Provisional Results.

This is a sortable and searchable table.

Any Queries then email us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Dyfi Dash Sprint Triathlon
Place Name Bib No Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club
1 No Payne No Gain 3 1 Relay 7:08.3 1:10.1 27:46.6 0:35.1 23:48.0 1:00:28.3
2 Edward Evans 24 1 M 1 MSen 5:49.1 0:40.6 30:57.7 0:43.6 22:24.7 1:00:35.9 Jackpot Racing
3 James Briscoe 15 2 M 2 MSen 5:30.9 0:45.2 30:50.1 0:43.6 23:55.1 1:01:45.1 Bangor University Triathl
4 Diafydd Davies 82 3 M 3 MSen 5:35.8 0:34.7 32:08.7 0:34.3 23:09.1 1:02:02.8 YSTWYTH
5 Owen Mitchell 43 4 M 4 MSen 5:28.0 0:39.0 32:12.6 0:47.2 23:57.1 1:03:04.1 Bangor University Triathl
6 Scott Patrick 77 5 M 1 MV 6:57.8 0:32.9 31:18.5 0:25.3 24:14.1 1:03:28.8 West Coast Tri
7 Alan Cole 79 6 M 2 MV 6:22.7 0:38.1 31:17.2 0:24.2 25:21.7 1:04:03.9
8 Matt Field 26 7 M 5 MSen 6:58.4 1:09.1 31:30.9 0:56.3 25:37.4 1:06:12.2 BRAT Club
9 Kiean Boulton 80 8 M 6 MSen 7:43.2 1:02.6 30:20.5 0:28.8 27:25.0 1:07:00.2
10 Racetime Events 85 2 Relay 6:00.7 0:56.6 34:02.6 0:40.3 25:48.3 1:07:28.6 Racetime Events
11 James Sibley 59 9 M 7 MSen 7:49.0 1:12.6 31:10.8 1:09.7 26:47.6 1:08:09.9 Aberystwyth University Tr
12 Rhys Tall 84 10 M 8 MSen 7:21.0 2:16.5 32:58.5 0:31.3 25:32.9 1:08:40.4
13 Stephen Owen 50 11 M 3 MV 7:07.4 0:43.1 33:46.3 1:02.3 26:54.2 1:09:33.5 INTRtri
14 Charles Mugglestone 44 12 M 9 MSen 7:07.9 0:55.9 34:08.3 0:50.0 26:51.8 1:09:54.0 BRAT
15 Geran Hughes 34 13 M 4 MV 7:58.4 1:39.9 34:48.5 1:16.7 24:47.4 1:10:31.1 Gog Triathlon Club
16 Gerard Hall 29 14 M 10 MSen 8:12.2 0:44.9 35:44.3 0:48.1 25:06.1 1:10:35.6 Athletics & Triathlon Clu
17 Gary Taggart 66 15 M 1 MSV 8:17.5 1:26.1 34:19.0 0:49.4 25:51.3 1:10:43.6 Cerist Triathlon Club
18 Hywel Davies 83 16 M 11 MSen 8:41.6 1:06.3 32:24.8 1:04.8 29:19.6 1:12:37.2
19 Adam Hughes 33 17 M 12 MSen 7:05.2 2:34.9 34:07.5 1:11.4 28:52.3 1:13:51.4 Aberystwyth University Tr
20 Mike Barley 8 18 M 5 MV 8:09.5 1:28.0 35:23.5 0:40.9 28:33.7 1:14:15.8 Chester Triathlon Club
21 Bedwyr Fychan 28 19 M 13 MSen 8:56.1 1:03.9 36:58.4 0:41.8 27:30.7 1:15:11.1 Cerist Triathlon Club
22 Botchett and Byrne 1 3 Relay 8:38.8 0:55.0 35:23.9 0:43.4 29:32.9 1:15:14.2
23 Mark Tingle 68 20 M 2 MSV 8:13.4 2:06.2 35:38.1 1:38.2 28:39.4 1:16:15.6 Cerist Triathlon Club
24 James Doddrell 22 21 M 14 MSen 8:15.3 1:42.9 37:48.8 0:58.3 27:35.6 1:16:21.1 Aberystwyth University Tr
