Provisional Results, any queries then do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 Full results download including segment rankings.

 

Butterfly Come & Tri
Place Name Bib No Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club Local
1 Drew Duncan 85 1 M 1 MSen 7:32.5 1:50.1 26:41.9 0:22.7 16:18.7 52:46.1 N/A No
2 Paul Millar 78 2 M 2 MSen 7:58.3 1:03.3 27:50.3 0:42.0 15:55.7 53:29.9 Ayrodynamic Triathlon Club No
3 David Mitchell 84 3 M 1 MV 9:04.3 0:41.1 26:17.0 0:29.4 17:55.0 54:26.9 No
4 Stewart McKinstray 91 4 M 3 MSen 6:23.1 0:57.2 28:40.5 0:22.8 19:00.1 55:23.9 Yes
5 Matt Brown 71 5 M 4 MSen 8:31.3 1:41.7 27:51.7 0:47.7 16:32.6 55:25.1 Ayrodynamic Triathlon Club No
6 Scott Lucas 87 6 M 2 MV 7:56.7 1:30.2 27:42.1 0:50.7 17:35.2 55:35.2 Girvan Aac No
7 Alistair Frame 86 7 M 5 MSen 7:48.5 1:28.0 28:58.8 0:37.6 17:22.8 56:15.9 No
8 John Strawhorn 88 8 M 1 MSV 6:58.5 1:44.8 28:42.0 1:09.4 17:55.2 56:30.0 Ayrodynamic Triathlon Club No
1 David Lindsay 81 M 1 Relay Team 7:56.3 0:49.2 27:55.2 0:46.1 19:22.3 56:49.3 No
9 Beth MacRae 90 1 F 1 FU 17 7:09.5 1:13.4 30:32.1 0:59.3 17:19.0 57:13.3 Ayrodynamic Triathlon Club No
10 Stuart Dunsford 75 9 M 6 MSen 8:58.3 0:48.6 26:58.7 1:10.9 19:23.3 57:20.0 Yes
11 Graeme Wyllie 60 10 M 7 MSen 8:53.9 1:37.5 28:42.9 0:43.9 17:57.5 57:55.8 No
12 Andy Wilson 59 11 M 8 MSen 10:17.8 2:17.9 28:17.7 1:13.6 17:12.7 59:20.0 No
13 Craig Dunwoodie 76 12 M 9 MSen 7:20.3 1:44.3 31:21.7 0:40.2 18:51.4 59:58.1 No
14 Laura Anderson 82 2 F 1 FSen 8:06.0 2:35.5 31:07.2 0:56.1 18:37.6 1:01:22.6 No
15 Iain Brown 74 13 M 10 MSen 8:18.8 1:34.4 31:48.4 0:38.7 19:58.5 1:02:19.0 No
16 John Rennie 40 14 M 2 MSV 11:06.3 4:19.5 28:50.0 1:27.2 16:45.9 1:02:29.1 No
17 David Williamson 79 15 M 11 MSen 7:55.1 2:23.7 32:03.0 0:49.1 19:38.6 1:02:49.7 No
18 Laura Laing 65 3 F 2 FSen 8:21.0 2:18.5 31:44.0 1:10.1 19:21.1 1:02:55.0 No
19 Steven Bryce 8 16 M 12 MSen 8:34.5 0:59.3 32:43.5 0:48.8 20:11.5 1:03:17.7 No
20 Ewan Currie 83 17 M 3 MV 7:47.2 2:10.1 32:26.9 0:51.7 20:53.7 1:04:09.8 Ayrodynamic Triathlon Club No
21 Bryan Miller 35 18 M 13 MSen 10:42.9 0:53.7 32:00.8 0:48.6 19:44.3 1:04:10.4 No
22 Rachel Christie 51 4 F 1 FV 9:44.9 2:28.1 31:21.5 1:28.2 19:25.7 1:04:28.6 No
23 Chris Figgins 70 19 M 4 MV 10:04.3 2:30.1 31:59.9 1:12.4 18:52.1 1:04:39.0 No
