Sir Y FFlint Sprint Triathlon
Mold Sprint Triathlon

If you have any queries about the results then please do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  Downloadable Results with Segment Rankings and Run Lap Times.

 

 

Sir Y FFlint (Mold) Sprint Triathlon
Place Name Bib No Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Time Club
1 Will Poole 136 1 M 1 M 30-39 6:55.9 0:50.8 40:11.0 1:42.8 16:20.0 1:06:00.6 The Triathlon Shop
2 James Emery 150 2 M 2 M 30-39 6:23.9 0:48.9 41:24.6 0:45.2 19:42.9 1:09:05.7 Torq
3 Mark Howard 122 3 M 3 M 30-39 8:59.1 1:20.7 42:22.2 1:11.0 17:48.1 1:11:41.4 Liverpool Bravehearts
4 Stephen Owen 124 4 M 1 M 40-49 7:43.4 0:43.0 44:33.6 1:12.5 18:34.1 1:12:46.7 Intertri
5 Rhian Roxburgh 147 1 F 1 F40-49 6:27.3 0:44.2 46:41.0 0:47.2 18:08.3 1:12:48.3 Gog Triathlon
6 Paul Cubbins 113 5 M 2 M 40-49 7:49.1 0:47.7 45:34.4 0:44.8 18:43.3 1:13:39.4 Mersey Tri
7 Chris Polwart 134 6 M 4 M 30-39 7:20.6 1:58.3 45:47.2 1:18.7 17:52.6 1:14:17.6 Newcastle (staffs) TC
8 Sam Johnson 152 7 M 1 MU 30 5:46.1 0:39.6 48:48.6 0:39.8 19:12.3 1:15:06.6 Conwy Tristars
9 Nicholas Bugler 141 8 M 2 MU 30 7:03.7 0:48.3 49:28.7 0:43.3 17:29.1 1:15:33.1
10 Peter Taylor 71 9 M 3 M 40-49 9:35.0 1:48.0 46:01.4 0:58.5 17:12.6 1:15:35.7 Chester Tri
11 Chris Bradley 123 - - - Relay Team 6:59.0 1:33.9 47:22.6 1:17.4 18:24.3 1:15:37.4 Jon Evans - Relay
12 Marc George 98 10 M 5 M 30-39 8:13.5 1:00.0 47:47.5 1:34.4 18:53.8 1:17:29.5
13 Gwynedd Jones 92 11 M 4 M 40-49 9:09.9 0:53.5 47:43.0 1:11.2 18:43.8 1:17:41.5
14 Jack Bonniface 148 12 M 3 MU 30 5:39.1 0:33.3 50:12.1 0:54.9 20:22.2 1:17:41.8
15 Peter Ellis 62 13 M 5 M 40-49 8:56.6 0:53.0 47:27.9 1:31.0 18:53.5 1:17:42.1 Wrecsam Tri
16 Geran Hughes 118 14 M 6 M 40-49 8:07.3 1:04.1 48:40.8 0:59.4 19:01.6 1:17:53.4 Gog Triathlon
17 Ryan Morrison 145 15 M 6 M 30-39 6:46.0 0:40.7 51:27.3 0:55.6 18:32.5 1:18:22.3 Cadence Tri
18 Brad Foster 143 16 M 4 MU 30 7:25.5 0:59.6 49:46.6 1:25.6 19:31.5 1:19:09.0
19 Jonathan Brown 135 17 M 7 M 40-49 7:14.3 1:46.0 49:00.6 1:23.8 19:44.7 1:19:09.6
20 Chris Flavell 132 18 M 8 M 40-49 8:15.0 1:08.6 47:08.8 0:57.6 22:08.4 1:19:38.6 Warrington Tri Club
21 Adam Harper 127 19 M 7 M 30-39 7:42.1 1:13.4 50:26.1 1:05.6 19:23.9 1:19:51.3 Wrecsam Tri
22 Matthew Skett 130 20 M 9 M 40-49 8:29.8 1:51.5 49:02.5 0:59.8 20:04.5 1:20:28.3
23 Emma Seddon 146 2 F 1 F 30-39 6:35.5 0:45.1 51:23.0 1:12.1 20:58.8 1:20:54.6 Bad Tri
24 Jamie Waite 142 21 M 5 MU 30 6:00.1 0:55.6 52:24.0 0:56.1 21:27.3 1:21:43.3 Cadence Tri
