Priory 10 k & 5 k 2015

 

This is a sortable and searchable table.

When browsing with a mobile device, you can slide the page to show all the data.

 

Priory 10 k

Priory 10k
Place Gun Time Name Club Bib Gender Gender Place Category Category Place Pace Chip Time
1 35:29.2 Rob James 180 M 1 MSen 1 3:33/K 35:28.2
2 35:29.3 Terence Forrest Ackworth Road Runners 6 M 2 MSen 2 3:33/K 34:58.6
3 35:47.7 Simon Newton Ackworth Road Runners 14 M 3 MSen 3 3:35/K 35:46.5
4 35:58.7 David Driver Hyde Park Harriers 42 M 4 MSen 4 3:36/K 35:57.6
5 36:51.7 Richard Thomas Herrington St Theresa's Athletic Club 88 M 5 MSen 5 3:41/K 36:50.4
6 37:02.2 Mark Hall Otley Ac 61 M 6 MV50 1 3:42/K 37:01.2
7 37:12.7 Simon Midwood Valley Striders 96 M 7 MSen 6 3:43/K 37:11.7
8 37:48.4 Sam Law 187 M 8 MSen 7 3:47/K 37:46.8
9 38:11.6 Gerard Skippins Spenborough AC 310 M 9 MV40 1 3:49/K 38:10.2
10 38:25.1 Brendon Wain 282 M 10 MSen 8 3:51/K 38:22.6
11 38:30.4 Andrew Thompson 316 M 11 MV50 2 3:51/K 38:28.4
12 38:51.3 Robin Clough Penistone Footpath Runners Ac 62 M 12 MV40 2 3:53/K 38:49.3
13 39:15.1 Gareth Cooke 146 M 13 MSen 9 3:56/K 39:13.7
14 39:23.3 Jason Westmorland Rothwell Harriers 300 M 14 MV40 3 3:56/K 39:21.9
15 39:31.3 Stephen Mulligan Wakefield Triathlon Club 116 M 15 MSen 10 3:57/K 39:29.1
16 40:08.7 Noel Lowdon 194 M 16 MSen 11 4:01/K 40:05.1
17 40:17.5 James Capon 140 M 17 MSen 12 4:02/K 40:16.3
18 40:34.1 David Penman Valley Striders 97 M 18 MSen 13 4:03/K 40:32.4
19 40:40.7 Chris Graves 165 M 19 MV40 4 4:04/K 40:35.1
20 41:00.2 Ian Richardson Ackworth Road Runners 16 M 20 MSen 14 4:06/K 40:47.6
21 41:19.7 Hugh Allen Wakefield District Harriers & Ac 99 M 21 MV40 5 4:08/K 41:17.7
22 41:38.2 Jacqui Khoueiry Wakefield District Harriers & Ac 103 F 1 FV35 1 4:10/K 41:36.4
23 41:41.7 Steven Andrews 321 M 22 MV40 6 4:10/K 41:35.0
24 41:47.4 Scott Daly Pontefract Ac 63 M 23 MV40 7 4:11/K 41:43.2
25 42:00.3 Barrie Wain 281 M 24 MV40 8 4:12/K 41:57.8
26 42:22.1 Paul Smith Valley Striders 98 M 25 MV40 9 4:14/K 42:20.9
27 42:27.7 Duncan Marlow Askern Drc 26 M 26 MV40 10 4:15/K 42:26.2
28 42:29.9 Ian Shipley Wakefield District Harriers & Ac 276 M 27 MV40 11 4:15/K 42:27.6
29 42:37.1 Paul Watson 254 M 28 MV40 12 4:16/K 42:34.1
30 42:38.0 Tom Sweeney Kingstone Runners 275 M 29 MSen 15 4:16/K 42:33.1
31 42:38.7 Sean Duffey Idle Ac 44 M 30 MV40 13 4:16/K 42:33.5
32 42:46.8 Donald E G Kennedy Longwood Harriers 60 M 31 MV50 3 4:17/K 42:45.1
33 42:49.0 Mark Whitehouse Wakefield District Harriers & Ac 108 M 32 MV50 4 4:17/K 42:45.4
34 42:53.0 Connor Winham 260 M 33 MSen 16 4:17/K 42:50.1
35 42:58.3 Joe Worthington 264 M 34 MSen 17 4:18/K 42:49.9
36 43:06.4 Paul Lycett Wakefield District Harriers & Ac 105 M 35 MV50 5 4:19/K 43:02.6
37 43:14.2 Nigel Fox 161 M 36 MV40 14 4:19/K 43:11.5
38 43:14.9 Steven Eckles 159 M 37 MV40 15 4:19/K 43:10.2
39 43:16.3 Andy Green Pudsey Pacers 277 M 38 MSen 18 4:20/K 42:59.3
40 43:17.2 Jonathon Hall 286 M 39 MV40 16 4:20/K 43:13.7
41 43:37.5 Paul Robinson 222 M 40 MV60 1 4:22/K 43:33.3
42 43:44.2 Simon Bennett Ackworth Road Runners 2 M 41 MV50 6 4:22/K 43:41.6
43 43:48.2 Andrew Lewis 190 M 42 MSen 19 4:23/K 43:44.7
44 43:50.9 Simon Ward 299 M 43 MV40 17 4:23/K 43:44.3
45 44:04.7 Daniel Hayward Kingstone Runners 330 M 44 MSen 20 4:24/K 44:01.1
46 44:06.4 Mark Whitaker 338 M 45 MSen 21 4:25/K 43:52.0