24 Mark Morrison 12 20 M 14 MSen 12:49.8 2:05.3 32:03.3 0:45.5 17:48.4 1:05:32.5 No
25 Carole McGowan 80 5 F 3 FSen 9:00.7 2:28.8 31:54.5 0:35.9 22:06.9 1:06:06.9 No
26 Hubert Stachnio 68 21 M 15 MSen 8:54.1 2:14.4 31:59.1 1:14.3 21:51.0 1:06:13.2 Newton Stewart Triathlon No
27 Fiona McElrea 38 6 F 2 FV 10:18.3 2:44.2 34:15.3 1:26.7 19:06.1 1:07:50.9 Newton Stewart No
28 Victoria Morrison 6 7 F 4 FSen 10:42.4 1:58.4 33:16.7 0:42.5 21:18.7 1:07:58.9 No
29 Elaine Rennie 49 8 F 3 FV 9:28.6 2:59.2 36:11.1 0:36.8 19:12.2 1:08:28.0 No
30 Michael Cooper 48 22 M 5 MV 9:20.3 2:37.4 32:28.6 0:42.3 23:43.1 1:08:51.9 No
31 Philip Jackson 66 23 M 16 MSen 11:06.3 2:00.6 33:20.6 0:30.0 22:26.9 1:09:24.5 No
32 Graeme MacKie 15 24 M 17 MSen 12:30.4 2:23.5 33:53.0 0:51.4 20:46.7 1:10:25.2 No
33 Claire Rogerson 20 9 F 5 FSen 8:38.3 1:23.3 37:54.1 0:41.7 21:48.7 1:10:26.4 No
34 Paul Tulloch 89 25 M 3 MSV 7:19.8 2:09.4 37:08.5 1:30.0 22:25.5 1:10:33.4 Ayrodynamic Triathlon Club No
35 Laura Millar 24 10 F 6 FSen 11:57.2 1:16.5 36:40.8 0:46.9 21:02.7 1:11:44.3 Ayrodynamic Triathlon Club No
36 Heather Brown 36 11 F 4 FV 11:22.4 2:15.1 36:22.9 1:10.2 21:00.5 1:12:11.4 No
37 Claudia Konther 45 12 F 7 FSen 9:44.1 3:06.5 37:51.7 2:03.2 19:53.1 1:12:38.7 No
38 Connor Blain 73 26 M 1 MU 17 7:12.1 1:51.0 43:30.6 0:20.0 19:46.9 1:12:40.7 Yes
39 Robert Crombie 9 27 M 4 MSV 13:02.6 3:02.0 35:00.2 0:27.4 21:15.1 1:12:47.4 No
40 Debbie McClymont 72 13 F 5 FV 7:53.5 2:55.1 40:37.3 0:32.6 20:50.9 1:12:49.5 No
41 David Brown 62 28 M 6 MV 8:15.5 2:09.8 39:28.5 0:31.8 22:30.8 1:12:56.6 Butterfly Tri Yes
42 Stephen Gurling 30 29 M 7 MV 11:33.6 3:45.1 32:57.2 1:54.4 22:53.1 1:13:03.6 Newton Stewart No
43 Brian Rooney 13 30 M 18 MSen 13:55.4 4:15.1 30:35.8 0:46.0 23:39.1 1:13:11.6 No
44 Helen Marshall 67 14 F 6 FV 8:46.3 2:40.3 41:27.2 0:32.6 20:45.4 1:14:11.9 No
45 Ian Coulter 22 31 M 5 MSV 14:49.5 3:07.8 32:35.0 1:08.2 22:51.3 1:14:32.2 No
46 Thomas Bissett 28 32 M 19 MSen 11:50.4 3:46.1 39:32.7 0:47.6 19:41.7 1:15:38.8 Cani-Fit No
47 George Leslie 52 33 M 2 MU 17 9:26.7 1:32.4 41:20.9 0:33.0 22:56.8 1:15:50.0 Yes
48 Declan Millar 44 34 M 3 MU 17 9:28.9 1:19.3 43:36.8 0:41.2 21:03.7 1:16:10.0 Ayrodynamic Triathlon Club No
49 Gillian Hughes 56 15 F 8 FSen 9:36.5 2:33.8 42:04.4 0:42.3 21:26.8 1:16:24.0 No