25 Nick Roberts 94 22 M 10 M 40-49 8:41.0 1:15.0 51:14.0 0:54.4 19:49.1 1:21:53.7 Chester Tri
26 Chris Bugler 110 23 M 6 MU 30 7:44.1 1:43.9 52:04.1 1:27.2 19:42.4 1:22:41.9
27 Scott Simons 116 24 M 8 M 30-39 7:40.9 1:55.2 49:52.6 0:56.0 22:42.9 1:23:07.8
28 Simon Mann 23 25 M 1 M50++ 9:37.6 2:20.6 51:51.3 1:15.7 19:00.7 1:24:06.1
29 Marc Pickles 13 26 M 11 M 40-49 8:52.7 2:20.5 51:02.3 1:08.3 20:58.1 1:24:22.0 Cadence Tri
30 Phillip Parry 84 27 M 12 M 40-49 10:54.5 1:23.4 51:03.0 1:08.7 20:01.7 1:24:31.4
31 Gareth Hansom 95 28 M 9 M 30-39 6:53.8 1:47.8 54:15.3 0:51.5 21:27.0 1:25:15.5 Mold Masters
32 Ceri Cook 131 3 F 2 F40-49 8:44.6 1:05.5 54:25.9 0:53.8 20:38.9 1:25:48.9
33 Andrew Old 137 29 M 10 M 30-39 7:02.7 1:48.6 53:29.6 1:27.4 22:40.5 1:26:28.9
34 Jose Eduardo Vega Perez 102 30 M 7 MU 30 10:28.7 1:58.4 52:32.7 1:28.0 20:07.3 1:26:35.3
35 Joe Ames 46 31 M 11 M 30-39 10:15.3 1:02.9 53:14.8 0:53.3 21:46.9 1:27:13.5 Wrecsam Tri
36 Paul Francis 91 32 M 12 M 30-39 9:31.8 1:13.3 56:07.5 1:00.2 19:34.9 1:27:27.9 Cadence Tri
37 Margaret Ludden 108 4 F 1 F 50++++ 8:37.7 1:37.4 56:17.3 0:50.8 21:19.3 1:28:42.7 Buckley Runners
38 Paul McManus 63 33 M 13 M 40-49 8:18.1 1:13.7 55:29.9 1:46.4 22:02.3 1:28:50.6
39 Guy Roberts 58 34 M 13 M 30-39 9:00.3 2:22.4 54:45.1 1:30.7 22:24.9 1:30:03.6
40 Steven White 90 35 M 14 M 40-49 10:08.0 2:02.7 56:06.8 1:17.3 20:42.4 1:30:17.3
41 James Dagnall 151 36 M 8 MU 30 8:20.0 1:59.9 54:27.7 1:44.8 24:10.0 1:30:42.5 Mersey Tri
42 Gareth Worrall 22 37 M 14 M 30-39 10:12.3 2:07.8 54:19.0 2:09.8 21:55.3 1:30:44.4
43 Chris Speed 97 38 M 15 M 30-39 8:31.8 1:42.8 57:53.8 1:28.8 21:21.6 1:30:59.0
44 Terry Brown 57 39 M 2 M50++ 10:17.9 1:25.7 52:27.3 2:02.9 24:56.6 1:31:10.7 Atgni
45 Ian Jones 56 40 M 9 MU 30 8:17.3 2:33.6 57:30.6 1:46.2 21:25.5 1:31:33.3
46 Cara Frank 70 5 F 2 F 30-39 10:36.7 1:22.8 55:01.6 1:41.1 22:57.6 1:31:40.0
47 Leigh McKendry 89 41 M 15 M 40-49 11:54.6 1:50.3 53:15.6 1:02.9 23:47.8 1:31:51.3
48 Jennifer Devin 86 6 F 3 F 30-39 6:48.0 1:24.5 59:58.6 0:54.6 22:52.5 1:31:58.5
49 Huw Rees 125 42 M 3 M50++ 7:36.7 1:11.2 59:06.6 1:18.6 22:55.9 1:32:09.1 Mold Masters
50 Euan Hair 60 43 M 10 MU 30 7:48.4 2:10.3 57:28.7 1:28.4 23:28.8 1:32:24.7
51 Bleddyn Lewis-Jones 93 44 M 16 M 30-39 8:47.6 2:25.7 58:29.5 1:01.2 21:48.4 1:32:32.5
52 Lucia Marekova 72 7 F 4 F 30-39 10:08.4 1:22.7 55:18.7 1:51.7 24:00.4 1:32:42.1
53 Helen Cooney 81 8 F 2 F 50++++ 10:52.9 1:41.9 55:15.0 1:26.8 23:28.9 1:32:45.8 Mersey Tri