25 Gary Thapa 67 22 M 6 MV 8:05.8 1:23.8 38:41.1 1:29.1 26:48.2 1:16:28.1 Cerist Triathlon Club
26 Ian Blandford 12 23 M 7 MV 7:33.7 1:53.9 36:59.8 2:17.3 28:31.8 1:17:16.7 Athletics & Triathlon Clu
27 Stephen Clarke 20 24 M 8 MV 7:31.5 1:03.0 38:47.5 0:50.4 30:18.0 1:18:30.6 Athletics & Triathlon Clu
28 Joseph Smyth 62 25 M 15 MSen 10:43.4 1:34.3 38:06.3 0:53.1 27:19.7 1:18:36.9 Athletics & Triathlon Clu
29 MIchael Clarke 78 26 M 16 MSen 6:59.8 0:45.1 35:30.4 1:09.2 34:31.7 1:18:56.5 INTR Tri
30 Tony Wenlock 73 27 M 1 MVV 8:14.6 1:41.6 39:01.4 1:41.1 29:24.8 1:20:03.6 INTRtri
31 Nick Bradley 13 28 M 9 MV 8:31.7 2:03.1 37:48.3 1:23.1 30:39.0 1:20:25.3 Athletics & Triathlon Clu
32 Roger Evans 25 29 M 17 MSen 6:56.6 1:30.3 38:16.4 0:53.4 33:37.1 1:21:13.9 Athletics & Triathlon Clu
33 Dylan Webber 72 30 M 18 MSen 10:14.9 3:08.6 40:19.7 0:36.9 27:11.9 1:21:32.1 Athletics & Triathlon Clu
34 Shane Skillin 60 31 M 19 MSen 7:01.0 1:03.3 39:25.4 1:36.9 33:46.6 1:22:53.4 Bangor University Triathl
35 John Williams 76 32 M 2 MVV 7:58.3 1:59.4 40:31.3 1:13.6 31:46.7 1:23:29.5 Cerist Triathlon Club
36 Malcolm Harrison 30 33 M 3 MVV 8:14.8 0:52.7 37:31.3 1:12.3 36:08.7 1:24:00.0 Carneddau Triathlon Club
37 Jonathan Steele 65 34 M 20 MSen 8:34.1 2:31.5 41:29.0 1:50.4 29:49.7 1:24:14.9 Athletics & Triathlon Clu
38 Louise Miskell 42 1 F 1 FV 8:44.5 2:04.4 42:24.0 1:38.4 29:35.7 1:24:27.2 3M Gorseinon RR
39 Diane Jobson 37 2 F 2 FV 7:47.7 3:09.8 43:01.5 1:53.1 29:47.6 1:25:39.9 Cleveland Triathlon Club
40 Kate O'Sullivan 81 3 F 1 FSV 10:20.7 1:45.8 41:52.1 0:45.7 31:41.6 1:26:26.0
41 Martin Akehurst 6 35 M 10 MV 9:10.1 2:16.5 42:15.8 1:12.9 32:02.3 1:26:57.8 Athletics & Triathlon Clu
42 Lesley Park 51 4 F 3 FV 10:08.7 2:19.3 39:53.3 1:25.6 33:19.9 1:27:06.9 trismart
43 Mark Riden 54 36 M 3 MSV 9:45.0 3:42.6 38:42.7 0:33.8 34:55.6 1:27:39.9 Athletics & Triathlon Clu
44 Louise Minchin 41 5 F 4 FV 7:28.9 3:15.8 40:33.3 0:22.9 36:13.3 1:27:54.5 Chester Triathlon Club
45 Tracie Walkden Williams 69 6 F 5 FV 7:15.6 2:02.0 43:54.6 0:32.0 34:13.3 1:27:57.7 Carneddau Triathlon Club
46 Louise Rolfe 56 7 F 1 FSen 11:01.3 1:26.6 43:09.7 0:40.8 32:48.7 1:29:07.3 Athletics & Triathlon Clu
47 Heather Pitcher 52 8 F 6 FV 9:19.2 3:35.2 42:33.5 0:45.6 33:14.4 1:29:28.1 Athletics & Triathlon Clu
48 Andy Rymer 57 37 M 11 MV 8:03.6 2:52.7 40:11.4 1:25.9 37:19.3 1:29:53.0 Cerist Triathlon Club
49 Mike Nash 45 38 M 4 MSV 12:17.4 3:04.9 42:36.3 1:52.0 30:02.6 1:29:53.5 3M Gorseinon RR