50 Ivan Willis 43 35 M 8 MV 11:41.5 2:38.8 40:16.9 0:39.6 21:26.9 1:16:44.0 Yes
51 Ben Willis 42 36 M 4 MU 17 9:43.4 4:19.0 40:45.6 0:38.5 21:27.2 1:16:54.0 Yes
52 Helen Bruce 39 16 F 1 FSV 13:07.0 2:38.0 39:53.0 0:26.2 20:49.6 1:16:54.0 No
53 Lynne Pickering 55 17 F 9 FSen 9:33.5 3:31.6 38:14.0 1:01.5 25:15.6 1:17:36.3 No
54 Douglas Rae 19 37 M 20 MSen 13:03.6 2:30.2 37:40.1 2:19.2 22:38.8 1:18:12.1 No
55 Julie Marshall 46 18 F 10 FSen 12:00.1 3:52.6 39:04.1 1:50.6 23:04.4 1:19:52.0 No
56 Kirsty Sharp 33 19 F 11 FSen 12:18.2 2:36.7 42:50.9 1:10.5 25:47.7 1:24:44.1 No
57 Laura Dinnie 47 20 F 7 FV 10:23.3 3:48.5 43:39.4 1:05.4 26:36.7 1:25:33.5 Police Scotland No
58 Amy McLaughlan 37 21 F 12 FSen 12:29.0 3:08.0 47:36.9 1:04.6 22:02.2 1:26:20.8 Cani-Fit No
59 Annette Sharp 54 22 F 8 FV 11:09.0 2:35.1 48:58.6 0:52.6 24:06.4 1:27:41.8 No
60 Sharon Crombie 10 23 F 9 FV 14:15.5 3:50.3 45:22.4 0:58.8 23:49.7 1:28:16.9 No
61 Anya Rae 63 24 F 10 FV 9:00.1 1:47.1 54:37.1 0:28.8 22:58.3 1:28:51.6 No
62 Kimberley Stevenson 69 25 F 11 FV 8:47.4 2:24.6 49:36.7 1:21.4 26:48.5 1:28:58.8 No
1 Fiona Dempsey 1 F 2 Relay Team 9:54.8 0:51.5 53:48.7 0:58.5 23:59.8 1:29:33.5 No
63 Clare Buddle 53 26 F 12 FV 9:56.3 2:39.9 52:51.8 1:14.8 23:23.9 1:30:06.9 No
64 Michael Ingram 11 38 M 9 MV 16:51.9 4:48.4 43:11.0 0:44.6 25:50.1 1:31:26.1 No
65 Lisa Findlay 29 27 F 13 FSen 12:20.9 2:52.4 47:19.5 0:48.5 28:49.4 1:32:11.0 No
66 Samantha Blackie 31 28 F 14 FSen 11:09.8 3:57.2 50:32.7 2:13.7 24:44.6 1:32:38.2 No
67 Elizabeth Ingram 23 29 F 13 FV 12:46.9 2:11.6 51:51.1 0:40.7 29:20.5 1:36:51.0 No
68 Fiona White 27 30 F 15 FSen 11:31.1 5:54.4 49:33.0 1:56.7 31:27.6 1:40:23.0 No
69 Karen Innes 26 31 F 14 FV 11:38.1 6:00.3 49:30.3 1:56.6 31:25.5 1:40:31.0 No
70 Kirsty Mahaffy 25 32 F 16 FSen 14:14.1 3:28.1 49:24.8 1:58.4 31:26.5 1:40:32.0 No
71 Irina Wilkie 4 33 F 17 FSen 15:30.0 4:10.1 59:46.6 1:09.4 24:43.1 1:45:19.4 No
72 Beth Ingram 18 34 F 18 FSen 13:37.3 2:38.4 59:37.5 0:52.0 31:25.4 1:48:10.8 No
73 Lindsay Rae 3 35 F 19 FSen 15:59.4 5:05.5 1:00:10.3 0:55.2 27:07.7 1:49:18.2 No
74 Eleanor Paterson 17 36 F 15 FV 15:35.5 2:41.7 1:01:51.6 1:06.4 34:00.6 1:55:16.0 No
75 Eleanor McLaren 14 37 F 16 FV 14:45.0 6:12.7 58:19.7 2:10.7 36:57.5 1:58:25.8 No
Place Name Bib No Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Finish Time Club Local

 

What's My Time