54 Jonathon Tilley 74 45 M 11 MU 30 8:14.7 1:17.9 1:00:17.3 1:11.8 22:01.2 1:33:03.0
55 Sophie Hunt 48 9 F 1 FU 30 10:45.6 2:03.3 1:00:50.1 0:35.9 18:56.8 1:33:11.9
56 Simon Blain 117 46 M 17 M 30-39 7:45.8 1:37.2 1:00:35.6 1:40.8 21:36.7 1:33:16.2 Gog Triathlon
57 Alun Williams 32 47 M 18 M 30-39 10:41.0 2:37.4 54:43.0 1:35.1 23:42.0 1:33:18.8
58 David Ravenscroft 51 48 M 12 MU 30 8:31.8 4:25.6 55:18.6 1:22.0 23:41.0 1:33:19.2 Team Bertie
59 Graham Nellist 85 49 M 4 M50++ 9:04.8 2:26.5 58:07.8 1:45.9 22:07.7 1:33:32.9 Chester Tri
60 Rebecca Roberts 112 10 F 5 F 30-39 8:51.7 1:18.3 1:00:50.4 0:52.8 21:41.9 1:33:35.2
61 Patrick Finch 119 50 M 13 MU 30 6:41.4 1:51.1 57:58.1 1:37.9 25:30.1 1:33:38.8
62 Diana Gill 83 11 F 3 F 50++++ 9:41.0 1:53.4 57:38.0 1:22.6 23:11.9 1:33:47.1 Alti Tri
63 Richard Tabern 67 51 M 19 M 30-39 9:34.3 2:01.0 59:48.6 1:04.2 21:53.1 1:34:21.4
64 Mike Price 100 52 M 14 MU 30 9:03.4 2:11.0 56:33.2 1:26.3 25:10.9 1:34:24.9
65 Paul Donoghue 45 53 M 16 M 40-49 12:46.0 2:33.0 55:12.2 2:40.1 21:15.0 1:34:26.5
66 Peter Rooney 59 54 M 5 M50++ 10:00.6 3:00.1 57:02.2 2:14.6 22:14.3 1:34:32.0 Deestriders
67 Robert Jones 41 55 M 17 M 40-49 11:24.9 1:52.4 56:13.6 1:24.8 23:52.9 1:34:48.8 Cbmdc
68 Garry Stone 38 56 M 20 M 30-39 11:05.0 2:26.1 56:48.9 1:11.0 23:36.3 1:35:07.5 Cadence Tri
69 Charlie Evans 76 57 M 18 M 40-49 11:00.4 2:24.3 59:04.9 1:23.2 21:47.5 1:35:40.5
70 Chris Jones 50 58 M 15 MU 30 10:09.6 1:38.5 1:00:19.6 1:28.3 22:07.3 1:35:43.5
71 Brendan Nunnery 114 59 M 21 M 30-39 7:57.3 1:48.3 1:03:13.5 1:22.0 21:29.6 1:35:50.9
72 Huw Seddon 88 60 M 22 M 30-39 10:39.4 1:50.9 58:35.3 1:23.7 23:39.8 1:36:09.3 Fleetwood Tri
73 Diain Milstead 61 61 M 16 MU 30 11:05.8 4:34.9 58:59.8 1:10.8 20:21.6 1:36:13.0
74 Estelle Patrick 79 12 F 4 F 50++++ 11:48.4 1:56.0 58:35.6 0:40.4 23:37.6 1:36:38.1
75 Jeremy Lawson 65 62 M 23 M 30-39 11:14.0 2:25.4 1:01:00.2 0:54.7 21:18.2 1:36:52.6
76 Zane Badham 20 63 M 19 M 40-49 10:19.9 1:35.7 58:05.3 3:19.4 23:38.9 1:36:59.3
77 Hayley Evans 42 13 F 6 F 30-39 11:33.9 2:59.1 1:00:26.9 1:26.0 20:44.9 1:37:10.9 Buckley Runners
78 Mark Green 12 64 M 20 M 40-49 8:42.8 2:52.9 1:02:12.9 1:20.1 22:25.7 1:37:34.6 Warrington Running Club
79 Susanne Rosier 96 14 F 5 F 50++++ 9:30.7 2:01.8 57:57.9 1:37.3 26:42.3 1:37:50.2 Cadence Tri
80 Jeremy Griffiths 140 65 M 6 M50++ 7:05.5 2:16.5 58:49.4 1:19.4 28:38.4 1:38:09.4 Mold Masters
81 Joni Stubbs-Thrush 109 15 F 7 F 30-39 8:39.9 2:15.8 1:03:19.9 1:08.1 23:16.0 1:38:39.9