47 44:10.6 Steven Woods 263 M 46 MV50 7 4:25/K 44:09.4
48 44:11.3 Richard Smart Ackworth Road Runners 18 M 47 MSen 22 4:25/K 44:07.9
49 44:14.8 Chris Jones Hyde Park Harriers 339 M 48 MV50 8 4:25/K 44:07.1
50 44:20.9 Liam Marshall 197 M 49 MSen 23 4:26/K 44:07.8
51 44:32.4 Robert Daves Kingstone Runners 298 M 50 MV50 9 4:27/K 44:29.3
52 44:38.3 James Grant 164 M 51 MSen 24 4:28/K 44:34.0
53 44:45.0 Christine McCarthy Pontefract Ac 65 F 2 FV45 1 4:29/K 44:40.5
54 44:51.4 David Brooke Wakefield District Harriers & Ac 333 M 52 MV40 18 4:29/K 44:45.5
55 44:54.7 Darren Horobin Ackworth Road Runners 10 M 53 MV40 19 4:29/K 44:50.6
56 45:16.0 Paul Russell 225 M 54 MSen 25 4:32/K 45:06.5
57 45:25.3 Emer Dudley Roberttown Road Runners 72 F 3 FV45 2 4:33/K 45:16.5
58 45:29.0 James Silvester 232 M 55 MSen 26 4:33/K 45:20.9
59 45:37.3 Paul Cooper Roberttown Road Runners 71 M 56 MSen 27 4:34/K 45:28.4
60 45:45.7 Mark Johns Goole Viking Striders 41 M 57 MV50 10 4:35/K 45:31.6
61 45:56.8 Richard Howarth St Theresa's Athletic Club 89 M 58 MV40 20 4:36/K 45:42.0
62 45:56.8 Patrick Heptinstall Wakefield Triathlon Club 115 M 59 MV40 21 4:36/K 45:44.7
63 46:14.8 Michael Hemswrth 175 M 60 MSen 28 4:37/K 46:10.2
64 46:15.4 Monica Padilla Hyde Park Harriers 43 F 4 FSen 1 4:38/K 46:10.8
65 46:16.8 Eileen Mannion Wakefield District Harriers & Ac 106 F 5 FV45 3 4:38/K 46:11.1
66 46:25.7 Peter Martin Ackworth Road Runners 13 M 61 MV50 11 4:39/K 46:19.4
67 46:30.5 Chris Gorse 317 M 62 MV40 22 4:39/K 46:24.4
68 46:32.4 David Hennessy Wakefield Triathlon Club 113 M 63 MV40 23 4:39/K 46:18.4
69 46:40.6 Paul Tolan 315 M 64 MSen 29 4:40/K 46:26.1
70 46:49.9 Sarah Morley Skyrac Ac 85 F 6 FV35 2 4:41/K 46:41.8
71 47:01.3 Joanne Biltcliffe Wakefield District Harriers & Ac 101 F 7 FV35 3 4:42/K 46:56.3
72 47:07.1 Joanne Sweeney Kingstone Runners 337 F 8 FSen 2 4:43/K 47:02.0
73 47:13.9 Liane Warren Ackworth Road Runners 19 F 9 FV45 4 4:43/K 47:07.5
74 47:15.6 Keith Taylor 290 M 65 MV50 12 4:44/K 47:12.9
75 47:16.0 John Downing Kingstone Runners 50 M 66 MV60 2 4:44/K 47:02.6
76 47:25.9 Andy Cullen 340 M 67 MV40 24 4:45/K 47:09.7
77 47:30.2 David Lee Kingstone Runners 54 M 68 MV40 25 4:45/K 47:23.5
78 47:33.2 George Nichol Ackworth Road Runners 15 M 69 MV60 3 4:45/K 47:28.3
79 47:37.6 Emma Wilkins Holmfirth Harriers 280 F 10 FSen 3 4:46/K 47:33.7
80 48:03.7 Rebecca Zserdicky Wakefield District Harriers & Ac 109 F 11 FSen 4 4:48/K 47:58.2
81 48:03.7 Michael Critchlow 304 M 70 MV40 26 4:48/K 47:56.7
82 48:04.3 Rachel Lee Wakefield District Harriers & Ac 104 F 12 FV35 4 4:48/K 47:59.2
83 48:06.5 Anthony Weston Denby Dale Ac 273 M 71 MV60 4 4:49/K 47:56.4
84 48:07.8 Steven Hollinworth 177 M 72 MV40 27 4:49/K 47:50.4
85 48:09.1 Oliver Rutson 226 M 73 MSen 30 4:49/K 47:52.8
86 48:26.8 Lee Silburn 231 M 74 MV40 28 4:51/K 48:24.6
87 48:27.1 Keith Birkhead 134 M 75 MV50 13 4:51/K 48:12.9
88 48:31.2 John Sutton 240 M 76 MSen 31 4:51/K 48:26.6
89 48:32.2 Peter McEvoy Denbydale Travellers 33 M 77 MV60 5 4:51/K 48:21.6
90 48:32.6 John Kelly 336 M 78 MV40 29 4:51/K 48:23.3
91 48:38.4 Connor Secker 322 M 79 MSen 32 4:52/K 48:23.1
92 48:46.6 Alan Schofield Barnsley Harriers 230 M 80 MV50 14 4:53/K 48:36.3
93 48:51.8 Peter Kidd England Athletics 40 M 81 MV50 15 4:53/K 48:42.2
94 48:52.9 Lee Edwards 268 M 82 MSen 33 4:53/K 48:30.5