50 The Ladies 4 4 Relay 9:10.3 0:52.6 41:28.3 0:52.8 37:35.5 1:29:59.7
51 Cassie Werber 74 9 F 2 FSen 9:52.6 0:56.8 44:42.8 0:53.3 34:18.0 1:30:43.6 Athletics & Triathlon Clu
52 Sarah Caskey 17 10 F 3 FSen 9:29.0 2:16.1 48:47.1 1:56.8 28:34.7 1:31:03.9 Bangor University Triathl
53 Ruth Flatman 27 11 F 4 FSen 8:04.9 3:03.5 44:31.4 1:49.8 33:43.1 1:31:12.7 INTRtri
54 David Minchin 40 39 M 5 MSV 9:54.8 3:49.8 42:32.1 1:32.1 33:57.1 1:31:46.0 Athletics & Triathlon Clu
55 Elwyn Jones 38 40 M 4 MVV 12:13.6 3:46.2 43:11.1 1:55.6 31:36.6 1:32:43.5 Athletics & Triathlon Clu
56 Team Hazel 5 5 Relay 17:23.3 0:34.0 45:03.3 0:48.2 30:51.1 1:34:40.1
57 Ben Clarke 18 41 M 1 MJ 8:59.2 1:48.1 46:09.8 0:39.6 37:25.4 1:35:02.4 Cerist Triathlon Club
58 Elizabeth Newbon 46 12 F 7 FV 9:49.0 3:48.7 48:30.0 2:39.0 30:23.7 1:35:10.6 Athletics & Triathlon Clu
59 Zoe Wang 70 13 F 5 FSen 10:23.2 1:25.3 46:43.2 0:54.7 35:48.1 1:35:14.7 Cerist Triathlon Club
60 Daniel Speake 63 42 M 21 MSen 6:56.8 3:59.0 48:59.5 0:29.7 35:31.6 1:35:56.7 Cerist Triathlon Club
61 Cath Rigler 55 14 F 8 FV 11:04.9 2:09.9 48:57.6 0:34.9 33:47.2 1:36:34.6 Athletics & Triathlon Clu
62 Gary Whitehead 75 43 M 6 MSV 8:26.0 4:31.4 38:18.3 3:16.6 43:17.3 1:37:49.8 Athletics & Triathlon Clu
63 Debbie & Claire 2 6 Relay 10:54.8 1:25.6 47:27.4 0:35.7 38:08.7 1:38:32.4
64 Angie Edwards 23 15 F 1 FVV 13:27.3 1:59.8 47:14.9 0:32.3 35:27.3 1:38:41.8 Cerist Triathlon Club
65 Rosie Benson 10 16 F 9 FV 9:01.4 2:36.3 50:13.5 2:23.0 37:45.3 1:41:59.7 Swindon Triathlon Club
66 Anthony Holt 32 44 M 7 MSV 13:50.1 4:56.2 43:25.5 3:45.3 36:33.6 1:42:30.8 Athletics & Triathlon Clu
67 Angela Salter 58 17 F 10 FV 10:29.8 2:57.9 46:51.7 1:56.6 40:15.8 1:42:31.9 Athletics & Triathlon Clu
68 Dinah Hazeldine 31 18 F 2 FSV 9:48.4 3:43.0 53:20.8 0:36.3 46:52.7 1:54:21.5 Carneddau Triathlon Club
69 Shoned Rees 53 19 F 6 FSen 9:29.1 4:39.4 55:15.4 1:10.4 49:45.0 2:00:19.5 Cerist Triathlon Club
70 Michelle Clarke 19 20 F 7 FSen 12:08.3 2:51.9 53:48.9 1:10.6 53:02.6 2:03:02.4 Athletics & Triathlon Clu
71 Ian Stanley 64 45 M 8 MSV 25:14.2 1:00.1 54:07.5 1:35.6 47:09.1 2:09:06.7 Athletics & Triathlon Clu
72 Katie Lee 39 21 F 8 FSen 9:53.8 3:58.4 1:06:21.1 0:41.7 53:34.9 2:14:30.2 Athletics & Triathlon Clu
Place Name Bib No Gender Place Gender Category Place Category Swim Time T1 Time Bike Time T2 Time Run Time Chip Time Club

 

 

 

 

What's My Time