82 Alison Hollett 111 16 F 3 F40-49 9:10.8 1:34.8 59:52.3 1:06.5 27:35.6 1:39:20.2 Sheffield Tri
83 Steve Rosier 121 66 M 7 M50++ 9:06.0 2:31.6 59:28.4 2:04.1 26:23.3 1:39:33.6 Cadence Tri
84 Rob Hough 87 67 M 21 M 40-49 10:48.0 1:56.9 58:38.7 1:49.2 26:38.2 1:39:51.2
85 Ian Garland 33 68 M 24 M 30-39 9:38.2 2:09.5 1:03:35.8 1:41.4 23:26.0 1:40:31.0
86 Neil Miller 39 69 M 17 MU 30 12:57.7 3:12.9 59:23.3 1:30.5 23:46.4 1:40:50.9
87 Simon Wilde 6 70 M 22 M 40-49 13:16.6 1:36.9 1:04:31.5 1:16.9 20:10.5 1:40:52.6 Chester Tri
88 Jamie Simpson 106 71 M 25 M 30-39 8:29.8 1:48.2 1:02:40.9 1:13.6 27:25.0 1:41:37.7
89 Hannah Ormerod 115 17 F 2 FU 30 11:24.4 1:49.9 1:02:53.6 1:25.8 24:04.1 1:41:37.9 Chester Tri
90 Mark Humphreys 47 72 M 23 M 40-49 12:30.2 2:28.0 1:01:39.5 1:48.2 23:26.0 1:41:52.1
91 Daniel Harper 55 73 M 18 MU 30 8:16.3 2:52.5 1:02:03.2 1:30.6 27:15.3 1:41:58.1
92 Adam Garner 2 74 M 19 MU 30 10:43.1 3:59.4 58:16.4 1:34.1 27:38.0 1:42:11.2 Moda Bikes
93 Derek Underwoood 52 75 M 24 M 40-49 9:02.9 4:13.4 1:05:45.9 1:46.7 21:45.9 1:42:34.9
94 Nicola Wells 26 18 F 4 F40-49 14:06.6 2:48.2 1:01:28.1 1:53.2 22:36.8 1:42:53.1
95 Gary Bateman 40 76 M 25 M 40-49 12:35.2 2:16.5 1:03:22.4 2:12.2 23:07.8 1:43:34.3
96 Stephen Cooper 77 77 M 20 MU 30 10:33.6 2:33.0 1:06:34.5 0:48.4 23:18.2 1:43:47.8 Tri Sweat & Beers
97 Jamie Hall 120 78 M 21 MU 30 9:35.0 2:17.0 1:03:34.6 2:18.9 26:09.1 1:43:54.7
98 Rob Butler 44 79 M 26 M 30-39 13:29.0 3:00.6 1:06:15.2 1:31.9 19:55.1 1:44:12.0 Colomendy Arms
99 Kate Williams 103 19 F 5 F40-49 11:58.3 1:53.0 1:02:40.7 2:04.6 25:36.7 1:44:13.6
100 Andrew Ward 82 80 M 27 M 30-39 10:32.3 3:28.9 1:05:34.5 1:06.2 23:54.8 1:44:37.0
101 Ann Currie 101 20 F 6 F40-49 11:04.4 2:00.0 1:06:42.7 1:29.6 25:29.6 1:46:46.4 Mersey Tri
102 Louise Ward 144 21 F 8 F 30-39 8:30.8 3:07.2 1:08:28.6 1:56.5 25:03.5 1:47:06.8 Wrexham Ac
103 Karl Martin 18 81 M 26 M 40-49 12:17.5 2:19.2 1:03:41.1 1:30.0 28:46.6 1:48:34.6 Prestatyn Running Club
104 John Etherington 37 82 M 8 M50++ 11:55.3 2:36.5 1:06:17.9 1:09.2 26:39.5 1:48:38.6
105 Peter Brunt 4 83 M 9 M50++ 14:21.2 3:01.7 1:03:40.7 1:54.9 25:50.3 1:48:49.0
106 Liz Martin 17 22 F 9 F 30-39 10:58.5 1:58.0 1:10:27.3 0:50.0 24:42.6 1:48:56.7 Prestatyn Running Club
107 Gary Madoc-Jones 69 84 M 28 M 30-39 10:48.8 2:41.9 1:05:21.1 1:20.8 28:46.8 1:48:59.6 Tri Harder
108 Kevin Bullen 49 85 M 29 M 30-39 13:25.9 2:55.8 1:08:39.2 1:54.3 22:16.5 1:49:11.9