95 48:52.9 David Marshall 196 M 83 MSen 34 4:53/K 48:43.1
96 48:54.0 Simon Jesson 324 M 84 MSen 35 4:53/K 48:29.7
97 49:14.1 Andrew Rollerson 311 M 85 MSen 36 4:55/K 48:58.1
98 49:15.8 Victoria Burrow-Bilton 313 F 13 FSen 5 4:56/K 49:08.6
99 49:16.7 Lucy Burn Wakefield Triathlon Club 110 F 14 FSen 6 4:56/K 49:03.0
100 49:25.1 Donald Priestley 215 M 86 MV50 16 4:57/K 49:15.3
101 49:28.6 Craig Ward 252 M 87 MSen 37 4:57/K 49:07.3
102 49:31.7 Stephen Geer 162 M 88 MSen 38 4:57/K 49:27.2
103 49:33.9 Richard Farrah 289 M 89 MSen 39 4:57/K 49:10.8
104 49:35.5 Richard Stephen Thorpe 312 M 90 MSen 40 4:58/K 49:27.5
105 49:49.3 Guy Malam Ackworth Road Runners 12 M 91 MV50 17 4:59/K 49:42.4
106 49:53.8 Philip Harper 171 M 92 MV50 18 4:59/K 49:46.3
107 49:56.1 Dave Owen 314 M 93 MV40 30 5:00/K 49:42.1
108 50:00.6 Vicky Miller St Theresa's Athletic Club 91 F 15 FSen 7 5:00/K 49:44.3
109 50:00.8 Craig Lambourne 185 M 94 MV40 31 5:00/K 49:40.9
110 50:02.6 Nicola Gover York Acorn Running Club 119 F 16 FSen 8 5:00/K 49:53.2
111 50:05.0 Debbie Chappell 323 F 17 FV35 5 5:01/K 49:50.6
112 50:11.3 Andrew Plubford 292 M 95 MV40 32 5:01/K 49:56.4
113 50:12.0 Nigel Taylor Pontefract Ac 66 M 96 MV40 33 5:01/K 50:04.1
114 50:27.6 Darren Keighley 182 M 97 MSen 41 5:03/K 50:17.5
115 50:30.0 Wayne Dent 154 M 98 MSen 42 5:03/K 50:10.6
116 50:31.1 Ian Jessop Uknetrunner 95 M 99 MV50 19 5:03/K 50:17.7
117 50:31.2 John Sellers Kingstone Runners 285 M 100 MV50 20 5:03/K 50:18.0
118 50:31.6 James Barr 127 M 101 MSen 43 5:03/K 50:14.6
119 50:32.5 David Forrester 160 M 102 MV40 34 5:03/K 50:20.0
120 50:33.0 Katie Sharman Kingstone Runners 56 F 18 FSen 9 5:03/K 50:28.7
121 50:37.9 Jo Birkinshaw Barnsley Harriers 27 F 19 FV45 5 5:04/K 50:27.7
122 50:40.7 Andrew Dakin 149 M 103 MV40 35 5:04/K 50:23.9
123 50:42.5 Melvyn Hayes 174 M 104 MV40 36 5:04/K 50:39.3
124 50:55.0 Kevin Myers 201 M 105 MV40 37 5:06/K 50:52.1
125 50:58.0 Richard Cooke 145 M 106 MV40 38 5:06/K 50:35.4
126 51:00.1 Robert Zuk 266 M 107 MSen 44 5:06/K 50:46.0
127 51:05.2 Ian Wilks 257 M 108 MV50 21 5:07/K 50:51.9
128 51:15.5 John Moran Ackworth Road Runners 307 M 109 MSen 45 5:08/K 51:06.9
129 51:24.1 Zoe Kerins Wakefield District Harriers & Ac 102 F 20 FSen 10 5:08/K 51:19.5
130 51:27.0 Julie Swain 241 F 21 FV35 6 5:09/K 51:05.4
131 51:46.7 Mark Leadbeater 189 M 110 MV50 22 5:11/K 51:40.3
132 51:50.9 Richard Mann Rodillian Runners 75 M 111 MV50 23 5:11/K 51:38.1
133 51:51.6 Steven O'Riordan 208 M 112 MV40 39 5:11/K 51:44.3
134 51:53.8 Ricky Green Kingstone Runners 51 M 113 MV40 40 5:11/K 51:41.3
135 51:58.4 Jon Reeves 218 M 114 MV40 41 5:12/K 51:51.8
136 52:04.5 Adrian Cattley 141 M 115 MV50 24 5:12/K 51:55.4
137 52:11.0 Sandy George Ackworth Road Runners 7 F 22 FV45 6 5:13/K 52:04.0
138 52:21.9 Thomas Dews 156 M 116 MSen 46 5:14/K 52:12.3
139 52:24.9 Marcus Goodwin 163 M 117 MV40 42 5:14/K 52:13.4
140 52:29.1 Philip Sellars Derwent Ac Cockermouth 36 M 118 MSen 47 5:15/K 52:20.7
141 52:31.2 Philip Butcher Kingstone Runners 49 M 119 MV50 25 5:15/K 52:18.3
142 52:39.5 Tim Craven 274 M 120 MV50 26 5:16/K 52:27.9
143 52:39.8 Andrew Dixon 288 M 121 MV40 43 5:16/K 52:25.5
144 52:43.7 Claire Schofield 227 F 23 FV35 7 5:16/K 52:21.4
145 52:44.8 Matthew Lister 191 M 122 MSen 48 5:16/K 52:34.5
146 52:47.6 Gary Guttridge 303 M 123 MSen 49 5:17/K 52:40.0
