jan Jones 78 10 F 3 FSVet 21:14.2 1:55.4 1:09:34.0 1:00.4 32:24.2 2:06:08.3 Pencoed Triathlon Club
49 Sian Jones 29 11 F 6 FSnr 18:03.0 2:14.5 1:19:25.6 1:03.1 28:01.1 2:08:47.5 Sy Tri (shrewsbury Triath
50 John Grattan 53 36 M 4 MSVet 19:17.4 4:54.0 1:10:27.0 1:49.5 32:29.8 2:08:57.8
51 Meggy Edwards 49 12 F 7 FSnr 22:34.2 2:30.1 1:14:27.1 0:49.5 29:46.7 2:10:07.8
52 Eli Saetnan 80 - RT 4 Mixed RT Open 18:50.8 1:01.8 1:18:29.2 0:46.4 35:37.5 2:14:46.0
53 Susi Collins Howgill 12 13 F 4 FSVet 23:56.4 5:14.7 1:13:39.3 1:17.9 31:39.4 2:15:48.0 Intrtri
54 Colin Mather 57 37 M 5 MVintage 25:20.9 3:55.5 1:26:03.4 3:50.6 35:23.0 2:34:33.6
Overall Place Name Bib No Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club

 

What's My Time