109 Aled Hooson 25 86 M 30 M 30-39 15:02.2 3:11.6 1:04:04.6 2:03.4 25:43.8 1:50:05.9 Tri Harder
110 Caroline Martin 29 23 F 7 F40-49 13:08.1 2:49.4 1:08:20.5 1:01.9 24:59.3 1:50:19.4
111 Robert Jennings 68 87 M 22 MU 30 13:42.3 3:50.2 1:07:23.6 1:28.1 24:17.1 1:50:41.4
112 Adam Yates 11 88 M 31 M 30-39 12:16.2 4:10.9 1:08:18.7 2:19.7 24:12.7 1:51:18.3
113 Sarah Griffith 139 24 F 3 FU 30 6:44.6 1:53.9 1:15:28.5 1:32.8 25:54.2 1:51:34.2
114 Jane Saunders 107 25 F 8 F40-49 9:01.0 2:16.0 1:11:51.0 1:14.8 27:12.6 1:51:35.6 Chester Tri
115 Joanne McKendry 31 26 F 9 F40-49 11:27.3 2:07.3 1:11:58.7 1:19.0 25:54.3 1:52:46.9
116 Vicky Hinstridge 21 27 F 10 F40-49 16:53.0 3:56.5 1:02:33.4 1:39.7 28:10.9 1:53:13.6 Chester Tri
117 Lauren Smith 1 28 F 4 FU 30 11:36.0 3:57.4 1:09:40.0 2:06.2 28:31.9 1:55:51.8 Moda Bikes
118 Hannah Wood 9 29 F 10 F 30-39 13:33.5 2:14.1 1:14:30.8 1:01.4 24:48.9 1:56:08.8 West Lothian Triathlon
119 Joan Edwards 27 30 F 6 F 50++++ 14:44.6 1:54.0 1:08:28.1 1:53.9 29:23.3 1:56:24.1 Nwrrc
120 Maxine Brockley 43 31 F 11 F40-49 12:19.9 2:52.6 1:15:28.7 1:21.5 24:39.9 1:56:42.8 Colomendy Arms
121 Sara Forester 16 32 F 11 F 30-39 12:46.1 1:52.5 1:12:43.3 1:56.7 27:27.4 1:56:46.1 Sweat Tri
122 Brian Edwards 75 89 M 10 M50++ 11:40.0 3:50.7 1:12:35.1 2:52.3 27:11.1 1:58:09.4
123 Dinah Hazeldene 64 33 F 7 F 50++++ 10:46.8 1:46.7 1:13:11.0 0:49.2 32:48.8 1:59:22.7
124 Sean Woods 80 90 M 27 M 40-49 11:22.6 3:48.6 1:09:30.5 2:10.9 33:56.9 2:00:49.7
125 Bronwen Lloyd 35 91 M 23 MU 30 11:12.0 1:21.3 1:15:18.0 1:26.8 32:27.2 2:01:45.4
126 Gareth Hughes 3 92 M 11 M50++ 14:26.3 6:37.7 1:11:45.7 2:07.3 27:47.0 2:02:44.3
127 Tom Hughes 7 93 M 12 M50++ 17:12.9 5:57.6 1:13:23.2 1:29.5 24:40.9 2:02:44.4
128 Bethan Jones 73 34 F 12 F40-49 9:31.6 2:30.0 1:19:05.1 1:36.7 30:51.1 2:03:34.6 Oo Tri
129 Jane Edwards 24 35 F 12 F 30-39 12:24.5 3:34.1 1:19:18.2 2:18.1 29:21.1 2:06:56.1
130 Sara Rioux 15 36 F 13 F40-49 12:12.5 3:17.0 1:22:00.6 1:33.5 29:12.2 2:08:15.9 Mersey Tri
131 Des McDonald 66 94 M 13 M50++ 11:10.7 1:31.7 1:31:08.9 1:37.6 23:22.0 2:08:51.0
132 Ian Johnston 5 95 M 28 M 40-49 15:53.5 3:12.1 1:25:22.7 1:22.0 26:28.9 2:12:19.4 Sweat Tri
133 Iona Jones 30 37 F 14 F40-49 12:04.7 3:40.8 1:21:00.5 4:05.7 34:14.2 2:15:06.1 Cbmdc
DNF Andrew Sale 105 M M 40-49 9:03.7 1:05.3 46:47.9 1:36.6 Mersey Tri
DNF Ross Hosking 153 M MU 30 5:20.4 0:41.4 Cadence Tri
DNF Barry Loder 133 M M 40-49 8:32.2 23:40.4 Wrecsam Tri
Place Name Bib No Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Time Club

 

What's My Time