147 52:51.7 Pamela Ritucci Ackworth Road Runners 17 F 24 FSen 11 5:17/K 52:43.6
148 52:53.6 Michael Burnett 139 M 124 MSen 50 5:17/K 52:27.0
149 52:57.0 Stewart Haigh Ackworth Road Runners 8 M 125 MV60 6 5:18/K 52:48.8
150 53:01.5 Katie Clarke 142 F 25 FSen 12 5:18/K 52:36.8
151 53:26.8 Gavin Beardshall Kingstone Runners 48 M 126 MSen 51 5:21/K 53:19.1
152 53:27.1 Simon Woodhall 262 M 127 MSen 52 5:21/K 52:56.9
153 53:46.7 Janek Popiolek Pudsey Pacers 68 M 128 MV50 27 5:23/K 53:35.1
154 53:52.4 Andrea May Selby Striders 83 F 26 FV45 7 5:23/K 53:35.9
155 53:52.6 Ellen Veronica Briggs Selby Striders 82 F 27 FV45 8 5:23/K 53:37.2
156 53:55.6 Tracy Hughes Kingstone Runners 53 F 28 FV35 8 5:24/K 53:48.8
157 53:58.1 Anna Pujol Aregall 216 F 29 FV35 9 5:24/K 53:33.1
158 54:03.2 Holly Hume 179 F 30 FSen 13 5:24/K 53:51.5
159 54:05.2 Robert Coleman Dunham Harriers 326 M 129 MV50 28 5:25/K 53:51.0
160 54:18.1 Emma Longfellow St Theresa's Athletic Club 90 F 31 FV35 10 5:26/K 54:05.8
161 54:19.2 Ian Robert Wilson Ackworth Road Runners 23 M 130 MV40 44 5:26/K 54:10.1
162 54:26.8 Agnieszlua Brooke Ackworth Road Runners 334 F 32 FSen 14 5:27/K 54:08.6
163 54:34.3 Janie Kitching Barnsley Harriers 28 F 33 FV55 1 5:27/K 54:19.5
164 54:39.9 Lynne Barrett Pudsey Pacers 67 F 34 FV55 2 5:28/K 54:28.8
165 54:41.3 Neil Chipchase 284 M 131 MV40 45 5:28/K 54:14.2
166 54:42.5 Michael Johnson 181 M 132 MV40 46 5:28/K 54:12.3
167 54:44.5 Paul Smith 235 M 133 MV40 47 5:28/K 54:38.0
168 54:50.6 Will Walker 251 M 134 MSen 53 5:29/K 54:39.5
169 54:51.1 Phil Groves 169 M 135 MSen 54 5:29/K 54:25.0
170 54:55.4 Paul Lawrence 188 M 136 MSen 55 5:30/K 54:48.1
171 54:56.8 Joanne Pratt Rothwell Harriers 80 F 35 FV45 9 5:30/K 54:46.1
172 54:58.3 Donna Richardson 219 F 36 FV35 11 5:30/K 54:31.3
173 54:59.2 Jo Pye 306 F 37 FV35 12 5:30/K 54:41.7
174 55:15.2 Graham Hawden Rothwell Harriers 76 M 137 MV50 29 5:32/K 55:04.8
175 55:16.2 Inga Sevastjanova Roundhay Runners 81 F 38 FSen 15 5:32/K 55:01.3
176 55:36.4 Keven Holmes 279 M 138 MSen 56 5:34/K 55:15.0
177 55:50.2 Andrew Robertson 221 M 139 MV40 48 5:35/K 55:34.2
178 55:56.6 Richard Douglass 157 M 140 MV40 49 5:36/K 55:54.1
179 56:07.2 Richard Cooper St Theresa's Athletic Club 86 M 141 MSen 57 5:37/K 55:45.6
180 56:11.7 John Crosby 148 M 142 MV50 30 5:37/K 55:48.1
181 56:14.2 Stuart West-Wilson 302 M 143 MV40 50 5:37/K 55:54.2
182 56:16.8 Stacey Goodyear St Theresa's Athletic Club 92 F 39 FV35 13 5:38/K 55:55.0
183 56:22.1 Andrew Wilkinson Ackworth Road Runners 20 M 144 MSen 58 5:38/K 56:03.4
184 56:23.5 Sian Wood 331 F 40 FSen 16 5:38/K 55:58.2
185 56:30.6 Tracey Yarsley 283 F 41 FV45 10 5:39/K 56:13.1
186 56:34.5 Dave Shaw Rodillian Runners 341 M 145 MV60 7 5:39/K 56:16.9
187 56:38.5 Mark Fielder 335 M 146 MV40 51 5:40/K 56:24.2
188 56:44.7 Diane Simmons Wakefield District Harriers & Ac 107 F 42 FV55 3 5:40/K 56:34.1
189 56:48.3 Sarah Barker Wakefield District Harriers & Ac 100 F 43 FV35 14 5:41/K 56:38.5
190 56:56.3 Jeffrey Denton Ackworth Road Runners 4 M 147 MV60 8 5:42/K 56:40.7
191 56:58.6 Michael Booth 325 M 148 MSen 59 5:42/K 56:32.3
192 57:03.9 Norman Roper Denbydale Travellers 34 M 149 MV60 9 5:42/K 56:46.3
193 57:04.5 Simon Harwood 173 M 150 MSen 60 5:42/K 56:44.6
194 57:08.8 Jayne Hallford Kingstone Runners 52 F 44 FV45 11 5:43/K 56:56.6
195 57:12.0 Helen Clegg Stadium Runners 93 F 45 FV35 15 5:43/K 56:53.1
196 57:22.4 Paul Williams Ackworth Road Runners 22 M 151 MV40 52 5:44/K 57:03.0
197 57:23.4 Rachel Le Borgne Dewsbury Road Runners 319 F 46 FV35 16 5:44/K 57:09.1
198 57:33.9 Gill Day 152 F 47 FV55 4 5:45/K 57:21.5
199 57:36.1 Nicolas Daudet 151 M 152 MV40 53 5:46/K 57:08.4
200 57:50.1 Andrew Lymer 308 M 153 MV40 54 5:47/K 57:38.4
201 57:55.0 Jason Lee Schmiot 270 M 154 MV40 55 5:48/K 57:46.7
202 57:59.6 Ian Littlewood 192 M 155 MV40 56 5:48/K 57:38.4
203 58:07.1 Susan Plumford 291 F 48 FV45 12 5:49/K 57:49.5
204 58:10.5 Violet Gill St Theresa's Athletic Club 87 F 49 FV55 5 5:49/K 57:49.2
205 58:19.1 Peter J A Jones Crossgates Harriers 30 M 156 MV60 10 5:50/K 58:00.7
206 58:22.7 Gaynor Brennan 135 F 50 FV35 17 5:50/K 58:02.9
207 58:24.3 John Grove 167 M 157 MV60 11 5:50/K 58:15.1
208 58:30.9 David South 238 M 158 MSen 61 5:51/K 57:58.6
209 58:44.6 Laura Bennett York Acorn Running Club 118 F 51 FSen 17 5:52/K 58:23.2
210 58:45.9 Kirsty Page 210 F 52 FSen 18 5:53/K 58:21.0
211 58:46.6 Glyn Roberts Bastow 320 M 159 MSen 62 5:53/K 58:20.1
212 58:51.1 Claire Groves 168 F 53 FV35 18 5:53/K 58:27.5
213 58:52.1 Hollie Latham 186 F 54 FV35 19 5:53/K 58:30.9
214 58:56.5 Deborah Daniels Denby Dale Ac 31 F 55 FV35 20 5:54/K 58:41.5
215 58:56.7 Samantha Dickinson Denby Dale Ac 32 F 56 FV35 21 5:54/K 58:41.6
216 59:05.4 Fay Purcell 217 F 57 FSen 19 5:55/K 58:39.9
217 59:11.4 Hannah Clegg 144 F 58 FSen 20 5:55/K 58:48.0
218 59:33.0 Darren Smith 236 M 160 MV40 57 5:57/K 59:15.1
219 59:34.2 Paul Whitehurst Leeds Bradford Triathlon 58 M 161 MV40 58 5:57/K 59:09.9
220 59:40.5 Holly Essex 267 F 59 FSen 21 5:58/K 59:22.1
221 59:45.6 Shona Haydon 278 F 60 FSen 22 5:59/K 59:20.9
222 59:48.0 Andrew Archer 121 M 162 MV40 59 5:59/K 59:32.5
223 1:00:00.3 Carl Waite 250 M 163 MV50 31 6:00/K 59:45.5
224 1:00:10.3 Vic Clapshaw 332 M 164 MV50 32 6:01/K 1:00:02.5
225 1:00:11.9 Lauren Hames 170 F 61 FSen 23 6:01/K 1:00:05.8
226 1:00:12.1 Stacey Wilkinson 256 F 62 FSen 24 6:01/K 1:00:05.6
227 1:00:13.2 Lesley Needham Ackworth Road Runners 25 F 63 FV45 13 6:01/K 1:00:07.5
228 1:00:33.8 Jamie Attwood 123 M 165 MV40 60 6:03/K 1:00:15.2
229 1:01:02.4 Darren Powell 214 M 166 MV40 61 6:06/K 1:00:41.6
230 1:01:02.6 Emma Louise Harvey 172 F 64 FV45 14 6:06/K 1:00:43.6
231 1:01:13.4 Scott Mullooly 199 M 167 MSen 63 6:07/K 1:00:50.5
232 1:01:20.1 Sarah Crick Kingstone Runners 296 F 65 FSen 25 6:08/K 1:01:07.8
233 1:01:24.7 Lewis Briggs 138 M 168 MSen 64 6:08/K 1:00:55.6
234 1:01:34.8 Gemma MacKay 195 F 66 FV35 22 6:09/K 1:01:25.8
235 1:01:35.1 Paul Vardy 249 M 169 MSen 65 6:10/K 1:01:26.1
236 1:01:57.2 Claire Dearie Dewsbury Road Runners 318 F 67 FV35 23 6:12/K 1:01:42.2
237 1:02:09.9 Helen Mann Rothwell Harriers 79 F 68 FV45 15 6:13/K 1:01:49.7
238 1:02:24.9 Tracy Scott 228 F 69 FV35 24 6:14/K 1:01:58.2
239 1:02:26.4 Christopher Briggs 136 M 170 MV50 33 6:15/K 1:01:57.2
240 1:02:58.4 Stacey Hodgkiss 176 F 70 FV35 25 6:18/K 1:02:35.3
241 1:03:03.7 Julie Mullooly 198 F 71 FV35 26 6:18/K 1:02:40.4
242 1:03:05.7 Faye Smith 237 F 72 FV35 27 6:19/K 1:02:47.8
243 1:03:27.0 Carole Greaves 166 F 73 FV35 28 6:21/K 1:03:09.8
244 1:03:33.9 Donna Bailey 272 F 74 FV35 29 6:21/K 1:03:08.0
245 1:03:33.9 Wendy Berry 131 F 75 FV55 6 6:21/K 1:03:08.3
246 1:03:43.1 Georgie Kidd 184 F 76 FV35 30 6:22/K 1:03:18.0
247 1:03:48.9 Stella Taylor 243 F 77 FV45 16 6:23/K 1:03:23.0
248 1:03:56.0 Cheryl Orr 209 F 78 FV35 31 6:24/K 1:03:29.2
249 1:03:56.6 Caroline Thorpe 245 F 79 FV35 32 6:24/K 1:03:40.0
250 1:03:56.7 Joanne Auty 124 F 80 FV35 33 6:24/K 1:03:39.9
251 1:04:07.9 Laura Nor-Mally 206 F 81 FSen 26 6:25/K 1:03:46.4
252 1:04:07.9 Becky Mallinder 327 F 82 FSen 27 6:25/K 1:03:46.1
253 1:04:15.3 Tracy Chatterton Dewsbury Road Runners 37 F 83 FV45 17 6:26/K 1:03:53.4
254 1:04:17.5 Natasha Pawson 211 F 84 FV35 34 6:26/K 1:04:05.1
255 1:04:31.6 Dawn Denton 155 F 85 FV45 18 6:27/K 1:04:16.3
256 1:04:49.0 Heather Ellis Dewsbury Road Runners 38 F 86 FV45 19 6:29/K 1:04:27.1
257 1:04:58.7 Jill Daly 150 F 87 FV45 20 6:30/K 1:04:33.5
258 1:05:01.8 Carole Powell 213 F 88 FV45 21 6:30/K 1:04:41.3
259 1:05:04.7 Sarah Dyson 158 F 89 FSen 28 6:30/K 1:04:37.8
260 1:05:11.2 Caroline Copeland Ackworth Road Runners 3 F 90 FV35 35 6:31/K 1:05:05.3
261 1:05:13.2 Jill Clegg 143 F 91 FV45 22 6:31/K 1:04:49.4
262 1:05:16.8 Neil Stearne 239 M 171 MV40 62 6:32/K 1:04:57.3
263 1:05:19.7 Dawn Walton Kingstone Runners 45 F 92 FV35 36 6:32/K 1:05:07.0
264 1:05:19.9 Ian Walton Kingstone Runners 46 M 172 MV40 63 6:32/K 1:05:06.7
265 1:05:27.0 Melvyn Burton Crossgates Harriers 29 M 173 MV60 12 6:33/K 1:05:09.2
266 1:05:29.8 James Oldroyd 207 M 174 MSen 66 6:33/K 1:05:10.9
267 1:05:39.2 Ron Dyson Ackworth Road Runners 5 M 175 MV60 13 6:34/K 1:05:16.8
268 1:05:42.3 Gemma Bird Roberttown Road Runners 70 F 93 FV35 37 6:34/K 1:05:23.2
269 1:05:50.0 Jonathan Murphy 200 M 176 MV40 64 6:35/K 1:05:30.4
270 1:05:52.0 Archie Sissons 233 M 177 MV50 34 6:35/K 1:05:31.9
271 1:06:10.7 Lee Ross 224 M 178 MSen 67 6:37/K 1:06:06.1
272 1:06:10.7 Melanie Ross 223 F 94 FV35 38 6:37/K 1:05:36.6
273 1:06:47.0 Donna Allen Kingstone Runners 47 F 95 FV35 39 6:41/K 1:06:25.8
274 1:06:59.0 David Sharp 271 M 179 MV50 35 6:42/K 1:06:33.7
275 1:06:59.2 Barry Hawthorne 301 M 180 MSen 68 6:42/K 1:06:32.1
276 1:07:01.1 Emma Aldred 120 F 96 FSen 29 6:42/K 1:06:33.1
277 1:07:07.7 Martin Winham 261 M 181 MV40 65 6:43/K 1:07:04.2
278 1:07:08.8 Jez Turner 248 M 182 MV40 66 6:43/K 1:06:52.5
279 1:07:08.9 Julie Baker Ackworth Road Runners 1 F 97 FV45 23 6:43/K 1:06:49.8
280 1:07:09.1 Kelly Zuk 265 F 98 FSen 30 6:43/K 1:06:55.5
281 1:07:52.7 Sarah Hennessy Wakefield Triathlon Club 114 F 99 FV35 40 6:47/K 1:07:32.1
282 1:08:02.7 Sarah Hartley 305 F 100 FSen 31 6:48/K 1:07:39.4
283 1:08:26.5 Sharon Wilson 259 F 101 FV35 41 6:51/K 1:08:05.4
284 1:08:33.0 Janet Barr 126 F 102 FSen 32 6:51/K 1:08:08.0
285 1:08:33.1 Georgi Newton 205 F 103 FV35 42 6:51/K 1:08:07.0
286 1:08:43.0 Jo-Anne Sweeting 242 F 104 FV35 43 6:52/K 1:08:14.4
287 1:08:43.0 Greg Thorley 244 M 183 MV40 67 6:52/K 1:08:14.5
288 1:08:55.2 Rachel Davies 297 F 105 FV35 44 6:54/K 1:08:27.4
289 1:09:01.7 Keeley Loney 193 F 106 FV35 45 6:54/K 1:08:38.0
290 1:09:02.7 Yvonne Baines 125 F 107 FV35 46 6:54/K 1:08:38.7
291 1:10:21.8 Ann Bennett 128 F 108 FV45 24 7:02/K 1:10:08.5
292 1:10:29.4 Barry Sinar 269 M 184 MV60 14 7:03/K 1:10:05.4
293 1:10:42.5 Claire Bignell 133 F 109 FV35 47 7:04/K 1:10:22.1
294 1:10:42.5 Matthew James Bignell 132 M 185 MSen 69 7:04/K 1:10:22.0
295 1:10:56.7 Joanne Bailey 309 F 110 FV35 48 7:06/K 1:10:32.6
296 1:11:14.5 Julie Tinker 246 F 111 FV45 25 7:07/K 1:10:46.5
297 1:11:42.6 Georgina Burniston Wakefield Triathlon Club 111 F 112 FV35 49 7:10/K 1:11:21.7
298 1:13:40.1 Priory 10K 294 294 M 186 Male no info 1 7:22/K 1:13:29.1
299 1:13:46.6 Debi Stobbs Dewsbury Road Runners 293 F 113 FV45 26 7:23/K 1:13:35.7
300 1:13:47.1 Tracey Jayne Blackburn Dewsbury Road Runners 295 F 114 FV45 27 7:23/K 1:13:36.0
301 1:15:12.9 Katie Lee Kingstone Runners 55 F 115 FSen 33 7:31/K 1:14:57.2
302 1:15:14.4 Julie Gough 329 F 116 FV35 50 7:31/K 1:14:58.6
303 1:15:14.8 Tracy Ann Wright Kingstone Runners 328 F 117 FV45 28 7:31/K 1:14:58.2
304 1:27:16.9 Lucy Skeldon 234 F 118 FSen 34 8:44/K 1:26:52.6
305 1:33:36.5 Alison Holmes 178 F 119 FV45 29 9:22/K 1:33:11.0
Place Gun Time Name Club Bib Gender Gender Place Category Category Place Pace Chip Time

Priory 5 k

Priory 5k
Place Gun Time Name Club Bib Gender Gender Place Category Category Place Pace Chip Time
1 21:51.3 John Broom 586 M 1 MV40 1 4:22/K 21:50.0
2 22:39.3 Paul Brown Rothwell Harriers 590 M 2 MV40 2 4:32/K 22:38.9
3 23:33.0 Andrew Mascarenhas Ackworth Road Runners 507 M 3 MSen 1 4:43/K 23:32.7
4 24:19.2 David Craig Tipton Ackworth Road Runners 513 M 4 MV40 3 4:52/K 24:18.8
5 24:24.6 Craig Daniels Ackworth Road Runners 517 M 5 MSen 2 4:53/K 24:23.7
6 24:31.7 Michael Peace 521 M 6 MV60 1 4:54/K 24:31.1
7 24:43.1 Neil Holt Ackworth Road Runners 506 M 7 MSen 3 4:57/K 24:41.9
8 24:47.6 Charlie Pearce 525 M 8 MV40 4 4:57/K 24:46.2
9 26:50.5 Paul Robinson 591 M 9 MV40 5 5:22/K 26:47.1
10 26:54.5 John Whitelock 534 M 10 MV40 6 5:23/K 26:52.5
11 26:55.4 Jacob Faulkner 596 M 11 MSen 4 5:23/K 26:47.3
12 27:01.2 Jo Heseltine Rothwell Harriers 516 F 1 FV50 1 5:24/K 26:58.5
13 28:20.7 Robert O'Connell 531 M 12 MV50 1 5:40/K 28:19.0
14 28:48.2 Charley Schofield Barnsley Harriers 583 F 2 Female 2 to 15 1 5:46/K 28:44.6
15 29:24.6 Yvette Leadbeater 520 F 3 FV50 2 5:53/K 29:22.4
16 29:33.9 Jane Lawson York Acorn Running Club 508 F 4 FV50 3 5:55/K 29:31.9
17 29:47.7 Richard Grayson 600 M 13 MV40 7 5:57/K 29:36.5
18 30:20.3 Joanne Westmorland 589 F 5 FV40 1 6:04/K 30:17.5
19 31:01.2 Keith Graham 570 M 14 MV40 8 6:12/K 30:56.2
20 31:01.5 Steven Denniess 576 M 15 MSen 5 6:12/K 30:56.6
21 31:02.4 Hayley Newbound Wakefield Harriers 502 F 6 FSen 1 6:12/K 30:57.1
22 31:02.4 Theresa De Beer 588 F 7 FSen 2 6:12/K 30:57.9
23 31:08.9 John Kees 598 M 16 MV40 9 6:14/K 30:53.3
24 31:30.5 Steve Gleadall 545 M 17 MSen 6 6:18/K 31:27.3
25 31:33.4 Paul Abb 584 M 18 MV40 10 6:19/K 31:22.2
26 31:54.2 Jill O'Connell 532 F 8 FV50 4 6:23/K 31:48.3
27 31:55.6 Robert Bayley 552 M 19 MV40 11 6:23/K 31:48.2
28 31:59.0 Victoria Nicholson Ackworth Road Runners 509 F 9 FV40 2 6:24/K 31:46.3
29 32:42.6 Lisa Griffiths 579 F 10 FV40 3 6:32/K 32:37.3
30 32:46.4 Emma Gailthorp 585 F 11 FSen 3 6:33/K 32:32.3
31 32:52.6 Jo Yendell 569 F 12 FV50 5 6:34/K 32:50.3
32 33:24.7 Brian Shaw Rothwell Harriers 511 M 20 MV50 2 6:41/K 33:20.7
33 33:27.8 Samantha Dearden 530 F 13 FV40 4 6:41/K 33:22.6
34 33:41.9 Niki Bird 581 F 14 FSen 4 6:44/K 33:33.4
35 33:43.3 Diane Wilks 580 F 15 FSen 5 6:45/K 33:34.7
36 34:14.9 Ruth Walker 546 F 16 FSen 6 6:51/K 34:11.8
37 34:17.1 Matthew Rawson 575 M 21 MSen 7 6:51/K 34:07.4
38 34:24.1 Hannah Capon 550 F 17 FSen 7 6:53/K 34:20.7
39 34:24.5 Jennie Perkins 537 F 18 FV40 5 6:53/K 34:20.6
40 34:47.4 Denise Mills 563 F 19 FV50 6 6:57/K 34:44.6
41 34:50.1 Sarah Larrington Ackworth Road Runners 503 F 20 FSen 8 6:58/K 34:41.6
42 35:05.0 Lorraine Mouser-Brown 553 F 21 FSen 9 7:01/K 34:58.3
43 35:12.2 Eve Courtney 542 F 22 FSen 10 7:02/K 35:05.0
44 35:30.5 Melanie Ritson 547 F 23 FV40 6 7:06/K 35:24.3
45 35:49.8 Ashley Tazzghem Ackworth Road Runners 592 M 22 MSen 8 7:10/K 35:42.8
46 35:53.0 Mary Dews 549 F 24 FSen 11 7:11/K 35:46.5
47 36:02.5 James Davis 564 M 23 MSen 9 7:12/K 35:52.4
48 36:37.1 Jazzmyn Rose Chapman 587 F 25 FSen 12 7:19/K 36:31.4
49 36:51.0 Don Ritson 548 M 24 MV60 2 7:22/K 36:44.6
50 37:01.7 Jade Appleton 582 F 26 FSen 13 7:24/K 36:53.3
51 37:23.4 Kathryn Clark Wakefield Triathlon Club 501 F 27 FV40 7 7:29/K 37:18.7
52 37:39.6 Kirsty Shepheard 578 F 28 FSen 14 7:32/K 37:24.8
53 37:39.7 Janey Appleyard 526 F 29 FSen 15 7:32/K 37:33.8
54 37:49.2 Carol Middleton 541 F 30 FV50 7 7:34/K 37:41.8
55 38:04.2 Jan Faulkner 599 F 31 FSen 16 7:37/K 37:58.4
56 38:25.2 Lisa Smith 574 F 32 FSen 17 7:41/K 38:17.5
57 39:04.9 Clare Merrick 536 F 33 FV40 8 7:49/K 39:00.8
58 39:05.1 Kay Brenton 538 F 34 FV40 9 7:49/K 39:00.9
59 39:14.2 Sam Andrews 601 M 25 MSen 10 7:51/K 39:07.5
60 39:43.0 Gemma Palmer 595 F 35 FSen 18 7:57/K 39:32.8
61 39:46.7 Nicola Savage Kingstone Runners 593 F 36 FSen 19 7:57/K 39:36.7
62 40:13.6 Suzanne Oldroyd 543 F 37 FSen 20 8:03/K 40:04.9
63 40:36.3 Felicity Rawson 518 F 38 FSen 21 8:07/K 40:26.1
64 40:46.7 Christine Taylor 565 F 39 FV50 8 8:09/K 40:35.8
65 41:01.9 Stephen Lloyd 560 M 26 MV50 3 8:12/K 40:58.1
66 41:16.9 Susan Grove 533 F 40 FV40 10 8:15/K 41:06.4
67 41:24.8 Charlotte Willmott 568 F 41 FSen 22 8:17/K 41:18.7
68 41:53.4 Jenny Layfield 577 F 42 FV40 11 8:23/K 41:45.6
69 42:02.2 Rachel Lee Kingstone Runners 515 F 43 FV40 12 8:24/K 41:55.7
70 42:49.6 Aimee Dean 597 F 44 FSen 23 8:34/K 42:42.5
71 42:49.9 Kate Keating 554 F 45 FSen 24 8:34/K 42:42.7
72 42:51.1 Jade Clift 558 F 46 FSen 25 8:34/K 42:39.4
73 42:51.2 Emilie Wass 557 F 47 FSen 26 8:34/K 42:39.7
74 42:51.6 Olivia Clark 555 F 48 FSen 27 8:34/K 42:39.8
75 43:56.8 David Kirk 573 M 27 MV40 12 8:47/K 43:52.6
76 43:58.4 Lesley White 561 F 49 FV50 9 8:48/K 43:49.0
77 44:04.3 Gary Wilson 551 M 28 MV50 4 8:49/K 43:56.4
78 45:07.9 Debbie Worthington 556 F 50 FSen 28 9:01/K 44:58.0
79 45:07.9 Fiona Silvester 572 F 51 FSen 29 9:01/K 44:57.1
80 45:08.1 Tracy Anderson 522 F 52 FSen 30 9:02/K 44:57.3
81 45:18.8 Richard Ellins 544 M 29 MV50 5 9:04/K 45:16.7
82 48:02.8 Lisa Collins 562 F 53 FSen 31 9:36/K 47:53.1
83 48:22.9 Sarah Whiteman 524 F 54 FSen 32 9:40/K 48:06.0
84 50:54.5 Tara Fawdington Kingstone Runners 594 F 55 FV40 13 10:11/K 50:44.0
85 52:42.1 Christine Shaw Rothwell Harriers 510 F 56 FV40 14 10:32/K 52:35.9
86 52:49.2 Elizabeth Hull 528 F 57 FV40 15 10:34/K 52:36.3
87 52:50.0 Christine Dunford 567 F 58 FSen 33 10:34/K 52:34.3
88 52:50.2 Claire Little 571 F 59 FSen 34 10:34/K 52:34.1
89 53:57.1 Saima Sherburn 566 F 60 FV40 16 10:47/K 53:47.6
90 58:48.6 Keeley Turner 519 F 61 FSen 35 11:46/K 58:32.7
91 1:00:07.8 Janet Dobbs 540 F 62 FV60 1 12:01/K 59:52.8
92 1:06:11.7 Alison John-Baptiste Ackworth Road Runners 504 F 63 FV40 17 13:14/K 1:05:58.2
Place Gun Time Name Club Bib Gender Gender Place Category Category Place Pace Chip Time

 

What's My Time